Η επιβεβαίωση ..........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537

    Η επιβεβαίωση ..........

    Ανοιγω ενα θεμα και δεν εχω σκεφτεί πλήρως τι θέλω να πω ....... θα οργανώσω τις σκέψεις μου στην πορεία ..........

    ( το έχω ξανακάνει σε παλιότερο θέμα ....... και κάποιοι το παρεξηγήσανε , αλλα δεν βαριέσαι ........ )

    Η κεντρική ιδέα είναι : η ανάγκη της επιβεβαίωσης και ο εσωτερικός διάλογος που κάνει ο κάθε ενας μας χαρακτηρίζοντας τον εαυτό του και τις πράξεις του .

    Εχω παρατηρήσει αυτός ο διάλογος να μου δημιουργεί προβλήματα ...................... και δίνω ενα πρώτο παράδειγμα :

    Πολλές φορές καταλαβαίνω οτι κατι μπορώ να το κάνω πολύ καλά , αλλα δεν θέλω κατα κάποιον τρόπο να το κάνω καλά και να πω στον εαυτό μου οτι εγω είμαι καλύτερη απο άλλους και κατα κάποιον τρόπο με σαμποτάρω .

    Με άλλα λόγια ερχεται πρώτα το συναίσθημα μιας κοινωνικής αποδοχής - απόρριψης ή κρίσης και αυτό το συναίσθημα , επιρρεάζει την προσπάθεια που θα καταβάλλω για να καταφέρω κάτι .

    Δεν λέω οτι γίνεται συνέχεια και πάντα ............. Οταν ο στόχος είναι κατι που το θέλω πάρα πολύ , τότε δίνω τα μέγιστα μου τελικά , διαφορετικά κρατώ κατα κανόνα low profile .

    Αυτα προς το παρόν .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Μα αν εισαι οντως καλυτερο απο τους αλλους (ως προς τι συγκεκριμενα ομως, μην γινομαστε και αλλαζονες) , τοτε που ειναι το προβλημα?

    .

    Δεν θες να φαινεσαι καλυτερη απο τους αλλους, στους αλλους?
    Αυτο ασε να το κρινουν οι ιδιοι καλυτερα, κατι που δεν εχεις την δυναμη να τους πεις τι να σκεφτουν και τι να κανουν, οποτε...
    παλι δεν υπαρχει προβλημα :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    Originally posted by Kleiw
    και δίνω ενα πρώτο παράδειγμα :

    Πολλές φορές καταλαβαίνω οτι κατι μπορώ να το κάνω πολύ καλά , αλλα δεν θέλω κατα κάποιον τρόπο να το κάνω καλά και να πω στον εαυτό μου οτι εγω είμαι καλύτερη απο άλλους και κατα κάποιον τρόπο με σαμποτάρω .
    Κλειώ, αυτό νομίζω πως λίγο-πολύ το κάνουμε όλοι... και πιστεύω πως το κάνουμε, γιατί απλούστατα δε μας νοιάζει να κάνουμε τα πάντα καλά! Και θα ήταν παράλογο να κάνουμε τα πάντα σωστά και εξουθενωτικό!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Σε ενοχλεί όταν οι άλλοι ξεχωρίζουν; Πως το βλέπεις; ότι υπάρχει δυσαρμονία;

    Αυτό που αναφέρεις εμένα μου παρουσιάζεται μέσα σε μεγάλη παρέα. Ενώ με 2-3 άτομα δεν έχω πρόβλημα, όταν είναι πολλά τα άτομα πάντα κάνω χώρο για να φανεί κάποιος άλλος, κάνω πίσω σα να μη θέλω να κάνω ισχυρή την παρουσία μου, νιώθω άσχημα για αυτό.

    Δε μου αρέσει καθόλου επίσης η ιδέα του ανταγωνισμού, να φανώ καλύτερη από άλλους.

    Αλλά Κλειώ, εγώ δε το βλέπω σαν πρόβλημα. Ναι, έχω προβληματιστεί κι εγώ για αυτό, το έχω ψάξει μέσα μου αλλά αφού δε μου δημιουργεί μεγάλα προβλήματα και στην ουσία με αυτό τον τρόπο νιώθω καλά το έχω αφήσει όπως είναι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Πιστεύεις ότι αν πετύχεις θα εκτεθείς στην κρίση των άλλων και αυτό σε αγχώνει; Ή δεν θέλεις εσύ να πιστεύεις ότι είσαι καλύτερη από τους άλλους, ίσως γιατί αυτό σε κάνει να νιώθεις διαφορετική και κατά συνέπεια πιο μόνη (εκεί στην κορυφή!..);

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Αυτό που θα ήθελα ιδανικά είναι στο μυαλό μου να μην σκέφτομαι καλύτερη - χειρότερη , να μην κάνω συγκρίσεις και προσομοιώσεις ......... βρίσκοντας λύση που δεν θα προκαλέσει τους γύρω μου . Από την άλλη όμως έχω συνηθίσει χρόνια τώρα να είμαι low profile σε παρέες - ομάδες και συναισθηματικά νοιώθω ασφάλεια αν διατηρώ αυτό το προφίλ .

    Aphelia ούτε εμένα μου αρέσει η ιδέα του ανταγωνισμού , αλλά ξέροντας ότι κάποιοι άνθρωποι είναι ανταγωνιστικοί , για να μην δημιουργήσω κοινωνικές αντιδράσεις περιορίζω τον εαυτό μου (εκτός αν κάτι είναι παρά πολύ σημαντικό για εμένα) ............ δεν θέλω να φαίνομαι καλύτερη ή χειρότερη , δεν θέλω να ασχολούμαι με τέτοιες κρίσεις , αλλά ασχολούμαι όμως για να εξασφαλίσω κοινωνική ηρεμία ..........

    Μαρίνα είσαι αρκετά κοντά σε αυτό που σκέφτομαι .

    Θα δώσω άλλο ένα παράδειγμα : Στην δουλειά υπάρχουν πολλοί οι οποίοι παινεύονται για τα κατορθώματα τους , κρίνουν τους άλλους (θετικά και αρνητικά) και το βλέμμα τους ζητά την αποδοχή και συμφωνία . Δεν θέλω να καταντήσω έτσι , δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το στυλ . Μάλιστα στεναχωριέμαι που δημιουργούν προβλήματα από το τίποτα . Για να τα πας καλά με αυτούς τους ανθρώπους πρέπει είτε να κρατήσεις low profile (όπως εγώ) ή να μπεις στην κλίκα τους (το οποίο απεχθάνομαι) .
    Επειδή όμως έχουν την τάση να προσβάλλονται εύκολα και το να νιώσουν οτι κάποιος κάνει κάτι καλύτερα τους απειλεί , όποτε υπήρχε τέτοιο ζήτημα , έκανα πίσω . (κυρίως αυτό εννοώ με το low profile , γιατί από το κουτσομπολιό τους πήρα αποστάσεις)
    Στο συγκεκριμένο παράδειγμα ίσως να ήταν καλή επιλογή , όμως σε άλλα παραδείγματα δεν είναι ...................

    Και αυτό που με ενοχλεί κυρίως είναι αυτό που γίνεται στο κεφάλι μου . Να μπορούσα να μην καταλαβαίνω τίποτα και να τους αγνοούσα τελείως , θα ήταν ιδανικό .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Και συμπληρώνω (γνωστή μου τακτική :P) :

    Αυτο που θεωρώ ως πρόβλημα δεν είναι το low profile σε μια παρέα (οπως το περιέγραψες και εσύ Aphelia ή όπως το περιέγραψα στο παραπάνω παράδειγμα) , αλλα το γεγονός οτι ακόμα και οταν είμαι μόνη μου με τον εαυτό μου και τις σκέψεις μου , κατεβάζω τους στόχους μου για να διατηρήσω αυτό το προφίλ ακόμα και στο βλέμμα μου !!!


    Τα λέω λίγο μπερδεμένα , ε ?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    23
    Originally posted by Kleiw
    Για να τα πας καλά με αυτούς τους ανθρώπους πρέπει είτε να κρατήσεις low profile (όπως εγώ) ή να μπεις στην κλίκα τους (το οποίο απεχθάνομαι) .
    Επειδή όμως έχουν την τάση να προσβάλλονται εύκολα και το να νιώσουν οτι κάποιος κάνει κάτι καλύτερα τους απειλεί , όποτε υπήρχε τέτοιο ζήτημα , έκανα πίσω
    Με το να κρατάς low profile εννοείς ότι δεν τους \"προκαλείς\" οπότε και αυτοί δεν έχουν κάποιο πρόβλημα μαζί σου. Το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο με το να έμπαινες στην κλίκα τους. Είναι θέμα χαρακτήρα, ούτε και εγώ θα έμπαινα σε τέτοια κλίκα, αλλά νομίζω ότι δε θα επιδίωκα να τα έχω καλά με κάποιους που δε μου αρέσουν από την αρχή. Φυσικά αν η όλη διαδικασία είναι ψυχοφθόρα για σένα έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    23
    Δώσε μας ένα άλλο παράδειγμα που θεωρείς ότι το low-profile που κράτησες/άς ήταν/είναι κακή επιλογή.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ξερεις θεωρώ οτι οι άνθρωποι δεν χωρίζονται σε καλους και κακους . Φυσικά με κάποιους ταιριάζεις περισσότερο και σου αρέσει περισσότερο η παρέα τους κ.λ.π. , αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι οι άλλοι είναι κακοί . Ακόμα και αν κάποιες συμπεριφορές τους δεν σου αρέσουν , όπως αυτές που ανέφερα παραπάνω ...........
    Οποτε δεν έχω πρόβλημα να είμαι συνεργάσιμη , φιλική , καλοπροαίρετη και ήρεμη μαζί τους . Δεν ανοίγομαι όμως σε αυτούς και δεν τους θεωρώ φίλους μου .
    Ομως δεν φτάνω και στα άκρα , όπως έχουν κάνει συνάδελφοι , που δεν μιλιούνται , με αποτέλεσμα να υπάρχει ασυνενοησία και επιπλέον τσακωμοί .
    Εχω την αίσθηση οτι στο παραπάνω παράδειγμα ήταν καλή επιλογή το low profile , γιατι δεν με ενδιαφέρει ετσι και αλλιώς να αποδείξω κάτι , αλλά η ηρεμία και η καλή συνεργασία .

    Περιπτώσεις οπου το θεωρώ κακό είναι αυτές που εχει επιρρεάσει όλον τον τρόπο σκέψης μου , με αποτέλεσμα να μην νοιώθω άνετα αν στα μάτια μου καταφέρω κατι πολύ καλό , να μην το χαίρομαι και όσο θα έπρεπε , να κατεβάζω τους στόχους και την προσπάθεια μου .....

    Θα ήθελα στην σκέψη μου να μην υπάρχει άλλος , αλλα μόνο εγω !!!!!!!!!!! Αυτο είναι το πρόβλημα .

    Ελπίζω να ήμουν πιο σαφής αυτή τη φορά . :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    kleiw, αυτό που εγώ θέλω να διευκρινίσω είναι το εξής: όταν είναι να κάνεις κάτι, το κάνεις καλά, το πετυχαίνεις και απλά όταν συζητάς για αυτό δεν κοκορεύεσαι (ενώ όλοι οι άλλοι στη θέση σου θα το έκαναν)?

    Νομίζω πως αυτό που μας περιγράφεις δεν αποτελεί κανένα πρόβλημα, στάση ζωής θα το έλεγα εγώ. Κι εγώ κάπως έτσι λειτουργώ. Π.Χ. τα επιτεύγματά μου σε σπουδές και εργασία ποτέ δεν τα διαφήμισα, ενώ οι φίλες μου μπορεί να είχαν καταφέρει κάτι πολύ λιγότερο και να το έλεγαν 10 μέρες! Εγώ δεν το έκανα γιατί είμαι Low profile, αλλά γιατί κι εσύ πως είπες \'\'δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το στυλ\'\'. Κι εξάλλου μου φτάνει που ξέρω εγώ πως τα κατάφερα και μόνο, δεν έχω ανάγκη επιβεβαίωσης από τους γύρω μου.

    Τώρα, αν θέλεις να κάνεις κάτι, αλλά δεν το κάνεις γιατί δεν θέλεις να φανείς ανώτερη από κάποιους άλλους είναι πρόβλημα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    kleiw, για να κερδίσεις πρέπει να παίξεις (αξίωμα)
    Και αν θέλεις το κύπελο (όπου κύπελο είναι αυτό που έγραψες)
    Originally posted by Kleiw
    Θα ήθελα στην σκέψη μου να μην υπάρχει άλλος , αλλα μόνο εγω !!!!!!!!!!! Αυτο είναι το πρόβλημα .
    τότε πρέπει να ξέρεις ότι τους κανόνες του παιχνιδιού δεν μπορείς να τους γράφεις εσύ. Είναι ήδη γραμμένοι. Οπότε πρέπει να υπακούσεις στους κανόνες.

    Και οι κανόνες στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι πολύ απλοί.
    Ρολλάρεις με το σύστημα για λίγο και μετά το αλλάζεις από μέσα. Δηλαδη:

    Στην αρχή για λίγο θα κάνεις αυτό που δε σου αρέσει (το να ακούς τι λένε οι άλλοι, την κριτική, το υπερηφανεύομαι, το μπαίνω στη διαδικασία του να συγκριθώ) ενώ παράλληλα θα πετυχαίνεις στο ότι καταπιάνεσαι.
    Αφού διαπιστώσεις ότι δεν έχει κανένα νόημα το να \"διαφημίζεις χωρίς λόγο\" την αξία σου (σε όποιο επίπεδο) τότε κρατάς μόνο το γεγονός ότι ΓΙΑ ΣΕΝΑ έχει νόημα το να καταφέρνεις ότι θέλεις (και γιαυτό το κάνεις) ενώ πλέον
    δε σε απασχολεί το τι θα λένε για σένα οι γύρω.

    (Το κύπελο είναι υπογραμμισμένο μπροστά σου
    Καλη επιτυχία)
    been good, been bad. WILL GO ON

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by kely28
    kleiw, αυτό που εγώ θέλω να διευκρινίσω είναι το εξής: όταν είναι να κάνεις κάτι, το κάνεις καλά, το πετυχαίνεις και απλά όταν συζητάς για αυτό δεν κοκορεύεσαι (ενώ όλοι οι άλλοι στη θέση σου θα το έκαναν)?

    Συμβαίνει και αυτό ........ ποτε βέβαια δεν λέω στον εαυτό μου οτι το κανω καλά (ξεκάθαρα) , αλλα οτι κανω οτι καλύτερο μπορώ .
    Και συμφωνώ μαζί σου οτι αυτό δεν αποτελεί κανένα πρόβλημα . Ο λόγος όμως που το αναφέρω είναι επειδή δεν μενω εκεί (και πιστευω οτι σχετίζονται) ................... αλλα κανω και το παρακάτω που αναφέρεις , κάπως αυτόματα ............ σαν ασφαλή συναισθηματική συνήθεια ........... είναι εσωτερική διεργασία και δυσκολευομαι να την περιγράψω ακριβώς ........


    Τώρα, αν θέλεις να κάνεις κάτι, αλλά δεν το κάνεις γιατί δεν θέλεις να φανείς ανώτερη από κάποιους άλλους είναι πρόβλημα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    υπάρχει κάτι που σε εμπόδισε αυτή η εσωτερική συνήθεια, όπως τη λες, να κάνεις ενώ το ήθελες πολυ? Δηλαδή σε έχει εκνευρίσει αυτή σου η συνήθεια σε σημείο να πεις \'\'φτου ρε γαμώτο, γιατί είμαι έτσι, δεν μπορώ, δε με αντέχω\'\'

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    justme δεν είναι οτι με απασχολεί το τι λένε οι γύρω μου , ακριβώς το πρόβλημα . Μάλιστα δεν μπαίνω στην διαδικασία να τους ακούσω ........... Εχω απλά συνηθίσει κάποιες φορές να σαμποτάρω την προσπάθεια μου , αν αυτό εχει να κάνει με το οτι θα ξεχωρίσω ......... είτε στα μάτια των άλλων είτε στα δικά μου ..........


    (Μαλλον όμως λέω τα ίδια και τα ίδια χωρίς να εκφράζομαι σωστά . Αλλα δεν ξέρω και εγω τι ακριβώς συμβαίνει ........ ξέρω οτι κάτι με σταματάει κάποιες φορές που είναι να δράσω ........... σαν να προσπαθώ να κρύψω το εγω μου ακόμα και απο τον εαυτό μου ...... )

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •