Καθημερινές διακυμάνσεις βάρους. Τόσο πολύ;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160

    Καθημερινές διακυμάνσεις βάρους. Τόσο πολύ;;;

    Εχω μια απορία.

    Είναι δυνατόν 1 ακτινίδιο, 1 πράσινη σαλάτα και 2 κομμάτια πίτσα, να προσθέσουν μισό κιλό στο βάρος μας απο την μία μέρα ώς την άλλη;;

    Δηλαδή, χθές το πρωί ήμουν 66,300. Ολη μέρα έφαγα αυτά που γράφω παραπάνω και σήμερα ξύπνησα 66,800!!
    (ήπια και 3 λίτρα νερό βέβαια, αλλά αυτά τα πίνω μόνιμα κάθε μέρα, δεν είναι χθεσινό το φαινόμενο)

    Είναι δυνατόν;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Αν τον τελευταίο καιρό τρεφόσουν με ακόμα λιγότερες θερμίδες ναι είναι, διαφορετικά μήπως είσαι σε περίεργες μέρες?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    25
    Επίσης αν την πίτσα την έφαγες μετά το απόγευμα και ήταν ιδιαίτερα αλμυρή σίγουρα βοηθησε πολύ σε κατακράτηση υγρών, αφού ήπιες και πολύ νερό.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    17
    φυσικα και ναι.αλλα μαλλον προκειται για κατακρατηση υγρων.εγω για να βαλω μισο κιλο σε μια μερα πρεπει να φαω μισο ζαχαροπλαστειο:P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Ναί παιδιά, μάλλον κατακράτηση υγρών ήταν, σε συνδυασμό με πολύ υποθερμιδική διατροφή τις προηγούμενες μέρες (ουσιαστικά πρίν δεν έτρωγα τίποτα, λόγω γνωστών προβλημάτων).
    Γιατί σήμερα, παρ' όλο που και χθές έφαγα τα ίδια (σαλάτα + 1 κομμάτι πίτσα) έχασα τα 300 γραμ. απο τα 500 χθεσινά.

    Την άλλη βδομάδα, περιμένω "περίεργες" μέρες, μήπως επηρρεάζει κι αυτό μια βδομάδα πρίν; (νόμιζα ότι επηρρεάζει μόνο 1-2 μέρες πρίν)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    25
    Φυσικά και επιρρεάζει. Η κατακράτηση ξεκινάει από την ωορρηξία δηλ. 14 μέρες πριν. Σιγά-σιγά αυξάνεται η προγεστερόνη στον οργανισμό με αποτέλεσμα την κατακράτηση. Το καταλαβαίνουμε 1-2 μέρες πριν γιατί τότε έχει συσσωρευτεί η κατακράτηση και η προγεστερόνη είναι στα υψηλότερα σημεία. Μετά την περίοδο, πέφτει κατακόρυφα και όλα επανέρχονται.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    εκτός της περιόδου, στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ πιο πιθανή την παρακράτηση υγρών . Η πίτσα είναι αλμυρό φαγητό και σίγουρα (πολύ περισσότερο επειδή είσαι σε κατάσταση δίαιτας) πίνεις πολύ νερό. Αν αντικαταστήσεις την πίτσα με κάτι λιγότερο αλμυρό (ένα κομάτι κοτόπουλο για παράδειγμα που έχει και περισσότερες πρωτείνες, με σαλάτα πάντα για να μπορεί ο οργανισμός σου να τις αφομιώσει καλύτερα) το νερό θα παρακρατείται για μικρότερο χρονικό διάστημα στους ιστούς και η αποβολή των τοξινών και των λιπών θα είναι ταχύτερη και πιο αποτελεσματική. Και ο οργανισμός δεν θα δείχνει βαρύτερος γιατί το νερό θα έχει αποβληθεί ;-)
    Και δεν ζυγιζόμαστε καθημερινά ακριβώς γι' αυτούς τους λόγους!! (καλά , καλά ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω!΄;-) )
    Και επιπλέον , απλά μαθηματικά, ένα κιλό ισοδυναμεί με 7700 θερμίδες, για να βάλεις μισό κιλό πρέπει να πάρεις 3.600 θερμίδες περισσότερες από όσες χρειάζεται σε καθημερινή βάση ο οργανισμός σου για να εκτελέσει τις βασικές του λειτουργίες. Ένα ακτινίδιο μια σαλάτα και δυο κομμάτια πιτσα αντιστοιχούν σε περίπου 1000 θερμίδες τις οποίες και καίει ο οργανισμός σου για τις βασικές του λειτουργίες. ʼρα και μαθηματικά αποκλείεται να έπαιρνες μισό κιλό.
    Τέλος, θα επιμείνω, δώσε του κάτι πιο οφέλιμο από την πίτσα, αφου παίρνεις που παίρνεις λίγες θερμίδες, δώστου κάτι καλύτερο σε πρωτείνες και βιταμίνες , και οι πιτσαρίες έχουν νοστιμότατες σαλάτες που είναι και πιο ογκώδεις και θα νοιώθεις και πιο χορτασμένη!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    36
    Πάντως έχεις κάνει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλειά!! από τα 98 στα 66?? Μπράβο βρε θηρίο!! Θέλω τώρα να μάθω χρόνο που σου πήρε και δίαιτα που ακολούθησες!! keep up the good work!!

    Μάρω μου , έχω ακούσει ότι για τα τελευταία κιλά (στην ουσία όταν θα χεις χάσει τα 2/3 του συνολικού βάρους που πρέπει και εσύ έχεις φτάσει σε αυτό το επίπεδο) είναι πάρα πολύ βασικό να προσθέσεις πράγματα στα γευματά σου που θα τα χεις σε όλη σου την ζωή. Φρούτα, γαλακτοκομικά, σαλάτες , οπωσδήποτε δημητριακά και βέβαια πρωτείνες (αυγά, κρέας , κοτόπουλο). Γενικά νομίζω ότι πρέπει να αυξήσεις λίγο τις θερμίδες σου και οπωσδήποτε να τρώς πλούσιο πρωινό (όχι μόνο ένα ακτινίδιο) και ας τα χάσεις σιγά σιγά, εξ' άλλου έχεις δυο γεμάτους μήνες μέχρι το καλοκαίρι. Εσύ ξερεις καλύτερα, τόσα κιλά έχεις χάσει εξάλλου!!

    Πάντως είσαι Θεά!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Αυτή η διακύμανση που αναφέρεις δεν είναι κάτι μη φυσιολογικό, ούτε και πρέπει να σε ανησυχεί,Μιλάμε για 500 γραμμάρια, που έχουν να κάνουν με υγρά και αν έχεις πάει τουαλέτα κτλ.


    Δε νομίζω ότι πρέπει να δίνεις βάση στη πραγματικά πάρα πολύ μικρή διαφορά αυτή.Παρατηρείται σε όλους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Ναι, παιδιά είχατε απόλυτο δίκιο.
    Λιγότερο απο μια βδομάδα μετά και με δείχνει ότι ξεκόλησα πάλι, παρ' όλο που έχω αρχίσει να τρώω πάλι (λίγα πράγματα αλλά "κάτι' σε σύγκριση με το τίποτα που έτρωγα πρίν).
    Θα ήταν το αλάτι σε συνδυασμό με τις περίεργες μέρες κλπ κλπ.
    Αδικα αγχώθηκα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •