αδυνάτισμα χωρίς εγχείρηση ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    24

    αδυνάτισμα χωρίς εγχείρηση ???

    γεια σας παιδιά !!
    μπαίνω εδώ και καιρό στο site και παρακολουθώ τις συζητήσεις σας. Πείτε μου σας παρακαλώ, έχει χάσει κάποιος πολλά κιλά χωρίς να πάει χειρουργείο ?????? Βοήθειαααααααα

  2. #2
    Φατάζομαι ότι όλοι εδώ μέσα έχουν αρχίσει και μυρίζουν τα νύχια τους, ή διαβάζουν το αβγό για να σου απαντήσουν.
    Χωρίς ηλικία, βάρος, ύψος, ιστορικό, ακόμη και φύλο, ούτε ο Μάντης Κάλχας να ήμασταν δεν θα είχαμε μια συμβουλή!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    24
    Με τόσα που έχουν διαβάσει τα ματάκια σας... είστε καλύτεροι και από τον μάντη Κάλχα.... άσε που είπα να αποφύγω τις λεπτομέρειες... για ευνόητους λόγους. Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... Λοιπόοοοοοον, πάρε βαθιά ανάσα... Με τη σειρά : ηλικία 39, βάρος 140 στο τσεπάκι (δεν ζυγίζομαι πια, είναι ανώφελο), ύψος 1,68, και είμαι γυναίκα. Όσο για το ιστορικό... +25 στην εγκυμοσύνη (1 και μοναδική, έσπασα το καλούπι μετά την κοράκλα που έβγαλα, χαχα), + 25 κάνοντας δίαιτα να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης, και από κει ύστερα διάφορες δίαιτες με ενδοκρινολόγους και διαιτολόγους. Αυτάααα... Τι άλλα ? κατά τα άλλα καλά, ευχαριστώ... Η αλήθεια είναι πως όταν κάνω σωστή διατροφή, με 5 γεύματα και όλα τα γνωστά χάνω αλλά δυστυχώς μόλις σταματάω τα ξαναπέρνω πάρα πολύ εύκολα !!! Όμως, φοβάμαι να κάνω οποιαδήποτε εγχείρηση... Τι λες, έχεις τίποτα υπ ' όψιν σου ?? Σ' ευχαριστώ και πάλι :-)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    οπως θα φανταζεσαι ηδη μαντυ, μαγικες συνταγες δεν υπαρχουν, ουτε καν με επεμβαση...ποσο μαλλον χωρις επεμβαση...
    ο τροπος να χασεις βαρος χωρις επεμβαση ειναι ν αλλαξεις την σχεση σου με το φαγητο...κι οι τροποι ν αλλαξεις την σχεση σου με το φαγητο ειναι δυο:
    ο ενας ειναι η τιμωρια, να απαγορεψεις δλδ στον εαυτο σου ολα αυτα που πολυ καλα ξερεις οτι σε παχαινουν
    ο δευτερος ειναι να κατανοησεις τους λογους που σε κανουν να εχεις τοσο προβληματικη σχεση με το φαγητο μκαι να προσπαθησεις να τους αναιρεσεις.....
    διαλεξε.....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    MAΓΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ!!!!!!!!!!! Οποιος την ανακαλύψει θα πλουτίσει.......
    Δυστυχώς τα αγαθά και τα κορμιά κόπις κτώνται.......

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    μυστική συνταγή,
    σταματάς να είσαι λαίμαργος γιατί καταλαβαίνεις πως συτό σε καταστρέφει. δεν βιάζεσαι να δείς αποτελέσματα και καταφεύγεις σε χημικές δίαιτες και καλα express που στην ουσία είναι express τρόπος για να παχύνεις μιας και σου μπίπ τον μεταβολισμό.Δεν στερείσαι απολαμβάνεις τα πάντα σε πολύ μικρές ποσότητες και αυτά που δεν παχαίνουν σε τεράστιες ποσότητες. ακόμη ένας πολύ καλός τρόπος είναι να τρώς ότι θέλεις σε λογικά πλαίσια μέχρι τις 6. μετά όμως κλείνεις γερά το στόμα και το μόνο που καταπίνεις είναι κανα γαλατάκι, κανα γιαουρτάκι καμια light σαλατίτσα. στην αρχή είναι δύσκολο αλλα μετά αν τυχόν ξεφύγεις ενα βράδυ δεν θα σε πιάνει ύπνος απο την βαρυστομαχιά. σε 2 χρόνια κτάφερα έτσι να φτάσω απο τα 96-97 στα 68.Αλλα 8-10 κιλά και είμαι κομπλέ. Καλή Επιτυχία!

  7. #7
    salomi...ειλικρινά μπράβο σου!
    Δυο χρόνια προσπάθεια είναι πολύ σημαντικό.
    Στην περίπτωση της νέας φίλης μας, εγώ αν ήμουν στη θέση της θα έκανα δακτύλιο. Είναι 140 κιλά. Θέλει πάνω από δυο χρόνια για να χάσει όσα της χρειάζονται και πραγματικά το βλέπω πολύ χρονοβόρο και μεγάλη ταλαιπωρία.
    Τώρα bsmady μου αν έχεις την υπομονή της salomi....καλή αρχή σου εύχομαι!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    28
    Τουτού!
    τι ωραίο nick name! σκέψου όμως πόσο γρηγορότερα απο μένα θα χάσει έστω τα 1α 20-30 κιλά η φίλη μας γιατι είναι αρκετά περισσότερα και πόσο αξίζει την κόπο να έχει υπομονή για να μην τα ξαναβάλει. εννοείται όμως μια βοήθεια απο διαιτολόγο είναι πάντα απαραίτητη. και γω την είχα τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να μάθω κάποια πράγματα.

  9. #9
    Σίγουρα...αλλά σκέψου πόση δύναμη και ισοοροπημένη ψυχολογική κατάσταση χρειάζεται κάποιος για να πει ότι θα κόψει τις μ@@@ες για δυο χρόνια.
    Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε κυρίως ψυχολογικό πρόβλημα κα κάνουμε επιδρομές στο ψυγειο, οπότε μου φαίνεται πραγματικά δύσκολο.
    αν όμως έχει τέτοιο...στομάχι, μακάρι η κοπέλα!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    24
    Γειά σας κορίτσια !!! :-) Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον που μου δείξατε, είστε πολύ καλές !!! Λοιπόοοον,

    Toutou έχεις δίκιο, όλοι έχουμε κάποιο ψυχολογικό υπόβαθρο που μας σπρώχνει στο φαγητό, το λέει και η διαιτολόγος μου (όταν πήγαινα). ʼσε που και γω, μετά από τόσες δίαιτες ξέρω τι διατροφή πρέπει να κάνω και τι συνδυασμούς. Πολλές φορές λοιπόν σκέφτομαι πως θέλω ψυχολόγο για να με στηρίξει όταν ξεπέφτω.

    2sweet2b4go10, "τιμωρώ" τον εαυτό μου μισό χρόνο, από ʼνοιξη ως Φθινόπωρο και τον υπόλοιπο μισό προσπαθώ να αναιρέσω τους λόγους που με κάνουν να έχω προβληματική σχέση με το φαγητό !!!!!

    Salomi, το κακό άρχισε με τις χημικές δίαιτες που μου έδωσαν σε κάποιο κέντρο αδυνατίσματος, πριν 12 χρόνια, λίγο πριν μείνω έγκυος, όπου είχα χάσει 20 κιλά σε 2,5 μήνες και από 80 είχα φτάσει τα 58 !!!!!!!!! Αφού γέννησα προσπάθησα να κάνω την ίδια δίαιτα, αλλά δυστυχώ;ς δεν έπιασε !!! Προφανώς μπλόκαρε ο μεταβολισμός μου (σύμφωνα με ενδοκρινολόγο) και με πήρε η κάτω βόλτα (ή η πάνω βόλτα να πω καλύτερα?)

    Όμως αν και έχω επισκεφθεί γιατρό για να βάλω δακτύλιο, δεν το έκανα τελικά γιατί δεν με έπεισε. Επίσης, εκτός από τις περιπτώσεις που πάνε όλα καλά, μαθαίνω και για εκείνες που πάνω όλα χάλια !!! Φοβάμαι λοιπόν να μπω στην διαδικασία της εγχείρησης. ʼσε που ο γιατρός μου είπε πως θα χρειαστώ και γαστρικό bypass επειδή είναι πολλά τα κιλά !!

    Γιαυτό λέω, μήπως να το παλέψω άλλη μία φορά ??? Ίσως και να τα καταφέρω !!!! Το κακό είναι πως το χειμώνα δουλεύω πάρα πολλές ώρες, και σε επίσης είμαι στην πηγή του κακού, όπου έχω μπροστά μου όλα όσα δεν πρέπει να τρώμε όταν κάνουμε δίαιτα !!!!

    Μπαίνοντος στο site όμως τόσο καιρό, διαβάζοντας τις εμπειρίες και τις συμβουλές όλων, νοιώθω πως αυτή τη φορά θα είναι λίγο πιο εύκολο !!!!

  11. #11
    Ωραία!
    Τότε ξέθαψε όλες τις φωτογραφίες που ήσουν 58 κιλά και βάλτες παντού: στο σπίτι, στο πορτοφόλι, στο γραφείο....ΠΑΝΤΟΥ!
    Είναι μια αρχη για να σου κοπεί η όρεξη!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    24
    Χαχα, σε πρόλαβα !!!!
    Το'χω κα΄νει και αυτό !!!!! Τώρα έχω μία από τότε για screen saver στο κινητό μου !!!!! Καμιά φορά πιάνει !!!!!!! Τις περισσότερες φορές όμως ξέρεις τι αποτέλεσμα έχει ? Να τις βλέπουν και κάποιοι που δεν με ήξεραν τότε και να αναρωτιούνται αν είμαι εγώ !!!!!
    Ούτε και αυτό δεν με πεισμώνει για πολύ !!! Γι' αυτό σου λέω, μήπως να πάω σε ψυχολόγο ?
    Αν μη τι άλλο, τουλάχιστον να διαγνώσει το μέγεθος της χαζομάρας μου ?

  13. #13
    Αν έχεις δυναμη να ψάξεις μέσα οου, εγώ πιστεύω ότι είναι η καλύτερη δίαιτα απ' όλες!
    Ότι πιο έξυπνο, μακάρι κάποτε να βρω και γω το κουράγιο να το κάνω...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    24
    Νομίζω πως όλοι το ψάχνουμε μέσα μας αλλά δεν έχουμε τη δύναμη και το κουράγιο να αποδεχτούμε τα αποτελέσματα. Είτε γιατί δεν μας συμφέρει, είτε γιατί είμαστε και λίγο βολεμένοι σε κάποιες καταστάσεις !!!
    Επειδή περνάνε τα χρόνια, και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να μου προσθέτω βάρος, προσπαθώ να τα'χω καλά με μένα. Για να μην χάσω την ζωή μέσα από τα χέρια μου. Και σε ένα μεγάλο βαθμό τα έχω καταφέρει, άλλες φορές πάλι μου ξεφεύγει !!! Τώρα είμαι στη φάση που θέλω να το παλέψω και πάλι, ανανεώνοντας στόχους !!! Όπως λες, το ψάχνω από την αρχή... έτσι και εσύ, πάρε από την αρχή να πράγματα, ξεκίνα από την ψυχούλα σου, και τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

  15. #15
    Ευχαριστώ γλυκειά μου...στον ίδιο αγώνα είμαστε όλες!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •