Πήγα σε ψυχολόγο!! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 71 of 71
  1. #61
    Zaira εγώ μεταξύ άλλων δοκίμασα και τον υπνωτισμό. Έκανα 3-4 φορές αλλά δεν είδα να με βοηθά και ιδιαίτερα και σταμάτησα. Κατ'αρχήν για να πώ την αλήθεια νομίζω ότι δεν κατάφερνα να υπνωτιστώ όπως έπρεπε αν και μου έδινε και ένα χάπι πρίν για να χαλαρώσω. Δεν ξέρω αν έπρεπε να του δώσω και άλλο χρόνο αλλά σε εκείνη τη φάση δεν είχα υπομονή και αν για κάτι χάσεις την πίστη ότι μπορεί να σε βοηθήσει τότε σίγουρα δεν θα σε βοηθήσει

  2. #62
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    18
    Κι εγώ έχω κάνει πολλές φορές ύπνωση αλλά όχι θεραπευτική, οπότε δεν μπορώ να σου πω αν θα βοηθούσε ή όχι. Όσες υπνώσεις έκανα ήταν αναδρομές και μπορώ να πω ότι και σαν διαδικασία αλλά και σαν εμπειρία είναι εντυπωσιακή. Εμένα με βοήθησαν να καταλάβω μερικά στοιχεία του εαυτού μου. Όσον αφορά το χάπι που ανέφερε η un-happy δεν το έχω ξανακούσει ποτέ και γνωρίζω πολλούς ανθρώπους που έχουν μπει σε ύπνωση. Πάντως εγώ δεν αμφέβαλλα ποτέ αν ήμουν σε ύπνωση ή όχι, είναι τόσο ξεκάθαρη η αίσθηση...
    Λένε πάντως ότι βοηθά η ύπνωση και μια φίλη μου έκοψε το τσιγάρο εύκολα. Η ιστοσελίδα του υπνοθεραπευτή μου είναι http://www.hypnoscopesis.gr/ αν θέλετε ρίξτε μια ματιά. Έχει και φόρμα για ερωτήσεις, ο Νάσος είναι εξαιρετικός τύπος, αν θέλετε κάντε μια ερώτηση.
    Χαιρετώ

  3. #63
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    πηγα στον ψυχολογο...
    πρωτη φορά μου ειπε πως παω καλα και μαλλον εχει ερθει η ωρα μου...

    δηλαδη τελεια....

    απο προχτες ομως που πηγα ειμαι χαλιαααααααα :(
    τι κυκλοθυμια...

  4. #64
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki beach...
    Posts
    69
    ΑΧ, ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ. ΑΠΛΑ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ! ΒΓΕΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ!!!

    ΦΙΛΑΚΙΑ!

  5. #65
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    Originally posted by Dimitroola
    ΑΧ, ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΑ. ΑΠΛΑ ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ! ΒΓΕΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΣΟΥ!!!

    ΦΙΛΑΚΙΑ!
    ναι, περαστικό θα είναι....
    ευχαριστωωωω

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    εμενα προχθες μου ειπε οτι μου λειπει ενα "εργαλειο" αυτο το που δεν αποδεχομαι οτι δεν μπορω να εχω τον ελεγχο παντου?κ μου ειπε οτι πρεπει να ξεκινησω να μεινω αδρανης, να παραμεινω στασιμη.με αλλα λογια λεει οτι ειναι ευκολο για τους αλλους, να καθονται, για μενα ειναι το δυσκολο γιατι ειμαι σε συνεχη κινηση (κυριολεκτικα κ μεταφορικα)..οποτε προτεινε οταν εχω ελευθερο χρονο να μην κανω τπτ, να ξαπλωνω π.χ αντι να διαβαζω βιβλια, κ αν τυχει κ μαλωσω με τη σχεση μου η με καποιο φιλικο προσωπο να περιμενω να κανουν την πρωτη κινηση αντι να τρεξω να αγχωθω για το πως θα το διορθωσω εγω...της ειπα τοτε οτι φοβαμαι οτι δε θα αντιδρασουν κ θα πληγωθω...οποτε καταληξαμε στο οτι συμπεριφερομαι ετσι εκτος των αλλων κ για να με προστατεψω απο πιθανες ασχημες εμπειριες...επισης ειπε οτι δεν πρεπει να το κανω αυτο στις σχεσεις μου γιατι στην ουσια πλαθω μια φανταστικη ιδεα για τον αλλο κ δεν ειμαι πραγματικα μαζι του αν δεν δω μια φορα πως αντιδρα επειδη τον προλαβαινω....

    πολυ μπερδεμενα μου φαινονται ολα αυτα... :S

  7. #67
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki beach...
    Posts
    69
    ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΣΕΙΣ. ΙΣΑ ΙΣΑ ΘΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΑΞΙΖΕΙ ΣΤΗ ΠΡΑΓΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ.

    ΑΝ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΔΙΕΛΕΥΚΑΝΟΥΝ!

    ΦΙΛΑΚΙΑ!

  8. #68
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    τρελαίνομαι όταν ακούω μου ειπε το και μου προτεινε το άλλο....
    αν ηταν ετσι απλα να παιρναμε οδηγιες και να τις τηρουσαμε, θα ειχε βγει ενα τελειο μανουαλ και θα το ακολουθουσαμε!

    εαν κατι κανω που δεν με βοηθαει, πχ ειμαι υπερκινητικη ή κατι αλλο,
    χρειαζεται να καταλαβω
    για ποιο λογο το χρειαζομαι,
    τι νιωθω(συναισθημα);
    τι κινδυνευει(αναγκη);
    το αποδεχομαι οτι νιωθω ετσι;
    μπορω να το αφησω;
    ΘΕΛΩ να το αφησω;
    πότε;
    εχω αντισταση στο να το αφησω;
    την αποδέχομαι την αντίσταση;
    μπορώ να την αφήσω;
    θέλω να την αφήσω;
    πότε;


    οοοοοολη αυτη η διαδικασια για καθε συναισθημα...

    ωραια θα ητανε... μου ειπε να χαλαρωσω! αα τελεια! αφου το ειπε θα το κανω!! να γελασω

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    thanx Dimitroola, I'm working on it ;)

    change,
    φυσικα κ δ παιρνω οδηγιες...απλα θελω να ξαναβρω τον εαυτο μου μετα απο αυτα κ η γυναικα προσπαθει να με βοηθησει σε αυτο...εγω μιλαω ολη την ωρα κ δεν λεει πραγματα που δεν εχω νιωσει αλλα πραγματα που δεν ηξερα να εκφρασω..με βοηθα να αλλαξω ενα σημειο μου που μου στοιχισε ηδη αρκετα πιστευω κ το οποιο επιθυμω να αλλαξω κ μονη μου εντοπισα κ της μιλησα γι αυτο...γυρω του περιστρεφονται οσα μου συμβαινουν αυτον τον καιρο...κ εφοσον αναζητω λυσεις κ τροπους να κανω το ελλαττωμα αυτο προτερημα μου κ επιπλεον ειναι λογικη αυτη η προταση της κ με βρισκει συμφωνη, προσπαθω να την υλοποιησω να δω αν θα εχω καποια ευεργετικη για μενα συνεπεια :)

  10. #70
    κ εγω εχω παει σε ψυχολογο κ οχι μονο μια φορα αλλα δν νομιζω να με βοηθησε... τι να πω.. αν εσενα σε βοηθαει συνεχισε το.. δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες εξαλλου...

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    glwssou,
    δε νομιζω οτι γινεται μονομιας να βρεις τον καταλληλο κ επισης πρεπει να περασει αρκετος καιρος για να φανουν τα αποτελεσματα.Απλα κρινεις κιολας πως νιωθεις μετα απο καθε συνεδρια κ τις μερες που ακολουθουν.Επισης, πρεπει να θελεις η ιδια να πας κ οχι να στο επιβαλλουν τριτοι η να το επιβαλλεις εσυ σ εσενα.Κ δεν μπορεις να τα περιμενεις ολα απο αυτον, γιατι η προσπαθεια ειναι δικη σου αποκλειστικα εκεινος απλα σε "συνοδευει" σ αυτην σου την πορεια κ σε βοηθαει να δεις γιατι διαλεγεις το δρομο που διαλεγεις με καθε σου σκεψη. Χρειαζεται αρκετος καιρος για να δεις τα πραγματικα αποτελεσματα κ επιπλεον πρεπει να ξερεις οτι μεσα στο προγραμμα δεν ειναι μονο οι καλες στιγμες κ η βελτιωση, αλλα και ασχημες στιγμες κ πολλα πισωγυρισματα.Για να φτασεις στην κορυφη του βουνου πρεπει να μαθεις να αναπνεεις σταδιακα..

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •