Απορίες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: Απορίες

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    2

    Απορίες

    Λοιπόν, καλως σας βρήκα κατ' αρχάς. Χρειάζομαι να λύσω ορισμένες απορίες.
    Γενικά, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το βάρος και ούτε τώρα έχω ιδιαίτερο.
    Είμαι άντρας 28 χρονών, 1.72 ύψος και 75 κιλά. Η αλήθεια είναι ότι πριν δύο μήνες είχα φτάσει τα 80 και αποφάσισα να χάσω 6-7 κιλά (είναι η πρώτη φορά που το επιχειρώ, μιας και πρώτη φορά πάχυνα τόσο).

    Δεν ακολούθησα κανένα πρόγραμμα δίαιτας κτλ, απλά ρωτώντας από δω κι απο κει τι περίπου χρειάζεται να τρώω και κόβοντας κάποια πράγματα που πριν έτρωγα (ξηρούς καρπούς, ψωμί, διάφορα σνακ κτλ) και αρχίζοντας να τρώω φρούτα, σαλάτες, πολλά ψητά, κόβοντας σχεδόν ολοκληρωτικά το αλάτι και τη ζάχαρη και κόβοντας όσο περιοσσότερο μπορούσα τα τηγανιτά, έχασα πολύ εύκολα την πρώτη βδομάδα 2.5 κιλά και μέσα σε ένα μήνα 5 κιλά.

    Τώρα το θέμα είναι ότι αφού έχει περάσει άλλος ένας μήνας και αφού συνεχίζω (αν και η αλήθεια είναι όχι τόσο προσεκτικά όσο πριν) δεν έχω χάσει γραμμάριο (κινούμαι συνέχεια στα 76-75).
    Θέλω οπωσδήποτε να χάσω 2 κιλά ακόμα, αλλά φοβάμαι, επειδή τώρα τελευταία πεινάω όλο και περισσότερο και τρώω και πιο απρόσεκτα από πριν, ότι θα ξαναπάρω κάποια κιλά. Έχω ήδη αρχίσει και το κολύμπι στη θάλασσα και αυτό μάλλον με κάνει να τρώω περισσότερο

    Επειδή, λοιπόν, θέλω να το προσέξω χρειάζομαι λίγο τη βοήθεια σας. Όποιες συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες.
    Ξέρω ότι δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα, απλά περισσότερο για να μην υπάρξει πρόβλημα αργότερα.
    Π.χ. θα ήθελα να ξέρω πόσες θερμίδες πρέπει να παίρνω την ημέρα. Γενικά αυτό με τις θερμίδες με προβληματίζει. Δεν ξέρω π.χ. πόσες θερμίδες έχει ένα μήλο, ένα τοστ με ψωμί σίκαλης - βούτυρο και άσπρο τυρί που τρώω συνήθως, ή ένα κράκερ σικάλεως.

    Α, και κάτι άλλο. ʼρχισα να τρώω δημητριακά ολικής αλέσεως όλον αυτόν τον καιρό, είχα από παιδί να φάω. Επειδή έχω εθιστεί σε αυτά, αλήθεια είναι καλό που τρώω συνέχεια ή μήπως περιέχει πολλές θερμίδες κλπ; Πόσες κουταλιές της σούπας δημητριακά να βάζω; Τα βάζω με γάλα 0% άπαχο.

    Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για τις πάρα πολλές απορίες!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    σε ημερησια βαση διαλεγεις μια επιλογη απο καθε κατηγορια
    ΓΑΛΑ 1 ποτήρι γάλα 0% λιπαρά ή
    1 κεσέ γιαούρτι 0% λιπαρά
    -------------------------------------------------------------------------
    ΦΡΟΥΤΑ 3 φρούτα μετρίου μεγέθους ή
    1ποτήρι χυμό φρουτου +1 φρούτο ή
    2 κουταλιές του γλυκού μέλι + 3 φρουτα
    1 μέτριο φρούτο =1/2 ποτήρι χυμό φρουτου =2 κουταλιες του γλυκού μέλι
    --------------------------------------------------------------------------
    ΛΑΧΑΝΙΚΑ 6 κούπες ώμων λαχανικών ή
    3 κούπες βραστών λαχανικων
    --------------------------------------------------------------------------
    ΑΜΥΛΟ 1 κούπα του τσαγιού ρύζι ή μακαρόνια + 2φέτες ψωμί ή 4φρυγανιές ή
    1 κούπα του τσαγιού αρακά ή καλαμπόκι + 3φέτες ψωμί ή 6 φρυγανιές ή
    1 κούπα όσπρια +3 φέτες ψωμί ή 6 φρυγανιές ή
    5 φετες ψωμι του τοστ ή
    2 πατατες σε μεγεθος αυγου (90 γρ ή καθεμια) + 3 φετες ψωμι του τοστ
    1 φέτα ψωμί του τοστ =2 φρυγανιες=4 κουταλιές της σούπας δημητριακά ολικής άλεσης=1/3 της κούπας ρύζι ή μακαρόνια =1/2 κούπα αρακάς ή καλαμπόκι
    ------------------------------------------------------------------------------
    ΚΡΕΑΣ 120γρ κρέας ή ψάρι άπαχο (κοτόπουλο-γαλοπούλα ?ψάρι-θαλασσινά ?κυνήγι ?λαγός- κουνέλι )
    90 γρ κρέας ψάρι +30 γρ τυρί (πχ φέτα ) ή κίτρινο τυρί
    1 αυγό + 30 γρ τυρί +60 γρ κρέας ή ψάρι
    30 γρ κρέας ή ψάρι =1 αυγό =30 γρ τυρί
    ------------------------------------------------------------------------------

    ΛΙΠΟΣ 10 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο όταν καταναλώνουμε άπαχο κρέας
    1 κουταλιά του γλυκού ελαιόλαδο =1 κουταλιά του γλυκού μαργαρινη=2 κουταλιές ταχινι=2 καρύδια ολόκληρα =5 ελιες=10 φιστίκια =5 αμύγδαλα
    =περιπου 1422 θερμιδες

    ΒΜΙ =25,35 ΒΜR(Βασικος μεταβολισμος)=1690 ΤΕΕ=ολικη ενεργειακες αναγκες ημερησιες για συντηρηση βαρους=2324
    θεωρηται οτι πηγαινεις γυμν 1-3 φορες την εβδομαδα
    μειωση στις 1400 θερμιδες εβδ απωλεια βαρους 884 θερμιδες
    ιδανικο βαρος 72,200 γρ (αντε -2 κιλα ακομη)
    και σε αυτο το βαρος να μεινεις καλα εισαι τουλαχιστον συντηρησε το και φτιαξε το σωμα σου με γυμναστικη

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    2
    Χίλια ευχαριστώ, να 'σαι καλά!
    Η αλήθεια είναι ότι δεν γυμνάζομαι καθόλου συστηματικά. Σπάνια πάω για κάμια μπάλα (5x5) και τώρα που έχω αρχίσει τα μπάνια. Πάω 2-3 φορές την εβδομάδα στη θάλασσα και κολυμπάω. Αλλά σίγουρα, όπως είπα πριν, δεν γυμνάζομαι καθόλου συστηματικά, μιας και θα πάω στη θάλασσα μόνο όταν έχω κέφι και όχι με πρόγραμμα. Και αυτό εννοείται ότι θα γίνεται το πολύ μέχρι το Σεπτέμβριο.

  4. #4

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •