ειμαστε καταθλιπτικοι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537

    ειμαστε καταθλιπτικοι?

    διαβαζω ενα βιβλιο με θεμα την καταθλιψη με αφορμη την αναφορα της ψυχιατρου μου που οταν της ειπα πως αισθανομαι μου ειπε πως της ακουγεται σαν καταθλιψη
    Οσο περισοτερο διαβαζω τοσο βρισκω ομοιοτητες
    μηπως πριν φτασουμε στη βουλιμια περασαμε απο κει;;
    τι λετε
    εχεται υπ οψη σας τα συμπτωματα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    exw akousei oti osoi exoun kata8lipsh varioude ta pada,den plenode den ka8arizode den trone vriskkode se a8lia katastash.den m feneste gia tetia atoma

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Kαλά, ρώτα μας τι κάνουμέ όταν διάγουμε βουλιμική περίοδο και δε θ'απέχει από αυτό που έγραψε η Τζένη.

    Συνήθως στις βουλιμικές καταστάσεις, υποβόσκουν καταθλιπτικές καταστάσεις ή δημιουργούνται επί εδάφους αυτών.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    asta na pane dld.esy klean8h posa kla eisai an epitrepete?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Βρε παιδιά διαβάζω εδώ για βουλιμικά επεισόδια, για κατάθλιψη και αναρωτιέμαι υπάρχει άνθρωπος παχύσαρκος ο οποίος δεν είναι βουλιμικός και με συμπτώματα κατάθλιψη σε κάποιες φάσεις τουλάχιστον της ζωή του. Δηλαδή εμένα με πιάνουν βουλιμικά επεισόδια αν μπορώ να τα ονομάσω έτσι και τρώω τα πάντα αλλά δεν κάνω εμετό αυτό είναι βουλιμία ή διατροφική διαταραχή? Επίσης υπάρχουν περίοδοι που με πιάνει κατάθλιψη και είμαι κάπως, ψιλοδυστυχισμένη, ψιλοβαριεστιμένη, ψιλοσαλταρισμένη, τι κάνω εδώ στη γη, και τέτοια, αλλά μπάνιο κάνω, και τα παιδιά μου προσέχω, έχω κατάθλιψη σε εκείνες τις φάσεις? Δεν ξέρω όλα αυτά μου φαίνονται αλληλένδετα......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    281
    kao gw to idio pa8enw xoris emeto

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by alalumaki
    Βρε παιδιά διαβάζω εδώ για βουλιμικά επεισόδια, για κατάθλιψη και αναρωτιέμαι υπάρχει άνθρωπος παχύσαρκος ο οποίος δεν είναι βουλιμικός και με συμπτώματα κατάθλιψη σε κάποιες φάσεις τουλάχιστον της ζωή του. Δηλαδή εμένα με πιάνουν βουλιμικά επεισόδια αν μπορώ να τα ονομάσω έτσι και τρώω τα πάντα αλλά δεν κάνω εμετό αυτό είναι βουλιμία ή διατροφική διαταραχή? Επίσης υπάρχουν περίοδοι που με πιάνει κατάθλιψη και είμαι κάπως, ψιλοδυστυχισμένη, ψιλοβαριεστιμένη, ψιλοσαλταρισμένη, τι κάνω εδώ στη γη, και τέτοια, αλλά μπάνιο κάνω, και τα παιδιά μου προσέχω, έχω κατάθλιψη σε εκείνες τις φάσεις? Δεν ξέρω όλα αυτά μου φαίνονται αλληλένδετα......

    Καταρχήν δεν υπάρχουν μόνο βουλιμικοί που κάνουν εμετό.Κάποια στιγμή ίσως χρειαστεί να κάνουμε ένα ξεχωριστό θέμα και να γράψουμε για τους τύπους.


    Αυτό που εσύ αναφέρεις και απ' ότι έχω ακούσει λέγεται συναισθηματική υπερφαγία- κάτι σαν διαταραχή βουλιμίας.
    Και είναι ότι περιγράφει η φράση.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41
    Ας απαντησει και μια καταθλιπτικη με βουλα απο ψυχιατρο.....εγω λοιπον οταν ειχα καταθλιψη ενιωθα μονιμως κουρασμενη, δεν ειχα ορεξη να κανω τπτ, ενιωθα οτι δεν υπαρχει τπτ που να με ευχαριστει, δεν ειχα δυναμεις ,τα ποδια μου τα ενιωθα πολυ βαρια, ηθελα να φυγω απο την πολη γιατι ενιωθα να πνιγομαι, δεν μπορουσα να ανταπεξελθω στη δουλεια, ενιωθα οτι κανεις δε με καταλαβαινει, ειχα συνεχεια πονοκεφαλους, δεν μπορουσα να κοιμηθω τα βραδυα σχεδον καθολου, ζαλιζομουν,ενιθα αποτυχημενη,ειχα συνεχεια τυψεις για το παραμικρο,πολυ αγχος και σκεφτομουν πως να αυτοκτονησω....αυτα με λιγα λογια

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    41
    βεβαια υπαρχουν επιπεδα και επιπεδα καταθλιψης και εγω δεν ημουν βαρια περιπτωση.ΠΟλυ περισσοτερο διαπιστωθηκε οτι βοηθηθηκα απο την ψυχοθεραπεια παρα απο τα χαπια..αυτο ειναι και θεμα οργανισμου..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    μπραβο kassi που το αναφερεις οτι υπαρχουνε βαθμιδες καταταθλιψης,αυτο που αναφερει το γουρουνακι ειναι σχετικα βαρια παθολογια,εγω παντως οταν ειχα την πιο βαρια μου καταθλιψη ειχα εμμονη με το πλυσιμο και το μπανιο κατα τ'αλλα ολα σωστα και ψυχοσωματιακ ειχα πολλα και ολο πονουσα και ολα τα βαριομουν και ειχα ενοχες και ηηθελα να αυτοκτονησω νομιζω πως ακομα ετσι ειμαι δηλαδη τωρα που το αναφερω! εκτος την αυτοκτονια πια..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Ναι Κλεάνθη αυτό πρέπει να είναι συναισθηματική υπερφαγία.... Τρώω όταν κάτι δεν πάει καλά ή από ανία...
    Τώρα τελευταία βέβαια προσπαθώ αν τρώω κάτι που μου χαλάει τη δίαιτα να πω ΟΚ δεν πειράζει το έφαγα ας συνεχίζω να τρώω τώρα σαν άνθρωπος, άλλες φορές το πετυχαίνω άλλες όχι. Σκοπός μου αυτή την εποχή εκτός από το να χάσω κάποια κιλά είναι και να αλλάξω αυτή τη συμπεριφορά. Δεν ξέρω όμως αν θα τα καταφέρω.......

  12. #12
    Και μένα ο ψυχολόγος μου όταν προωτοπήγα διέγνωσε ένα είδος κατάθλιψης και είπε ότι ήταν καλύτερα να δώ και έναν ψυχίατρο και για μου χορηγήσει και κάποια φάρμακα. Εγώ αρχικά ήμουν πολύ αρνητική και δεν ήθελα με τίποτα να ακούσω ψυχίατρο. Τελικά όσπου να αποδεκτώ την ιδέα, ο ψυχολόγος διέγνωσε κάποια βελτίωση οπόταν δεν πήγαμε. Τώρα όμως το συζητάμε πάλι. Βασικά πέραν απο τα βουλιμικά επεισόδια που βιώνω, περνώ περιόδους αυπνίας, περιόδους που δεν θέλω να πάω πουθενά και δεν θέλω να κάνω τίποτα και διάφορα τέτοια.

  13. #13
    Έχω κατάθλιψη και αυτό ήτανε η αιτία που είχα αρχίσει να τρώω όσο ποτέ άνθωπος και έγινα τόσα κιλά όσο ποτέ στη ζωή μου.
    Κι επειδή αυτά τα κιλά τα πήρα σε μάκρος περίπου 2,5 ετών και όλα σχδεόν είναι από deliveries δεν βλέπω να μπορώ να τα χάσω.
    Πάντως τη δίαιτα και όλα την άρχισα από τη στιγμή που συνήλθα από την ψυχολογική άβυσσα που είχα πέσει.
    'Ηταν σαν να κοιμόμουνα βαθειά αλλά χωρίς να είμαι ωραία.
    Μόνο κοιμωμένη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Tελικά κάνοντας μια συνολική αποτίμηση - μέχρι τώρα - του τι με κάνει να νιώθω ειλικρινά δημιουργικός και χαρούμενος, νομίζω πως καταλήγω στο συμπέρασμα πως κάποια καταθλιπτική κατάσταση υποβόσκει όλον αυτόν τον καιρό.

    Μερικές φορές νιώθω πως ο χρόνος απλά κυλάει χωρίς καν να με αγγίζει η συνέπεια αυτού.Λες και ζω μια ζωή που μόνο ζώσα δεν είναι.Σα να με κρατάει κάτι, να με προσγειώνει διαρκώς τη στιγμή που ετοιμάζομαι να πετάξω...

    ʼλλωστε νομίζω πως στις περισσότερες περιπτώσεις άτομα με ΔΤΠ διαγιγνώσκονται με κάποιου βαθμού κατάθλιψη που προκύπτει είτε επί εδάφους της διατροφικής διαταραχής ή το αντίστροφο...

    Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα πολλές διέξοδοι...

    Πφφφφφφ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Κι όμως Κλεάνθη, κάνεις τόσα όμορφα πράγματα στη ζωή σου. Κάνεις τους ανθρώπους να γελάνε. Υπάρχει κάτι πιο ευλογημένο από αυτό?
    Αλλά και πριν την εκδήλωση, η προετοιμασία, η στολή, το μακιγιαζ, τα παππούτσια δε δίνουν ένα επιπλέον νόημα, ένα ενδιαφέρον?
    Κι ακόμα πιο πριν κι από αυτά, η πολύωρη εξάσκηση και ενασχόληση με τα του επαγγέλματός σου δε σου δίνουν ένα νόημα? Ξυπνάς το πρωί και λες ''σήμερα θα ασχοληθώ π.χ. με την κατασκευή πρωτότυπων μπαλονιών.'' Έχεις το δικό σου πρόγραμμα, τη ΔΙΚΗ ΔΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ. Εσύ αποφασίζεις τι θα αλλάξεις, πότε θα το αλλάξεις, αν θα αλλάξεις.
    Σε θεωρώ πολύ δημιουργικό κσι τυχερό άνθρωπο. Μη σε παίρνει από κάτω.


    Καλημέρα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •