night eating syndrome
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    46

    night eating syndrome

    Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τη διατροφική αυτη διαταραχή καθώς και τρόπους αντιμετώπισής της.

    Σημειωτέον ότι, βρήκα πολλές πληροφορίες σε ξένα sites, αλλά θα ήθελα τη γνώμη ελλήνων ειδικών και για το αν έχουν καταγραφεί παρόμοια περιστατικά στον ελληνικό χώρο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Δεν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στην ελληνική πραγματικότητα και στην πραγματικότητα των υπολοίπων \"προηγμένων\" χωρών. Μάλιστα οι έλληνες, στις σχετικές έρευνες βουλιμίας, ψυχογενούς βουλιμίας και παχυσαρκίας, βρίσκονται στις κορυφαίες θέσεις της λίστας.
    Το night eating syndrome δεν εξαιρεί τον κανόνα.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    η κοσμάρα μουυυυυυυυ!!!
    Posts
    39
    αν καταλαβα καλα αναφερεστε σε αυτους που τρωνε νυχτα...Και η μανα μου το ειχε αυτο...Μεχρι που το πηρε αποφαση και η γυναικα εχει χασει εννια κιλα...Τωρα ειναι κουκλα...Σκεφτομασταν με τον μπαμπα μου και την αδερφη μου τι να κανουμε για να σταματησει..Να κλειδωσουμε την πορτα και για πλακα λεγαμε να βαλουμε ενα χερι στην πορτα της κουζινας και οταν παει η μανα μου να μπει να της δινει ενα χαστουκι και να ξυπναει..:D:DΕιχαμε γελασει τοτε...Τεσπα.Τη βοηθησε που την βγαλαμε ενα βραδυ με την αδερφη μου φωτο και παιδια οταν την ειδε επαθε σοοοοκ!Το πηρε και αποφαση να αδυνατισει και τωρα ειναι 1.60 και 53 κιλα...Μια χαρα ειναι και με δυο παιδια η γυναικα δεν θα γινει ναόμι..!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    χαχχαχαχα!!!Θυμάμαι τον εαυτό μου όταν ήμουν φαντάρος στη λέσχη αξιωματικών και το βράδυ ξυπνούσα και έτρωγα παγωτα και έπινα αναψυκτικά και μετα ξανακοιμόμουν!!!!ΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧ ΑΧΧΑΧΑ!!!!!:P

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    η κοσμάρα μουυυυυυυυ!!!
    Posts
    39
    xaxaxaxax δεν το καταλαβαινεις και καλά η μανα μου μου ειχε πει οτι ηταν περιεργο κατι αναμεσα ...ουτε κοιμαται ουτε ειναι ξυπνια... τωρα εσυ το εκοψες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Ναι.τώρα δεν έχω αυτή την συνήθεια...χαχαχα!!!Τότε ο αλλος φαντάρος που ήμασταν μαζί νόμιζε ότι ήμουν υπνοβάτης...αχαχαχαχχαχαχ!!! !!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Να κάνω μια ερώτηξη?

    Το night eating syndrome σημαίνει ότι ξυπνάς και πας να κατασπαράξεις την κουζίνα ή ότι το κάνεις κοιμισμένος?Ή είναι το ίδιο πράγμα?

    (Κι εμένα η μαμά μου το κάνει αυτό εδώ και χρόνια...Μάλιστα ξυπνάει με απίστευτη επιθυμία για γλυκό αλλά όταν δεν βρίσκει το ρίχνει στα....φυστίκια...Δεν κάνω πλάκα!)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    pireas
    Posts
    4
    καλησπέρα σας
    το night eating syndrome, είναι κάτι που από ότι κατάλαβα άρχισαν πρόσφατα να το μελετούν πιο εντατικά, αλλά έχει εντοπιστεί σαν ας πούμε \"δυσλειτουργία\" του οργανισμού εδώ και πολλά χρόνια.
    Με βασανίζει πάρα πάρα πολύ καιρό, και αρχικά το απέδιδα στο γεγονός ότι είμαι υπέρβαρο άτομο, αλλά από ότι διάβασα και από ότι έμαθα όταν άρχισα να το συζητάω είναι ότι πάσχουν από αυτό εξίσου παχύσαρκα αλλά και αδύνατα άτομα.
    Όταν το είχα ψάξει θυμάμε περιγραφόταν σαν ψυχοδιαταραχή και οφειλόταν στην όχι καλή λειτουργεία τριών ορμονών. Ο άνθρωπος έχει πλήρη αίσθηση όταν ξυπνάει για να φάει τη νύχτα, δεν είναι κάτι σαν υπνοβάτης δηλαδή, αλλά αν κρίνω από εμένα δεν έχει καταλογισμό και δεν έχει και αίσθηση των θερμίδων που προσλαβμάνει, συνήθως αυτές προέρχονται από όλα τα είδη αμυλούχων, ψωμί, πατάτες, μακαρόνια, επίσης και το γάλα έχει τη τιμητική του σε αυτά τα \"νυχτοπερπατήματα\". Και σαφώς αν και είσαι ξύπνιος, δεν έχεις κανέναν έλεγχο ούτε μπορείς να εκλογικεύσεις αυτό που κάνεις. Προσωπικά δε με οδηγεί η πείνα το βράδυ στη κουζίνα, αλλά το άγχος. Μετά το φαγητό δηλαδή καταλαγιάζει ο εκνευρισμός ή τέλος πάντων όποιο αρνητικό συναίσθημα με έχει ξυπνήσει και καταφέρνω να ηρεμήσω, να το κατευνάσω και να κοιμηθώ.
    Δοκίμασα να κλειδώνω τη πόρτα... Οκ βοήθησε αλλά δεν είναι πάντα εφικτό. Μετά ακολούθησε η επίσκεψη στο ψυχίατρο (όχι γιαυτό αλλά για άλλα ζητήματα) η οποία μου συνταγογράφησε xanax, ε πλέον ούτε και αυτό βοηθάει... Πάλι ξυπνάω για να φάω με απώτερο σκοπό να μπορέσω να κοιμηθώ... Δε ξέρω πλέον πως να το αντιμετωπίσω. Μόνο με τη κλειδωμένη πόρτα θεωρώ θα κάνω χαίρι.
    Ευχαριστώ που με αντέξατε στο πρώτο μου Post, καλώς σας βρήκα, και εύχομαι όλοι να βρούμε τις ισσοροπίες μας.

  9. #9
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    s-ioanna, καλώς μας ήλθες στο e-psychology.gr!
    Λες αρχικά στο μήνυμα σου, ότι πρόκειται για διαταραχή των ορμονών.
    Παρακάτω όμως λες ότι το night eating syndrome είναι για σένα ο δικός σου τρόπος να διαχειριστείς το άγχος σου.
    Ισως λοιπόν θα ήταν πιο βοηθητικό/θεραπευτικό για σένα να δουλέψεις τις αγχωτικές πλευρές της προσωπικότητας σου. Κλειδώνοντας την πόρτα, ακόμη κι αν βοηθηθείς στο θέμα του night eating syndrome, θα έχεις αντιμετωπίσει μόνο τις συνέπειες του άγχους. Αυτό όμως θα παραμένει εκεί, αναλοίωτο, δυνατό, έτοιμο να ξαναβρεί διέξοδο, στην συγκεκριμένη ή σε αλλες συμπεριφορές.
    Οι διαταραχές πρόσληψης τροφής, χρειάζονται πιο ολιστική αντιμετώπιση. Ολες οι θεραπείες που εστιάζουν στο σύμπτωμα εν τέλει δεν είναι ψυχοθεραπευτικές.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •