Ο,ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ... - Page 37
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 37 of 38 FirstFirst ... 2735363738 LastLast
Results 541 to 555 of 568
  1. #541
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Charlie Chaplin :

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, μπόρεσα να καταλάβω ότι ο συναισθηματικός πόνος και η θλίψη, απλώς με προειδοποιούσαν να μη ζω κόντρα στην αλήθεια μου. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, κατάλαβα σε πόσο δύσκολη θέση ερχόταν κάποιος με το να του επιβάλλω τις επιθυμίες μου, παρότι ήξερα ότι ούτε ήταν κατάλληλη η στιγμή ούτε ο άνθρωπος ήταν έτοιμος, ακόμα κι αν αυτός ο άνθρωπος ήμουν εγώ. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, έπαψα να λαχταρώ μια άλλη ζωή και μπόρεσα να δω ότι τα πάντα γύρω μου με προκαλούσαν να μεγαλώσω. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, κατάλαβα ότι βρίσκομαι πάντα και σε όλες τις περιστάσεις, την κατάλληλη στιγμή και στο σωστό μέρος και ότι όλα όσα γίνονται είναι σωστά. Από τότε κατάφερα να γαληνέψω. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΑΠΟΔΟΧΗ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, έπαψα να στερούμαι τον ελεύθερο χρόνο μου και σταμάτησα να κάνω μεγαλόπνοα σχέδια για το μέλλον. Σήμερα κάνω μόνο ό,τι με ευχαριστεί και με γεμίζει χαρά, ό,τι αγαπώ και κάνει την καρδιά μου να γελά, με τον δικό μου τρόπο και στους δικούς μου ρυθμούς. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, απελευθερώθηκα από ό,τι δεν ήταν υγιές για μένα. Από φαγητά, άτομα, πράγματα, καταστάσεις και από ό,τι με τραβούσε συνεχώς μακριά από τον ίδιο μου τον εαυτό. Στην αρχή το ονόμαζα “υγιή εγωισμό”. Αλλά σήμερα ξέρω ότι είναι ΑΥΤΑΓΑΠΗ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, έπαψα να θέλω να έχω πάντα δίκιο. Έτσι έσφαλλα πολύ λιγότερο. Σήμερα κατάλαβα ότι αυτό το λέμε ΑΠΛΟΤΗΤΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, αρνήθηκα να συνεχίσω να ζώ στο παρελθόν και να ανησυχώ για το μέλλον μου. Τώρα ζω περισσότερο τη στιγμή όπου ΟΛΑ συμβαίνουν. Έτσι σήμερα, ζω την κάθε μέρα και αυτό το λέω ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ.

    Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά, συνειδητοποίησα ότι η σκέψη μου μπορεί να με κάνει μίζερο και άρρωστο. Όταν όμως επικαλέστηκα τις δυνάμεις της καρδιάς μου, η λογική απέκτησε έναν πολύτιμο σύντροφο. Αυτή τη σχέση την ονομάζω σήμερα ΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.

    Δεν υπάρχει λόγος να φοβόμαστε τις αντιπαραθέσεις, τις συγκρούσεις και τα προβλήματα με τον εαυτό μας και τους άλλους γιατί καμιά φορά, ακόμα και τα άστρα εκρήγνυνται και δημιουργούνται νέοι Γαλαξίες. Σήμερα ξέρω ότι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ!

  2. #542
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Θα κλείνεις τα μάτια και θα μου στέλνεις ένα φιλί.
    Αυτό θα 'ρθει και θα με οδηγήσει εκεί που θα 'σαι...
    Τα φιλιά ποτέ δε χάνουν το δρόμο τους...

    Αλκυόνη Παπαδάκη

  3. #543
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Originally posted by NADINE
    Θα κλείνεις τα μάτια και θα μου στέλνεις ένα φιλί.
    Αυτό θα 'ρθει και θα με οδηγήσει εκεί που θα 'σαι...
    Τα φιλιά ποτέ δε χάνουν το δρόμο τους...

    Αλκυόνη Παπαδάκη
    Όπως σε ξέρει το φιλί κανένας δε σε ξέρει.
    Οδυσσέας Ελύτης

  4. #544
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ένας έρωτας αληθινός, κι αν χώρισε,δεν αλλάζει.
    Μένει εκεί...Μνημείο του βίου και της πολιτείας μας.
    Ακίνητο σύμβολο μιας απόπειρας για αιωνιότητα,
    που πληρώθηκε ακριβά...

    Μάρω Βαμβουνάκη

  5. #545
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    "OΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ τον εαυτό μου πραγματικά, μπόρεσα να καταλάβω ότι ο συναισθηματικός πόνος και η θλίψη απλώς με προειδοποιούσαν να μη ζω κόντρα στην αλήθεια μου. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε Αυθεντικότητα.

    OΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ τον εαυτό μου πραγματικά, κατάλαβα σε πόσο δύσκολη θέση ερχόταν κάποιος με το να του επιβάλλω τις επιθυμίες μου, παρότι ήξερα ότι ούτε ήταν κατάλληλη η στιγμή ούτε ο άνθρωπος ήταν έτοιμος, ακόμα κι αν αυτός ο άνθρωπος ήμουν εγώ. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε Αυτοεκτίμηση.

    OΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ τον εαυτό μου πραγματικά, έπαψα να λαχταρώ μια άλλη ζωή και μπόρεσα να δω ότι τα πάντα γύρω μου με προκαλούσαν να μεγαλώσω. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε Ωριμότητα.

    OTΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ τον εαυτό μου πραγματικά, κατάλαβα ότι βρίσκομαι πάντα και σε όλες τις περιστάσεις, την κατάλληλη στιγμή και στο σωστό μέρος και ότι όλα όσα γίνονται είναι σωστά. Από τότε κατάφερα να γαληνέψω. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε Αποδοχή.

    ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ τον εαυτό μου πραγματικά, έπαψα να στερούμαι τον ελεύθερο χρόνο μου και σταμάτησα να κάνω μεγαλόπνοα σχέδια για το μέλλον. Σήμερα κάνω μόνο ό,τι με ευχαριστεί και με γεμίζει χαρά, ό,τι αγαπώ και κάνει την καρδιά μου να γελά, με τον δικό μου τρόπο και στους δικούς μου ρυθμούς. Σήμερα ξέρω ότι αυτό το λέμε Ειλικρίνεια.

    OΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ τον εαυτό μου πραγματικά, απελευθερώθηκα από ό,τι δεν ήταν υγιές για μένα. Από φαγητά, άτομα, πράγματα, καταστάσεις και από ό,τι με τραβούσε συνεχώς μακριά από τον ίδιο μου τον εαυτό. Στην αρχή το ονόμαζα «υγιή εγωισμό». Αλλά σήμερα ξέρω ότι είναι Αυταγάπη.

    ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ τον εαυτό μου πραγματικά, έπαψα να θέλω να έχω πάντα δίκιο. Έτσι έσφαλλα πολύ λιγότερο. Σήμερα κατάλαβα ότι αυτό το λέμε Απλότητα.

    OΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ τον εαυτό μου πραγματικά, αρνήθηκα να συνεχίσω να ζω στο παρελθόν και να ανησυχώ για το μέλλον μου. Τώρα ζω περισσότερο τη στιγμή όπου όλα συμβαίνουν. Έτσι σήμερα ζω την κάθε μέρα και αυτό το λέω Πληρότητα.

    OΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΓΑΠΩ τον εαυτό μου πραγματικά, συνειδητοποίησα ότι η σκέψη μου μπορεί να με κάνει μίζερο και άρρωστο. Όταν όμως επικαλέστηκα τις δυνάμεις της καρδιάς μου, η λογική απέκτησε έναν πολύτιμο σύντροφο. Αυτή τη σχέση την ονομάζω σήμερα σοφία (της καρδιάς).

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ τις αντιπαραθέσεις, τις συγκρούσεις και τα προβλήματα με τον εαυτό μας και τους άλλους γιατί καμιά φορά ακόμα και τα άστρα εκρήγνυνται και δημιουργούνται νέοι Γαλαξίες. Σήμερα ξέρω ότι αυτό είναι η Ζωή."


    Το «Όταν άρχισα να αγαπώ τον εαυτό μου πραγματικά» είναι μέρος του ομότιτλου βιβλίου της Kim McMillan. Ξεκίνησε από την Kim ως μια συλλογή αγάπης και σοφίας που μοιράστηκε με τους φίλους της. Μετά τον θάνατό της, η κόρη της Alison συνέχισε να εξαπλώνει τα γραπτά της.

  6. #546
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    "Υπάρχουν τα συγχωρώ τα γεμάτα έπαρση.
    Εννοούν: εγώ ο καλότατος, ο γενναιόκαρδος, ο άριστος, ο ακομπλεξάριστος, συγχωρώ βέβαια εσένα, ο οποίος, σαν μυρμήγκι που είσαι, τι βλάβη θα μπορούσες να μου προξενήσεις…

    Υπάρχουν τα συγχωρώ του καλόπαιδου του Θεού!
    Δες, Θεέ μου, πόσο εντάξει δούλος Σου είμαι, πόσο καλός μαθητής, Σε υπακούω, ακολουθώ τις διδαχές Σου, μιμούμαι το παράδειγμα Σου, και φρόντισε να με ανταμείψεις σύντομα.

    Υπάρχουν τα συγχωρώ τα πανεύκολα.
    Τώρα πλέον που το πρόβλημα το οποίο μου προκάλεσες δεν υφίσταται -εσύ με απάτησες μεν, αλλά εγώ τώρα βρήκα έναν άλλο πανέμορφο και πλούσιο άντρα, ευτυχώς δηλαδή που με απάτησες και σώθηκα, άνοιξαν τα μάτια μου-, σου απευθύνω ένα μεγαλειώδες «σε συγχωρώ»! Καμαρώνω μειώνοντας σε. Προσφέρω συγγνώμη άκοπη, χωρίς κόστος, χωρίς θυσία· με αυταρέσκεια. Κυρίως δε στοιχίζει, δεν πονάει διότι όλες οι συνθήκες άλλαξαν, αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που σε συγχωρώ.

    Και ασφαλώς, το πιο συνηθισμένο, υπάρχουν συγχωρώ που δεν τα εννοούμε. Τα πετάμε αμέσως, επιπόλαια, τυπικότατα, άδεια σαν φακέλους δίχως επιστολή μέσα, σαν φέιγ βολάν διαφήμισης, σαν ένα ψυχαναγκαστικό και κούφιο χαιρετισμό. Οι ψυχαναγκασμοί είναι πάντα κούφιοι. Μιμούνται ένα περιεχόμενο, αλλά είναι κενοί.

    «Τι κάνετε;»
    «Καλά! Εσείς;»
    «Κι εμείς καλά!»
    «Χαίρετε!»
    «Πολύ καλημέρα σας!»
    «Επίσης!»
    «Τα όμοια!»

    Ούτε καλά είμαστε, ούτε να χαίρεστε εσείς έχουμε όρεξη, ούτε να είναι καλή η μέρα σας ευχόμαστε όταν εμείς περνάμε μια τόσο ζόρικη μέρα. Τα επίσης δεν έχουν αντιστοιχίες, τα όμοια εννοούν εντελώς ανόμοια. Ετσι άστοχα λέμε τα συγχωρώ, ιδίως άμα θέλουμε να ξεφορτωθούμε κάποιον που θεωρεί χρέος του να ζητάει συγγνώμες, προκειμένου να κοινωνήσει για παράδείγμα, και οφείλει να συλλαβίσει λέξεις: «Συγχώρεσέ με τον αμαρτωλό».

    Αξία έχει να μπορείς να συγχωρείς εκείνον που σε πόνεσε, ενώ ο πόνος διαρκεί και καίει. Η πιο αληθινή, η πιο σπαραχτική συγγνώμη που δόθηκε ποτέ ήταν η συγγνώμη πάνω σε σταυρό από έναν αιμορραγοΰντα νεαρό σταυρωμένο. Τότε μόνο. Ενόσω υποφέρεις από την αδικία που σου έγινε να συγχωρείς, να το εννοείς με καθαρή καρδιά για εκείνον που σε αδίκησε. Να συγχωρείς διότι καταλαβαίνεις ίσως την πρόθεση του τη διαφορετική από την πράξη του. Διότι υποψιάζεσαι το «δεν ξέρει τι κάνει»…
    Διότι δέχεσαι πως είναι πλάσμα ατελές και ταλαίπωρο ακριβώς όπως εσύ, πέφτει σε λάθη από αδυναμίες και ανοησίες προπατορικές. Το σπουδαιότερο, διότι δέχεσαι ότι κι εσύ έχεις πράξει ακόμη χειρότερες αδικίες, ακόμη πιο επικίνδυνες κουταμάρες, ασυναισθησίες αλλά και αναισθησίες με εγωισμό εξωφρενικό. Τότε μετράει. Τότε συγχωρείς, τότε λύνεις δεσμά και αποδεσμεύεσαι. Πονώντας.

    Ο Αντόνιο Πόρτσια λέει: Ναι, αυτό είναι το καλό: να συγχωρείς το κακό. Δεν υπάρχει άλλο καλό."



    Μάρω Βαμβουνάκη: “Σιωπάς για να ακούγεσαι” (απόσπασμα)

  7. #547
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    "Καλύπτω τις τρύπες
    με φεγγάρι, με ποιήματα
    ή με τα φιλιά σου."


    Φερεϊντούν Φαριάντ

  8. #548
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Κατερίνας Αγγελάκη-Ρουκ, «Το σώμα είναι η νίκη και η ήττα των ονείρων»


    Το σώμα είναι η Νίκη των ονείρων

    όταν ασύστολο σαν το νερό

    σηκώνετʼ απʼ τον ύπνο

    με κοιμισμένʼ ακόμα τις βούλες

    τις ουλές, τα τόσα τα σημάδια

    τους σκούρους ελαιώνες του

    ερωτευμένους

    δροσερούς μέσα στη χούφτα.



    Το σώμα είναι η Ήττα των ονείρων

    σαν κείται μακρύ κι αδειανό

    –να φωνάξεις μέσα ακούς την ηχώ–

    με τις αναιμικές τριχίτσες του

    ανέραστο απʼ το χρόνο

    βογκάει, πλήγεται

    μισεί την κίνησή του

    ξεθωριάζει σταθερά

    το αρχικό του μαύρο

    ξυπνώντας ζεύεται την τσάντα

    από δαύτη κρέμεται μαρτυρικά

    ώρες μέσα στη σκόνη.



    Το σώμα είναι η Νίκη των ονείρων

    όταν βάζει το ένα πόδι μπρος στο άλλο

    και κερδίζει τον συγκεκριμένο χώρο.

    Ένα τόπο.

    Με τράνταγμα βαρύ.

    Θάνατο.

    Όταν το σώμα κερδίζει τον τόπο του

    με θάνατο

    στην πλατεία

    σα λύκος με ρύγχος καυτό

    ουρλιάζει το «θέλω»

    «δεν αντέχω»

    «φοβερίζω – ανατρέπω»

    «πεινάει το μωρό μου».



    Το σώμα γεννάει το δίκιο του

    και το υπερασπίζεται.

    Το σώμα φτιάχνει το λουλούδι

    φτύνει το κουκούτσι-θάνατο

    κατρακυλάει πετάει

    ακίνητο στροβιλίζεται γύρω απʼ την καταβόθρα

    –κίνηση του κόσμου–

    στʼ όνειρο το σώμα θριαμβεύει

    ή βρίσκεται γυμνό στους δρόμους

    κι υποφέρει·

    χάνει τα δόντια του

    τρέμει από έρωτα

    σκάει η γη του σαν καρπούζι

    και τελειώνει.

  9. #549
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μάρω Βαμβουνάκη : Απόσμασμα από το βιβλίο «Σιωπάς για να ακούγεσαι»

    "Κανέναν μα κανέναν δεν μπορείς να κερδίσεις, ούτε καν ένα αφελές μικρούλι παιδί, εφόσον του αφαιρείς την ελευθερία τού να μη συμφωνήσει μαζί σου. Αν απαγορεύεις την ελευθερία στον άλλο, και βασιλιά να τον στέψεις δε θα διαρκέσει η λαμπερή συμφωνία σας. Σύντομα θα αισθανθεί δυσφορία, ότι κάπως παγιδεύτηκε και βρέθηκε εκεί που δε θέλει.

    Τα χρυσά κλουβιά τα ανακάλυψαν τύποι σαν τη γυναίκα της πρώτης ιστορίας μας, όμως, κλειδωμένο, ένα πουλί μαραίνεται.Ο Ελύτης γράφει πως γίνεται να φυλακίσεις ένα αηδόνι αλλά δεν μπορείς να φυλακίσεις τον κελαηδισμό του.
    Υπάρχουν όμως προσωπικότητες τόσο ανασφαλείς, εξαρτημένες και εξωφρενικά εγωιστικές, ώστε κρατούν κλειδωμένο το αηδόνι τους, έστω και άλαλο, έστω και νεκρό. Ξέρουν πολύ καλά άλλωστε την τέχνη να ταριχεύουν.
    Όλοι μας έχουμε συναπαντηθεί με τέτοιους χαρακτήρες. Δεν είναι λίγοι και γνωρίζουν να πλέκουν ιστούς σαν την αράχνη. Όσο πιο εξαρτημένοι είμαστε εμείς οι ίδιοι τόσο τσιμπάμε στους χειρισμούς τους. Ο ελεύθερος, ο ανεξάρτητος άνθρωπος δεν τους ανέχεται, γρήγορα κάνει πέρα, σύντομα κόβει μαζί τους τις διαπραγματεύσεις.
    Όμως πόσοι είμαστε εντελώς ανεξάρτητοι; Όλοι έχουμε τις αναγκεμένες πληγές μας, τις μειονεξίες μας, τα παθήματα και τα πάθη μας. Όλοι κουβαλάμε στο αίμα μας τους πειρασμούς της τρέλας. Παρά ταύτα πάντα υπάρχει τρόπος να γιατρεύεσαι όταν όντως το αποφασίζεις, διότι η υγεία είναι πιο επιθετική και δυναμική από την αρρώστια."

  10. #550
    «Έπρεπε να γεράσω, αγόρι μου, για να μάθω τι είναι ευτυχία.

    Τελικά ευτυχία είναι ένα ζευγάρι χέρια, δύο χέρια…

    Αυτά που θα σε αγκαλιάσουν, θα σε κρατήσουν, θα σε κοιμήσουν, θα σε περιποιηθούν, θα σου μαγειρέψουν, θα σε χαϊδέψουν και στο τέλος θα σου κλείσουν τα μάτια.

    Τα πολλά χέρια απλά σε κατσιάζουν... Χάσιμο χρόνου. Θα το δεις κι εσύ όσο μεγαλώνεις...»

    Θανάσης Βέγγος

  11. #551
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗΣ : ΜΟΝΟΤΟΝΙΑ

    "Την μια μονότονην ημέραν άλλη
    μονότονη, απαράλλακτη ακολουθεί. Θα γίνουν
    τα ίδια πράγματα, θα ξαναγίνουν πάλι —
    η όμοιες στιγμές μας βρίσκουνε και μας αφίνουν.

    Μήνας περνά και φέρνει άλλον μήνα.
    Aυτά που έρχονται κανείς εύκολα τα εικάζει·
    είναι τα χθεσινά τα βαρετά εκείνα.
    Και καταντά το αύριο πια σαν αύριο να μη μοιάζει."

  12. #552
    Όμορφο ποίημα, που μιλάει για μια δύσκολη κατάσταση που μπορούμε να βιώσουμε στη ζωή μας.
    Πραγματικά η μονοτονία είναι θάνατος. Δεν την αντέχω με τίποτα!
    Η ζωή είναι μικρή και πολύτιμη... είναι τόσο κρίμα να είναι μονότονη!
    Χρειάζεται να κάνουμε τ' αδύνατα δυνατά ώστε να την κάνουμε ενδιαφέρουσα!

  13. #553
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Επιστολή του Antonin Artaud (1896-1948) στη Génica Athanasiou



    "Κι αν ποτέ η ζωή μας χώριζε, οι ψυχές μας θα
    μπορούσαν να επουλωθούν με τον καιρό, αλλά
    θα έμεναν κατώτερες.

    τη θαμπή απόχρωση του δέρματός σου και τα λαμπερά
    σου μάτια, σαν ένα νερό μέσα από φρέσκα φύλλα.

    Η ζωή μου όλη είναι κόλαση, εάν δε μου γράφεις. Θέλεις
    να έχεις ελέυθερη τη ζωή σου, θα την έχεις, μα δεν θα
    σου φέρει ευτυχία το να την αρχίσεις με τη ρημαγμένη
    ζωή ενός ανθρώπου στο κατώφλι σου. κι αυτός να είμαι εγώ.

    Έξω από σένα δεν θα υπάρχει πια ολοκλήρωση για μένα
    σε τίποτα μέσα σ'αυτή τη ζωή που αποτραβιέται αλλω-
    στε από μένα κάθε μέρα, κεραυνοβόλα, μες στους
    πόνους μιας παράλογης γέννας. Αποτρόπαιος τοκετός
    φαντασμάτων.

    Το χρόνο που περνούν οι άλλοι για να ζήσουν, εγώ
    τον περνώ για ν΄απογοητεύομαι.

    Και σε λατρεύω. Έχω χαραγμένο το βλέμμα σου μες
    στο μυαλό μου, πιο βαθύ κι από μαχαιριά.

    Πρέπει να μου βρεις ηρωίνη με κάθε τρόπο και πρέπει
    να σκοτωθείς να μου την φέρεις εδώ.-Να που
    βρίσκονται τα πράγματα- "

  14. #554
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,656
    Κρατάμε μέσʼ στα χέρια μας τα πρόσωπά μας
    Και βλέπουμε χρωματιστές εκτάσεις
    Οι σκέψεις μας γίνονται γεννιούνται
    Στην κάθε μας ματιά.

    Δεν άνθησαν ματαίως τόσα θαύματα
    Η χάρη τους είναι ψηλή περιπλοκάδα
    Που σφίγγει τα μελλούμενα και την ζωή μας
    Μέσα στʼ αστέρια.

    -Ανδρέας Εμπειρίκος

  15. #555
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Αφιερωμένο στις μαύρες τρύπες του καθενός:

    Τα λουλούδια θ΄ανθίσουν στον κήπο σου,
    αλλά αν δεν ανοίξεις το παράθυρο
    δεν θα χαρείς ποτέ το άρωμά τους.
    Τα χελιδόνια θα ξανάρθουν την Άνοιξη
    αλλά αν μείνεις κλεισμένος στο υπόγειο
    δεν θα ξέρεις καν πως τελείωσε ο χειμώνας.
    Ο ήλιος σίγουρα θα ξαναβγεί αύριο,
    αλλά αν δεν σηκώσεις τα μάτια στον ουρανό
    οι ακτίνες δεν θα σου φωτίσουν το πρόσωπο.
    Αν μείνεις ακίνητος, υπερβολικά ακίνητος
    παύεις να είσαι άνθρωπος, γίνεσαι άγαλμα
    και η ζωή παύει να κυλάει μέσα σου…..

    Απόσπασμα από το βιβλίο του Χόρχε Μπουκάϊ Ο Δρόμος Της Πνευματικότητας Φύλλα Πορείας V
    .

Page 37 of 38 FirstFirst ... 2735363738 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •