Θηλασμος και διαιτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Θηλασμος και διαιτα

    ερωτηση προς οποιον γνωριζει:
    τι διαιτα μπορω να κανω ωστε να μην εχει παρενεργειες στο θηλασμο ;;
    δηλαδη και να μην μου κοπει το γάλα και να υπαρχουν σε αυτο τα θρεπτικα συστατικά που χρειαζομαστε εγω και ο μπεμπης μου ;
    το κακο ειναι οτι λόγω των συνθηκων εχω περιορισει πολύ την ασκηση (και δεν προβλεπεται να την αυξανω αμεσα) , ειχα και πολύ κακο μεταβολισμο από τις πολλές διαιτες και τα κιλά απλως με συντηρητική διατροφη δεν χανονται με τιποτα.
    Καμια ιδέα;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    25
    Αναγκαστικά συντηρητική διατροφή και είναι και το καλύτερο πίστεψέ με. Καταρχήν ο μεταβολισμός σου με τον θηλασμό σίγουρα είναι στρωμένος και καις τουλάχιστον 500θερμίδες εξτρά ημερησίως. Από την άλλη όπως θα ξέρεις το γάλα που παράγεται χρησιμοποιεί και τις λιποαποθήκες σου. Κοινώς καίει το εξτρά λίπος που έχεις για να το εμπλουτίσει για το νεογνό. Εν ολίγοις δηλαδή, θήλασε όσο περισσότερο μπορείς προσέχοντας την διατροφή σου. Περιόρισε τα γλυκά και τα λιπαρά και τρώγε νορμάλ ποσότητες και θα δεις διαφορά. Υπάρχουν μερικές περιπτώσεις που το "τακ" του μεταβολισμού γίνεται περίπου στο 6μηνο, οπότε έχε το κι αυτό στο βάθος του μυαλού σου σε περίπτωση που είσαι πολύ φρεσκομανούλα.
    Μια ισορροπημένη διατροφή ανάλογα το βάρος και το ύψος σου αλλά σε καμία περίπτωση κάτω από 1600θερμίδες λόγω θηλασμού.
    Επίσης έχω ακούσει από άλλες μανούλες που θήλαζαν κι έκαναν δίαιτα ότι είχαν ανάγκη από πρωτεΐνες. Δηλαδή αν τις ελάττωναν δραστικά έβλεπαν διαφορά στην παραγωγή του γάλακτος. Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα γιατί υπάρχει και το άπαχο κρέας, γάλα, τυριά και μπορείς να κάνεις παιχνίδι.
    Καλή συνέχεια και μπράβο σου για το θηλασμό που είναι ότι καλύτερο έχεις να προσφέρεις στο μωράκι σου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •