Η προδιάθεση είναι και αυτή σημαντική.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    54

    Η προδιάθεση είναι και αυτή σημαντική.

    Σίγουρα θα ξέρετε οτι ο καφές,οπώς κ πολλές άλλες ουσίες εξάλλου, προδιαθέτει και υποβοηθάει την όποια φοβία και βοηθάει το σώμα να ανεβάσει κατακόρυφα σφυγμούς. Πόσο καφέ πίνουμε λοιπόν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δε πίνω καθόλου καφέ γιατί με πειράζει, μου δημιουργεί τέτοια υπερένταση σε σημείο λιποθυμίας. Αν βγω για καφέ μπορεί καμιά φορά να πάρω ντεκαφεινέ για την γεύση.

    Και το τσιγάρο πάντως μου δημιουργεί αύξηση σφυγμών και με πειράζει κάποιες φορές αλλά όχι όσο ο καφές.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    23
    Δυό φραπεδάκια την ημέρα και ορισμένες φορές και τρία ... εδώ και χρόνια !!! Κάποτε τον έκοψα τελειώς για αρκετό διάστημα αλλα δεν παρατήρησα να έχω λιγότερα νεύρα η να κοιμάμε καλύτερα η τίποτα άλλο ... γι αυτό τον ξανάρχισα !!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Ο καθένας μας γνωρίζει ποιες ουσίες τον προδιαθέτουν σε τι... Προσωπικά πίνω καφέ σπάνια και μόνο για τη γεύση γιατί δεν έχει καμία διεγερτική επίδραση πάνω μου....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Καθόλου καφέ, εδώ και μια δεκαπενταετία περίπου.
    Φοιτήτρια ούσα, έπινα χαλαρά πεντέξι φραπέ την ημέρα. Εκτός απο επιδείνωση υπάρχουσας γαστρίτιδας και αρχή έλκους, μου δημιουργούσαν και τεράστια υπερένταση. Τους έκοψα μαχαίρι.

    Τώρα πια δεν μπορώ ουτε ντεκαφεινέ να πιώ. Για διεγερτικό του νευρικού συστήματος προτιμώ τη σοκολάτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Τελευταια πινω 2 φραπεδες καθε μερα-παλιοτερα εναν. Φοιτητης ειχα φτασει και 3...

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Στούς 2-3 φραπέδες την ημέρα είμαι....εκ των οποίων τον πρωϊνό τον θεωρώ και φάρμακο μιας και τουλάχιστον εμένα με βοηθάει πολύ και στο θέμα της τουαλέτας..... Ο καφές πράγματι αλληλεπιδρά με το νευρικό σύστημα μας και μάλιστα το αυτόνομο και έτσι κάποιες λειτουργίες που δεν εξαρτώνται άμεσα απ την θέληση μας...μπορεί να επιταχυνθούν ή και να ανασταλούν. Η καρδιά (ταχυκαρδίες),το έντερο (αύξηση κινητικότητας του) είναι λχ κάποια όργανα στόχοι.

    Οι φοβίες δεν έχουν και τόσο εξάρτηση απ τον καφέ.....απλά η βασική σχέση που μπορεί να τους συνδέει είναι ότι εκφράζονται μέσα απ το ίδιο σύστημα,το αυτόνομο νευρικό ...τα νευροφυτικά που συνηθίζεται να λέγεται.Άν κάτι τη δημιουργεί τη φοβία,την υποβοηθάει ή την προδιαθέτει σίγουρα δεν είναι ο καφές αλλά όλοι εκείνοι οι παράγοντες που την εγκαθιστούν μέσα μας.Φυσικά όταν ερχόμαστε σε επαφή με το φοβογόνο αντικείμενο η φοβία πυροδοτείται κινητοποιώντας και νευροφυτικές αντιδράσεις.

    Ναι μεν λοιπόν ο καφές κινητοποιεί νευροφυτικές αντιδράσεις (που είναι μια λειτουργία με την οποία εκφράζονται και οι φοβίες) σε καμμιά περίπτωση όμως δεν υποβοηθά την ίδια την φοβία (πίνοντας καφέ δεν θα φοβόμαστε κάτι περισσότερο...).Και ο λόγος που το γράφω αυτό είναι για να μας προφυλάξω απ το ενδεχόμενο κάποιας ποτοφοβίας/καφεϊνοφοβίας.....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    54
    Ναι, οπωσδήποτε δεν υποβοηθάει την φοβία, αλλά βοηθάει το σώμα στο να τσιτώσουν τα νεύρα και να κουδουνίσει πιο εύκολα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •