ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΥΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    galatsi
    Posts
    16

    ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΥΣ

    Γεια σε ολους. Ειμαι 28 χρονων και απο μικρη ημουν υπερβαρη, μέχρι που ανακάλυψα ότι κάνω υπερεκκριση ινσουλινης. Ειμαι δηλαδη το αντιθετο του διαβητικου. Επι εναμιση χρονο πληρωσα 6000,00 ευρω και εχασα 23 κιλα. Απο 101 πηγα 78. Οταν σταματησα τη διαιτα τα ξαναπηρα φυσικα! Γιατι πρεπει να τρωω λιγο και συνεχεια. Ετσι αποφασισα να κανω δακτυλιο για να γινεται τεχνητα αυτο που δεν μπορουσα να κανω φυσικα. Ειμαι ικανοποιημενη απο τον γιατρο μου. Τώρα απο τα 95 κιλα έχω φτάσει στα 76 μετα απο ενα χρονο. Έχω όμως άλλα 8 να χασω τα οποια δεν χάνονται. Γιατι δεν θελω να σφιξω αλλο τον δακτυλιο. Παλαιοτερα που το χα κανει επεσα σε ανορεξια και για 1 μηνα τρεφομουν με νερο, πατατακια και φιστικια γιατι μονο αυτα κατεβαινανε! Ο μονος τροπος ειναι διατροφη και γυμναστικη. Αλλα που να πας σε γυμναστηριο με ολες τις κορμαρες και τους μπολντιμπινταραδες εκει μεσα, να σε κοιτανε με μισο ματι! Λες και η αθληση ειναι προνομιο μονο των αδυνατων! Ετσι πηγα σε ενα γυμναστηριακι που ειχε μια δασκαλα tae-kwo-do και εκανε vibro training. Ξερετε παθητικη γυμναστικη με πλατφορμες δονησεις. Μετα απο δυο μηνες το μονο που καταφερα ηταν να κανω ογκο!!! Ετσι αποφασισα ενω ειμαι μια απλη υπαλληλος να αφησω τη δουλια μου και να δημιουργησω εγω η παθουσα (!) το πρωτο γυμναστηριο για παχυσαρκους! Να νιωθουμε ανετα βρε αδερφε! Γιατι ενω θελω να γυμναστω να ντρεπομαι να κανω κοιλιακους για να μην με κοροιδεψει ο φουσκωτος? Γιατι να μην μπορω κι εγω να κανω pilates και giogka αλλα με ασκησεις προσαρμοσμενες στα κιλα μου? Η αληθεια ειναι ομως οτι φοβαμαι παρα πολυ και για αυτο το λογο γραφτηκα στο site. Για να ακουσω αποψεις απο ατομα που εχουν τραβηξει οπως κι εγω. Σας περιμενω να μου πειτε την αληθινη σας αποψη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    173
    Δεν κοροϊδεύουν πολλοί στο γυμναστήριο. Ίσα ίσα που από μέσα τους όλοι λένε μπράβο που κάνει κάτι αυτός/αυτή με τα πολλά κιλά. Εδώ δε σε κοιτάνε περίεργα οι φουσκωτοί όταν κάνεις λίγα κιλά και σου λένε μερικοί αν το κάνεις λάθος, γιατί να κοιτάνε περίεργα έναν παχουλό? Πρέπει να πέσεις σε όλους τους μαλάκες μαζεμένους για να νιώσεις άσχημα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    galatsi
    Posts
    16
    απο προσωπικη μου και φιλων μου παχυσαρκων εμπειρια, πιστεψε με υπαρχουν πολλοι μαλ....ς οπως ειπες. Ξεχνας ομως οτι οταν εισαι παχυσαρκος εχεις και την μυγα! Το κομπλεξ μου ηταν και ειναι σε αντιστοιχια με τα κιλα μου. Για να μην θυμηθω την τραγελαφικη μου εμπειρια οταν στα 95 κιλα πηγα να κανω Pilates μαζι με αλλα 15 ατομα 55 κιλων μεσου ορου! Που να σκαρφαλωσω στην μπαλα η ερμη για να κανω κοιλιακους? Δεν ξερω εγω νιωθω την αναγκη να αθλουμαι με ομοιους μου και θα ενιωθα πιο σιγουρη εαν ηξερα οτι το συγκεκριμενο ομαδικο προγραμμα ειναι προσαρμοσμενο στις αντοχες μου. Εσυ ποσα κιλα εχεις χασει και με ποιο τροπο αν επιτρεπεται stargazer?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    173
    Δεν είχα ποτέ πρόβλημα βάρους κι όταν ήθελα να χάσω 4-5 κιλά το κανα εύκολα. Αλλά έγραψα γιατί πάω γυμναστήριο που και που. Μην το τραβάς κι εσύ το σκοινί. Εννοώ, μην πας σε ομαδικό με άτομα 40 κιλά πιο κάτω! Κάνε διάδρομο, step και λίγο όργανα μέχρι να χάσεις τα μισά και μετά που θα σαι σε κάποιο δρόμο κάνεις τα ομαδικά.

    Είναι σα να πηγαίνω εγώ δίπλα στους φουσκωτούς και να προσπαθώ να σηκώσω 25κιλα για δικέφαλους. Δε γίνεται...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΙΟΓΡΑΜΜΑ!ΕΧΩ ΓΡΑΦΤΕΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ...ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΡΙΛΕ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΗΘΕΛΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 0 ΛΙΠΟΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ..ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΙΣΑ ΙΣΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ..ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΧΕΧΕΧΕ ΝΑ ΜΕ ΑΔΥΝΑΤΙΣΟΥΝ..ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΕΒΒΑΙΑ ΕΝΑ ΒΛΑΚΑ ΓΥΜΝΑΣΤΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ...ΙΣΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣΑΡΚΑΖΟΜΑΙ...ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΑΣΑΡΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΠΧ ΚΑΝΩ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΙΠΛΩΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ...ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΚΟ Μ....ΟΥΤΕ ΓΕΛΑΚΙΑ ΟΥΤΕ ΑΣΤΕΙΑΚΙΑ ΑΠΟ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΡΙΝ ΓΡΑΦΤΩ...ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ?ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΝΑ ΓΡΑΦΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ Ν ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΜΑΣΤΕ΄)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    galatsi
    Posts
    16
    Μου αρεσει που ακουσα 2 γνωμες, που δυστυχως ομως με κανουνε να νιωθω πως ειμαι η μοναδικη κομπλεξικη παχυσαρκη στον κοσμο!!! Εντυπωσιαζομαι αληθεια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    ΦΙΛΙΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ...ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ..ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΥ......

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    galatsi
    Posts
    16
    εγω μεσα στο γυμναστηριο ελεγα να ενσωματωσω group συνεδριες με ψυχολογο ειδικο σε ατομα με χαμηλη αυτοεκτιμηση και να γινονται ασκησεις ψυχολογικης ενδυναμωσης. Γιατι κατα την γνωμη μου ο παχυσαρκος ακομα κι αν αδυνατισει, ολες οι πληγες, οι αδικιες και ο κοινωνικος ρατσισμος και αποκλεισμος που χει τραβηξει εχουν αποτυπωθει μεσα του και δεν σβηνουν ετσι απλα. Και ναι κι εγω ακομα και τωρα που χω 5-6 κιλα να χασω, ντρεπομαι να σηκωθω γυμνη απο το κρεβατι και να παω στο μπανιο! Ντρεπομαι που η κοιλια μου ειναι χαλαρη και νομιζω πως ολοι στην παραλια την κοιτανε. Κι εχεις δικιο stargazer. Σημασια εχεις πως πλασαρεις τον εαυτο σου. Και πιστεψε με... Στα 95 κιλα μου ειχα τοσο εντονη ερωτικη ζωη που αλλες δεν εχουν στα 40. και μιλαω για κοπελες του περιβαλλοντος μου. Ειμαι αρκετα δυναμικη και ποτε δεν βγαζω τις αδυναμιες και τα κομπλεξ μου προς τα εξω. Δεν επιτρεπω σε κανενα να με υποτιμησω. Ειμαι ομως μια καλη θεατρινα. Γιατι μεσα οι πληγες ακομα με τσουζουνε!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    ΦΙΛΙΟΓΡΑΜΜΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...ΟΜΩΣ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΣ ΟΙ ΠΛΗΓΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΝ...ΣΕ ΟΣΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ...ΟΣΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ...ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΧΤΕΙ...ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΖΩ ΜΕ ΑΥΤΟ....ΑΠΟ 106 ΣΕ 64 ΑΠΟ 64 ΣΕ 83 ΑΠΟ 83 ΣΕ 78 ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ 78 ΣΕ 64..ΜΙΑ ΖΩΗ ΕΤΣΙ ΠΑΩ...ΑΝΕΒΑ ΚΑΤΕΒΑ...ΠΟΙΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΩ...ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΑΛΑΤΑ ΜΑΡΟΥΛΙ!!!!ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    galatsi
    Posts
    16
    σωστο!!! Εγω τωρα πως να καλυψω την αναγκη μου να βρεθω με ομοιους μου? σκεφτομαι να επισκεφθω το συλλογο παχυσαρκων αλλα δεν φαινονται πουθενα τα στοιχεια τους. Και σκεψου οτι εχω εχω κανει δακτυλιο παρεα με 2 ξαδερφια μου. Μας εχει βοηθησει πολυ που περναμε μαζι ολη αυτη τη δοκιμασια. Για αυτο πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει μια ομαδα που να καλυπτει ειδικα τα ατομα με δακτυλιο. Ειναι διαφορετικο απο τους αλλους γιατι τον εχεις μια ζωη μεσα σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    ΦΙΛΙΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!!!!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    galatsi
    Posts
    16
    θελω να βαλω smiles και δεν ξερω πως! σνιφ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    151
    Γειά σου Φιλιογραμμα. Ωραία η ιδέα σου να ανόιξεις ένα γυμναστήριο που να ειδικεύεται σε άτομα με πρόβλημα βάρους, αλλά ψάξ'το καλά πριν το κάνεις. Το γυμναστήριο είναι μια επιχείρηση που έχει πάρα πολλές υποχρεώσεις. ʼδειες, φορολογικά, εξοπλισμός, συντήρηση, ενοίκια, προσωπικό κ.α. Υπολόγισέ τα όλα αυτά πριν κάνεις κάποια κίνηση και δες αν μπορεις να ανταπεξέλθεις. Είναι δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα για μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Είναι ρίσκο να κάνεις κάτι τέτοιο. Να είσαι προετοιμασμένη για όλα.

    Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να είσαι μεταξύ ατόμων που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με σένα.
    Μην κολλάς όμως να γυμναστείς επειδη φοβάσαι τι θα πει ο καθένας. Εγώ που πήγαινα ένα διάστημα γυμναστήριο, στην αρχή είχα την ίδια ανησυχία με σένα. Τελικά κανένας όμως δεν με έκανε να αισθανθώ άσχημα. Όυτε η φουσκωτοι ούτε οι κορμάρες. Ο καθενας κοίταζε τη δουλειά του (ειδικά οι πολύ φουσκωτοί δεν έίχαν μάτια γι'άλλον εκτός απο τον εαυτό τους). Ήμουν πολύ ευχαριστημένη και με την συμπεριφορά του προσωπικού ειδικά του γυμναστή που μου έβγαζε το πρόγραμμα. Είχε καταλάβει απο την αρχή τι ήθελα να πετύχω και που υστερούσα και πάντα ήταν δίπλα μου. Πιλάτες που μου είχαν προτείνει , μου είπαν οτι μπάλες και λοιπά μπαίνουν αργότερα στο πρόγραμμα και όχι απο την αρχή εφόσον ήμουν αρχάρια. Δεν ξεκίνησα ποτέ πάντως. Φαντάζομαι θα υπάρχουν πολλά γυμναστήρια που να αντιμετωπίζουν σωστά τέτοια περίπτωση. Δεν νομίζω πως έτυχε μόνο σε μένα. ΄΄Ισως είναι πιο απρόσωπα τα μεγάλα και επώνυμα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    357
    Originally posted by smith
    Ισως είναι πιο απρόσωπα τα μεγάλα και επώνυμα...
    λογικο δεν ειναι? αφου εχουν μεγαλη πελατεια...


    στην αρχη πηγαινετε διαφορετικες ωρες, δειτε ποτε εχει τον λιγοτερο κοσμο στο γυμναστηριο και επιλεξτε τοτε να πατε...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    galatsi
    Posts
    16
    οπότε φιλη smith λες να μη το επιχειρησω? λες να μην ερθουν οι ομοιοι μου και να μην εμπιστευτει ο κοσμος την ιδεα μου? βρε φιλεναδα πρωτα θελω να βοηθησω κοσμο και απλά να βγάζω τα εξοδά μου. Δεν το βλεπω σαν επιχειριση. Απλά έχω δει κι εχω βιωσει τον κοινωνικο αποκλεισμο των παχυσαρκων. Δεν θα ειναι απλα ενα γυμναστηριο αλλά ένας χωρος αλληλοστηριξης σε ολους τους τομεις. Ακομα και στην κοινωνικη ζωη. Ο ξαδερφος μου πχ όταν ήταν 143 κιλά και 23 χρονών, ούτε σε κλαμπ πηγαινε, ουτε γυμναστηριο, ουτε κοπελα πλησιαζε. Ουτε καν σινεμα δεν πηγαινε για τον απλο λογο οτι δεν χωραγε να κατσει. Ειναι δυσκολο να εισαι παχυσαρκος. Τωρα με τον δακτυλιο που εχασε 40 κιλα γνωρισε τον πρωτο του ερωτα και ειναι πολυ ευτυχισμενος. Ενα τετοιο ομαδικο χωρο ηθελα να δημιουργησω αλλα ειλικρινα απογοητευομαι απο την εδω κοινη γνωμη και τωρα φοβαμαι χειροτερα για το εγχειρημα μου.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •