Νέα στην παρέα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    2

    Νέα στην παρέα

    Γεια σε όλους!

    Νέα στην παρέα και έχω κάποιες ερωτήσεις.

    Θέλω να χάσω κάποια κιλά και μόνη μου δεν τα καταφέρνω.
    Σκέφτομαι να πάω σε διαιτολόγο αλλα κανένας δεν ξέρει να μου συστήσει. Πώς να διαλέξω κάποιον; Όλοι στα βιογραφικά έχουν τα ίδια πτυχία και όλοι μου φαίνονται εξίσου καλοί...

  2. #2
    Γεια σου eirini.!!Καλως ηρθες στην παρεα μας..
    Πες μας αν θελεις καποια πραγματα για σενα..(ηλικια,υψος,κιλα,πως τα πηρες..κτλ)

    Η επιλογη διαιτολογου ειναι πολυ σημαντικο πραγμα..Αληθεια,σε ποια πολη εισαι?

    Τι προγραμμα σε βολευει να ακολουθησεις?Εισαι π.χ φοιτητρια ή μανα με 3 παιδια?
    Καταλαβαινεις,ειναι διαφορετικες περιπτωσεις..
    Μονη σου,εχει προσπαθησει καθολου??
    Ειμαι σιγουρη οτι συντομα θα σου απαντησουν κι αλλοι που θα σου συστησουν καποιον αν κι εσυ μας δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες.!
    Κοιτα αν θελεις και εδω,οπου θα βρεις απορια ιδια με τη δικια σου: http://www.eatingdisorders.gr/forum/...ad.php?tid=714 και για ο,τι άλλο θελεις,εδω ειμαστε..

    Φιλια και θα τα λεμε..!

  3. #3
    Καλως μας ηρθες και καλη προσπαθεια!
    Ομως δεν μας ειπες κατι παραπανω για εσενα!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    e1rini ,καλωσόρισες!
    Όπως με τους γιατρούς,τους ψυχολόγους έτσι και με τους διαιτολόγους,αν δεν σου προτείνει κάποιον κάποιο δικό σου πρόσωπο,
    που να εμπιστεύεσαι την κρίση του,η επιλογή του είναι ένα ρίσκο. ʼσε που και πάλι μπορεί εσείς να μην συνεργαστείτε αποτελεσματικά.
    Πάντως φαντάζομαι οι διαιτολόγοι πάνω-κάτω ίδιες γνώσεις έχουν...Εμείς πιο πολύ για ψυχαναγκαστικούς λόγους τους χρειαζόμαστε,
    οπότε μεγαλύτερη σημασία έχει το πόσο αποφασισμένη είσαι να συνεργαστείς παρά σε ποιόν θα πας...Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν ασφαλώς...
    Εμένα πάντως στα τόσα χρόνια δε μου έμεινε κάποιος αξιομνημόνευτος...Καλή επιλογή και προπαντός καλή σου προσπάθεια!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    2
    ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

    may και fatsoula έχεte απόλυτο δίκιο. Δεν συστήθηκα όπως θα έπρεπε.
    Φοιτήτρια είμαι και σπουδάζω στη θεσσαλονίκη.

    Μέχρι πριν δύο χρόνια έκανα κλασσικό μπαλέτο και λόγω τραυματισμού (στη μέση) έπρεπε να σταματήσω.
    Γυμναζόμουν 10 με 12 ώρες τη βδομάδα και μετά από το ατύχημα ακολούθησε πολύμηνη ξεκούραση.
    Η ψυχολογία μου ήταν χάλια λόγω των γεγονότων και εγώ βρήκα παρηγοριά στα γλυκά και σε όσα είχα στερηθεί όταν χόρευα κι έπρεπε να διατηρώ χαμηλό βάρος. Είμαι 1,67. Όταν έπαθα το ατύχημα ήμουν 53 κιλά και τώρα 65.
    Δε θέλω να γίνω όπως ήμουν. Δεν υπάρχει λόγος. 5-6 κιλάκια να χάσω για να νιώθω καλύτερα με το σώμα μου.
    Κάνω μόνη μου διαιτα από τον Απρίλη και δεν έχω χάσει βάρος. Βέβαια δεν έχω πάρει κιόλας.
    Λέγοντας δίαιτα εννοώ οτι αποφεύγω λιπαρα, γλυκά, τηγανητά, τρώω πολύ ελαφριά το βράδυ..Όχι συγκεκριμένο πρόγραμμα. Κάνω και χαλαρή γυμναστική (ότι δεν επιβαρύνει τη μέση μου)
    Το καλό της υπόθεσης είναι ότι έχω συμβιβαστεί με το τραυματισμό μου και με το ότι δε θα κάνω ξανά μπαλέτο και δε χρειάζομαι σοκολάτα για παρηγοριά.

    Συγγνώμη αν φλυάρησα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by e1rini
    Το καλό της υπόθεσης είναι ότι έχω συμβιβαστεί με το τραυματισμό μου και με το ότι δε θα κάνω ξανά μπαλέτο και δε χρειάζομαι σοκολάτα για παρηγοριά.
    Ευτυχώς Ειρηνάκι που το έχεις τακτοποιημένο το θέμα σου,
    γιατί εγώ τη χρειάζομαι κατ'αποκλειστικότητα την παρηγοριά της σοκολάτας
    χωρίς να έχω την πολυτέλεια να τη μοιράζομαι...

  7. #7
    Στην θεσσαλονικη δεν εχω κανεναν να σου συστησω!
    Θα συμφωνησω σε αυτο που ειπε η Nadine πως μεγαλο ρολο παιζει και η αποφασιστικοτητα σου και ποσο θα συνεργαστεις!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •