Test Δυσανεξίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    21

    Test Δυσανεξίας

    Γειά σας και πάλι !

    Πειτε μου έχετε ακουσει τιποτα για το Τεστ Δυσανεξίας στα τρόφιμα?
    Καποια γνωστη μου, μου είπε ότι σου βρίσκουν (στον καθένα ατομικά) σύμφωνα με τον οργανισμό του σε ποιές τροφές έχει δυσανεξία, δηλαδή ποιές τροφές εμποδίζουν τον μεταβολίσμό να κάψει και κολάει η ζύγαριά.

    Πειτέ μου την γνώμη σας, έχει κανείς απο σας παρόμοία εμπειρία ή πιστευεται ότι είναι όλα ένα ψέμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Μια σύντομη απάντηση με λίγες λεπτομέρειες: http://www.eatingdisorders.gr/forum/...tion=printable

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλησπερα christi80 και καλως ηρθες.
    Εκανα τεστ δυσανεξιας πριν ενα χρονο περιπου.
    Οντως σου βρισκουν με μια πολυ απλη εξεταση πια ακριβως τροφιμα σε παχαινουν.
    Μετα σου δινουν μια διατροφη που σου λεει ΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΣ.
    Εαν το ακολουθησεις οπως ολες τισ διατροφες θα χασεις κιλα.Το καλο ειναι οτι αυτο που χανεις ως επι το πλειστων ειναι λιπος.
    Τελος να σου οτι πληρωσα 200 ευρω για το τεστ.

    ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΣΑΧΠΙΝΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    21
    Σε ευχαρσιτω πολύ dexa μήπως θα μπορούσες με ένα U2U να μου πείς που το έκανες? γιατι ψαχνω καιγω να το κάνω, αλλα με τέτοια τιμή δεν έχς ακούσει, μέχρι στιγμής μου έχουν πεί 350 ευρώ.

    Εάν πάλι δεν έχεις πρόβλημα να το διαβάσουν και τα υπολοιπα παιδιά, κοινοποιησέ το.

    Φιλάκια σε όλους!!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    21
    Προσπαθώ ακόμα με τον μετρητή κιλών!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    21
    ακόμη παλέυώ!

  7. #7
    auta ta test einai xazomares dineis tzampa lefta.i dysaneksia den exei sxesh me to an kollaei i zygaria alla me to poso dexetai o organismos sou ena trofimo i oxi.eite faei mia ntomata enas anthropos eite tin faei enas allos,i ntomata exei idies thermides,apla isos kapoios na niosei fouskoma kai varos i na exei kapoia allergia stin ntomata,auta pou lene oti vriskoun ti se paxainei kai ti oxi einai apla paramythia gia na konomane

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Γεια christi80.συγνωμη που δεν απαντησα πιο νωρις.
    Λοιπον να σου πω οτι εγω το εκανα στην Θεσσαλινικη.
    natural health clinic
    Ειρηνη Πασχαλιερη
    Βιολογος-Διατροφολογος
    Μητροπολιτου Ιωσηφ 1
    Τηλ.2310251232
    www.naturalhealthclinic.gr

    Πρεπει να σου πω οτι οπως σ'ολες τις διατροφες για να πετυχει πρεπει να την ακολουθεις.
    Να πω επισης οτι οντως η ντοματα εχει τις ιδιες θερμιδες για ολους.αλλα αλλος την χωνευει και αλλος οχι.
    Εγω π.χ με πειραζει το μοσχαρι(και οντως ισχυει με ενοχλει στο στομαχι).δεν μπορω να το χωνεψω καλα και το λιπος του αποθηκευεται στο σωμα.
    εαν το κανεις θα δεις οτι καποιες τροφες ηξερεςε και εσυ οτι σε ενοχλουν.

    εγω δεν μπορεσα να κρατησω την διατροφη και τα παρατησα.
    Ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι επιλεξεις.

    ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΣΑΧΠΙΝΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    21
    Γεια σας παιδια και ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!

    Jvanis : Έχεις δίκιο σαυτά που λές απλά ξέρεις καμια φορά βαθειά μέσα μας πιστευούμε οτί θα βρεθεί ένας ποιο αποτελεσματικός και γρήγορος τρόπος για να λύσουμε το πρόβλημα μας!

    dexa : Σε ευχαριστώ για τις πληρόφορείες σου αν και είμαι απο την ʼθηνα :). Τελικά αποφάσησα να μην το δοκιμάσω. Απλά θα προσπαθήσω να καταλάβω περισσότερο το σώμα μου όπως πολύ σοφά είπε κάποιος έδω μέσα, μπορει και εσυ !!! ;)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    RETHYMNO
    Posts
    129
    σου εστειλα u2u!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    οντως καποιες τροφες ειχα παρατηρησει με ενοχλουσαν οντως.οπως η ντοματα το γαλα η φετα και τα παντζαρια
    και οντως εκανα το τεστ και μου τα εβγαλε
    τωρα απλα θα μου τα καταργησουν για 3 μηνες και θα τα επαναφερουμε μετα.

    λοιπον εγω εκανα τεστ δυσανεξιας και πληρωσα 100 ευρω μονο.
    η διατροφολογος αυτη βρισκεται για οποια ενδιαφερεται στα ανω πατησια λεγεται ιβανα τζωρτζεβιτς και το τηλεφωνο της ειναι 2102519360
    εχει ιατρειο και στην χαλκιδα.αθηνα βρισκεται μονο απο τριτη ως πεμπτη

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Heraklion
    Posts
    11
    Επειδή είχα μου είχε φανεί παράξενο πως για παράδειγμα το κρεμμύδι μπορεί να παχαίνει προσπαθούσα να μάθω λεπτομέρειες για το τεστ δυσανεξίας και τα διάφορα άλλα τέστ που είναι της μόδας(ομαδα αίματος κτλ).

    1ο συμπέρασμα.
    Κανεις απο όλους αυτούς που δήλωναν διατροφολόγοι, δεν είχαν ανάλογο πτυχίο αναγνωρισμένο απο το Ελληνικό κράτος.
    Οι περισσότεροι είναι βιολόγοι, μικροβιολόγοι κτλ...

    2ο Ρώτησα άτομα που το έχουν κάνει να μου πουν τι τροφές τους είπαν οτι τους παχαίνουν.(20 ατομα περίου)

    Σε όλους, υπήρχε μια ομάδα ψωμιού(σιταρι κριθαρι αλευρι), μια ομάδα ζυμαρικού(μακαρόνια ρυζι) μια ομάδα κρέατος(γαλοπουλα, κοτοπουλο, χοιρινο, μοσχαρι)

    Και εκει πάνω κολούσαν και διαφορα άλλα για να εμπλουτίσουν τη λίστα, όπως κρεμυδι,μαντρινι,ντοματα κτλ...

    Και βέβαια εκτός απο τα τρόφιμα που σου λένε να αποφεύγεις, σου λένε ότι και αυτά που δεν σε παχαίνουν πρέπει να καταναλώνεις κάπως κυκλικά...δλδ σε γενικές γραμμές να έχεις ποικιλία στη διατροφή σου.

    Οι περισσότεροι αναφέρουν ότι έχουν σημαντική απώλεια κιλών, τα οποία μόλις σταμάτησαν τα ξαναπείραν.

    Συμπέρασμα?
    Αν βγάλουμε τις μισές απο τις τροφές απο το διαιτολόγιο μας, και ιδιαίτερα αυτές που είναι πλούσιες σε θερμίδες, και σε αυτές που μένουν κάνουμε κάποιο μικρό προγραμματισμό, ε λογικό είναι να έχουμε κάποια απώλεια.

    και μόνο που μπαίνεις στη διαδικασία να προγραματίσεις κάπως τη διατροφή σου, έχεις κάνει ένα βήμα (μικρο μεν) προς τη σωστή διατροφή.

    Το κακό με αυτό το τέχνασμα είναι ότι σου αφαιρεί βασικά τρόφιμα τα οποία δύσκολα αναπληρώνονται, ή θέλει κάποιες παραπάνω γνώσεις για να ξέρεις με τι να τις αναπληρώσεις.
    Δλδ. αν σου αφαιρέσει το χοιρινό, και εσένα δεν σου αρέσει και το αρνι..είσαι αναγκασμένος να καταναλώνεις μόνο κοτόπουλο.

    Και τέλος αν βρείτε κάποιον ο οποίος τρέφεται σωστά και υγιεινά και παρόλα αυτά παραμένει παχύς, ε τότε μπορεί να το δεχτώ ότι το τεστ δυσανεξίας δεν είναι τέχνασμα.

    Το πρόβλημα μας δεν πρέπει να το ψάχνουμε στη ντομάτα και στο κρεμμύδι...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    κι εγω καχυποπτη ημουν αλλα θα σου πω ενα πραγμα.μπορω να φαω σοκολατα κιτρινα τυρια αβοκαντο και πολλα αλλα παχυντικα και οντως καποιες τροφες που καταλαβαινα οτι με πειραζαν μου βγηκε οτι εχω δυσανεξια οπως ριγανη πρασο παντζαρια φετα.η γιατρος μου οντως ειναι διατροφολογος αλλα σε αυτο που λες οτι ο καθενας μπορει να το χρησιμοποιησει για να βγαλει λεφτα ειναι αληθεια.
    παντως εγω θα σου πω σε 3 μηνες ποσα κιλα εχασα χωρις να τρωω μονο λαχανικα και φρουτα.αυριο για παραδειγμα θα φαω κοτοπουλο στον φουρνο με πατατες.
    και απο το διαιτολογιο στα αφαιρει μονο για 6 μηνες καποια και αλλα για 3,και μετα στα ξαναεπαναφερει αφου με ενα δευτερο τεστ χωρις χρεωση εννοειται δεις οτι οντως πια δεν ειναι ιδιες οι τιμες που ειχαν σημειωθει στο προηγουμενο τεστ.και σιγα σιγα στις επαναφερει ο γιατρος στην ημερησια διατροφη.

    εγω ποτε δεν ετρωγα παχυντικα.ομως ειχα τεραστια δυσκολια στο να χασω και επισης μετα απο πολλες θεραπειες για την ακμη ακομα βασανιζομαι και δεν ξερω τι φταει.ισως να φταιει καποια τροφη γι αυτο και οδηγηθηκα στο να κανω τεστ.βεβαια βοηθησε το οτι εχει προσφορα το τεστ αυτη την περιοδο και κοστιζει 100 ευρω.που το θεωρω οκ σαν ποσο.επισης εχω προβλημα συχνουριας ανεξηγητο εδω και χρονια και αυτο ειναι ενα απο τα συμπτωματα της δυσανεξιας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    εμενα μου ειχε αφαιρεσει ολα τα γαλακτοκομικα προιοντα, η αληθεια ειναι πως οταν το ακολουθω χανω βαρος, αλλα ανησυχω για τη προσληψη ασβεστιου.
    κατα τα αλλα δε μπορω να φαω μαγια , αυγα, καλαμποκι , αμυγδαλα, φουντουκια , φυστικια μονο αραπικα και ακτινιδια. οι υπολοιπες τροφες ελευθερες

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    6
    Originally posted by natallia
    εμενα μου ειχε αφαιρεσει ολα τα γαλακτοκομικα προιοντα, η αληθεια ειναι πως οταν το ακολουθω χανω βαρος, αλλα ανησυχω για τη προσληψη ασβεστιου.
    κατα τα αλλα δε μπορω να φαω μαγια , αυγα, καλαμποκι , αμυγδαλα, φουντουκια , φυστικια μονο αραπικα και ακτινιδια. οι υπολοιπες τροφες ελευθερες
    ασβεστιο παιρνω απο το γιαουρτι γιατι κι εγω δεν κανει να πιω γαλα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •