Για τον NikosD - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 107
  1. #46
    ΕΙΡΗΝΗ ΗΜΙΝ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!

    Νιώθω λες και παρακολουθώ αγώνα πινγκ πονγκ!!!!!

    Νομίζω αλεξ πως αυτό που μάλλον ενοχλήσε είναι το γεγονός ότι εφόσον υπήρξες παχύσαρκος έχεις μια άποψη που μπορεί να θεωρηθεί "ρατσιστική" για τους παχύσαρκους απο κάποιους. (Ισως και να είσαι βέβαια δεν σε ξέρω για να έχω άποψη) Απο την άλλη πλευρά βέβαια ακριβώς γιατί τα κατάφερες "ουρλιάζεις" ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε όλοι αρκεί να το πάρουμε αποφαση. Εχεις δικιο εν μέρει.
    Τι εννοώ : Ενας παχύσαρκος ή καποιος με διατροφικές διαταραχές όπως πολύ σωστά είπαν και πιο πάνω έχει πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτοπεποίηθηση και δεν χρειάζεται μαστιγιο. Ομως έχεις 100% δικιο ότι είναι στο χέρι του καθένος. Για αρχή θα πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι έχει πρόβλημα και μετά να ζητήσει βοήθεια γιατί μόνος του δεν θα τα καταφέρει. Οχι ότι δεν υπάρχουν εξαίρεσεις απλά είναι δύσκολο. Και χρειάζεται βοήθεια και για το συναισθηματικό όσο και για το διατροφικό κομμάτι.
    Εαν έχεις προσέξει αρκετα άτομα εδω ΔΕΝ έχουν συνειδητοποιήσει ακομα το πρόβλημα που έχουν. Πως λοιπόν περιμένεις να ακούσουν και μάλιστα να αποδεχτούν αυτά τα οποία λες;
    Η γνώμη μου είναι με το μαλακό. Αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι θα διαβάσει αυτά που χρειάζεται και θα προχωρήσει.

    Οσο για σένα sweet...Κρίνεις έναν άνθρωπο απο την ορθογραφία του;;;;;;;;;;;;;;;; Δούλευα για 2,5 χρόνια σε εναν πασίγνωστο συγγραφέα που έχει πάρει και νόμπελ. Ξέρεις σε τι; Στην ορθογραφία!!!!!!!! Δεν ήξερε να γράψει ούτε το "και" σωστά, το έγραφε κε!!!! Αυτό δεν τον εμπόδισε να γίνει ενας παρα πολύ καλός συγγραφέας, παρόλο που στην αρχή της καριέρας του βρέθηκαν πολλοί που του είπαν ότι αποκλείεται να πετύχει ακριβώς γιατί δεν ξέρει ορθογραφία. Στην ουσία δεν ήξερε σχεδόν να γράφει.
    Επίσης επελεξες να πεις στον αλεξ ότι είναι σκληρός και επικριτικός και με έλλειψη κατανόησης απεναντί στους παχύσαρκους και στα άτομα με διατροφικές διαταραχές με το να "του τα χώσεις." Κάνεις ακριβώς δηλαδή ότι σε εκνευρισε στον αλεξ; Ωραίο παράδειγμα επελεξες για να πεις σε κάποιον να σταματήσει κάτι. Μου θυμίζεις τους γονείς που ρίχνουν ένα χαστούκι στα παιδιά τους και τους λένε να μην ξαναβαρέσουν τα άλλα παιδάκια!!!!!!!!!

    Τέλος πάντων δικαίωμα στον καθένα να κάνει ότι γουστάρει. Αλλωστε αυτην την εννοια δεν έχει και αυτό το φόρουμ; Την ελεύθερη άποψη και διακίνηση ιδεών ή είναι ιδέα μου;

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    [quote]Originally posted by 2sweet2b4go10
    ......
    ..οσο για σκετη τραγικη ορθογραφια, σε σημειο να μη ξερει να γραψει και, μπορει να εχει κι ενας δυσλεκτικος και να ειναι μορφωμενος...
    .....[quote]

    καλημερασας.
    ξυπνησατε?
    εχω πει εδω και δυο μερες οτι οι δυλεκτικοι ειναι ανθρωποι που μπορει να μην ειναι ικανοι να γραψουν ουτε ενα και , ενω ειναι πολυ μορφωμενοι.

    το οτι ειναι δυλεκτικοι δεν τους κανει αμορφωτους ουτε ανικανους να γινουν αρχιτεκτονες!!!!
    αυτο δεν σημαινει οτι δεν την γνωριζουν τελεια την γλωσσα!!
    απλα εχουν δυσχερεια στον γραπτο κυριως λογο!
    ειναι ειδικη περιπτωση οι δυσλεκτικοι, η ιδιαιτεροτητα τους μαλιστα τους κανει ιδιαιτερα ικανους με τις εικονες και πολυ συχνα στρεφονται σε επαγγελματα που να εχουν σχεση με αυτες.
    οστοσο δεν υπαρχουν τοσοι πολλοι στην αρχιτεκτονικη,οσοι στην διακοσμηση, στην ζωγραφικη κλπ, διοτι δεν τους ειναι πολυ ευκολο να ανταπεξελθουν με τον τροπο που οριζει το εκπαιδευτικο συστημα (γραπτες εξετασεις θεωρητικων μαθηματων κλπ)στις εισαγωγικες εξετασεις και στις θεωρητικες σπουδες της σχολης.εκτος αν σπουδαζετε σε σχολες που δεχονται φοιτητες χωρις εισαγωγικες εξετασεις, οπως οι ιδιωτικες η σχολες του εξωτερικου,οπου ειναι λογικο να ερχονται πολυ περισσοτεροι.

    ...εγω 15χρονια στο επαγγελμα και 5-6 στην σχολη,δεν εχω γνωρισει κανεναν καλο αρχιτεκτονα δυσλεκτικο.
    το να ξερει καποιος φανταστικο σχεδιο δεν τον κανει φανταστικο αρχιτεκτονα αλλα φανταστικο σχεδιαστη...εχω γνωρισει ομως διακοσμητες και γραφιστες και ικανοτατους και πανεξυπνους

    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΥΣ!!!!οι περισσοτεροι ειναι απλα αμορφωτοι :)

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    για το οτι ο αλεξ ηταν παχυς που το εχουν σχολιασει κι ο ιδιος και αλλοι, ναι!!!
    χιλιες φορες ναι.
    το βρισκω πολυ ενδιαφερον και θελω πολυ να μοιραστει πραγματα ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΒΙΩΜΑ!

    αυτο ομως, αντιμετωπιζοντας τον σαν παθοντα, οχι σαν ειδικο...
    γιατι οι "ειδικες"αποψεις " που μοιραστηκε μαζι μας, ειναι εξαιρετικα αφελεις κι απαιδευτες κατα την ταπεινη μου γνωμη...

    μακαρι να μας μιλαει για το τι εζησε.
    θα το χαρω πολυ.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    πωπω ελεος..δεν βαρεθηκατε ακομα..

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    καλισπαιρα σας! ημε αιδο γηα να ηποστιρυξο αφτους που δαιν ξαιρουν ωρθωγραφεια. ιμε αιδο αιπυσις γεια να τωνισο πος ει δησλαικτηκι αιχουν αναπτηξι πωλη καπηαις εικανωτιταις του αιγκαιφαλου που αιμις ωσω που τεις ακουμπουμαι. τω να ισε καλως στι δουληα σου κε να νηοθις ωμωρφα μαι τω να πρωσφαιρις τεις γνοσις σου κε να βωιθας αφτους που πησταιβις ωτι σαι χριαζωντε αικφαιρωντας τιν απωπσι σου ινε καθικων του καθαινως που σαιβαιτε τοις σπουδαις κε των αιαφτω του.
    αιπησις δηκεομα αιχουν κε αφτι που δειαφονουν να δοιαφωρωπιουν τιν θαισι τους... τορα γειατη δεινουμαι σιναιχηα σαι αφτι τι σιζιτισι;

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Kαι μετά μου λένε εμένα ότι είμαι αρνητικός και επιθετικός...Ντόοοοοοοοοοο� �οοοοινγκ...

  7. #52
    Να' σαι καλά Κλεάνθη!

    Το σχόλιο σου είναι απαιχτο. Γέλαγα μόνη μου στη δουλειά ένα 10 λεπτο!!! Οι συναδελφοι με πέρασαν για χαζοχαρούμενη έτσι που γέλαγα μόνη μου χωρίς να έχω προφανή λόγο (γι'αυτούς).
    Αχ! να'σαι καλά μου φτιαξες τη μέρα, γέλασα τόσο πολύ που δάκρυσαν τα μάτια μου!!!!

  8. #53
    Αγαπητή SWEET

    "ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ" τα παραπάνω χαλάρωσε καλέ. Νιώθω λες και αν είχες μπροστά σου τον αλεξ θα του'παιρνες το κεφάλι. Τη γνώμη του είπε, δεν σκοτώσε κανέναν. Γιατί τόσο μένος???????????
    Ξαναλέω είναι λάθος να κρίνεις έναν άνθρωπο απο την ικανότητα του στην ορθογραφία. Το αν ο άλλος είναι κάλος πχ. αρχιτέκτονας δεν έχει να κάνει με το ξέρει ορθογραφία, αλλα με το να ξέρει να κάνει καλούς υπολογισμούς για να σχεδιάσει σωστά ένα κτιριο.

    Θα πρέπει να κάνω ένα χειρουργείο στο χέρι μου. Το μόνο που εύχομαι είναι ο χειρουργος μου να ξέρει να "κόβει" σωστά και να μπορώ να χρησιμοποιήσω το χέρι μου ξανά και ας μη ξέρει να γράφει ούτε το ονομα του. Μου είναι πιο χρήσιμο αυτό.

    Και ξαναδιαβάζοντας το τελευταίο σου μήνυμα : Ο αλεξ ΔΕΝ μας πλασαρει όπως λες τον ευατό του για ειδικό στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ αλλα για τις ιατρικές γνώσεις του. Εσυ γιατί τον κρίνεις για αυτό που ΔΕΝ πλασάρει τον ευατό του;;;;;;;;;;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    alex σε τετοιες περιπτωσεις ο πιο λογικος υποχωρει...δεν βαρεθηκες να ακους ολα αυτα που σου προσαπτουν?κανε την αρχη λοιπον και μην απαντας..αποψη μου φυσικα εσυ οτι θες θα κανεις..

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    kalhmera :)
    epestrepsa ksana sto foroum..
    noiwthw tin anagkh na milisw gia ton alex1970 giati ton exete pareksigisei,, :)
    eimai apo tin idia polh me ton alex ton exw sinantisei kai apo konta giati kai egw exw problhma paxusarkias.
    akolouthisa tin diatrofh pou mou edine kai pragmatika eixa xasei 5 kila se ena mina. meta apo dikh mou xazomara (itan kalokairi kai eixa astatro programma) stamatisa kai thelw na ksanarxisw twra..
    auto gia merikous pou lene pws epeidi den gnwrizei orthografia den einai giatros.
    egw pantos emeina polu euxaristhmenh! kamia fora otan mas lene thn alitheia wmh thimonoume me tous allous. katakrinoume olous tous allous ektos apo ton eauto mas..
    auto ekana kai egw stin arxh me ton alex. giati den ithela na paradextw pws EGW ftaiw pou den adunatizw.. egw pou den mporw na epiblithw ston eauto mou. pou psaxnw tis eukoles luseis.. ta thaumatourga xapia..tis polla uposxomenes xhmikes diaites...kai sto telos xanw 5 pairnw deka...
    o alex aplws parexei sumboules swssths diatrofhs. ontos mesa apo to diaitologio tou prospathei na mas boithisei na kanoume swsth diatrofh. as min ton katakrinoume loipon. kai pote edw mesa den diafimise tin douleia tou. egw tou zhthsa na me boithisei dinontas mou diatrofh mias kai einai geitonaki mou :)
    auta :)
    elpizw na min ksanaxathw kai na leme se kathimerini pali bash :)
    filia!!!!
    sorry gia to greeklish alla barieme na ta ksanagrapsw..
    ase pou mporei na kanw kai orthografika lathi kai na me fate kai emena :p
    xixi

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    loll

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by zaira
    Να' σαι καλά Κλεάνθη!

    Το σχόλιο σου είναι απαιχτο. Γέλαγα μόνη μου στη δουλειά ένα 10 λεπτο!!! Οι συναδελφοι με πέρασαν για χαζοχαρούμενη έτσι που γέλαγα μόνη μου χωρίς να έχω προφανή λόγο (γι'αυτούς).
    Αχ! να'σαι καλά μου φτιαξες τη μέρα, γέλασα τόσο πολύ που δάκρυσαν τα μάτια μου!!!!
    Όχι που μου έλεγες ότι είμαι ειρωνικός και κακός με τα κοριτσάκια. :)λαλαλαλαλα...Αλλά ας μη διακόπτω.Keep fighting! <:O)

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by zaira
    Αγαπητή SWEET

    "ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ" τα παραπάνω χαλάρωσε καλέ. Νιώθω λες και αν είχες μπροστά σου τον αλεξ θα του'παιρνες το κεφάλι. Τη γνώμη του είπε, δεν σκοτώσε κανέναν. Γιατί τόσο μένος???????????
    Ξαναλέω είναι λάθος να κρίνεις έναν άνθρωπο απο την ικανότητα του στην ορθογραφία. Το αν ο άλλος είναι κάλος πχ. αρχιτέκτονας δεν έχει να κάνει με το ξέρει ορθογραφία, αλλα με το να ξέρει να κάνει καλούς υπολογισμούς για να σχεδιάσει σωστά ένα κτιριο.

    Θα πρέπει να κάνω ένα χειρουργείο στο χέρι μου. Το μόνο που εύχομαι είναι ο χειρουργος μου να ξέρει να "κόβει" σωστά και να μπορώ να χρησιμοποιήσω το χέρι μου ξανά και ας μη ξέρει να γράφει ούτε το ονομα του. Μου είναι πιο χρήσιμο αυτό.

    Και ξαναδιαβάζοντας το τελευταίο σου μήνυμα : Ο αλεξ ΔΕΝ μας πλασαρει όπως λες τον ευατό του για ειδικό στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ αλλα για τις ιατρικές γνώσεις του. Εσυ γιατί τον κρίνεις για αυτό που ΔΕΝ πλασάρει τον ευατό του;;;;;;;;;;
    εχεις απολυτο λαθος σε ολα αγαπητη ζαιρα....
    ξαναλεω, γιατι δεν το προσεξες, οτι δεν μιλησα για ορθογραφια αλλα για σωστα ελληνικα,,,γνωση της γλωσσας....

    και εφοσον σε ενδιαφερει να ξερεις,δεν υπαρχει καλος αρχιτεκτονας που δεν ξερει καλα την γλωσσα του και δεν ειναι καθολου τυχαιο......διοτι η δουλεια του δεν ειναι μαθηματικες πραξεις και σχεδιο οπως νομιζεις,η δουλεια του ειναι να διαμορφωσει προσωπικη αποψη για τον τροπο που πρεπει να παραγεται το κτισμενο περιβαλλον....να διαμορφωσει ιδεολογια περι του αρχιτεκτονειν δηλαδη...
    και για να το κανει αυτο, πρεπει πρωτα να ξερει την ιστορια της τεχνης, της αρχιτεκτονικης,των πολιτισμων,ολιγη κοινωνιολογια, ολιγη φιλοσοφια, ολιγα μαθηματικα , και πολλα αλλα...
    και μετα πρεπει να ειναι ικανος για συνθετικη σκεψη...
    για να μπορεσει να μαθει και να κανει ολα αυτα και οχι μονο αυτο, αλλα για να τα επικοινωνησει στους αλλους,, προυποθεση απαραβατη ειναι η αριστη γνωση της γλωσσας του..

    αρχιτεκτονας λοιπον που ξερει φτωχα ελληνικα, εχει διαμορφωσει και φτωχη ιδεολογια, σχεδιαζει αμηχανα κτισματα, κι εχει βεβαια και κουτση επικοινωνια με τους χρηστες του εργου του,τους εργοδοτες του...
    (δε φταιω, εσυ φαγωθηκες να πιασουμε τον αρχιτεκτονα)

    περαν αυτου, αν ειχα μπροστα μου τον συμπαθη αλεξ,οχι το κεφαλι δεν θα του επαιρνα, αλλα νομιζω οτι θα μπορουσαμε να εχουμε μια ωραιοτατη φιλικη συνομιλια.
    για την αρχιτεκτονικη ομως, γιατι για το αδυνατισμα δεεεν...

    τον γιατρο δεν τον χρειαζεσαι μονο ως τεχνιτη, να σου ραψει το χερι που μας λες....δεν ειναι τορναδοροι οι γιατροι, τους υποτιμας..
    η υγεια και η ασθενεια του ανθρωπου ειναι μια συνθετη κατασταση, παντα ψυχοσωματικη...δεν θελουν ολα τα προβληματα ραψιμο και κοψιμο...τα πιο πολλα θελουν διερευνηση,συζητηση, ανθρωπινο πλησιασμα,γνωση της ανθρωπινης σκεψης και συμπεριφορας,επικοινωνια,φ ιλοσοφικη αποψη εκ μερους του γιατρου, οσο κι αν σου φαινεται περιεργο....

    σε τι γλωσσα θα γινουν ολα αυτα?στα αρκουδιαρικα??????

    οσο καλυτερα ξερεις την γλωσσα σου, τοσο πιο πολυ εξελισεις την σκεψη σου και τοσο πιο επαρκης επιστημονας εισαι ΑΝ ασχολεισαι με ανθωπιστικες επιστημες, οπως η ιατρικη.
    οποτε, για μενα προσωπικα, κανενας τετοιος επιστημονας δεν με πειθει για τις γνωσεις του στον τομεα του, αν δεν ξερει σωστα ελληνικα,και επιβεβαιωθηκα κι απο τις αποψεις του που τις βρηκα εξισου απαιδευτες με τα ελληνικα του,

    εσυ που πειστηκες, πηγαινε στον αλεξ να σου ραψει το χερι....
    εκτος αν δεν θες ραψιμο ε?
    εκει ισως να εχεις ενα μικρο προβλημα.....

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    επειδη αναφερεσαι για αρχιτεκτονικη και ειναι ο τομεας μου μιας και εγω αρχιτεκτονας ειμαι, σε πληροφορω αγαπητη μου Sweet πως εχω γνωρισει ατομα δυσλεκτικα ( ηταν και συμφοιτητες μου ) και ειχαν απιστευτες ιδεες και ικανοτητες, μπορει να μην μπορουσαν να τις παρουσιασουν με λογια ετσι οπως θα ηθελαν τα σχεδια τους ομως τα θαυμαζαν ολοι!! ειχαν απιστευτη ικανοτητα στο να απεικονιζουν την ιδεα τουςσε 3D μοντελα και γενικα οτι σχεδιαζαν σε ενα χαρτι αμεσως το σκιτσαραν και σε τρισδιαστατο μοντελο πολυ πιο ευκολα απο 'εμας'

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    κι επειδή η αρχιτεκτονική είναι και η τέχνη που επέλεξα κι εγώ τείνω να συμφωνήσω! και δικοί μου συμφοιτητές δεν μπορούν να αρθρώσουν λόγο αλλά όταν έχουν ένα κομμάτι χαρτί κι ένα μολύβι μπορούν να εκφέρουν αρχιτεκτονική ιδεολογία όχι απλά άποψη!!! ο λόγος της κάθε τέχνης-επιστήμης ποικίλει και ο καθένας έχει τους δικούς του μηχανισμούς έκφρασης! η αρμονία και η συνθετική πράξη... αφορά στον εσωτερικό πλούτο και στην ικανότητα αντίληψης των χωρικών ενοτήτων υλικών και άυλων!

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •