Κατάθεση ψυχής!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    43

    Κατάθεση ψυχής!

    Αγαπητοί φίλοι γειά σας,

    ελπίζω όλοι να είστε καλά έως πολύ καλά.
    εγώ αισθάνομαι πως όλα μα όλα πηγαίνουν απο το κακό στο χειρότερο.έχω κολλήσει στα 90 εδώ και 2 μήνες(στο κεφάλι μου εννοώ)και δε λέω να ξεκολλήσω .απορώ πόσο πειθαρχία χρειάζεται σε αυτόν τον αγώνα για να τα καταφέρω.πόσο υπομονή, επιμονή και θέληση έχουν όλοι όσους βλέπω πως τα κατάφεραν.νιώθω απίστευτα αδύναμη σε αυτή τη μάχη γιατί αυτό που βλέπω πάνω μου δεν είναι αυτό που είμαι.και ή δεν το θέλω τόσο πολύ ή είμαι άξια της μοίρας μου. πολύ κακομοίρικο μου ακούστηκε όλο αυτό.κλάψ κλάψ!!
    είναι δυνατόν τα μπριζολάκια, τα μακαρονάκια και τα γλυκά να μου καθορίζουν τη ζωή μου?ε?γι αυτό και για άλλα τόσα τρελαίνομαι με τον εαυτό μου που δεν μπορώ να αγωνιστώ..σκέφτομαι το μείον 30 και τρέχω στο ψυγείο και στο ντιλιβερι!!ΑΙΣΧΟΣ!!!
    και συν αυτά έχω και τη δουλειά μου που πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο.και εγώ όντως εγκλωβισμένη σε αυτό το +_30 να μην έχω τον αέρα και την αυτοπεποίθηση να τα παρατήσω όλα και να κοιτάξω τα καλύτερα.να κάθομαι να υπομένω και να δέχομαι την κάθε ψωνάρα και κακοπροαίρετη που με κοιτάει αφ'υψηλού!τί άλλο να πώ που έχω χάσει τον καλό μου εαυτό?
    πού είναι το ευάκι που ήξερα?πού?
    να πώ και το τελευταίο . Ο ΕΡΩΤΑΣ!
    έτσι όπως αισθάνομαι δεν έχω καν την αξίωση να έρθει στη ζωή μου αλλά σίγουρα μου λείπει..έγινε η απώλεια συνήθεια μου?δεν ξέρω αλλά έχω ξεχάσει το άρωμα του..κρίμα!!
    αυτά προς το παρόν

    Θέλω να ρθεις και να με βρεις
    να κάτσεις να τα πούμε
    Πώς νιώθουμε παράφορα
    πώς ζούμε έτσι αδιάφορα!

    φιλικάText

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    και συνεχίζει...
    "Δε θέλω να πικραίνεσαι
    τις Κυριακές τα βράδια
    Χωρίς αυτή τη σκοτεινιά
    τα χρόνια μένουν άδεια

    Θέλω να φύγεις να σωθείς να πάψεις να γκρινιάζεις
    Να ξεχαστείς στη διαδρομή ποιός ήσουν και πώς μοιάζεις"

    Τι να σου πω,μαναράκι μου...
    Όλοι τα νιώσαμε,τα νιώθουμε,θα τα ξανανιώσουμε δυστυχώς αυτά που περιγράφεις...
    Κακά τα ψέματα,όσο κι αν δουλεύουμε την ψυχολογία μας,την καλή μας διάθεση και ενέργεια όσο παραμένει το πρόβλημα
    έρχονται περίοδοι που το αντίβαρο του μας ισωπεδώνει όσο κι αν αγωνιζόμαστε να υψώσουμε το ανάστημα μας...
    Μακάρι να είχα την ιδανική κι εφαρμόσιμη συμβουλη μόνιμης απεμπλοκής για όλους μας και πρώτιστα για τον εαυτό μου...
    Όσο υποκαθιστούμε με το φαγητό ό,τι δε ζούμε και δε χαιρόμαστε,
    φοβάμαι ότι ο φαύλος κύκλος αυτός δε θα σπάσει κι εμείς θα παραμένουμε εγκλωβισμένοι μέσα του...
    Θα μου πεις ότι εξαιτίας αυτού και των συνεπειών του δεν είμαστε σε θέση να απολαύσουμε τα υπόλοιπα...Αδιέξοδο...
    Δε γίνεται όμως αλλιώς...Από κάπου πρέπει να γίνει η αρχή και μόνο εμείς μπορούμε να την κάνουμε!
    Μην παρατάς την προσπάθεια σου!Θα ξεκολλήσει η ζυγαριά,θα ξεκολλήσει και η ζωή σου!
    Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σε νιώθω απόλυτα κι ότι είμαι δίπλα σου...
    Πιστεύω στη δύναμη που έχεις μέσα σου και στην αξία σου!
    Και μην ξεχνάς ποτέ πως είναι στο χέρι σου και πάλι να λάμψεις!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    43
    με έχουν πιάσει τα κλάματα με αυτήν την κατάντια και όπως καταλαβαίνεις το μόνο που θέλω να κάνω είναι να ξανατρέξω στο φαγητό
    άστα να πάνε ναταλί.
    τώρα το είπα σωστά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    καλέ!!!
    που είστε!; είχα διακοπή ρεύματος!!! πίσω πάλι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    EVI7
    βασικά ηρέμησε εφόσον εχεις βάλει στόχο να αδυνατήσεις και να βρείς την παλία ευη ,μην πέφτεις απο αντίδραση στο φαγητό ,κρίμα είναι .Σκέψου τα κίλα που έχασες μέχρι τώρα ,δεν είναι και φυσιολογικό να χάνεις συνέχεια .

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    43
    alex γεια σου. το θεμα δεν ειναι τα κιλα που εχασα αλλα αυτα που δεν λεω να ξαναξεκινησω να χασω.
    συν ολα τα υπολοιπα που προανεφερα
    αλλα μαυρη μερα ειναι και μαυρη εβδομαδα
    θα περασει...ε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αύριο είναι μια νέα μέρα,Σκάρλετ!
    Ασφαλώς και θα σου περάσει,αλλά να βάλεις κι εσύ λίγο το χεράκι σου,ε;
    Πόσα πια να αποδώσουμε στον ανάδρομο Ερμή,που λέει και ο alex...
    Όπως αναρωτιέται και η Βιτάλη:
    "Ίσως φταίνε τα φεγγάρια που ?μαι τόσο μοναχή
    νιώθω πως γερνώ τα βράδια και χρωστάω στη ζωή
    ίσως φταίνε τα φεγγάρια και πολλοί με λεν τρελή
    που όλο ψάχνω στα σκοτάδια μήπως κάτι και συμβεί
    ίσως φταίνε τα φεγγάρια ίσως πάλι φταις κι εσύ"

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    46
    Καλή μου Εύα ...

    Πόσες μα πόσες φορές έχω βρεθεί στην θέση σου ... και πόσες μα πόσες φορές γύριζα στο φαγητό για να βρω ένα φίλο που στην πραγματικότητα ήταν ο χειρότερος εχθρός μου!

    Λοιπόν! ʼκου και εφάρμοσε:

    Σάρωσε ΤΩΡΑ όλο το σπίτι και ξεφορτώσου όλα τα χαρτάκια delivery!!! Και ... μην το παίξεις πονηρή και κρατήσεις ένα (του αγαπημένουσου μαγαζιού) ΟΛΑ!

    Ωραία ... Συνέχεια ... Πάρε μια σακούλα ... ναι ναι ... και άδειασε το σπίτι απο σοκολάτες, ροφήματα, γλυκάκια, σκατουλάκια που ξέρεις ότι θα σε γεμίσουν κιλά την πιο αδύναμη στιγμή σου!

    Βγες έξω ... πήγαινε στο Super Market και πάρε όλα τα απαραίτητα για την ακόλουθη δίαιτα (η οποία για μένα σε μια εβδομάδα με κατέβασε 4 κιλά!)

    Σε όλες τις κάτωθι μέρες επιτρέπεται φρέσκος χυμός πορτοκάλι το πρωί και όσο καφέ θες χωρίς όμως ζάχαρη και ασπαρτάμη!

    Ημέρα 1η: Μακαρόνια με βούτηρο και τυρί τριμμένο ΜΟΝΟ! Τίποτε άλλο (φάε όσο θες για πρωινό, μεσημεριανό, βραδυνό αλλά τίποτε άλλο)

    Ημέρα 2η: Ρύζι βραστό με βούτηρο και τυρί τριμμένο ΜΟΝΟ! Τίποτε άλλο (φάε όσο θες για πρωινό, μεσημεριανό, βραδυνό αλλά τίποτε άλλο)

    Ημερές 3η - 4η - 5η: Μπιφτέκια ΌΣΑ ΘΕΣ (απο τα χεράκια σου ή απο έξω) με σαλάτα (ένα είδος σαλάτα π.χ. ντομάτα μόνο ή μαρούλι μόνο για σήμερα και για τις ακόλουθες μέρες) και αυτή σε όση ποσότητα θες.

    Ημέρες 6η - 7η - 8η: Μπριζόλες μοσχαρίσιες ψήτές ή ταηγανισμένες σε τεφάλ χωρίς λάδι και σαλάτα όπως τις προηγούμενες μέρες! Όσες μπριζόλες και όση σαλάτα θες!!!

    Ημέρες 9η - 10η - 11: Κοτόπουλο ψητό ή βραστό (χωρίς πέτσα) και σαλάτα (Πάλι όσο κοτόπουλο και σαλάτα θες ...

    Ημέρες 12η - 13η: Πατάτες τηγανιτές (Ναι καλά διαβάζεις!), τυρί φέτα και χόρτα (ό,τι τρως απο χόρτα αν δεν τρως έχουμε ένα μικρό προβληματάκι ...)

    Ημέρες 14η - 15η: Μοσχάρι βραστό και σαλάτα (πάλι όσο θές)

    Ημέρες 16η - 17η: Χόρτα μόνο

    Ημέρες 18η - 19η: Σαλάτα (μόνο ένα είδος και πάλι)

    Ημέρες 20η - 21η: Φρούτα (ένα είδος μόνο - απέφυγε τις μπανάνες ...)

    Ημέρα 22η - 23η: Ρύζι βραστό πιλάφι με γιαούρτι

    και το καλό για το τέλος

    Ημέρα 24η: Γλυκό όλη μέρα (μόνο ένα είδος)

    Εγώ τώρα είμαι στις μπριζόλες αλλά ήδη γλυκοκοιτάω την 24η ημέρα και φυσικά την ζυγαριά μου που δείχει συνολικά 104 απο τα 110 που έδειχνε σχεδόν 2 εβδομάδες πριν.

    Ξεκίνησε την σήμερα - ακολούθησε την συμβουλή μιας αγνώστου και πίστεψε με δεν θα χάσεις τίποτε άλλο παρα κιλά!

    Ελπίζω να σε βοήθησα!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    43
    αγαπητη μου αμαρυλις σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου
    και για τη διαιτα που μου προτεινεις.ξερω σιγουρα πως με νιωθεις
    οχι μονο εσυ αλλα και οσοι βρισκονται σε αυτη
    την ομαδα.ευχομαι καλη δυναμη σε αυτην σου την προσπαθεια
    και θα σε ενημερωσω για την πορεια που θα ακολουθησω.
    εσυ συνεχισε γιατι και το 9. ειναι παρα παρα παρα πολυ κοντα!!
    φιλακια και εννοείται πως συμπασχουμε ολοι μαζι
    ο καθενας με τον τροπο του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ευάκι μου,ελπίζω να νιώθεις πιο ανάλαφρα σήμερα...
    Αμαρυλλίς μου,συγχαρητήρια για την απώλεια και την ανεβασμένη σου διάθεση!
    Έχω μια επιφύλαξη για τις δίαιτες ομοιοφαγίας...τουλάχιστον μην την κάνεις πολλές μέρες...
    Δεν είμαι ειδικός για να δικαιούμαι να έχω άποψη,απλά στο παρελθόν τις έκανα κι εγώ...
    Ελπίζω να μη σε κουράσει...Καλή συνέχεια!
    Οι συμβουλές ξεκαθαρίσματος του τοπίου από πειρασμούς βασικότατες!
    Όχι ότι δεν έχουμε πάντα κάπως πρόσβαση σ'αυτούς,αλλά τουλάχιστον να μας αποτρέψει ο κόπος...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    151
    Amarylis, χαίρομαι που βλέπεις τα κιλα σου να κατηφορίζουν αλλά νομίζω πως η δίαιτα που ακολουθείς δεν είναι και η καλύτερη. Απ'ότι είδα αποκλείει πολλές τροφές που χρειάζεται ο οργανισμός μας σε καθημερινή βάση. Νομίζω, πως επειδή έχεις αρκετά κιλά για χάσιμο πρέπει να ακολουθήσεις ένα πιο ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής, που ίσως να μην έχει γρήγορα αποτελέσματα αλλά θα χάνεις σταθερά και με μεγαλύτερες πιθανότες να διατηρήσεις το βάρος σου μετά.Μετά τις 24 μέρες που θα κάνεις τη δίαιτα αυτή, πως θα συνεχίσεις; Δεν γίνεται να την κάνεις για πολύ καιρο. Ήδη η μέρες που δίνει, μου φαίνονται πολλές για να περιορίζεσαι μόνο σ'αυτές τις τροφές.

    EVI7 καταλαβαίνω απόλυτα το πως νιώθεις. Έχω περάσει κι εγώ απο τη φάση που βρίσκεσαι εσύ τώρα. Είχα πέσει τόσο χαμηλά όσο δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ πως υπάρχει. Δεν με έριχνε τόσο το οτι είχω ολλά κιλά, αλλά το οτι ήθελα να τρώω . Έτρωγα για να μην νιώθω, έκλαιγα επειδή έφαγα, ξαναέτρωγα για να μην κλάιω. Τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Κάπου βρήκα τη δύναμη να σηκώσω το ανάστημά μου σ'αυτά που με "ρίχνουν" και τα πολεμάω. Έχω βάλει τα πράγματα σε μια σειρά. Αποφάσισα να αντιμετωπίζω τα προβλήματα με τον τρόπο που πρέπει και όχι να προσπαθώ να τα καταπιώ μαζί με τα σουβλάκια, τις πίτσες και τα παγωτά. Τα προβλήματα είναι σαν εκείνα τα βρεφικά παιχνίδια δραστηριοτήτων, που πρέπει να ταιράξεις το κάθε σχήμα στα ανοίγματα. Όσο και να προσπαθείς να βάλεις το τετράγωνο στο αστεράκι, δεν γίνεται. Ή και να χωρέσει πάντα μένει γύρω γύρω κενό. Έτσι κι ένα μπριζολάκι ή μια πάστα δεν μπορούν να κλείσουν ένα συναισθηματικό άνοιγμα. Πρέπει να βρίσκουμε το σωστό σχήμα για το καθένα. Πρέπει όμως να έχει έρθει η σωστή ώρα για να γίνει αυτό. Όταν θα έχουμε πλήρη διαυγεια και θα μπορούμε να δούμε τα πράγματα όπως είναι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    smith μου,τι εύστοχη παρομοίωση!
    Μπράβο σου για τη διαύγεια,τη δύναμη,την απεμπλοκή!
    Συντονισμένοι στο κατάλληλο γέμισμα των συναισθηματικών μας κενών λοιπόν
    μέχρι να εξαλειφθούν και να γίνουμε κατά το δυνατόν πλήρεις! Είσαι έμπνευση!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    11
    evi diavasa to post sou kai pragmatika se eniwsa!!!
    me sa se 2 xronia afhsa toso polu ton eafto mou pou katafera na valw 12 kila!!!
    mexri prin ligo kairo eixa mia tromera asxhmh diathesh!!tsantizomoun toso poli pou afhsa ton eafto mou kai den mporousa na ton simazepsw apogoitevomoun kai mou evgaine mia katathlipsi kai i mni mou dieksodos itan to fai... kai elega dn peirazei as gourouniasw apopse kai apo avrio vlepoume ki omws sinexiza tis gourounies kai kathnthsa egw mia gourouna!!
    pistevw pws thelei apla thelhsh!!!na vreis ton xrono pou esu tha eisai etoimi na ksekiniseis mia kali diatrofh kai mia askhsh...an to kaneis etsi sto asxeto dn tha katafereis tipota tha apelpisteis pali gt tha perimeneis xaseis amesws (makari na ginotan) alla tha eisai pali sta idia kai pali tha ksedineis sto faghto...pistepse to esi mesa sou....MONO GIA SENA kai gia kanenan allo apefthinsou kai se kapoion eidiko kane kai ligi askhsh kai tha deis pws pws tha xeis mia poli kali arxh kai ena iperoxo apotelesma...eilikrina an den to paroume emeis apofash oti ki an mas lene oi alloi dn tha kanoume tipota, toulaxiston egw etsi eimai!!!!
    elpizw na voithisa ligaki...se filw ki elpizw na ta katafereis sintoma kai na min to vazeis katw!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    46
    Καλοί μου Ευα, Nadine και Smith,

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις θέσεις σας.

    Εννοείται ότι την εν λόγω δίαιτα δεν θα την κάνω για πάντα ούτε φυσικά την κάνω "αναίμακτα". Χθες βράδυ για την ακρίβεια έψαχνα τα ντουλάπια και το ψυγείο για γλυκό. Αλλά δεν βρήκα τίποτα! Έπνιξα τον πόνο μου στο νερό και δεν άργησε να έρθει η νυστά κι έτσι την γλύτωσα.

    Απλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα σε "λιώνει" για αρχή και σε βοηθά να ανέβεις ψυχολογικά! Όταν σπάσω την κατοστάρα θα αρχίσω γυμναστήριο και όταν τελειώσω με την συγκεκριμένη διαίτα θα φροντίσω να περπατήσω στο δρόμο των διατροφών που τόσα χρόνια συνέλεξα απο διατροφολόγους κ.λ.π.

    Το θέμα είναι να κάνεις μια καλή αρχή ... και αυτό σε προτρέπω να κάνεις Ευάκι μου ... Κάνε την αρχή για μένα, σαν χάρη ... και ας μην με ξέρεις ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    " Όταν παίρνω φόρα,φόρα κατηφόρα,ο Θεός ο ίδιος δε με σταματά..." :P
    Καλή κατρακύλα,Amarylis, από την κορυφή των 110 στην πεδιάδα των 70!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •