ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

    Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα να πάρω και να κλείσω ραντεβού στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο στο τμήμα που έχουν για τις Διατροφικές Διαταραχές στις 29/10/08 για τη βουλιμία και τους εμετούς.
    Μου το σύστησε η ψυχολόγος που πάω, οφείλω να ομολογήσω ότι τρέμω στην ιδέα.
    Σκέφτηκα λοιπόν να ρωτήσω μήπως έχει πάει κάποια/ος απο εσάς και αν ξέρει να μου πεί τη διαδικασία.
    Σας ευχαριστώ
    Φιλιά σε όλους και να'στε καλά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    καλη αρχη Ζαιρα
    ευχομαι να βρεις εκει την βοηθεια που χρειαζεσαι

  3. #3
    Σ' ευχαριστώ πολύ sweet

    Η αλήθεια είναι ότι έχω παρα πολύ άγχος γιατί έχω ακούσει ότι σε πολύ μεγάλο ποσοστό όταν πας σε ψυχιάτρους - ψυχολόγους το πρώτο πράγμα που σου δίνουν είναι φάρμακα. Κοινώς αντικαταθληπτικά. Και τόσα χρόνια τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Δεν μου αρέσει καθόλου το πως γίνεσαι όταν τα παίρνεις. Όσα άτομα έχω δεί που παίρνουν είναι σα μαστουρωμένα.

    Βέβαια δεν με υποχρεώνει κανείς να τα πάρω. Αυτό σκέφτομαι συνέχεια για να πάρω θάρρος.
    Τέλος πάντων θα δείξει στις 29.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    δεν εχω δοκιμασει, αλλα ειναι σιγουρο οτι οι ψυχολογοι δεν δινουν ποτε φαρμακα, γιαυτο μην αγχωνεσαι.
    οι ψυχιατροι δινουν αν θεωρησουν οτι τα χρειαζεσαι, αλλα φυσικα κανεις δεν σε υποχρεωνει να τα παρεις.
    μην προχωρας τις εξελιξεις υποθετικα και αγχωνεσαι αδικα.
    κανε ενα βημα.
    συναντησε τους, δες τι εχουν να σου πουν, δες αν θα σε πεισουν οτι μπορουν να βοηθησουν, και ΑΝ τους εμπιστευτεις και ΑΝ σου δωσουν φαρμακα, τοτε σκεφτεσαι και αποφασιζεις αν θα τα παρεις.

  5. #5
    Γειά σας και πάλι.
    Επιτέλους έγινε το πολυπόθητο ραντεβού μου στο νοσοκομείο. Το μόνο που έχω να σας πω΄είναι ότι εμεινα πραγματικά ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΗ. Μιλάμε ότι ο γιατρός είναι γάτα. Εχω πάει σε αρκετούς ψυχολόγους. Μου έκανε εντυπωση ότι ενιωσα απο τη πρώτη στιγμή ότι ο άνθρωπος ήξερε για τι πράγμα του μιλάω. Μου σύστησε ψυχοθεραπεία με συγκεκριμένο τρόπο. Με βοήθησε να καταλάβω πως τα ιδανικά κιλά (μέσα στο υποσυνείδητο μου πάντα) είναι 52 και με πολύ γυμναστική. Εχω ύψος 1,68 και είμαι 92 κιλά. Μόνο αν τρώω μια μπουκιά και την φτύνω θα φτάσω 52 κιλά. Βέβαια γι'αυτό νιώθω αποτυχημένη πάντα. Γιατί ΠΟΤΕ δεν φτάνω τα 52. Μέχρι 65 έφτασα μετά απο κόπο. Ήμουν 52 στα 18 μου και απο τότε δεν κατάφερα να ξαναπάω. Μέσα στη μιάμιση ώρα που συζητάγαμε με βοήθησαν να "ανακαλυψω" πολλά για μένα και ας έχω κάνει αρκετή ψυχοθεραπεία. Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι συστήνω σε ΟΛΟΥΣ όποιος θέλει βέβαια να ζητήσει βοήθεια να απευθυνθεί στο ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ στο τμήμα ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ. Η επίσκεψη στοιχίζει 15 ευρώ. Προσιτή τιμή νομίζω για όλους.
    Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Πολύ ευχάριστα τα νέα σου,Ζαϊρα!Μακάρι να βρεις εδώ τη βοήθεια,που χρειάζεσαι!
    Και γιατί όχι,ίσως γίνεις η αφορμή και για άλλους που ζουν στην Αθήνα...
    Όλοι χρειαζόμαστε μια ώθηση,κάποια στήριξη,καθοδήγηση,κάτι...
    Ας πάρουμε βοήθεια απ'όπου μπορούμε!Αρκετά το παίξαμε υπεράνθρωποι...

  7. #7
    zaira,
    σε παρακαλω δωσε μερικές λεπτομερειες ακομα:
    εσυ μιλησες με ψυχολογο ή με αλλη ειδικοτητα γιατρου;
    μπορεις μηπως να μας πεις τι εννοεις ως ψυχοθεραπεία με συγκεκριμένο τρόπο; σου συστησαν και γιατρο; υπαρχει καποιος εκει μεσα η πρεπει να πας αλλου;
    σε ευχαριστω πολυ, ελπιζω να μην σε κουρασα.

  8. #8
    LSD Καλώς ήρθες.
    Μιλήσα όντως με ψυχολόγο. Οσο για το "στύλ" ψυχοθεραπείας, νομίζω λεγεται γνωσιακή, με μεγάλη επιφύλαξη το λέω μπορεί να κάνω 100% λάθος. Αυτό που εννοώ είναι ότι έχοντας επειρια απο άλλους ψυχολόγους (4 στο νούμερο), μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι οι ερωτήσεις που μου έκαναν ήταν απευθείας στο στόχο. Ισως βέβαια να είχε να κάνει με το γεγονός ότι ήξεραν ότι έχω κάνει ψυχοθεραπεία. Και εγώ ένιωσα ότι μιλάγαμε αλλιώς βασικά. Παρακαμψαμε κάποια πραγματα της αρχής, αλλά και σαφώς ήταν γνωστές για τι πράγμα τους μιλάω σε αντίθεση με άλλους ψυχολόγους.
    Εκεί λόγω πολλών περιστατικών πας 1 φορά στις 3 βδομάδες. Ομως επειδή εγω χρειάζομαι κάθε εβδομάδα θα συνεχίσω να πηγαίνω εως ότου βρεθεί "χώρος" σε εναν απο τους εξωτερικούς ιατρούς που συνεργάζονται. Αυτοί θα με στείλουν.
    Αυτά. Ελπίζω να σε βοηθήσα λιγάκι.
    Α! δε ξέρω εάν το έχω πεί πιο πάνω, είναι μόνο πρωί.
    Καλή τύχη

  9. #9
    1 φορά στις 3 βδομάδες μου φαινεται πολυ λιγο (θα μου πεις καλυτερα απο το τιποτα)
    απο αυτα που λες μου φαινεται οτι ισως αξιζει να το δοκιμασω και εγω
    το μονο πρωι δεν με πολυπειραζει γιατι δεν εργαζομαι αυτο τον καιρο,οποτε ισως ειναι ευκαιρια.
    γιατι δυσκολευτηκες ομως τοσο πολυ να κλεισεις ραντεβου; επειδη εχουν τοσα πολλά περιστατικά;
    καλη τυχη σε ολους μας!

  10. #10
    Ακριβως LSD, έχει πολύ κόσμο. Πολλά ραντεβού. Αλλά ναι αξίζει το κόπο να πας. Αμα θες μπορώ να σου γράψω το τηλέφωνο.

  11. #11
    σε ευχαριστω πολύ zaira.
    τελικά εκλεισα ενα ραντεβου στην Ανασα, ελπίζω να παει καλα αλλα αν δεν μεινω ευχαριστημενη θα σου πω να μου το δώσεις το τηλέφωνο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    κανενα νεοτερο απο εκεινο το τμημα.μενδιαφερει να παω...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    9
    κορίτσι, τα 52 κιλα δεν ειναι λιγα? σου τα συστησε η ίδια ως ιδανικά?
    εγώ που είμαι 1.69 πασχίζω να μην ανέβω απ τα 56κιλά και μια φορά που είχα φτάσει 52όλοι μου λέγαν ότι φαινόταν χάλια, φυσικά εγώ δεν το καταλάβαινα.
    έχει να κάνει και με το σωματότυπο προφανώς, αλλά πίστεψέ με, το να βάλεις τόσο υψηλό στόχο μπορεί να σε αποθαρρύνει και χωρίς ιδιαίτερο λόγο!!!! είμαι σίγουρη πως και στα 57 κιλά πχ θα είσαι υπέροχη, ειδικά αν γυμνάζεσαι, βασική προυπόθεση

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    21
    Δεν ήξερα οτι υπάρχουν "κέντρα" που παρέχουν υπήρεσίες ψυχοθεραπείας!

    Πραγματικά είναι ενδιαφέρον. Και η Ανάσα τέτοιο "κέντρο" είναι?

    Έχει κανείς άλλη εμπειρία?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    416
    Ναι εχω παει και στην Ανασα αλλα μαλλον για το Αιγινειτιο με εχουν.Θα παρω τηλεφωνο και θα σας ενημερωσω για οτι προκυψει

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •