στο καλό..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    στο καλό..

    αν δεν μπεις στον κόπο να με ακούσεις πραγματικά μέσα από αυτά που γράφω, δεν θα έρθεις μαζί μου.
    θεωρώ πολύ σημαντική την προσπάθεια κ τον χρόνο που αφιερώνεις για μένα. δεν έχεις καμία υποχρέωση να με βοηθάς σε αυτό που κάνω.
    όμως είσαι εδώ, δίπλα μου να με ακούσεις κ μέσα από τα λόγια να ξεμπερδέψεις τις σκέψεις.
    ο τρόπος που μεταφράζεις στην ουσία όλα τα μπερδεμένα που γράφω, με κάνει κ συνειδητοποιώ, ότι απαντήσεις υπάρχουν για όλα τα γιατί που πονάνε.
    δεν ξέρω αν κατευθύνομαι σωστά με αυτή την διαδικασία, αλλά μπορώ κ ξεμπερδεύω πράγματα.
    στην ψυχ, δεν θέλω άδικα να πηγαίνω εκεί, δεν θέλω να πάω ούτε σε άλλη, θέλω εκείνη να νιώσει αυτό που τις λέω κ όχι να παίξω με το είναι μου που με πληγώνει. σε ένα μέρος μπορεί να έχει δίκιο, δεν είμαι αναίσθητη, αντίθετα είμαι πολύ συναισθηματική κ δένομαι κ με τα σκατά αν μου δώσουν αξία.
    γνωρίζω πολύ καλά μέσα μου αυτό το κακό που μου συμβαίνει, αυτή η απόγνωσή μου, που τίποτα δεν με κρατάει, γιατί νιώθω πως είμαι τίποτα μπροστά στους άλλους πως καμία αξία δεν έχω αν είμαι έτσι μόνη μου. μπορώ ακόμα να πω πολλές βαριές κουβέντες για εμένα, γιατί πέρα το τι έζησα, μέσα μου αισθάνομαι αυτό το βαρύ φορτίο του τίποτα δεν είμαι, γιατί με κατηγορώ κ φταίω που έζησα έτσι κ τίποτα πάλι δεν κάνω για να μην ζω έτσι.
    δεν πιστεύω να μου αξίζει να ζω διαφορετικά, έχω γίνει ένα με την ανούσια ζωή μου κ δεν ασχολούμαι πέρα από αυτό.
    δεν είμαι άνθρωπος να δείξω τι έκανα κ ας έχω κάνει κ ας κάνω, το λέω κ πονάω, δεν καμαρώνω για εμένα.
    δεν μπορώ τίποτα να θελήσω απ\' την ζωή
    περιμένω να μου έρθουνε
    ούτε να φύγω θέλω απ\' το σπίτι
    εκεί θέλω να πεθάνω
    εκεί θέλω να τελειώσω γιατί δεν με αφορά τίποτα
    κ αν δεν έχω αποτελειώσει τον εαυτό μου με τόσες προσπάθειες που έχω κάνει ο λόγος που με κρατάει, ξέρεις ποιος είναι;
    να μην πονέσω τους γύρω μου, αυτούς που θα αφήσω πίσω, δεν θέλω να είμαι αιτία να κυλήσει δάκρυ
    όσο κ αν μέσα μου ποτάμια κυλούν
    στο καλό να πάω λοιπόν
    η ζωή δεν είναι για εμένα, είμαι πολύ πιο πέρα από αυτό

  2. #2
    Μαράκι μου....τα έχουμε πει πολλές φορές και ξέρεις την άποψη μου.
    θα στην πω άλλη μια φορά.
    Άλλαξε εσύ, αγάπησε εσύ τον εαυτό σου, και που ξέρεις?
    Μπορεί να αλλάξουν όλα γύρω σου.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ψαξε αλλού να βρεις την ευτυχία...
    το έχω κρατήσει Θεοφανία, την σέβομαι την άποψή σου, αλλά να αλλαξω είναι το δύσκολο

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65
    χρειάζεσε βοήθεια
    δεν μπορείς μόνη σου
    ζήτησέ την

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ζήτησα βοήθεια, υποτίθεται ότι παίρνω τώρα
    για γέλια κ για κλάμματα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Δεν θέλω να το παίξω οτι τα ξέρω όλα (αν και καμιά φορά παρασύρομαι λόγω χαρακτήρα:/ :/ ) αλλά αυτά που αναφέρεις αποτελούσαν τις καθημερινές σκέψεις μου όταν η κατάθλιψη μου ήταν σε έξαρση (παρότι πριν πάθω κατάθλιψη δεν σκεφτόμουν έτσι αλλά και όταν η διάθεση άλλαξε κάπως οι σκέψεις αυτές υποχώρησαν) και νιώθω, θυμάμαι... Και αυτές οι σκέψεις δεν δημιουργήθηκαν μόνο σε εμένα, αλλά σε πάρα πολλούς όταν η κατάθλιψη τους είναι σε έξαρση γιατι τότε νιώθεις ότι όλες οι προσπάθιες είναι μάταιες και δεν έχεις απολύτως καμία δύναμη να αλλάξεις κάτι. Δεν ξέρω κάτι να σου πω που να σε ακουμπήσει και να σε βγάλει απο αυτή τη ματαιώτητα που νιώθεις και την έλλειψη ελπίδας όμως σκέψου ίσως αυτές οι σκέψεις είναι αποτέλεσμα τις κατάθλιψης, προσπάθησε να βγείς από το φαύλο κύκλο της έλλειψης ελπίδας κ απαξίας των δυνάμεων σου και μετά να βρεις τη δύναμη να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Μαρια μου
    ... δεν εισαι η μονη που βρεθηκες σε αυτο το σημειο.
    πολλοι απο εμας εδω μεσα κολυμπησαμε στην ματαιοτητα και την απογνωση.
    Στο σημειο εκεινο που ο χρονος που (δεν) κυλα γινεται εχθρος και η ζωη που απλωνεται μπροστα εφιαλτης...
    Στο σημειο που νιωθω να ειμαι ενα ανουσιο τιποτα, που με λυπαμαι και με μισω που με λυπαμαι.
    Που εχω χασει τον εαυτο μου μεσα στον πονο.
    Ειναι ενα σημειο, που νομιζεις απλα οτι θα μεινεις για παντα εκει.
    Σου φαινεται αδιανοητο οτι θα περασει.
    οτι θα ξημερωσει μερα που θα αντεχεις να \"δεις\" το φως.
    Κανε κουραγιο, θα περασει! Το πιστευω απολυτα γιατι εχω βρεθει στο σημειο αυτο.
    Ηδη εκανες ενα βημα, να ζητησεις βοηθεια, λιγο ειναι?
    Ολες αυτες οι αγωνιες που περιγραφεις, της εχω περασει και εγω μεσα στην ψυχοθεραπεια μου. Αυτη η βαθια αναγκη να σε νιωσει, να σε καταλαβει.
    Προχωρα, εστω αργα αργα, στον ρυθμο που αντεχεις.
    Δεν εισαι μονη και δεν εισαι η μονη.
    Σε φιλω.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by mmaria
    ζήτησα βοήθεια, υποτίθεται ότι παίρνω τώρα
    για γέλια κ για κλάμματα..
    Δεν υποτιθεται... παιρνεις. Τα αποτελεσματα ισως αργησουν. Δωσε χρονο.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ουφ..
    με καθησυχάσατε που μου γράφετε ότι τα έχετε περάσει..
    νομίζω τόσα χρόνια που μου συμβαίνουν αυτά με τις σκέψεις, το ότι δεν θέλω να ζώ, ότι είμαι από άλλο πλανήτη κ ότι είναι απαράδεκτο να μου συμβαίνει κάτι τέτοιο. μισω τον εαυτό μου που σκέφτεται έτσι, βαρέθηκα να το παίζω καλά κ από πάνω κανείς δεν ξέρει πότε είμαι χάλια, τοσο καλά το κρύβω. δεν βρίσκω ούτε την διάθεση να κουβεντιάσω για όλα αυτα που με τρελαίνουν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •