sas parakalw voi8ia=[
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    6

    sas parakalw voi8ia=[

    Geia sas, eimai ena koritsi 16misi xronwn apo tin kipro, kai antimetwpizw ena provlima=[..ime 1.63 kai eimai 61 kila.prospa8isa palia otan imoun 65 na adinatisw kai egina 58 kila.apo ekei den 3erw ti egine kai ta evala pali..egina 62.
    meta apo ena xrono akrivws( diladi prosfata ) akousa mia filiki kritiki..i opoia itan poli ilikrinis se va8mo na me pira3ei 4ixologika.
    3meres den ertwga tipota kai meta epidi fwnazan oi goneis m etrwga mono salates g 2 mines peripou.eko4a kai to gala kai to kreas.eftasa pali sta 58 kila.kai mpam eki pali arxizei i ore3i m na anigei ai na 8elw na trw poli ..twra eimai 61.niw8w oti den mporw na xasw varos katw twn 58 kai 8elw na ftasw sta 53.=[.twra kapote otan niw8w poli asxima kanw epitides emeto gia na ta xasw..
    den 3erw ti na kanw, itan poli diskolo gia mena na akolou8isw ena programma diatrofis pote m den to katafera, kai otan etrwga mono salates prospa8isa me nixia kai me dontia kai ipa ston eafto m I TWRA I POTE..otan omws xwrisa g mia evdomada den me endiefere k etrwga oti nane,...meta pali prospa8isa na 3ekinisw pali me tis salates alla tipota...apotixa ton stoxo m=[=[twra vlepw pws ligoste4an ta malia m kai fenete apo mesa to kefali mou =[=[ milisa me tous dikous m alla den me pistevoun kai lene pws den xriazete na kanw analiseis.kai den mporw na paw mazi tous analiseis giati tote 8a fanei stis analiseis to pososto nikotinis kai 8a katalavoun oti kapnizw...den 3erw ti na kanw ime apelpismeni =[ prosefxomoun akoma na pa8w anore3ia na xasw to varos mou =[..prp na xasw 7 kila kai eimai adinati ws xaraktiras..8elw tin voi8ia sas sas parakalw, den antexw allo....eimai i pio xontri tis ta3is mou kai niw8w apesia='(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Καταρχήν καλώς ήλθες και ηρέμησε!


    Με τον τρόπο που μας γράφεις θα τολμήσω να πω πως είσαι σε μια κατάσταση άγχους και πανικού.Κοίταξε να ηρεμήσεις.Δεν είσαι παχουλό κορίτσι.Μη βλέπεις και συγκρίνεις τον εαυτό σου με τ' ανορεκτικά και άρρωστα πρότυπα που σου προβάλλουν.Μπαίνεις ,έτσι,στη διαδικασία να κάνεις διατροφικούς πειραματισμούς που είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι για την υγεία σου.Το χάσιμο των μαλλιών σου,η ξηρότητα της επιδερμίδας και διάφορα άλλα που παθαίνεις όταν δεν τρως, είναι απλά, μια αρχή σε αυτά που μπορεί να συμβούν σ' ένα άτομο που υποσιτίζεται κατά καιρούς.
    Αν θες να χάσεις βάρος τότε κάντο με το σωστό τρόπο.Για παράδειγμα, με κάποιο πρόγραμμα διατροφής αλλά όχι με πρόγραμμα πείνας!

    Εδώ μέσα θα διαβάσεις πολλές δημοσιεύσεις από άτομα που πλήρωσαν πολύ ακριβά αυτές τις αλχημείες που έκαναν με τη διατροφή τους.Πίστεψε με,δεν αξίζει να καταστρέφεις τον οργανισμό σου για να χάσεις λίγο βάρος.Δε σε κάνει επιθυμητή αυτό!Πολύ περισσότερο δε, δε σε κάνει αποδεκτή στον εαυτό σου.Κάπου πιο μέσα σου είναι η λύση,αλλά αυτό θέλει ψάξιμο και δουλειά...

    Καλή δύναμη, υπομονή και σύνεση.


    Φιλικά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5
    Είμαι 17 1.68 και 67 κιλά και δεν ανησυχώ.Νομίζω πωσ το πρόβλημα μας είναι ίδιο και θέλω να σου πω πως αν χάσεις δυο κιλά η διαφορα θα είναι αισθητή και θα αισθανθεις πολύ καλύτερα. Δεν θέλω να βιάζεις τον εαυτό σου κάνοντας εμετό... ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ακραίες δίαιτες.Αυτό που έχω να σου προτείνω εκ πείρας μιλώντας ειναι να ξεκινήσεις όσο το δυνατό γυμναστήριο.Εγώ στη 1η Γυμνασίου ήμουν64 κιλα και 1.60 ύψος με το που ξεκίνησα γυμναστήριο και περιόρισα το βραδυνό(δεν το έκοψα) έχασα 2 κιλά στη 2α Γυμνασίου ήμουν 57 κιλά.Γράψου γυμναστήριο και θα δεισ τα αποτελέσματα!!!!!Τ κυριότερο είναι πως σφίγγει το σώμα και αν και αρχικά ίσως χάσεις μυική μάζα μετά θα δεις το λίπος να καίγεται απο τα επίμαχα σημεία.Πάρε μια φίλη σου ή πάνε μόνη σου .Τ μόνο που χρειαζεται είναι να το πάρεις απόφαση.....Ενημέρωσε για το τι θα κάνεις και χαλάρωσε.Όσο πιο πολύ το σκέφτεσαι τοσο πιο πολύ θα αγχώνεσαι και τα αντίθετα απο τα επιθυμητά αποτελέσματα θα έχεις!!

    Σου στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    στην ηλικία που είσαι θα έλεγα ΠΡΩΤΑ σωματική άσκηση και μετά σωστή διατροφή με ένα διαιτολόγο που θα σου δείξει τι να τρως και ποιες είναι οι σωωστές ποσότητες. Και τα κιλά σου δεν είναι πολλά. Και η "ειλικρινής " φίλη δεν νομίζω να είναι και πολύ φίλη αφού σου δημιούρφησε τόσο προβλημα. Μερικές φορές η ειλικρίνια είναι δικαιολογία για τις μεγαλύτερες καφρίλες που έχω ακούσει στη ζωή μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    τι γινεται ρε κοριτσια? με κοκκαλακια θα την βγαζουμε εμεις? ολες ειστε μια χαρα και κοιταξτε να διαβαζετε τωρα που ειστε σε κρισιμη φαση στην ζωη σας.
    ειναι μια κατασταση πανικου και αδικαιολογητη. η Athanasie για παραδειγμα δινει η ιδια λυση στην προηγουμενη ερωτηση που εκανε σε θεμα που ανοιξε. σωστη διατροφη, λιγο γυμναστικη και τπτ αλλο!
    μην προσπαθειται παντα να δημιουργειτε προβληματα απο το πουθενα, να εχετε παντα μια ιεραρχια απο το πιο σημαντικο στο λιγοτερο σημαντικο. εαν στα 17 σας, το κορυφαιο προβλημα σας ειναι να χασετε 3 κιλα και χαλατε την ψυχολογια σας γιαυτο, αν δεν καταλαβενετε πως ειναι ανοητο, τι να πω... ψυχραιμια και συνεση!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    19
    Λοιπόν,το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι υγιεινή διατροφή+γυμναστική.
    Μονο αυτος ο τρόπος βοη9ά πραγματικά,στην απώλεια βάρους. (;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    6
    EFXARISTW POLI OLOUS G TIS APANTISEIS SAS...
    epidi exw poli mikri 8elisi k genika san xaraktiras eimai poli adinami, 8elw na kataferw na akolou8isw ena programma diatrofis p na min pinaw kai na einai arketo g na xasw grigora varos.
    to gimnastirio to exw sizitisei me tous goneis mou apo prin , alla epidi eimaste e3amelhs oikogeneia kai o megaliteros m aderfos spoudazei, den mporoun na me gra4oun se ena gimnastirio.distixws.
    isws an kapios mporouse na m pei ena programnma askhsewn ka8imerina?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,farfallinaR
    Γνώμη μου,αν επιμένεις να χάσεις βάρος,είναι να αφήσεις το "γρήγορα" και να εστιάσεις στο "υγιεινά" και στην άσκηση.
    Και δεν είναι μόνο το γυμναστήριο άσκηση.Μπορείς να ακολουθήσεις κάποιο άθλημα που σου αρέσει,
    να πηγαίνεις κολυμβητήριο στις ώρες κοινού,να περπατάς καθημερινά,να χορεύεις...Όρεξη μόνο να'χεις!
    Καταλαβαίνω τις διαστάσεις που κάποια πράγματα παίρνουν στην ηλικία αυτή,τα κοινωνικά πρότυπα κλπ
    γι'αυτό και δε σχολιάζω το ότι νιώθεις χοντρή στα 61 κιλά.Θέλεις να μην ξεχωρίζεις από τους άλλους και το σέβομαι.
    Αυτό όμως που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση απ'όσα μοιράστηκες μαζί μας είναι το εξής:
    " exw poli mikri 8elisi k genika san xaraktiras eimai poli adinami"
    ʼκου λίγο τι λες και μάλιστα το τονίζεις και στα δύο ποστ σου: ΜΙΚΡΗ ΘΕΛΗΣΗ-ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ!
    Αν έχεις πειστεί γι'αυτό,φοβάμαι πως σαμποτάρεις τον εαυτό σου σε κάθε του προσπάθεια...
    Αυτό για μένα είναι πολύ σημαντικότερο από τα λίγα παραπανίσια-κατά την κρίση σου-κιλάκια
    και νομίζω πως θα ήταν καλό να ασχοληθείς με την ενέργεια σου και να ενδυναμώσεις εσωτερικά.
    Δεν είναι ούτε εύκολο ούτε ιδιαίτερα ευδιάκριτο,αλλά είναι η βάση σου για ισορροπία και επίτευξη στόχων.
    Ψυχραιμία,λοιπόν,μικροί προσεκτικοί εφικτοί στόχοι και προπαντός απόλαυσε τη ζωούλα σου!Είσαι 16,5 χρονών!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    athens
    Posts
    5
    psixi m pisteyw oti arxika prepei na hremhseis k na katapolemhseis ayto to agxos k thn emmoni me ta kila k to fai,gia na apokthsis thelisi k dynami prepei na apokthseis prwta hremia sigouria k liiigi aytopepoithisi,pisteuw oti sxedon oloi p einai eggegrammenoi sto site aytoepithymoun ena k monadiko pragma:to telos ths synexous tous enasxolisis me to fai,egw proswpika thaymazw ekeina ta atoma p exoun parei to thema xalara trwne se logika plaisia,kanoun ti gumnastikoula toys k panw apo ola prepei na doume thn omorfia stin diaforetikotita,kathe swma exei tis dikes tou analogies th diki toy armonia ta dika tou idiaitera shmeia na anakalupsei kapoios k ayth einai i omorfia,oxi i enda3h enos swmatos se ena protypo pou to mono p kanei einai na dieykolunei tis viomhxaneies rouxwn wste na spatalane ligotero yfasma,gi'ayto xalarwse pigaine se ena diaitologo,e3etaseis aimatos dystyxws prepei na kaneis kane th gymnastikoula s se kanonika epipeda k agaphse epitelous ton eayto s ,prospathise kathe fora p vlepeis tn eayto s ston kathrefth na les'ti omorfh p eimai' k na deis p to swma k to pneyma s tha se adameipsoun gia tin hremia k tin aisiodo3ia p toys dineis,kali dynami k ws sunomiliki s pisteyw oti hNADINE exei dikio,prepei na zhsoume th zwh mas k na psaxoume kati pou tha mas gemizei pragmatika k anthrwpous p tha mas agapane, emas k to swma mas opws akrivws einai!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    farfallinaR
    γεια κι απο μενα
    εισαι ισα με την κορη μου
    τα ιδια προβληματα εχει κι αυτη
    αν τη δεις θα πεις πως εχει τελειο σωμα και ειναι απ τις <περιζητητες>
    στην ταξη και στο σχολειο
    αλλα το ιδιο κολημα εχει κι εκεινη
    παρε το κινητο σου και βαλε στ αυτια σου τη μουσικουλα που σ αρεσει
    και πηγαινε για χαλαρο τρεξηματακι
    θα σου φυγει και το αγχος
    και μην αφηνεις τα προβληματα των αλλων να σε παιρνουν απο κατω
    δεν ειναι δικια σου δουλεια
    αν δεν εισαι καλα δεν θα μπορεις ουτε τα δικα σου να βαλεις σε ταξη
    σε φιλω

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    6
    afti einai to kalitero site p exw episkeftei poite sti zwi m..sas efxaristw poli olous sas ilikrina =]
    ..isws na exete dikeo ,einai keros na min skeftome toso to fagito kai ta kila,..na vrw kati p m aresei na kanw...
    eimai apo ta xtes arwsti poli kai epidi emina ligaki spiti skeftika pws einai keros na parw siga siga to 8ema..gt an einai na viazome tote isws na min kataferw tipota..8a 3ekinisw dieta igiini.einai to mon op mporw na kanw...oso gia ta malia m p peftoun 8a perimenw ligakigiati nomizw arxizoune na epanerxonte..(isws logw t oti trefome kanonika..)8a prospa8isw na trw fagita me poli sidero giati 2 mines salates kai xorta kai tipota allo den exasa mono 4 kila (apo ta opia ta 2 ta evala) alla exasa kai poli poli sidero apo ton organismo mou...na fantastite ixa ko4ei teleiws kai to gala kai to 4wmi...3ekinaw apo ta simera 61 kila kai 8elw na ftasw siga siga sta 53..den 8a viazome omws...makari na pan ola kala =]=]kai 8a sas kratw enimerous gia to pws ta pigenw =] pistevw me to na exw dipla stin prospa8eia m an8rwpous p katalavenoun to provlima m 8a me voi8isei poli=]
    filia!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    μην αγχωνεσαι
    αστους ολους να λενε
    αν δεν σε συμπαθει καποιος δεν ειναι δικο σου προβλημα
    ειναι δικο του
    μην γινεσαι συναισθηματικο θυμα κανενος
    στο κατω κατω αν ησουνα 52 κιλα η καλη σου φιλη απο την κρητη κατι αλλο θα ευρισκε να πει
    αν εχεις τετοιους φιλους..............

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    6
    anakali4a oti pasxw apo sines8imatiki iperfagia:S:S..allos logos pou trw fagito kai anigei i ore3i m:s lete na einai g afto p den mporw na akolou8isw ena programma:S??pws 8a kataferw na akolisw mia dieta?!pws?!?!?!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Koριτσάκια μου, όλες εσείς που είστε μικρούλες, όπως η farfallina... ένας αλάνθαστος τρόπος να χάσετε βάρος είναι, όταν σας γεμίζει το πιάτο η μητέρα σας, θα το χωρίζετε νοητά στη μέση και θα τρώτε το μισό. Χωρίς πολλά ψωμιά. Με αυτόν τον τρόπο έχασα κι εγώ 4-5 κιλά στην ηλικία σας. Έτσι θα παίρνετε όλες τις βιταμίνες και ό,τι χρειάζεται ο οργανισμός σας. Όχι μόνο σαλάτες, θα πάθετε ζημιά, εσείς ακόμα ψηλώνετε!... Επίσης φρούτα και πολύ νερό καθημερινά. Κι αν δεν υπάρχουν χρήματα για γυμναστήριο, τότε μια λύση είναι το τζόκινγκ για ένα εικοσάλεπτο καθημερινά σε κοντινό ανοιχτό χώρο ή πάρκο. Μην αγχώνεστε. Και εννοείται ότι μόλις χάσετε 3-4 κιλά θα πρέπει να επανέρθετε σε κανονικό τρόπο διατροφής. Μην παίζετε με αυτά τα πράγματα...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •