ʼψογο βίντεο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253

    ʼψογο βίντεο

    http://www.youtube.com/watch?v=PyQ_I...eature=channel

    Αντί να ποστάρουμε συνέχεια βίντεο με ιστορίες απώλειας βάρους, ας ρίξουμε μια ματιά και σε κάτι τέτοιο. Κατά τη γνώμη μου, αυτό το βίντεο είναι μεγαλύτερη πηγή έμπνευσης. Βάρος ίσως καταφέρει κανείς να χάσει, αλλά να αποκτήσει τέτοια αυτοπεποίθηση και τέτοια φιλοσοφία ζωής, αυτό είναι η πραγματική μαγκιά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    συμφωνω και επαυξανω!
    μπραβο ρε smoke, αυτα ειναι!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Πραγματικά εντυπωσιακό!Πάντα θαύμαζα τους ανθρώπους με αυτοπεποίθηση και τσαμπουκά!Ίσως επειδή εγώ δεν είμαι έτσι...
    Το κακό είναι ότι στις περιπτώσεις αυτές αντί να ορθώσουμε το ανάστημα μας και να χειριστούμε σθεναρά τον όποιο ρατσισμό
    θέλουμε να ανοίξει η γη να μας καταπιεί,γινόμαστε ενοχικοί και βιαζόμαστε να μας προσπεράσει η μπόρα πριν την αντιληφθούν περισσότεροι!
    Τελευταία είχα ν'αντιμετωπίσω την παιδική παρατηρητικότητα των αγαπημένων μου φίλων(από 4 ως 6 χρονών)
    και το αποστομωτικό "αφού είσαι!"στην σχετική επίπληξη των γονιών τους για το ουσιαστικοποιημένο επίθετο από "χ"...
    Εκεί τι να πεις;Βουρκώνεις κι απλά το αποδέχεσαι...Στους ενήλικες όμως,στην κακοήθεια κι έλλειψη παιδείας τους,ΟΧΙ!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Πάντως πιστεύω ότι στο βίντεο, στην ερώτηση από τα δύο μικρά παιδάκια αν είναι έγκυος, η κοπέλα τους δίνει μια αρκετά καλή απάντηση. "Οι άνθρωποι βγαίνουν σε όλα τα μεγέθη"! Αν οι γονείς των παιδιών που σχολιάζουν το βάρος κάποιου αποτυγχάνουν να τα μάθουν πώς να συμπεριφέρονται, τότε μπορεί κάποιος απλά να τους δώσει αυτή την απάντηση.

    Αν τα παιδάκια δε μεγάλωναν μαθαίνοντας ότι το πάχος είναι κακό, δε θα υπήρχαν αργότερα ενήλικες ανασφαλείς για το σώμα τους ή ενήλικες θρασύτατοι και αγενείς που βγάζουν όλα τα κόμπλεξ τους σε ανθρώπους με παραπάνω κιλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Το πάχος δεν είναι και καλό(αναφορικά με τις επιπτώσεις του στην υγεία μας)
    απλά δε θα έπρεπε να είναι κατακριτέο,όπως άλλωστε κάθε διαφορετικότητα...

    Η συγκεκριμένη μητέρα,που με"χρησιμοποίησε"ως παράδειγμα πλάσματος που αγαπάμε παρά το βάρος του
    στην προσπάθεια της να σωφρονίσει το γιό της,που πείραζε έναν παχουλό συμμαθητή του
    με την σχετική κλητική προσφώνηση,ωστόσο τον υπερασπίστηκε,σχολιάζοντα� � πως το το παιδί της το έλεγε καλοπροαίρετα.
    Ο δε γιός της συμπλήρωσε πως τον συμμαθητή του δεν τον ενοχλούσε γιατί χαμογελούσε και δεν έλεγε κάτι!
    (η ψυχούλα του βέβαια το ξέρει!)Δυστυχώς από μικρά εκπαιδευόμαστε στην στωική παθητικότητα
    και δίνουμε την εντύπωση στους άλλους πως δεν τρέχει και τίποτα...είμαστε χαμογελαστά πλάσματα,καλόκαρδα θύματα...
    (Πόσο μου τη δίνουν αυτοί οι συσχετισμοί!Κάτι σαν το Θεσ/νίκη=ερωτική πόλη και καλό φαγητό)Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει για ν'αλλάξει αυτό!
    Νομίζω πως οι γονείς και των δύο πλευρών πρέπει να εκπαιδεύσουν διαφορετικά τα παιδιά τους...Αλλά πάλι,ποιοί είναι οι σημερινοί γονείς;Φαύλος κύκλος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    βγαινω λιγο off topic αλλα αυτο για την θεσσαλονικη ισχυει και με το παραπανω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Οκ...Δεν εκπλήσσομαι...
    Η περισσή σου περηφάνια,υποδηλωμένη και από τα επιπλέον λάμδα στη λέξη Θεσ/νίκη κολακέυεται από τέτοιους χαρακτηρισμούς...
    Αλλά γενικότερα δε σου τη δίνουν αυτές οι τυποποιημένες απλουστεύσεις,γενικεύσεις και συσχετισμοί;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    πρεπει να βγαινεις πιο συχνα δεσποινις και θα το διαπιστωσεις...
    αν δεν ηταν γενικευση, επρεπε ολοι να ηταν ερωτευμενοι σε αυτη την πολη και να τρωνε καλο φαγητο. κατι τετοιο ειναι αδυνατο ομως. οποτε, οχι δεν μου την δινει η γενικευση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Εσύ σαν πολλά να ξέρεις...
    Κάνω μία τελευταία διευκρίνηση και κλείνω εδώ το θέμα αυτό(ελπίζοντας να μη με προκαλέσεις ν'αθετήσω το λόγο μου)
    Οκ,από κάπου πηγάζει αυτή η φήμη κι ας μην έχω ιδία γνώση...Αυτό που μου τη δίνει εμένα είναι που οι Αθηναίοι π.χ. ηθοποιοί,τραγουδιστές κλπ
    όταν αναφέρονται στην περιοδία τους στη Θεσ/νίκη συμπληρώνουν(σχεδόν πάντα)αν και εκτός θέματος,αυτό το σχόλιο...
    Έτσι λοιπόν ενοχλούμαι από τη γενίκευση,που αφορά τους υπέρβαρους ανθρώπους!Η αλήθεια βέβαια είναι πως κάθε γενίκευση με ενοχλεί,καθότι αβάσιμη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    ο ερωτας εχει πολλες μορφες...
    απο την μορφη ενος ανθρωπου μεχρι την μορφη ενος τοπιου...
    ισως καποιοι να τα βρισκουν ολα εδω, who knows :P


    [img=400x400]http://www.dpgr.gr/photo_critiques/images/Pascal_Thessaloniki_Kastra_12.jpg[/img]

    υγ. smoke sorry για το off topic

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αν έχεις στο νου σου εμένα,που κάπου εκεί περιφέρομαι,οκ,το δέχομαι!
    Και για να επανέλθω στο σχετικό βίντεο,χάρη στην smoke είχα την ευκαιρία να δω και αυτό:

    --->A FAT RANT by JOY NASH

    Μεγάλες αλήθειες!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Γενικά, η συγκεκριμένη ηθοποιός έχει στο channel της στο youtube αρκετά ενδιαφέροντα βίντεο τέτοιου στιλ. Αν θες ρίξε μια ματιά και στο blog της!

    Όσο για την ιστορία που μου λες με τη μητέρα που σε χρησιμοποίησε ως παράδειγμα, αυτό ήταν κατά τη γνώμη μου απαράδεκτο. Από τη στιγμή που δε σε αφορούσαν άμεσα τα σχόλια του γιου της προς το συμμαθητή του, δεν είχε κανένα δικαίωμα να σε υποτιμήσει λέγοντας, υποθέτω, κάτι του στιλ "η NADINE μπορεί να είναι παχουλούλα αλλά την αγαπάμε". Μπορεί η φράση αυτή να δείχνει καλοπροαίρετη, αλλά είναι εντελώς λάθος "εκπαίδευση" για το γιο της, ενώ αν δεν καταλαβαίνει πως το σχόλιό της μπορεί να σε πληγώσει, τότε είναι τελείως ανόητη.

    Επειδή μου χει συμβεί άπειρες φορές (και είμαι σίγουρη ότι δεν είμαι η μόνη) να μου κάνουν κάποιο ειρωνικό σχόλιο και να μου 'ρθει η ΙΔΑΝΙΚΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, η απάντηση που θα τον βάλει στη θέση του και θα τον κάνει να βουλώσει το στόμα του, μόνο που μου 'ρχεται μισή ώρα μετά, όταν το επεξεργάζομαι ξανά το θέμα... νομίζω πως είναι μια καλή ιδέα να έχουμε όλοι έτοιμες 4-5 απαντήσεις για κάθε εναλλακτικό σχόλιο και να μη φοβόμαστε να τις χρησιμοποιήσουμε.

    Αναφέρω ενδεικτικά την άψογη απάντηση της κοπέλας στο βίντεο όταν ένας τύπος τη ρωτάει αν ειναι έγκυος: "Όχι, αλλά η νύχτα προμηνύεται μεγάλη"...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    13
    τι τέλειο βίντεο!!!!!

    πολύ τη γουστάρω την κοπελιά!!! δε χαλάει τη ζαχαρένια της!!!

    ευτυχώς το κατάλαβα κι εγώ νωρίς και πλέον δεν επιτρέπω σε κανένα να μου κάνει τέτοιου είδους προσβολές! άσχετα αν εγώ κάνω δίαιτα επειδή εγώ θέλω να ΒΕΛΤΙΩΣΩ τον ήδη υπέροχο εαυτό μου!!!!

    Γιατί αν δεν υπερασπιστούμε εμείς τον εαυτό μας ποιος περιμένουμε να το κάνει!!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    61
    Αυτο με την εγκυμοσυνη πολυ καλο!....
    Ημουν στο Ικεα μια μερα και περιμενα στο ταμειο υπομονετικα στη σειρα μου. Ο μπροστινος κυριος ειχε πιασει τη παρλα στο κινητο, ενω ηταν η σειρα του και του μιλουσε η ταμειας και αυτος την εγραφε.
    Οποτε μου λεει η κοπελα ''περαστε εσεις κυρια μου'' . Ξαφνικα ξυπνησε αυτος και λεει ''γιατι εγινε αυτο τωρα? Αλλα τελοσπαντων, αφου ειναι και εγκυος η κυρια''.....Χαχαχαχα ωραια του λεω ευχαριστω πολυ...Και στη συνεχεια του λεει το αγορι μου....η κυρια δεν ειναι εγκυος, εσυ ομως εισαι απαραδεκτος.....
    Και ρε παιδια, αληθεια λεω τωρα, κοιλια δεν εχω, απλα φορουσα ενα λιγο χαλαρο φορεματακι...
    Αλλα εχουμε και μεις τα τυχερα μας...
    Παντως και γω εκνευριζομαι οταν ακουω αρνητικα σχολια για καποιον ευσωμο και ειδικα οταν τα ακουω απο την αδερφη μου. Δε μπορω να καταλαβω πως βγηκε ετσι αυτο το παιδι, κανενα ιχνος σεβασμου. Ιδια ανατροφη, απο ιδιους γονεις, αρα δε φταινε μονο οι γονεις, ο μπαμπας μου δε υπερβαρος....φταιει και η παιδεια του καθε ανθρωπου, η ηθικη του και ο χαρακτηρας που διαμορφωνει μεγαλωνοντας...
    Και οταν το παιδακι ειναι μικρο καπως μπορεις να το συμμαζεψεις, οταν ομως γινει ενας αξεστος ενηλικας....τοτε ειναι αργα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    13
    δε θα το κρύψω πως αυτό με την εγκυμοσύνη το έχω εκμεταλευτεί για να μη περιμένω στις ουρές και για να προλαβαίνω στα πολυσυχνvτισμένα μαγαζιά να κάθομαι μόλις αδειάζει τραπεζάκι....

    και να φανταστείτε δεν έχω και καμιά κοιλιά εγκυμονούσας απλά φοράω ρούχα σε γραμμή αμπίρ που ταχουν συνδυάσει πολλοί με τις εγκύους , με βλέπουν και παχουλή , σου λέει έγκυος θαναι η κοπέλα!!!

    χααχχαχααχ :P

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •