ιδεοληψιες για δυσμορφοβια!!ελεος... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 66
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by afrula
    weird ,το ακουγα μικρη απο φιλους του αγοριου μου κυριως.Μπορει να φταιγε το γεγονος οτι βαφομουν χωρις να ξερω τι κανω μπορει που ημουν λεπτη πολυ και ειχα κοντο καρε δε ξερω .Σημερα ειμαι πολυ χαλια γιατι κολλησα στο τι σημαινει η φραση δεν ειναι ωραια.Και δε ξερω εχει κολλησει το μυαλο μου και δεν εχω τη δυναμη να την απαντησω δε ξερω γιατι.Λεω στον ευατο μου οτι αυτο δε σημαι νει οτι εχεις κατι ασχημο αλλα αν ο αλλος εννοει αυτο?Ξερω οτι υπαρχει περιπτωση να το εννοει ετσι δεν ειναι?Απο την αλλη σκεφτομαι εγω δεν εχω κατι αλλα κολλησα αληθεια weird .
    Μα φυσικά, σε πιστευω καλή μου.
    Αυτό ακριβως εχεις παθει. Το μυαλο σου έχει κολλήσει σε μια φράση - ιδέα , χωρίς κι εσυ η ίδια να βγάζεις πολύ νόημα απο όλο αυτό.

    Ενας ειδικός θα σε βοηθήσει και να ξεκολλήσεις και να βγάλεις νόημα.

    Μπορούμε να συζητούμε και να αναλύουμε όσο θέλεις την έννοια του ωραίου, του άσχημου κτλ, αλλα αυτό είναι μόνο η μάσκα του προβλήματος. Μια μάσκα που φτιάχτηκε απο σκέψεις και συνέργησε με σωματικά συμπτώματα. Το αληθινό πρόβλημα βρίσκεται απο κάτω και μπορεί να κρύβει άλλα θέματα που ούτε καν τα φανταζόσουν.

    Θα είναι καλό να δουλέψεις με εναν ειδικό, εμπιστευσου τη διαδικασία αυτή.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    μιλαω με τον ψυχιατρο κανουμε και μιση ωρα ψυχοθεραπεια.Πηγαινω σε μια ψυχολογο 2 χρονια αλλα για να μαι παλι στην αρχη δεν εκανε τιποτα.Τωρα περιμενω να αρχισω ψυχοθεραπεια στο Αιγινητειο.Αλλα δε ξερω αν θα με βοηθησουν.Τι να κανω γνωσιακη θελω να κανω αλλα αναλυτικη να τα ψαξω ολα ρε παιδι μου.Πιστευω να με καταλαβαινεις...Βρηκα καποιον ψυχιατρο ομοιοπαθητικο και τα παιξα με το ιστορικο που δινει.Εναν τετοιο ειδικο θελω που να βρω που να ψαξω ρε παιδια?

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Γιατί δεν ρωτάς αυτόν τον ψυχίατρο ομοιοπαθητικό να σου συντήσει κάποιον ψυχοθεραπευτή που εμπιστεύεται, εξηγώντας του πόσο σε ενθουσίασε η δική του δουλεια?

    Αφρούλα, πιστευω οτι η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει αφάνταστα στο να λύσεις το παζλ του μυαλού σου..
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια ημουν καλυτερα αλλα σημερα νιωθω χαλια.Δεν ηρθαν εντονα οι ιδεες απλως ξυπνησα κατα τις 1 και ηθελα να βγω εξω αγχωθηκα.Ηθελα να παω εξω να δω λιγο ηλιο γιατι εχω να δω και να με δει 6 μηνες .Κοιμομουν 4 το πρωι και ξυπναγα κατα τις 3 το μεσημερι.Ευτυχως τωρα 2 ειμαι στο κρεββατι και 12.30 σηκωνομαι.Αλλα θελω να μπω παλι στη φυσιολογικη ζωη αλλα τι να κανω???Πως θα βγω εξω?Αφου δε δουλευω?Με τι σκοπο?Για πειτε παραδειγματα ρε παιδια να ξεκολλησω:(

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    επισης διαβασα καπου και εχω ακουσει και εγω οτι ολοι οσοι παιρνουμε ψυχοφαρμακα παραμορφωνομαστε?Εννοουν μαλλον το πρηξιμο ,τα κιλα και για την εκφραση του προσωπου.Αλλα μου μεινε η λεξη εμενα γιατι σημερα νιωθω χαλια και σκεφτηκα παλι ειμαι ασχημη μηπως ειμαι και παραμορφωμενη?Αυτο που μαλλον πρεπει να καταλαβω και να χωνεψω ειναι οτι ο κοσμος οτι λεει δε το εννοει κυριολεκτικα.Σωστα?Εγω ομως γιατι κολλαω?Παιδια βοηθηστε με αν μπορειτε..Μετα την 2η αποπειρα αυτοκτονιας ειμαι σε ολοκαινουργια φαρμακευτικη αγωγη ,η οποιοα συνεπαγεται με τις διαφορες παρενεργειες κυριως θολη οραση και λιγη ζαλαδα.Το ωραριο το εφτιαξα ευτυχως.Απο δω και περα τι κανω?Δουλεια σε 15 μερες σκεφτομαι μια 5ωρη part-time γιατι δεν ειμαι σε θεση ακομη για να παω στο οχταωρο.Ο γιατρος μου λεει μετα το Πασχα να βρω δουλεια και μαλλον εχει δικιο .Παιρνω 8 χαπια την ημερα νομιζω πως δε θα ανταπεξελθω ουτε στη 5ωρη δουλειτσα.Μηπως βιαζομαι η μηπως εχω αργησει .Αλλα απο την αλλη δεν εχω γριπη εχω μετρια καταθλιψη και εμμονες ιδεες που εξελιχθηκαν σε κολληματα απο οτι φαινεται .Θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σας και αν θελετε πειτε μου και αν εργαζεστε και πως τα περνατε στον ελευθερο χρονο σας?Απο φιλους 2 με 3 εχω που δουλευουν.Ευτυχως εχω την οικογενεια μου ακομα....

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αφρουλα ολο διαβαζω μηπως μηπως μηπως μηπως μηπως ......... κανενας δεν ξερει τι θα γινει μελλοντικα..... ξεκινα κατι και βλεπεις,αν παει καλα βγηκες κερδισμενη,αν οχι καταλαβαινεις πως δεν εισαι ετοιμη και κανεις υπομονη λιγο ακομα,τοσο απλο ειναι :)

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by afrula
    παιδια ημουν καλυτερα αλλα σημερα νιωθω χαλια.Δεν ηρθαν εντονα οι ιδεες απλως ξυπνησα κατα τις 1 και ηθελα να βγω εξω αγχωθηκα.Ηθελα να παω εξω να δω λιγο ηλιο γιατι εχω να δω και να με δει 6 μηνες .Κοιμομουν 4 το πρωι και ξυπναγα κατα τις 3 το μεσημερι.Ευτυχως τωρα 2 ειμαι στο κρεββατι και 12.30 σηκωνομαι.Αλλα θελω να μπω παλι στη φυσιολογικη ζωη αλλα τι να κανω???Πως θα βγω εξω?Αφου δε δουλευω?Με τι σκοπο?Για πειτε παραδειγματα ρε παιδια να ξεκολλησω:(
    να πας για μια βολτα στην παραλια (εμεις στη θεσσαλονικη το κανουμε αν και τωρα εχει κρυο).Για ενα καφε με μια φιλη.πανε στην αγορα να δεις αν εχει βγει καμια ωραια μπλουζα,απλα πραγματακια δηλαδη :)

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by afrula
    παιδια ημουν καλυτερα αλλα σημερα νιωθω χαλια.Δεν ηρθαν εντονα οι ιδεες απλως ξυπνησα κατα τις 1 και ηθελα να βγω εξω αγχωθηκα.Ηθελα να παω εξω να δω λιγο ηλιο γιατι εχω να δω και να με δει 6 μηνες .Κοιμομουν 4 το πρωι και ξυπναγα κατα τις 3 το μεσημερι.Ευτυχως τωρα 2 ειμαι στο κρεββατι και 12.30 σηκωνομαι.Αλλα θελω να μπω παλι στη φυσιολογικη ζωη αλλα τι να κανω???Πως θα βγω εξω?Αφου δε δουλευω?Με τι σκοπο?Για πειτε παραδειγματα ρε παιδια να ξεκολλησω:(
    Με σκοπό να αγοράσεις ένα δωράκι σε κάποιον φίλο ή φίλη;
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Από αυτά που μας έχεις περιγράψει για τον εαυτό σου, σκέφτομαι πως στην παρούσα φάση θα μπορούσες να δουλέψεις εθελοντικά σε ένα χώρο (και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι) που έχει ανάγκη. Πχ. Χαμόγελο του παιδιού, γηροκομείο,κλπ.
    Μπορείς να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου, που σίγουρα τις έχουν πολύ ανάγκη....
    Παρέα στα παιδάκια, στους ηλικιωμένους, κλπ. για λίγες ώρες την ημέρα η τη βδομάδα, αλλά με σταθερό ωράριο για να έχεις κίνητρο να κοιμηθείς σχετικά νωρίς και να ξυπνήσεις πρωί και όχι απόγευμα :)
    Τα παιδάκια ή οι ήλικιωμένοι, θα χαρούν τόσο πολύ από τη νεανική παρουσία σου και να είσαι σίγουρη ότι θα σου το ανταποδώσουν με πολύ-πολύ αγάπη...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αυτή σου η πρόταση μου \'άρεσε πάρα πάρα πολύ. Αφρούλα, δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο πράγμα..
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    λοιπον παιδια το σκεφτηκα και θα ξαναπαω στη κοινοτητα του κεντρου που ημουν ωστε να μαι διπλα καθε μερα και καθε ωρα σε παιδια με ιδιου φασης προβληματα ωστε να εχω καποιο σκοπο να βγω εξω και σιγα σιγα να επανελθω στη πραγματικη καθημερινη Απολαυση -Ρουτινα που θελω πολυ να ζησω παλι απο την αρχη.Το προβλημα μου ειναι οτι οκ ειμαι σε μια καινουργια θεραπεια .Μπηκα στο τριτο μηνα .Ομως γιατι να ζαλιζομαι και να νιωθω οτι ειμαι στο κοσμο μου.Δε θα επρεπε αυτες οι παρενεργειες να ηταν στην αρχη?:(

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια εχω 3 μερες που νιωθω κενη και δε θελω τιποτα.Σκεφτομαι κυριως εξω συνεχεια αν θα με πουν ασχημη η μετρια και συνεχεια το αρνητικο.Τα παρατησα ολα δε ξερω τι να κανω θελω να τελειωνω εσκασα δε μπορω γμτ.............δε μπορω............θελω να δωδω το τελος αλλα δεν εχω δυναμη ουτε γιαυτο...................................... ..............:(

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    αφρουλα κ εγω αρχισα να απελιπιζομαι παλι.
    δε θα γινω ποτε καλα??:(

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    πρεπει να καταλαβουμε μαλλον οτι μεχρι να σταθεροποιηθει το συναισθημα θα περναμε τετοιες ασταθειες.Σαυτες τις μερες θελει αγωνα πραγματικο και ολοι εχουμε δυναμη μεσα μας.Νιωθω λιγο καλυτερα τωρα.Ελπιζω και σε σενα να ηρεμησεις παλι.Δε πρεπει να τα μεγαλοποιουμε τα πραγματα ,εγω προσωπικα το χω παρει το προβλημα μου ως κυκλοθυμια.Ελπιζω αυριο να επιστρεψω οπως πριν αλλα δυστυχως ΦΟΒΑΜΑΙ πολυ ,γιατι κοβω το ταβορ.Εδω τωρα να δω τι θα αντιμετωπισω.Ελπιζω να πανε ολα καλα ,μου χει δωσει ο γιατρος μου αντικαταστατο αλλα φοβαμαι και παλι γιατι ειχα προσπαθησει και παλι να το κοψω και βρεθηκα σε αλλο κοσμο σα ναρκομανης που ηθελα τη δοση μου.Ελπιζω να πανε ολα καλα!!!!:)

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    το προβλημα σου ειναι ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη??

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •