ΝΕΥΡΙΚΗ ΟΡΘΟΡΕΞΙΑ ή Orthorexia Nervosa
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648

    ΝΕΥΡΙΚΗ ΟΡΘΟΡΕΞΙΑ ή Orthorexia Nervosa

    Ο όρος,επινοημένος από τον Steven Bratman και προερχόμενος ετυμολογικά από τις ελληνικές λέξεις "ορθός"(=σωστός) + "όρεξη",
    αφορά την εμμονή με την υγιεινή διατροφή σε βαθμό πρόκλησης νευρωτικής σχέσης με τα τρόφιμα και την ποιότητα τους.
    Μπορεί να ξεκινήσει εντελώς αθώα στα πλαίσια μιας προσπάθειας ισορροπημένης διατροφής με εμφανή προτίμηση σε ορισμένες τροφές
    (ιδίως φρούτα και λαχανικά) και αποκλεισμό επεξεργασμένων τροφών,τηγανητών,σνακ κλπ(συχνά καταλήγει και σε χορτοφαγία)
    ενώ χαρακτηρίζεται και από το επιπρόσθετο ενδιαφέρον στην καταγωγή των τροφών αυτών(αν είναι αγνές,βιολογικές,γνωστής προέλευσης κλπ)
    Σχετικά άρθρα θα βρείτε ενδεικτικά εδώ:

    --->http://www.orthorexia.com/

    --->http://www.nutrimed.gr/ArticleViewDetails.aspx?A_ID=350

    --->http://www.anew.gr/psychology/article.php?aid=32

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Εχω εδω και καιρο διαβασει για την διατροφικη αυτη διαταραχη,γιατι ως τετοια τη θεωρω,αφου συνοδευεται απο απαγορευσεις,τιθεται σε "νομους"που μπαινουν σχετικα με τη διατροφη,θαρρω οτι πολλα ατομα που αποκαλουνται αυστηροι υγιεινιστες,ουσιαστικα πασχουν απο κατι τετοιο.Ενδιαφερον θεμα παντως,φαινεται πως τα ειδη των διατροφικων διαταραχων ειναι πολλα και οσο η μελετη των ανθρωπινων συμπεριφορων εξελισσεται,φαινεται να ανακαλυπτουν οι ειδικοι κι αλλες,που ισως στο παρελθον να μην θεωρουνταν καν διαταραχες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Νομίζω πως επίσημα δεν αναγνωρίζεται ως διατροφική διαταραχή,αλλά χρήζει προσοχής καθώς ταλαιπωρεί αρκετό κόσμο...
    Ειδικά σήμερα,στην εποχή της παχυσαρκίας,των τρελλών αγελάδων,των μεταλλαγμένων,των τόσων χημικών αλλά και του Ευαγγελάτου
    με τόσα που ακούμε και έχει φοβηθεί το μάτι μας δεν είναι δύσκολο να βρεθούμε αντιμέτωποι κι εμείς με την εμμονή αυτή!
    Είναι κι αυτό ένα από τα σημάδια των καιρών μας...Εγώ ήδη γνωρίζω κανά δυό άτομα...Καλό θα ήταν να τους εφιστούσαμε την προσοχή...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    Λοιπόν εγώ φιλενάδες τι πάθαινα κατά καιρούς. ΄Εχοντας εμμονή με το βάρος μου από παιδί, ήμουν μονίμως σε δίαιτα. ΄Οσο ήμουν μικρή και τριανταφυλλένια, όλες οι δίαιτες έπιαναν, το βάρος μου ήταν κοντά στο ιδανικό, γυμναστήρια, κακό , ξέρετε, όλο το σετάκι. Ψαχνόμουν κιόλας και όποιο καινούργιο βιβλίο με δίαιτες κυκλοφορούσε το ξεκοκκάλιζα. Και όχι μόνο αλλά εφάρμοζα με θρησκευτική ευλάβεια όσα έγραφε..και αν μάλιστα είχε και αποτέλεσμα σύντομο και εντυπωσιακό...στα ουράνια εγώ , πιο φανατισμένη από ιμάμη, να κυκλοφορώ με το βιβλίο ανα χείρας παντού και πριν φάω μπουκιά να συμβουλεύομαι την αντίστοιχη σελίδα! Εν αρχή ήν ο θερμιδομετρητής της LALA COOK, γράψαμε και αλλού γι αυτό, μετα η scardale, μετά η mayo, μετα η atkins...μετά τα παιδιά, διάλειμμα!...μετά "υγιεινή διατροφή", ωμά όλα, καθόλου κρέας,τηγάνι,ζωικά, λίπη...πάει κι αυτό, το πέρασα. Μετά η διατροφική Ζώνη, άλλο μέγα κόλλημμα.Το αποτέλεσμα φυσικά το ξέρετε, τριάντα κιλά πάνω απ΄το κανονικό! Εγώ κι αν είχα πάντα "νευρωτική σχέση με τα τρόφιμα"... Σάμπως ήταν και ποτέ φυσιολογική, πάντα μου η σχέση με τα τρόφιμα νευρωτική ήταν!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    13
    Το ξερα πως δεν είναι νορμαλ τέτοιου βεληνεκούς κολλήματα!!


    καλημέρες~

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    'εγω ξέρω έναν ορθορεξικό που αυτός δεν ξέρει οτι είναι..και η nadine τον ξέρει , κι αν μπεί και διαβάσει το ποστ να ξέρει οτι τον αγαπάμε πολύ πολύ πολύ κι ας είανι καράσπασίκλας μπλιμ- ,πλομ ομιλώ με συνθηματικά για να γίνω πιο κατανοητή

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Όντως τον αγαπάμε κι ας μη μας καταδέχεται...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    θα καταλάβει την αξιά μας.. φιλιά πάω για δουλεια ειμαι σε υπολογιστή χωρίς mns γι' αυτό δεν 'εγινα αντιληπτή. . φιλάκιους μακιους και σμακιους

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Διαβασα εδω και καιρο αυτη τη νεα διατροφικη συνηθεια. Πλεον νομιζω οτι το αγορι μου πασχει απο αυτο αλλα οχι μονιμως πχ ενα μηνα τρωει σωστα γυμναζεται και μετα τον τραβαω εγω στα junks . Βεβαια ακαθε φορα που με βλεπει να τρωω σοκολατα, να πινω αναψυκτικα (εστω και λαιτ) γινεται οπως η Σαρρη οταν αντικριζει τον Λαζοπουλο. Εγω γελαω πολυ με τις αντιδρασεις του ειδικα οταν με λεπει να καπνιζω, αλλα απο την αλλη πιστευω οτι ειναι και αυτο μια διαταραχη καθως γινεται εμμονη. Λετε να υπαρχει λυση, λυση στον εθισμο της υγιεινης διατροης?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    χαχαχα δε το πιστευω δηλαδη! ονομασαν κ αυτο σαν παθηση? σε λιγο θα πασχουμε ολοι απο κατι μεε βαση την ψυχολογια...ελεος πια...τελικα το φυσιολογικο φανταζει απιαστο μεσα σαυτο το βουρκο με "νευρικες" κ μη παθησεις...

    ενας οικογενειακος φιλος, γνωστος γιατρος, μουπε καποτε, κ δεν το ξεχνω: η χειροτερη ασθενεια ειναι το να ψαχνομαστε διαρκως να δουμε τι εχουμε...

    προσωπικα, εξω απο το χιουμορ που εκανα, πιστευω οτι οι εμμονες δεν ειναι καλες, αλλα ουτε κ η απαθεια. παν μετρον αριστον... παντως αν ειχα καποια εμμονη θα προτιμουσα να ηταν αυτη που περιγραφεται εδω...αντι ινα εχω εμμονη με το φαγητο που εχω στο ψυγειο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Originally posted by badgirl
    χαχαχα δε το πιστευω δηλαδη! ονομασαν κ αυτο σαν παθηση? σε λιγο θα πασχουμε ολοι απο κατι μεε βαση την ψυχολογια...ελεος πια...τελικα το φυσιολογικο φανταζει απιαστο μεσα σαυτο το βουρκο με "νευρικες" κ μη παθησεις...

    ενας οικογενειακος φιλος, γνωστος γιατρος, μουπε καποτε, κ δεν το ξεχνω: η χειροτερη ασθενεια ειναι το να ψαχνομαστε διαρκως να δουμε τι εχουμε...

    προσωπικα, εξω απο το χιουμορ που εκανα, πιστευω οτι οι εμμονες δεν ειναι καλες, αλλα ουτε κ η απαθεια. παν μετρον αριστον... παντως αν ειχα καποια εμμονη θα προτιμουσα να ηταν αυτη που περιγραφεται εδω...αντι ινα εχω εμμονη με το φαγητο που εχω στο ψυγειο
    συμφωνω απολυτα!!ακομα και αν κατατασεται στις εμονες που δεν το πιστευω,ειναι η καλυτερη εμονη!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •