παχυσαρκία και... λογοτεχνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Cyprus
    Posts
    3

    παχυσαρκία και... λογοτεχνία

    Chapter 1 ?The Fat Girl?s Guide to Life? by Wendy Shanker

    ?Fat.?
    If you ever want to make people visibly uncomfortable, just say the f-word out loud.
    You can refer to yourself as fat (?Hi, I?am fat!?) or acknowledge that someone else is fat (?She is pretty, but she sure is fat!?), but either way, you?re pretty much guaranteed to freak someone out.
    ?Fat? is the word I use to describe my physical stature. I use it without apology. The more I use it, the more comfortable I feel with it, and the less power it has to hurt me when someone else uses it as an insult. When I describe myself to someone else, I like to say I?m fat, but it usually scares the hell out of ?em. I don?t know what they picture-maybe one of those people Richard Simmons has to suck out of a house with a forklift. By now I?ve said the word so many times that it really dosen?t bother me anymore. I don?t mind the word; it?s the associations I can do without. What?s the worst thing someone can say to me? ?You?re fat?? No duh, I just told you that.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    16

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    36
    Faye, ξαναδώσε το link που έδωσες παραπάνω γιατί αυτό δέν βγάζει πουθενά...Φαντάζομαι σχετίζεται με το post της belinta

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Δεν έχω διαβάσει κάποιο απ'αυτά αλλά ίσως να ήταν βοηθητικά κι ενδιαφέροντα...


    --->15 ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ


    --->ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΞΕΝΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ, ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει σχετικά με την παχυσαρκία, είναι το "ο παχουλός μου εαυτός" της Σουζάνε Φρέλιχ. ΄Εχω γελάσει πολύ, έχω βρει τον εαυτό μου σε πάρα πολλά σημεία και έχω βοηθηθεί. Αν μη τι άλλο η συγγραφέας είναι μία από εμας, σαν κι εμάς!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    ''ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕ'' φανταστικο,ενας μικρος ψυχαναλυτης στο σπιτι μας.. γραφτηκε μαλιστα απο εναν πρωην παχυσαρκο (Σταύρος Δεδούκος ονομάζεται) σε συνεργασια με γιατρους και ψυχολογους.Δεν αναφερεται σε διαιτες και γυμναστικη πουθενα, ασχολειται με το ψυχολογικο κομματι, την συναισθηματικη υπερφαγια, και κατα ποσο οι στοχοι μας σε σχεση με το βαρος ειναι ρεαλιστικοι ή ακομα και ποιοι ειναι οι λογοι που βελεπουμε τον ευταο μας οπως τον βλεπουμε.. κανει και το χιουμορακι του που και που..ειναι ευπεπτο ,διαβαζεται πολυ ευκολα και σε βαζει να κανεις δουλεια με τον εαυτο σου.. πραγματικα αξιζει τον κοπο..εμενα μου το ειχε προτεινει η ψυχολογος μου πριν χρονια..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Έχω αγοράσει κι εγώ βιβλία που νόμιζα ότι διαβάζοντάς τα θα μου έφτιαχναν την ψυχολογία για να καταφέρω να χάσω βάρος και το αντίθετο διάβαζα γενικότητες για πράγματα που ζούσα και που ήξερα. Πέταξα τα λεφτά μου για να βιβλία που τελικά αποδείχθηκαν εντελώς άχρηστα.

    Δεν υπάρχει καλύτερη υποστήριξη από μια κουβέντα σε ένα φόρουμ καλή ώρα και φυσικά με τον ίδιο μας τον εαυτό, άντε στην ανάγκη και με κάποιον ψυχολόγο που να είναι γνώστης του θέματος "παχυσαρκία".

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Προτείνω το

    "Η εξολόθρευση της Μπάρμπι"

    Δαφνίδη Ελένη, Εκδ.Ψυχογιός


    Μου άρεσε πολύ.Ανάλαφρο.Εχει αυτοσαρκασμό και γέλιο.Δεν μιλάει για δίαιτα.Ελπιδοφόρο!Για μία εβδομαδα ένιωθα υπέροχα! Ο καλύτερος ψυχολόγος για μένα!Θα πρέπε μια φορά στις 15 να το διαβάζω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •