Πώς να τον αφήσω ... ? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Originally posted by CTC

    Πες του οτι δεν έχεις σκοπό να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου με έναν φτωχομπινέ και ότι έχεις γεννηθεί για μεγαλύτερα πράγματα και καιρός να τα αναζητήσεις.
    Φίλε μου με πέθανες, γέλασα πάρα πολύ!

    Φαντάζεσαι να έχει κάτσει στο σαλόνι, να έχει βάλει δυο ποτά, να του πει θέλω να μιλήσουμε και αφού ο άλλος στρογγυλοκαθίσει να του πετάξει την ατάκα σου?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Προς κίττυ :

    Αντε λίγους μήνες, άντε 1 χρόνο, αλλά 4 χρόνια που λες ότι περίμενες να αλλάξει δεν είναι πολλά? μη κοροιδευόμαστε, κάτι άλλο συνέβαινε που εσύ κι ο καθένας σα νοικοκύρης ξέρει καλύτερα. Τουτέστιν, ανασφάλειες όλοι καλύπτουμε αν θες. Αυτό που με ενοχλεί είναι να το ανακαλύπτουμε με τον ερχομό του επόμενου. Διώξε τον προιστάμενο, μετά διώξε τον νύν, και ψάξε για τον μεθεπόμενο. Αν θες νάχεις και self estime.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    liberchild, πάρε υπόψη σου και το θέμα της ηλικίας, ανήλικη τον γνώρισε, μόλις 17, δεν είναι περίεργο να έχει φόβους και ανασφάλειες για τη ζωή της χωρίς αυτόν. Ο προιστάμενος παίζει το ρόλο κινητήριας δύναμης, πιστεύω.
    kitty, δεν έχει και πολλή σημασία πώς θα του το πείς, έτσι κι αλλοιώς θα πληγωθεί. Δεν φτιάχνουμε ομελέτα χωρίς να σπάσουμε αβγά, έτσι?
    CTC, και γω έκλαψα απο το γέλιο!! Εύγε!!!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    ...και κίττυ, το επαναλαμβάνω, με κίνδυνο να θεωρηθώ σπαστικιά: να γνωρίζεις πως υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μείνεις τελικά μόνη σου, αλλά κατά τη γνώμη μου αυτό δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό.
    Καλή επιτυχία!!

  5. #35
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    63
    Κιττυ και γω εχω περάσει παρόμοια κατάσταση με σενα.Απο τα δεκαεφτά μου ειχα σχέση για 4 χρόνια. Δεν ειχα ερωτευθεί αλλον, αλλα καταλαβα στα δυο χρόνια οτι δεν αντέχω αλλο με αυτόν τον ανθρωπο. Προσπαθησα να του πω να χωρίσουμε, αλλα αυτός τίποτα,εκανε πως δεν καταλαβαίνει-οτι δεν τρέχει τίποτα. Φοβόμουν πολυ να μην τον πληγώσω και φοβόμουν να φύγω γιατί μονο αυτόν τον ανθρωπο ειχα και αγαπούσα. Αυτο δεν αλλαζε αλλα δεν αντεχα, με επνιγε η σχεση μας. Το δυσκολο για μενα ηταν οτι φοβόμουν και να μείνω μόνη μου. Ετσι εμεινα κοντά του αλλα δυο χρόνια.

    Στα δυο αυτά χρόνια πήρα ξανα την αποφαση να δώσω οριστικό τέλος στην σχέση- σκεφτηκα μόνο τον εαυτό μου - οσο εγωιστικό και να ακουγεται και του το ειπα οταν εγω ήμουν φοιτήτρια μακρυά και αυτός φαντάρος!Καταλαβαίνεις τις συνέπειες!!Το ειπα και απο το τηλεφωνο!! Με \"απειλούσε πως θα αυτοκτονήσει\"!! Επαθα σοκ στην κυριολεξία!Εκλεγα, ετρεμα και πανικοβλητη, γιατί νομιζα πως το εννοεί και ετσι εδειχναν όλα, πηρα 2 η ώρα το βράδυ τον πατέρα του να πανε να τον βρούνε!!!
    Βρεθήκαμε και εμεινα ενα περίπου χρονο κοντά του, γιατί πια πιστευα πως δεν υπάρχει περιπτωση να με αγαπήσει αλλος τοσο πολύ, ωστε αν με χάσει να θελει να δώσει τελος στην ζωή του. Επεισα τον εαυτό μου πως ειναι ο αντρας της ζωής μου και πως πρέπει να κάτσω στα αυγά μου.

    Πως τελικά χωρίσα!!Ενα ωραιο πρωινό, που ξυπνησα βρήκα ενα ερωτικό σημειωμα στην τσεπη του απο μια άλλη. Τα ειχε παράλληλα με καποια 6 μήνες!! Εγω (δευτερο σοκ) με αξιοπρέπεια, μεσα σε μια εβδομάδα μαζεψα τα πραγματά μου και τους εδωσα την ευχή μου!!(ατομο του περιβαλλοντός μας ήταν - φιλη μας) Πιο ωριμη απο ποτέ, του ειπα οτι τα ξερω όλα και οτι το μονο που με ενδιαφέρει ειναι να μεινει μαζί της και να ειναι ευτυχισμένος γιατί εγω εχω μόνο \"αδελφικά\" αισθηματα για τον ίδιο. Με λύτρωσε και τον λύτρωσα!!!

    Σε κουρασα με την ιστορια μου, αλλα θελω να ξερεις πως όσο το καθυστερεις, τόσο πληγώνεσαι και τόσο θα πληγώσεις και τον άλλο. Δεν αξίζει για σένα κυρίως. Εγω εσκασα και διάλεξα την χειρότερη στιγμή στην ζώη ενός αντρα!!Εσκασα και τον πλήγωσα οσο περισσότερο μπορούσα!!Εχασα χρόνο απο την ζωή μου και την γεμιζα με ανασφάλειες και χαμηλή αυτοεκτίμηση!! Ευτυχώς ήμουν αρκετα μικρή για να μάθω απο τις πράξεις μου.Φύγε και ζήσε τον ερωτάς σου οσο και αν κρατήσει. Εισαι πολύ μικρη για να μεινεις απο συμβιβασμό μαζί του. Βοήθησε και τον ίδιο γιατί και αυτός ισως φοβάται να δώσει οριστικό τελος. Η συνήθεια ειναι ο πιο ανασταλτικός παράγοντας στις ηδη τελειωμένες σχέσεις.

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    23
    Αυτός να δεις τη γέλιο θα ρίξει αν μάθει ότι για 4 χρόνια ήταν σε μία σχέση τροφοδοτούμενη από ανασφάλεια και στην πρώτη εναλλακτική επιλογή παίρνει ένα τέλος.

  7. #37
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    63
    χαχα!!ναι απλα δεν θα το μαθει! σωστα;

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    277
    Ζ Η Σ Ε πρωτα για σενα και μετα για τους αλλους,,,γαμωτο γιατι παντα το κανουμε λαθος αυτο?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Ναι το λάθος σου είναι αυτό που λες έκατσες και βολεύτηκες σε μια σχέση που είχε τελειώσει εδώ και 4 χρόνια πριν, και μάλλον θα καθόσουν άλλα τόσα εάν δεν είχες βρει τον πλάγιο τρόπο να την κάνεις . Αλλά ότι και να σου πούμε εμείς εδώ την απόφαση την έχεις πάρει είδη από τη στιγμή που συναισθηματικά είσαι με τον δεύτερο. Φρόντισε μόνο να διακρίνεις τι έφταιξε στην 7-χρονη σχέση σου ώστε να το διορθώσει, για να μην ξαναβρεθείς στην ίδια θέση μετά από 2-3 χρόνια . Άμα αντέχει την αλήθεια να του την πεις , διαφορετικά πες πως θέλεις να μείνεις μόνη σου για ένα διάστημα .

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Η ακτινογραφία μιας αρρωστημένης σχέσης

    Originally posted by Έλξη Προσπαθησα να του πω να χωρίσουμε, αλλα αυτός τίποτα,εκανε πως δεν καταλαβαίνει-οτι δεν τρέχει τίποτα. Φοβόμουν πολυ να μην τον πληγώσω και φοβόμουν να φύγω γιατί μονο αυτόν τον ανθρωπο ειχα και αγαπούσα. Αυτο δεν αλλαζε αλλα δεν αντεχα, με επνιγε η σχεση μας. Το δυσκολο για μενα ηταν οτι φοβόμουν και να μείνω μόνη μου. Ετσι εμεινα κοντά του αλλα δυο χρόνια.

    Στα δυο αυτά χρόνια πήρα ξανα την αποφαση να δώσω οριστικό τέλος στην σχέση- σκεφτηκα μόνο τον εαυτό μου - οσο εγωιστικό και να ακουγεται και του το ειπα οταν εγω ήμουν φοιτήτρια μακρυά και αυτός φαντάρος!Καταλαβαίνεις τις συνέπειες!!Το ειπα και απο το τηλεφωνο!! Με \"απειλούσε πως θα αυτοκτονήσει\"!! Επαθα σοκ στην κυριολεξία!Εκλεγα, ετρεμα και πανικοβλητη, γιατί νομιζα πως το εννοεί και ετσι εδειχναν όλα...!!!
    Βρεθήκαμε και εμεινα ενα περίπου χρονο κοντά του, γιατί πια πιστευα πως δεν υπάρχει περιπτωση να με αγαπήσει αλλος τοσο πολύ, ωστε αν με χάσει να θελει να δώσει τελος στην ζωή του. Επεισα τον εαυτό μου πως ειναι ο αντρας της ζωής μου και πως πρέπει να κάτσω στα αυγά μου.
    Text

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μια σχεση νομιζω πως δεν φτανει στο σημειο να ναι αρρωστημενη, αν εμεις πρωτα με τον εαυτο μας,δεν τα βρουμε. πχ. αν φοβαμαι τη μοναξια, το να μεινω με μενα κ τρεχω να καλυψω τα κενα μου, μαλλον να μου καλυψουν τα κενα μου οι αλλοι ειναι μοιραιο η σχεση να καταληξει αρρωστημενη....

    αν ψαχνω μια σχεση για να με σωσει, να γινει το σωσιβιο μου, τοτε αυτο θα πνιξει τοσο εμενα οσο κ την σχεση.....

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Σοφία δεν είναι μόνο αυτό γλυκιά μου, εσύ δεν μπορείς να διακρίνεις την ψυχολογική βία από την αγάπη, αμφιβάλω εάν σήμερα που μιλάμε εάν έχεις συνειδητοποίηση ότι χρησιμοποίησε την απειλή για να σε εκμεταλλευτή συναισθηματία, και εσύ το ερμηνεύεις ως απέραντη αγάπη. Είναι κάτι αντίστοιχο που ακούω από κορίτσια όταν λένε , ο δικός μου με αγαπαει τρελά, γι’ αυτό με κτυπάει , και μετά έρχεται και κλαίμε μαζί ...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Thessalo,

    αν απαντας σ εμενα, δεν καταλαβαινω τί εννοεις σε σχεση με την απαντηση μου....δλδ ποια ψυχολογικη βια,αγάπη,ποιος να με εκμεταλλευτει συναισθηματικα...κλπ.Κ τί ερμηνεύω ως απέραντη αγάπη.....?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Το ότι ο άλλος σου λέει θα αυτοκτονήσω αν με αφήσεις, στην αρχή τρομάζεις, και όσο εσύ φοβάσαι τόσο ποιο πολύ ο άλλος παίζει τον αυτόχειρα, τελικά σε καταφέρνει εξασκώντας την απειλή την αυτοκτονείς πάνω σου ( κοιτά τι θα μου κάνεις σου λέει έμμεσα , χρεώνοντας σου … ) μετά ερμηνεύεις το όλο συμβάν ως απόδειξη απέραντης αγάπη … εδώ αρχίζει η εκμεταλλεύσεις … την μικρή λέει την έχω σίγουρη όσες φορές θα θελήσει να φύγει εγώ θα το παίζω \'\'Ρομένος \'\' ουσιαστικά σε χρησιμοποιεί ...

  15. #45
    Λοιπόν μου κίνησε το ενδιαφέρον ο τίτλος αυτού του θέματος και είπα να τον διαβάσω παρόλο που αφορούσε μια ιστορία προ 7 ετών. Πιστεύω πως τέτοιες ιστορίες επαναλαμβάνονται κάθε μέρα, κάθε λεπτό , κάθε δευτερόλεπτο όσο θα υπάρχουν άνθρωποι που θα σκέφτονται μόνο την πάρτη τους. Οι απαντήσεις των περισσοτέρων ήταν επιεικώς απαράδεκτες. Τις σέβομαι μεν αλλά δεν μπορώ παρά να είμαι απέναντι τους.Συμβουλές του τύπου χώρισε έναν άνθρωπο που είστε μαζί 7 χρόνια αλλά δεν είσαι ερωτευμένη τα τελευταία 4 χρόνια. Και όταν ρώτας γιατί δεν τον χώρισες τόσα χρόνια, η προφανής απάντηση να είναι, δεν είχα βρει τόσο καιρό αυτόν τον προϊστάμενο...με σοκάρουν πραγματικά. Το χειρότερο βέβαια είναι ότι δεν έχουν το θάρρος όλοι αυτοί που σχολίασαν και είπαν ότι πέρασαν από αυτή την κατάσταση, να πούνε την αλήθεια στον σύντροφο τους. Ψέμματα...ψέμματα...ψέμματα !!! Για αυτό λοιπόν οι σημερινές ανθρώπινες σχέσεις δεν πάνε μπροστά...γιατί υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που πιστεύουν ότι μπορούν να παίζουν με τους άλλους ανθρώπους και όποτε βρουν κάτι καλύτερο απλά να το άλλαξουν !!! Έχω μεγάλη απορία τι να κάνει αυτό το κορίτσι μετά από 7 χρόνια ; Λέτε να είναι ακόμα με τον προϊστάμενο ; Λέτε μετά από αυτόν να ερωτεύτηκε τον διευθυντή της ; Μακάρι να έμπαινε να μας μιλήσει...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •