Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Μια συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδιο

    Συζητηση για ενα ψυχωτικο επεισοδειο σ'ενα ανατρεπτικο foroum


    "Πρόβλημα" ψυχολογικό(;)
    από έν@ς 3:49πμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    (Τροποποιήθηκε 0:05πμ, Τετάρτη 18 Ιουνίου 2008)

    ..

    Με τον κίνδυνο να θεωρηθεί ότι αυτό το θέμα είναι όπως λέγεται συχνά στο ιντυμίντια 'τρολ', θα ήθελα να ζητήσω κάποιες πληροφορίες/βοήθεια.

    Από τον Μάρτιο του 2007 έχω αρχίσει να ακούω μια φωνή, σε -απ'ότι έχω καταλήξει- τυχαίες χρονικές στιγμές.
    Η φωνή είναι γυναικεία, νεαρής ηλικίας (σίγουρα όχι παιδική, αλλά ούτε ώριμης γυναίκας).
    Μιλά για όχι πάνω από 20 δευτερόλεπτα. Γράφω 'μιλά' και όχι 'μου μιλά' γιατί δεν απευθείνεται σε εμένα. Είναι φράσεις με σωστή σύνταξη, στα ελληνικά (αν και χρησιμοποιεί και το 'οκέι', 'τζετ' κ.α.).
    Τις πρώτες φορές ταραζόμουν και προσπαθούσα να δω αν μου μίλησε κάποιος, και άλλες φορές νόμιζα ότι μου μιλούσε κάποια φίλη/γνωστή.
    Τρόμαξα μερικές βδομάδες αφότου ξεκίνησε όλο αυτό στην ιδέα ότι μπορεί να την ακούγα πολύ νωρίτερα και απλά επιδεινώθηκε μια παθολογική κατάσταση.
    Σκεπτόμενος το "πρόβλημα" μου για μήνες αναφερόμουν σε αυτή -στις σκέψεις μου για αυτή την κατάσταση- ως 'φωνή'. Τελευταία όταν σκέπτομαι για την κατάσταση λέγοντας 'αυτή' εννοώ την γυναικεία υπόσταση που παράγει την φωνή που ακούω. Πανικοβάλλομαι στην ιδέα ότι αυτό και μόνο είναι περαιτέρω επιδείνωση..
    Με καθησυχάζει το γεγονός ότι (ίσως κάνω λάθος) όταν κάποιος είναι ψυχασθενής δεν αναγνωρίζει την κατάσταση του ως 'λανθάνουσα' (συγγνώμη αν η ορολογία μου είναι προσβλητική για κάποιον κόσμο, δεν το κάνω επίτηδες) ενώ εγώ αντιλαμβάνομαι ότι δεν πάει κάτι καλά..
    Δεν έχω πει τίποτα σε κανένα εκτός από τη μάνα μου και τη φίλη μου με την οποία μένουμε μαζί, αλλά σαν να κάνω πλάκα γιατί διαπίστωσα την ώρα που εκστόμιζα τις φράσεις μου ότι θα τις τρόμαζα.
    Δεν θέλω να απομονωθώ στον κοινωνικό μου περίγυρο για αυτό το θέμα και ζητάω -εκμεταλλευόμενος το μέσο- κάποιες συμβουλές.
    Συγκεκριμένα: έχοντας ως δεδομένο ότι ζω σε πόλη της βόρειας ελλάδας, υπάρχουν κάποιοι "δικοί μας" ψυχολόγοι/ψυχίατροι στην περιοχή; Θέλω να απευθυνθώ σε κάποιον αλλά δεν ξέρω κατα πόσο κινδυνεύω να με πλακώσουν σε αγωγές ή δεν ξέρω τί άλλο (βλέπε περίπτωση του παιδιού απο τα Τρίκαλα(;) που είχε γράψει εδώ και τον κλείσαν μέσα).
    Είναι πιθανό να γίνω επικίνδυνος απέναντι σε κάποιον; Γενικά μπορώ να γίνομαι βίαιος και έχω εκρήξεις θυμού για ηλίθια θέματα (δεν έχω βιαιοπραγήσει ή επιτεθεί λεκτικά αλλά αυτό είναι λόγω απίστευτης αυτοσυγκράτησης) και μένω σε κατάσταση εγρήγορσης από το θυμό για ώρα.
    Παράδειγμα τυχαίο: οδηγώ και κορνάρει ένα μηχανάκι πίσω μου, δεν δίνω σημασία.. Έρχεται δίπλα μου σε φανάρι και μου κτυπάει το τζάμι, ανοίγω το παράθυρο και τον ρωτάω τί θέλει (ήταν ένας παππούς 65+ χρονών). Μου απαντά ότι όταν έστριψα στον δρόμο που βρισκόμασταν δεν είχα βγάλει φλας και ότι θα σκοτώσω κανέναν άνθρωπό. Είχα βγάλει οπότε του λέω ένα 'δεν μας αφήνεις ρε φίλε!' και κλείνω το παράθυρο. Το ξαναχτυπά επίμονα και το ανοίγω πάλι και μου λέει 'Για πρόσεχε λίγο! Για πρόσεχε!'.
    Εικόνες περνούν από το μυαλό μου, να κατεβαίνω κάτω και να τον χτυπήσω άσχημα, πολύ άσχημα.. Συγκρατούμαι, δεν λέω τίποτα, δεν κάνω τίποτα. Ανάβει πράσινο..
    Για 24 ώρες και παραπάνω δεν μπορούσα να ηρεμήσω, είχα απίστευτη οργή.. Σε σημείο να αισθάνομαι ότι έχω ταχυπαλμία..
    Συμβαίνει και άλλες φορές, αλλά αυτό ήταν το πιο ηλίθιο παράδειγμα για να καταλάβει ο αναγνώστης για τί πράγμα μιλώ (από σημαντικές μέχρι τελείως ασήμαντες αφορμές).
    Για την περίπτωση που αναρωτιέται κάποιος και για να το βοηθήσω να πάρει μια εικόνα (αν είναι "ειδικός"): Όταν ξεκίνησε η ιστορία ήμουν 22. Δεν έχω κανένα οικογενειακό πρόβλημα. Τα τελευταία 5 χρόνια δεν κάνω χρήση καμιάς ουσίας. Στην εφηβεία έκανα χρήση χασις, χαπιών και 3-4 φορές Ε-ειδή. Σκέφτηκα ότι ίσως να είναι κάποιος όγκος στον εγκέφαλο, αλλά έχω κάνει μαγνητικές για άλλο λόγω (ημικρανίες) και υποθέτω ότι θα είχαν βρει κάτι αν υπήρχε..

    Δεν είμαι ακόμα απελπισμένος για το ζήτημα, αλλά απ'ότι συνάγεται το γεγονός ότι δεν έχω κάνει κάτι για αυτό δείχνει ότι φοβάμαι.
    Οπότε... Συμβουλές;..


    Προσθέστε τα σχόλιά σας
    880668
    ...
    από . 4:35πμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    Φιλε μου μακα ρι να μπορουσα να σε βοηθησω ουσιαστικα. Το μονονπου μπορω να σου πω ειναι οτι μυθοπλασιες του τυπου ΄΄Εικόνες περνούν από το μυαλό μου, να κατεβαίνω κάτω και να τον χτυπήσω άσχημα, πολύ άσχημα....΄΄ συμβαινουν λιγο πολυ σε όλους μας με τα επακολουθα που λες (ταχυπαλμια, οργη, κτλ) για λιγη ή αρκετη ώρα, οπότε γιαυτό μην ανυσηχείς (προσωπική εκτίμηση). Τώρα για τις ομιλίες που ακους (μιλώντας ως ανιδεος και εκ του ασφαλους) προσπάθησε να κρατήσεις την ψυχραιμία σου όταν συμβαινει αυτό και πειραματίσου έχοντας διαφορετικές συμπεριφορές καθε φόρα που γινεται(εννοώ είτε προσπάθεια για άγνοια είτε ενασχόληση με αυτό είτε ότι σου βγεί) μέχρι να παρατηρήσεις το οτιδήποτε..

    Φιλικά


    880671
    loipon...
    από enas 4:58πμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    agapite...kat arxin thelo na sou po pos eimai teleiofoitos iatrikis horis auto na simainei vevaia kati...apla sou leo tin aposi mou..
    den xero poia einai i shesi sou me tis katahriseis ton teleutaio kairo,(vlepe examino ,hrono,) alla alcool.hasis kakos ypnos klp sigoura den voithane tin katastasi sou.i symvouli mou loipon einai na prospatheis na apofygeis kathe eidous kataxrisi gia ligo kairo... i katastasi pou antimetopizeis mporei na einai enetelos parodiki.prepei omos na miliseis anoihta se kapoion kai na to antimetopiseis..to thema einai na pas se sosto anthropo. se auto to simeio prepei na sou po pos eimai entelos kata ton farmakon ektos an auta einai apolytos aparaitita kai voithoun. mia kali antimetopisi stin katastastasi pou antimetopizeis einai i episkepsi se kapoion empeiro psyhologo .autos se genikes grammes apla tha syzitisei mazi sou kai tha axiologisei tin katastasi.skepsou pos tha se steilei se psyhiatro mono an einai apolyti anagi afou sigoura den tha thelei na se hasei apo pelati...nomizo pos tha iremiseis arketa apo tin proti kiolas fora.prepei omos na to programmatiseis syntoma ,sigoura tha se elafrynei kiolas to na miliseis se kapoion pou mporei na sou dosei mia pio epistimoniki symvouli,valto loipon mesa sto programma ton erhomenon imeron giati einai krima na anisyheis ek ton protairon ....isos kai na min yparhei logos



    880677
    Καπου ειχα διαβασει
    από μια ιστοσελιδα 5:34πμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    *Αν θυμαμαι καλα...ειχα διαβασει σε μια ιστοσελιδα (απο αμερικη) που ασχολιοταν με ναρκωτικα, οτι τα χημικα ναρκωτικα (MDMA,ecstasy,κεταμινες κλπ) ειναι δυνατον να αφησουν παρενεργειες ακομη κ μετα απο αρκετα χρονια... αλλα δεν νομιζω οι παρενεργειες να ηταν τετοιου ειδους, νομιζω κρισεις πανικου,αγχους κ αυπνιες καθως κ επιδρασεις στη μνημη...οπωσδηποτε ομως οι παρενεργειες τους στο νευρικο συστημα ειναι σημαντικες.... Ολα τα παραπανω ομως με επιφυλαξη, τα ειχα διαβασει πριν απο καιρο κ δε τα θυμαμαι κ τελεια... θα προσπαθησω να βρω την ιστοσελιδα κ να βαλω το λινκ εδω....

    Εννοειται ομως, οτι δεν το παιζω ειδικος, κ δεν ριχνω το φταιξιμο σωνει κ καλα στις ουσιες που ειχες κανει χρηση παλιοτερα (για να προλαβω κ καποιους που μπορει να πουν διαφορα για αυτο το ζητημα)

    *Μηπως εισαι πολυ πιεσμενος το τελευταιο καιρο κ το νευρικο σου συστημα εχει καταρρευσει?? σε αυτη τη περιπτωση, αν πας σε ενα αλλο μερος να ηρεμησεις κ να ξεχασεις τα προβληματα, κ μακρια απο ολη αυτη τη βαβουρα , ισως να σου κανει καλο...

    *Παντως καλο θα ηταν να επισκεφθεις καποιον ψυχολογο κ να του τα πεις ολα αυτα, κ επισης συμφωνω με την αποψη σου περι φαρμακων που θελεις να αποφυγεις....




    880688
    Xoris
    από peripou 9:41πμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    κανε μια εκσεταση για θυροειδη

    880692
    συνήθως
    από Νίκος 10:27πμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    ένας/μία ψυχολόγος παίρνει το ιστορικό ενός ατόμου που απευθύνεται σ΄αυτόν/αυτήν
    και το ερμηνεύει ανάλογα με τα κριτήριά του, επιστημονικά (α΄επίπεδο ιδεολογίας) και προσωπικά (β΄επίπεδο ιδεολογίας) π.χ. παιδική ηλικία, οικογενειακή, επαγγελματική ένταξη του ατόμου, κοινωνικότητα κ.λ.π. Αυτά τα κριτήρια, βασικά σωστά, δεν είναι ποτέ για ένα ψαγμένο άτομο αληθινά. Όμως το ιστορικό ενός προσώπου νομίζω ότι είναι απαραίτητο.
    Δεν ισχυρίζομαι ότι μπορώ να σε βοηθήσω, όμως δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου την ιστορία της ζωής σου, το ποστ σου είναι φοβερά ασαφές, για να κατανοήσω τι σε οδήγησε και οδηγεί να έχεις ριζικά διαφορετικές εμπειρίες, τις φωνές, από τους περισσότερους ανθρώπους.Ακόμη περισσότερο δεν μπορώ να σε συγκρίνω με γνωστά μου πρόσωπα που επίσης έχουν την ίδια εμπειρία και ζουν μ΄αυτή έχοντας όλα τα προβλήματα που συνεπάγεται. Γιατί γνωρίζω τη ζωή τους και θεωρώ ότι έτσι όπως είναι, σαν χαρακτήρες κι έτσι όπως δομήθηκαν από το οικογενειακό τους περιβάλλον και το ευρύτερο κοινωνικό δεν θα μπορούσαν παρά να είναι "ψυχασθενείς" ή να έχουν "ψυχασθενικές" εμπειρίες.Εσένα όμως δε σε γνωρίζω και δεν μπορώ, όπως έγραψα, να καταλάβω σχεδόν τίποτα από το ποστ σου.
    Πρώτα απ΄όλα η βία στους δρόμους είτε οδηγείς είτε είσαι πεζός είναι απίστευτη. Εμένα έχει τύχει, όταν είχα ακόμη το Ν στο αμάξι, να κατέβει ο μπροστινός οδηγός σε φανάρι, να κατευθυνθεί οργισμένος προς το αμάξι μου, να ανοίξει την πόρτα και να με σκυλοβρίσει επειδή είχα ανοιχτά τα μεγάλα φώτα και τον τύφλωναν.Ήταν απίστευτη φάση γιατί πίστευα ότι θα με έδερνε. Εκείνη την ώρα δεν ένιωθα τίποτα, ίσως από τον τρόμο και τις ενοχές, μετά άρχισα να τρέμω, πιο πολύ για το ότι άφησα αυτή την επιθετικότητα χωρίς απάντηση, να του δώσω π.χ. μια μπουνιά ή να πάρω τον αριθμό του και να του κάνω μήνυση ή...Με πείραζε το ότι έχω μάθει να συγκρατώ την επιθετικότητά μου σε ένα κόσμο που χαρακτηρίζεται από τη βία, πρακτική και λεκτική.
    Από τότε μου έγινε μάθημα και κάθε φορά που με στριμώχνουν, δίκαια ή άδικα, στο δρόμο, αρχίζω τα βρισίδια και τις χειρονομίες.Εξάλλου δεν ξέρω πια, παρά μόνο σε καραμπινάτες περιπτώσεις, τι είναι δίκαιο και τι άδικο στην οδήγηση.Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μη σκοτώσω κανέναν/καμία (άνθρωπο ή ζώο) πεζό και να μην σκοτωθώ.Φαίνεται όμως ότι αυτό είναι ένα από τα βασικά λάθη.
    Επίσης τι σχέσεις είναι αυτές που έχουμε, στις οποίες δεν τολμούμε να μιλήσουμε σοβαρά κι ανοιχτά με γονείς και φίλους για ό,τι μας συμβαίνει αλλά φοβούμαστε πως θα τους τρομάξουμε και απευθυνόμαστε σε ένα ηλεκτρονικό μέσο; Ως ένα σημείο είναι σκατά σχέσεις.
    Φοβάσαι επίσης μήπως η κατάστασή σου από λανθάνουσα γίνει φανερή στον ευρύτερο κύκλο σου. Σε πληροφορώ ότι από τη στιγμή που έχω δείξει στον ευρύτερο κύκλο μου ότι είμαι ψυχασθενής σύμφωνα με τα δικά τους κριτήρια και περισσότερο ήσυχο μ΄αφήνουν και εγώ είμαι σε θέση να κρίνω καταστάσεις και συμπεριφορές άλλων ατόμων που παλιότερα, έχοντας υιοθετήσει τους κώδικές τους, δεν μπορούσα να το κάνω, εντοπίζοντας το πρόβλημα μόνο στον εαυτό μου. Γιατί απλά είχα θεωρήσει τους κώδικες συμπεριφοράς τους σωστούς και την κατάστασή μου "ψυχασθένεια". Το ξέρω ότι αυτό δεν είναι εύκολο κι επαγγελματικά και σχεσιακά. Γι΄αυτό και δεν το θεωρώ σαν στάση πανάκεια. Απλά γράφω μια δική μου εμπειρία σχετικά με την "ψυχασθένεια".


    880693
    και κάτι ακόμη
    από Νίκος 10:33πμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    Αν τα ναρκωτικά έχουν μακροχρόνιες παρενέργειες και μετά την διακοπή τους, φαντάσου τι παρενέργειες έχει η κυρίαρχη αγωγή του : "Μήν είσαι επιθετικός ή έχεις πρόβλημα επιθετικότητας"..... καθώς και "Μη δείξεις ποτέ στο περιβάλλον σου ότι είσαι "ψυχασθενής" ή έχεις ψυχικό πρόβλημα ακόμη και βαριά αρρώστια"....Αυτά πιστεύουμε ότι συμβαίνουν μόνο στην επαρχία όμως αποδεικνύεται ότι όλος ο κόσμος είναι το γκέτο μιας επαρχίας.


    880694
    Επικοινώνησε με
    από critic 10:45πμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    Να ξεκαθαρίσω ότι οι συμβουλές που δίνω είναι μόνο ψυχολογικές, και δεν αναφέρονται σε παθολογικά προβλήματα που μπορεί να έχεις...
    Μπορείς να επικοινωνήσεις, στη Β. Ελλάδα, με:

    * Το παρατηρητήρια για τα δικαιώματα των ψυχικά ασθενών, στη Θεσσαλονίκη:

    http://paratiritiriopsy.blogspot.com/

    * Επίσης, τα παιδιά στο πρόγραμμα προαγωγής αυτοβοήθειας, στην Μητροπόλεως, στη Θεσσαλονίκη. Μητροπόλεως 10, 54625, Θεσσαλονίκη

    Τηλ.: 2310 554216, 554225
    Fax: 2310 554245
    Θα μπορούν να σε βοηθήσουν και να σε κατατοπίσουν ως προς την "δική μας" ιατρική βοήθεια...

    * Και τέλος, στις Σέρρες, ο Σύλλογος οικογενειών και φίλων για την ψυχική υγεία (ΣΟΦΨΥ) http://www.sofpsi-ser.gr/index.htm


    Να ξέρεις πάντως, ότι το να ακούς φωνές - ασχέτως του αν σου μιλάνε ή όχι - αποτελεί ένα από τα σημεία αυτοοργάνωσης των ασθενών στο εξωτερικό: αν ξέρεις αγγλικά, δες εδω http://www.hearing-voices.org/



    880718
    αν θέλεις
    από . 12:34μμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    μπορείς να πεις τι λένε ή τι σου λένε αυτές οι φωνές ή η φωνή;


    880723
    ?
    από rf 12:42μμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008

    yparxoun anafores atomon me paromoies empoiries san th dikia sou opou sxetizontan me eksosomatikes katastaseis kata th diarkeia tou ypnou.


    880724
    Μην πανικοβαλεσαι και μη φοβασαι
    από κανενα προβλημα 12:47μμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    Το γεγονος οτι εισαι σε θεση να το αντιλαμβανεσαι δειχνει πως δεν υπαρχει κανενα σοβαρο προβλημα. Αντι να συμβουλευεσαι ομως τον πρωτο τυχοντα που μπαινει στο indymedia και γραφει ο,τι του κατεβαινει (παρακαλω μην παρεξηγειστε, δεν εχω σκοπο να θιξω κανεναν, αλλα ο καθενας θα μπορουσε να υπογραψει ως τελειοφοιτος ιατρικης) καλυτερα να πας σε καποιον ειδικο και να τον συμβουλευτεις.

    Θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα τον ψυχιατρο Κλεανθη Γριβα. Σιγουρα εχεις ξανακουσει το ονομα του. Ειναι πανω απ' ολα ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ειναι γενικα εναντιον των φαρμακων και εχει βοηθησει πολυ κοσμο.

    Υποψην: Το οτι σε παραπεμπω σε ψυχιατρο δεν σημαινει πως εχεις και καποιας μορφης ψυχασθενεια!! Μπορει ολα αυτα να ειναι απλως συμπτωματικα - ειδικα εαν εισαι ιδιαιτερα πιεσμενος αυτον τον καιρο. Μια επισκεψη σε καποιον ειδικο θα σε βοηθησει να το ξεδιαλυνεις απο την αρχη και να μην ανησυχεις αδικα.




    880815
    e
    από e 5:35μμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008
    apla dieryn8hke kapws h syneidhsh sou kai akous kai pragmata pou emeis den mporoume na akousoume, den einai kati anhsyxitiko

    880999
    An 8eleis, pes mas
    από ti sou leei h fwnh 11:44μμ, Κυριακή 15 Ιουνίου 2008

    pou sou milaei. Exoun noima afta pou leei; prolavaineis na akouseis;

    Den eimai ka8olou eidikos alla h8ela na pw oti apo to grapto sou fainetai na ta exeis tetrakosia. Isws pernas kapoies dyskolies pou se exoune agxwsei. Gia paradeigma, afto to epeisodio pou anafereis sto dromo einai teleiws fysiologiko. Mallon exeis arxisei na amfivalleis gia ton eafto sou kai thn krish sou. Den xreiazetai. An ksexname h den katalavainoume pragmata kammia fora, den einai to telos tou kosmou. Eidika otan mas apasxolei kati, einai dyskolo na leitourgoume 100%. Kalo 8a htan epishs na evriskes, opws swsta les, kapoia yposthriksh (kapoion eidiko) gia na se ka8yshxasei, giati alliws 8a akouseis afton kai alliws emas.

    Elpizw na sou perasei to axgos syntoma!


    881118
    ...
    από . 7:59πμ, Δευτέρα 16 Ιουνίου 2008
    Φίλε το να ακούς φωνές εκεί που δεν υπάρχουν μάλλον σημαίνει ότι έχεις κάποιας μορφής ψύχωση, δηλαδή κάτι διαφορετικό από νεύρωση.
    Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μην έχεις καν κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα, δηλαδή να είναι καθαρά οργανικό. Αν μείνει σε αυτό το στάδιο και ξέρεις τι σου συμβαίνει και έχεις τη δύναμη να αγνοείς το σύμπτωμα χωρίς να φρικάρεις ή να νιώθεις ότι βλέπεις φαντάσματα ή ότι συμβαίνει κάτι μεταφυσικό η ο,τιδήποτε, τότε μπορεί να συνεχίσεις να ζεις φυσιολογικά και χωρίς πρόβλημα.
    Τα παραπάνω στα λέω για να σου επισημάνω ότι τέτοιες καταστάσεις εμπίπτουν μάλλον στην αρμοδιότητα ψυχιάτρου και όχι ψυχολόγου ή ψυχαναλυτή. Επίσης, ειδικά στην περίπτωσή σου μια ήπια φαρμακευτική αγωγή μπορεί να κάνει θαύματα ως προς το σύμπτωμα για αυτό μην είσαι τελείως αρνητικά προκατειλημένος. Μπορεί ένα απλό φάρμακο να εξαφανίσει το σύμπτωμα και να μην έχεις κανένα άλλο πρόβλημα. Στο λέω γιατί υπάρχει γενικά στο χώρο μια τεράστια προκατάληψη εναντίον των φαρμάκων (όχι αδικαιολόγητη βέβαια, πολλές φορές κάνουν κακό γιατί συνταγογραφούνται ακόμα και για απλές νευρώσεις).
    Καλό θα ήταν να δεις κάποιον σοβαρό ψυχίατρο και να σε παρακολουθεί για κάποιο καιρό, αυτός θα ξέρει καλύτερα. Και καλύτερα να πας κατευθείαν σε ψυχίατρο κατά τη γνώμη μου, μπορείς να πας και στο ΑΧΕΠΑ στη ψυχιατρική κλινική, είναι σοβαροί από ότι ξέρω.
    Γενικά για εγκλεισμό σε ψυχιατρείο δεν υπάρχει φόβος, αυτά γίνονται με εισαγγελική εντολή όταν υπάρχει πρόβλημα επιθετικότητας πχ. αν επιτεθείς στους γονείς σου ή σε κάποιον άλλον και αυτοί δώσουν το πράσινο φως για κάτι τέτοιο. Δεν κλείνουν κάποιον σε ψυχιατρείο απλώς και μόνο επειδή έχει ψύχωση ή σχιζοφρένεια και πόσο μάλλον όταν ξέρει τι του γίνεται άρα δεν παρανοεί όπως στη δική σου περίπτωση.
    Το να ακούς φωνές οφείλεται σε υπερδραστηριότητα των νευρικών συνάψεων του εγκεφάλου, απλά όπως υπάρχουν οι καρδιακές αρυθμίες υπάρχουν και οι εγκεφαλικές αρυθμίες, είναι καθαρά οργανικό σύμπτωμα για αυτό και λέω να μην είσαι τελείως εναντίον κάποια ήπιας φαρμακευτικής αγωγής, οι γιατροί ξέρουν καλύτερα. Επίσης, στο λέω για να μη νιώθεις ότι έχεις κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα που θα πρέπει σώνει και καλά να λύσεις μετά από ατελείωτες ώρες ψυχανάλυσης / ψυχοθεραπείας ασχέτως αν όλοι λίγο πολύ χρειαζόμαστε ίσως κάτι τέτοιο.
    Αυτά τα ολίγα από έναν άσχετο...


    881120
    ....
    από .. 8:19πμ, Δευτέρα 16 Ιουνίου 2008
    Και για να βοηθήσω λίγο παραπάνω ρίξε μια ματιά και σε αυτά:

    http://www.mentalhealth.org.uk/information/mental-health-a-z/hearing-voices/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Hearing_Voices_Movement

    όπου λέει πάνω κάτω ότι η διάγνωση συνήθως ήταν σχιζοφρένεια / ψύχωση απλά υπάρχει μια νέα αντιμετώπιση της κατάστασης όπου θεωρείται ως ένα φαινόμενο με το οποίο μπορείς να ζήσεις. Πχ. το υποσυνείδητο μπορεί να εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο λόγω της υπερδραστηριότητας των εγκεφαλικών συνάψεων και αντί να δεις ένα όνειρο για μια εμπειρία που θέλεις να επεξεργαστείς συνειδητά να ακούς τη φωνή. Αυτό αν το διαχειριστείς κατάλληλα μπορεί ένας ψυχίατρος να βγάλει διάγνωση ψύχωσης αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά θα πρέπει να σε "θεραπεύσει" αλλά να σε κάνει να αποδεχθείς τη διαφορετικότητά σου και να μην σου δημιουργεί προβλήματα στη ζωή σου. Εξάλλου ο στόχος στις ψυχικές "νόσους" είτε έχουν οργανικά αίτια είτε όχι είναι να μην επηρεάζουν αρνητικά τα συμπτώματα τη ζωή σου. Αν το δεις από αυτήν την οπτική θα είσαι μια χαρά και μπορεί να ζεις με το σύμπτωμα αυτό αποδεχόμενος ότι είναι ένα μέρος του εαυτού σου αρκεί να μη δίνεις υπερβολική αξία σε αυτά που ακούς αλλά να τα επεξεργάζεσαι με τη λογική σου.

    Φιλικά...


    881121
    ......
    από ... 8:25πμ, Δευτέρα 16 Ιουνίου 2008
    Και αυτό ειδικά...
    http://www.intervoiceonline.org/


    881125
    Φίλε
    από . 9:12πμ, Δευτέρα 16 Ιουνίου 2008
    Απο τη στιγμή που ανισύχησες γι αυτο κοίταξε το όσο το δυνατο πιο γρήγορα δεν έχεις να χάσεις τίποτα εκτώς απο το άγχος σου.
    Αν ήσουν Αθήνα θα σε συμβούλευα ανεπιφίλακτα να πας στο γενικό κρατικό της Αθήνας "Γενιματας" νομίζω πως το λένε. Στο λέω έχοντας την πείρα ενός πολύ κοντινού συγκενικου μου προσωπου κάποιας ηλικίας τώρα, που ταλαιπορίθικε παρα πολύ και για δεκαετίες απο ψυχίατρους κλπ.(διάσημους στην ελλάδα και δεν εννοώ τον γρίβα,δεν τον ξέρω) μέχρι να βρει το κρατικο και απο τότε (15χρονια τωρα) έχει βρει την υγειά του. Φαντάζομαι οτι και το ΑΧΕΠΑ στη θεσσαλονικη πρέπει να είναι καλό.
    Σου προτείνω να πας σε ένα μεγάλο νοσοκομείο γιατί εκεί έχουν ολόκληρη ομάδα ψυχολόγων, ψυχιάτρων, νευρολόγων κλπ οπότε μπορείς να το ψάξεις καλύτερα. Αν και το σημαντικότερο αν τελικά χρειαστεις θεραπευτή είναι να βρείς κάποιον να σου ταιριάζει.
    Μην το αφήσεις είτε υπάρχει κάτι είτε όχι, τώρα ταλαιπορείσαι με τη σκέψη και μόνο.
    Αντε έρχεται καλοκαιράκι και θέλει ξεγνοιασια


    881152
    Kαλα σου λεει
    από ..... 12:20μμ, Δευτέρα 16 Ιουνίου 2008
    ενας την Κυριακη στις 9.00. Πηγαινε να κανεις εξετασεις για θυρεοειδη. Οι υπολοιποι το παιζουν γιατροι εδω περα.....

    881496
    endiaferon afto pou les gia ton
    από 8yreoeidh 9:32πμ, Τρίτη 17 Ιουνίου 2008

    Pantws den nomizw oti kaneis apo mas eixe thn pro8esh na to paiksei giatros. Na symparasta8oume kai na voh8hsoume 8eloume.


    881594
    Το πρωτο πραγμα που κοιτας σε αυτες τις περιπτωσεις
    από παθων(οχι ο αρχικος) 3:25μμ, Τρίτη 17 Ιουνίου 2008
    ειναι ο θυροειδης και μετα αν δεν ειναι αυτο,κανεις και ενα εγκεφαλογραφημα.
    Αν αποκλεισεις οτι ειναι κατι οργανικο και μονο τοτε θα πας σε ψυχιατρο.

    Ενας καλος ψυχιατρος μπορει να σε βοηθησει και χωρις χημειες,μιας και το 99% των ψυχοφαρμακων ειναι τερμα εθιστικα,ο δε εθισμος τους ειναι κατα μεγαλη βαση ψυχολογικος και δε λεει νεος ανθρωπος να εισαι με τα κουμπια στο χερι και να μασουλας χημειες ολη μερα.

    Για να επανελθω αφου αποκλεισεις οτι εχεις κατι οργανικο,βρες ενα καλο ψυχιατρο,ο οποιος με τη σειρα του,το πιθανοτερο θα ειναι να σε στειλει για ψυχοθεραπεια και οχι να σε φορτωσει ντοπες.

    Ηπια ψυχοφαρμακα υπαρχουν μεν,αλλα το πιο ευκολο πραγμα ειναι να καλυψεις την ασθενεια σου παιρνοντας τα και το πιο δυσκολο ειναι να φτασεις στη ριζα της και να την θεραπευσεις μια και καλη-πραγμα που τα φαρμακα δεν το κανουν,απλα σπρωχνουν το προβλημα ολο και πιο μεσα σου,με συνεπεια οταν τα κοψεις,το προβλημα να επανερθει και δυστυχως θα επανερθει σε 10πλασιο βαθμο,μιας και οπως σου ειπα τα φαρμακα θα το εχουν καλυψει προσωρινα .

    Αυτη η πολυφαρμακιαση που παιζει εδω στην Ελλαδα εχει καταντησει αηδια και ετσι την πατησα και εγω και ειδα και επαθα για να ξεκολλησω.

    Πας στον παθολογο και του λες οτι εχεις ημικρανιες....αγχος σου λεει και ηπια καταθλιψη...τσακο ενα xanax και ενα seroxat για ενα εξαμηνο και ελα για επανεξεταση.
    Μιλαμε για κατασταση τουλουμπα,μιας και αντε και αρχισες το εξαμηνο με βαθμιαια αυξηση της δοσης μεχρι τον 4ο μηνα και τους υπολοιπους 2 μειωση,αλλα οταν το σωμα καταλαβει οτι η αλπραζολαμη του λειπει,αρχιζεις παλι να εχεις τα αρχικα συμπτωματα πιο εντονα,οποτε το εξαμηνο γινεται εξαμηνα κ.ο.κ

    Εφτασα σε σημειο συμφωνα με οδηγια ψυχιατρου παντα για μια μετρια καταθλιψη με κρισεις πανικου και αγοραφοβια να παιρνω 9mg xanax τη μερα!!!
    Σαν κοτοπουλο ημουν ολη μερα,δε μπορουσα να πιω μια μπυρα ρε αδερφε που λεει ο λογος με τοση χημεια μεσα μου γιατι αυτοματα με επαιρνε ο υπνος και το αποτελεσμα;Μηδεν zero,0,nada,τιποτα.

    Φιλε μου καλα ξεμπερδεματα,πιστεψε με αν και εφοσον θελεις μιας και το νετ δεν προσφερετε για κατι τετοιο,ψαχτην γιατι η λυση ειναι πολυ απλη και μπορει αν εχεις μια απλη ψυχωση να θεραπευτει χαλαρα και ομορφα ακομη και με ισοχρονες αναπνοες και αυτοσυγκεντρωση.

    Αν παλι αναγκαστικα πρεπει να παρεις χημεια καντο αλλα να ξερεις οτι τα αγχολυτικα-αντικαθληπτικα-ηρεμηστικα δρουν οπως δρα η ασπιρινη σε εναν ανθρωπο που πασχει απο δυνατες ημικρανιες.Δεν θεραπευουν-καλυπτουν το προβλημα και γι'αυτο μια σωστη ψυχολογικη υποστηριξη απο ειδικο θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο.



    881753
    H σχιζοφρενεια ειναι υγειης αντιδραση του εγκεφαλου
    από παθων 0:05πμ, Τετάρτη 18 Ιουνίου 2008
    Λοιπον φιλαρακο αν νομιζεις πως βασανιζεσαι πολυ και απ οτι φαινεται βασανιζεσαι,δες αμα ειναι οργανικο και μετα αν δεν ειναι πανε σ ενα ψυχιατρο σε ΚΑΛΟ νοσοκομειο.Ενα τετοιο στη σαλονικη ειναι το Παπαγεωργιου.Εγω βασανηστικα πολυ σε ψυχιατρους ιδιωτικους που κυριως θελουν να οικονομησουν απο σενα.Η προκαταληψη που έχουν οι αναρχικοι για τα χαπια ειναι σεβαστη αλλα οπως ειπαν και αλλοι υπερβολικη..Θα σε κανουν φυσιολογικο ανθρωπο τα χαπια και στην μετεπειτα πορεια σου θα εξαρτηθει απο σενα αν τα κοψεις γρηγορα ή οχι.Ενας γνωστος μου πηγε στο Παπαγεωργιου με συμτωματα ψυχωτηκα και σ ενα χρονο τα εκοψε τα χαπια.Κανουν πολυ καλη δουλεια.
    Προσεξε το γιατι μπορει να χασεις πολλα πραματα απο την ζωη σου με αυτες τις κολοψυχωσεις

    Λοιπον υπομονη...


    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=880662#top_page

  2. #2
    σκιάχτρο, τι ακριβώς θες να μας πεις με αυτό και από ποιο φόρουμ είναι?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    η διεθυνση ειναι στο τελος του αρθρου.Ε τι να θελω να πω.Απλα η αποψη καποιων που βλεπου την ζωη αλλιως

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    53
    Τελικά, διαβάζοντας τα παραπάνω στα γρήγορα, επαναβεβαιώνεται η άποψή μου να μη λέμε τίποτα και σε κανέναν απολύτως για το πρόβλημά μας, γιατί επικρατεί πλήρης άγνοια εκεί έξω και πολύ καφρίλα.
    Μακάρι νάταν απλώς ένα \"στίγμα\" η ψύχωση, αλλά μάλλον είναι πολύ πιο βαθύ το πρόβλημα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ελειψη γνωσεων κατα τη γνωμη μου αλλα και εμπειριας πανω στο ζητημα γιατι η ψυχωση ειναι μια εμπειρια που ξεφευγει απο τα \"συνηθισμενα\"...μαλιστα πολλοι εχουν περασει καποια μορφη ψυχωσης ή τι κουβαλουν ολοι τους τι ζωη πιστευω αλλα δεν το εχουν παρει καν χαμπαρι...γιατι...ειναι πολυ δυσκολο να το καταλαβεις.
    Για παραδειγμα να αναφερω τον John Nash που ειναι και ο πιο διασημος και μια αναγνωρισμενη παγκοσμιως διανοια αλλα δεν μπορουσε να \"δει\" οτι ειχε ψυχωση (μονο την ταινια εχω δει δεν ξερω για το βιβλιο).
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •