3-5 RNY Πατρα,Καλφαρεντζοs.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    13

    3-5 RNY Πατρα,Καλφαρεντζοs.

    NANDIN,Στελιο,Μαργκαρετ,Μαρικ� �κι,και τοσα αλλα παιδια,σαsδιαβαζω τοσο καιρο,που ειναι λεs και σαs ξερω χρονια.Στιs3-5 θα υποβληθω σε RNY με τον κυριο Καλφαρεντζο.Σαs παρακαλω,θελω τη γνωμη σαs,μιαs και οι δικοι μου δεν με καταλαβαινουν,γιατι φοβουνται.Καθε γνωμη ειναι δεκτη.Επισηs επειδη ειμαι ασχετη με τουs υπολογιστεs εξηγηστε μου αναλυτικα παρακαλω πωsμπορω να συμμετεχω σε δημοσια συζητηση? Αν και τελευταια δεν βλεπω ιδιαιτερη κινηση.Που ειστε βρε παιδιαααααααα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    PATRA
    Posts
    225
    ririkos70 καλησπερα και καλως ηρθες!
    Συγχαρτηρια για την αποφαση που πηρες για την μεγαλη αλλαγη σου! Ο κυριος Καλφαρετζος ειναι κορυφη και αφου σε αναλαμβανει για βαριατρικη επεμβαση δεν χρειαζεται να φοβασαι τιποτα, θα πανε ολα καλα και θα κανεις το καλυτερο για τον εαυτο σου.
    Κι εγω ηθελα να κανω καποια βαριατρικη επεμβαση αλλα δυστυχως ημουν πολλυ ''ελαφρυ περιστατικο'' και μου το απεκλισε απο την αρχη η γραμματεας του... τωρα προσπαθω μονη μου αλλα δεν πιστευω ποτε να εχω τα αποτελεσματα που θα ειχα με την εγχειρηση. Οι δικοι σου ειναι φυσικο να εχουν την αγωνια τους γιατι σε αγαπανε και θελουν να εισαι καλα γιατι οπως και να το κανουμε μια ταλαιπωριουλα θα την εχεις, δεν ειναι ομως τιποτα μπροστα στα μετεπειτα αποτελεσματα που θα εχεις!!! Για να δεχτει ο συγκεκριμενος γιατρος να σου κανει την επεμβαση σημαινει οτι την χρειαζεσαι οποτε προχωρα και κλεισε τα αυτια σου και να εισαι σιγουρη οτι με αυτον τον γιατρο θα πανε ολα καλα, ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στον συγκεκριμενο κλαδο!
    Η ολιγοημερη ταλαιπωρια που θα εχεις δεν συγκρινεται με αυτο που θα γινεις μετα!!!
    Εισαι απο εδω? απο Πατρα?
    Τελευταια δεν υπαρχει και ιδιαιτερη κινηση λογω εορτων, ελπιζω κι εγω να αρχισουν σιγα σιγα να ερχονται....
    Οταν θελεις να μπεις στο chat θα πηγαινεις στην αρχη της σελιδας θα πατας chat υποστηριξης και αν εισαι τυχερη ολο και καποιον θα βρισκεις
    Σου ευχομαι καλη τυχη και μην φοβασαι τιποτα, ολα θα πανε καλα!!! ο τομεας της βαριατρικης εχει προχωρισει τοσο πολλυ και σε συνδιασμο με τον γιατρο που επελεξες, δεν εχεις να φοβασαι ΤΙΠΟΤΑ!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    13
    Marikaki σευχαριστω για τα καλα σου λογια,ειμαι απο Αθηνα,ειμαι 38 ετων κι εχω μια κορη 23 ετων,κι ενα γιο 4.Στην ομορφη πολη σου πρωτοηρθα στιs 28-2 για το ραντεβου με τον γιατρο.Τιs εξετασεισ μου τιs εστειλα τον Ιουλιο και η εισαγωγη μου ειναι για τιs 3 του μηνα,και η επεμβαση στιs4.Ειδικα ο αντραs μου φοβαται πολυ μην πεθανω,αλλα ειμαι ανενδοτη,δεν παει αλλο.Εχω κλειστει στο σπιτι,και δεν θελω να μην μου μιλαει ανθρωποs.Exv BMI 49 και βαροs120 κιλα.Ουτε να το γραψω δεν αντεχω.Δεν μπορω με τιποτα να πιστεψω πωs καποτε θα δω τον εαυτο μου αδυνατο,και να νιωσω πωs αξιζει να ζω.νιωθω κουρελι,εχω να βγω να ψωνισω ρουχα χρονια γιατι δεν πιστευω πωs θα βρω νουμερο,η ,η πωλητρια θα μου πει με το ειρωνικο υφακι τηs΄'δεν εχουμε στο νουμερο σαs'.Συγνωμη αν σαs ψυχοπλακωσα αλλα αυτα δεν μπορω να τα πω στουs δικουs μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    83
    Originally posted by ririkos70
    NANDIN,Στελιο,Μαργκαρετ,Μαρικ� �κι,και τοσα αλλα παιδια,σαsδιαβαζω τοσο καιρο,που ειναι λεs και σαs ξερω χρονια.Στιs3-5 θα υποβληθω σε RNY με τον κυριο Καλφαρεντζο.Σαs παρακαλω,θελω τη γνωμη σαs,μιαs και οι δικοι μου δεν με καταλαβαινουν,γιατι φοβουνται.Καθε γνωμη ειναι δεκτη.Επισηs επειδη ειμαι ασχετη με τουs υπολογιστεs εξηγηστε μου αναλυτικα παρακαλω πωsμπορω να συμμετεχω σε δημοσια συζητηση? Αν και τελευταια δεν βλεπω ιδιαιτερη κινηση.Που ειστε βρε παιδιαααααααα?
    ririko σου ευχομαι μεσα απο την ψυχή μου να πάνε όλα καλα.Δεν ξέρω να σου πω για το RNΥ κάτι απλα μόνο τις ευχές μου για ταχεία αναρρωση και γρήγοραη απώλεια κιλών μπορω να δόσω.Να είσαι καλα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ξεδιάντροπη Ριρίκο(αυτό το θηλυκαρσενικό σε τρανσέξουαλ λίγο μου κάνει...),που δε μας μιλάς τόσο καιρό και μόνο μας παίρνεις μάτι!
    Ώστε πλησιάζει η μεγάλη σου μέρα μετά από τόσους μήνες αγωνιώδους,φαντάζομαι,αναμ ονής!ʼντε,με το καλό,κουκλίτσα μου!

    Ως προς ουσιώδη,τα της επέμβασης:Ο γιατρός που σε έχει αναλάβει και η ομάδα του είναι κορυφαίοι! ʼλλωστε,γι'αυτό τους διάλεξες αρχικά,
    κέρδισαν την εμπιστοσύνη σου στην πορεία κι επίσης ακούς από παντού τα καλύτερα για τη μεγάλη τους εμπειρία και δεξιότητα!

    Είναι λογικό όσο πλησιάζει ο καιρός να κορυφώνεται η ανησυχία σου,ειδικά άμα είναι το πρώτο σου χειρουργείο και είσαι επιπρόσθετα
    επιφορτισμένη από την ακόμα μεγαλύτερη αγωνία των δικών σου ανθρώπων...Όπως έχεις κι η ίδια διακρίνει,αλλά και διαβάσει εδώ μέσα,
    ο άνθρωπος αυτός είναι πάρα πολύ υπεύθυνος στη δουλειά του,ζητά όλες τις δυνατές εξετάσεις και μάλιστα ένα χρόνο πρίν,
    μελετά καλά την κάθε περίπτωση και καταλήγει στην καλύτερη δυνατή για τον κάθε ασθενή μέθοδο.Αν έκρινε πως για κάποιον λόγο
    αυτό το χειρουργείο δε θα έπρεπε να γίνει,να είσαι σίγουρη πως ακόμα κι αν τον παρακαλούσες γονατιστή δε θα σου το έκανε.

    Έχεις συνεπώς την ηρεμία,την εκπορευόμενη από την εμπιστοσύνη στον αναγνωρισμένα ειδικό,πως τα δύο πολύ σημαντικά
    ζητήματα της επιλογής μεθόδου και γιατρού τα έχεις καλύψει!Έχεις ήδη ενημερωθεί ενδελεχώς για τη διαδικασία,έχεις ακούσει
    τόσες επιτυχημένες ιστορίες κι εδώ και στην Πάτρα που πηγαίνεις και συναντάς άλλους ασθενείς και ξέρεις πολύ καλά πως
    η επέμβαση αυτή που για μας είναι φοβερή υπόθεση,για κείνους είναι θέμα ρουτίνας,που ωστόσο δεν το υποτιμούν να το ξεπετάνε!

    Εγώ εντυπωσιάστηκα πολύ όταν έμαθα τι εξετάσεις ζητούν και πως κάθε μέρα χειρουργούν μόνο έναν ασθενή,σε αντίθεση με...
    ʼσε...μη τα θυμάμαι και συγχίζομαι!Κι αναφορικά με τα κιλά σου,που φαντάζομαι σε τρομάζουν και ως προς το θέμα της νάρκωσης,
    χειρουργούνται επιτυχώς άτομα πολύ βαρύτερα σου!Εγώ στο πρώτο χειρουργείο ήμουν 180 και στο δεύτερο κάπου στα 130.
    Κι ενδιάμεσα είχα κι ένα άλλο χειρουργείο με ολική νάρκωση,όπου πάλι ήμουν βαρύτερη σου...Τι αγχώνεσαι;

    Εσύ θα κοιμάσαι και η τύχη σου θα δουλεύει!Θα ξυπνήσεις μετά,κάθε μέρα θα είσαι όλο και καλύτερα και σύντομα
    θα γίνεις κι εσύ Τζούλια Ρόμπερτς,που θα παίρνει την εκδίκηση της από τις πωλήτριες,όπως στο Pretty Woman!

    Και μίλησε για μια τελευταία φορά στους δικούς σου,να μάθουν να ελέγχουν την όποια ανησυχία τους,γιατί εσύ δεν το χρειάζεσαι
    όλο αυτό ειδικά παραμονές της μεγάλης σου μέρας κι είσαι εσύ αυτή που έχεις προτεραιότητα!Εννοείται πως από υπερβολική αγάπη
    νιώθουν έτσι,αλλά να προσπαθήσουν να το χαλιναγωγήσουν,γιατί η καλή σου ψυχολογία είναι πολύ σημαντικός παράγοντας!
    Κι αν δεν περνά από το χέρι τους τι θα συμβεί στο χειρουργικό τραπέζι,μπορούν και οφείλουν να σε στηρίξουν στο κομμάτι,
    που τους αναλογεί!Κι αν θέλουν να μιλήσουμε να καθυσηχαστούν κάπως,φέρε τους εδώ να τα τσατοπούμε!

    Εγώ με κλάματα έμπαινα να χειρουργηθώ(λόγω της μη στήριξης-να το πω κομψά-του συντρόφου μου)και αυτό ήταν χειρότερο
    για μένα από το χειρουργείο αυτό καθ'εαυτό!Δε θα ήθελα να συμβεί και σ'εσένα κάτι παρόμοιο!ʼμα θέλεις να τα πούμε και τηλεφωνικά,
    στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα το σταθερό σου -κατά προτίμηση- τηλέφωνο,να σε πάρω.Και τώρα μπαίνουμε στα διαδικαστικά:

    Ένας εύκολος τρόπος να γίνει αυτό είναι να πατήσεις το πράσινο πλαίσιο που λέει U2U στην τελευταία σειρά του πόστ του ατόμου,
    στο οποίο θέλεις να μιλήσεις πριβέ.Μετά για να δεις την απάντηση του αλλά και γενικότερα για να μπαίνεις στο "γραμματοκιβώτιο" σου,
    θα πατάς το U2U,που βρίσκεται στο πάνω μέρος της σελίδας,στο μπλε πλαίσιο,δεξιά κάτω από το "Logged in as ririkos70".

    Τώρα,επειδή ο Στέλιος απ'όσο γνωρίζω μπαίνει μόνο στο τόπικ της εγχείρησης για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας-
    και κακά τα ψέμματα,ο Στελάρας είναι ο άνθρωπος σου!-θα πάω εκεί και θα τον παραπέμψω εδώ,ώστε να σε βρει και να μιλήσετε.
    Για να το έχεις κι εσύ όμως υπόψιν σου,είναι αυτό εδώ --->Εγχείριση για την αντιμετώπιση Παχυσαρκίας

    Όσο για το τσατοδωμάτιο,επειδή είμαστε παιδιά από τζάκι και η αγωγή μας δε μας επειτρέπει να πηγαίνουμε κάπου ακάλεστοι,
    καλύτερα όταν έχεις διάθεση για κουβεντούλα,να γράφεις εδώ π.χ. --->chat υποστήριξης πως έχεις τσατόρεξη

    και μετά ανάβεις κανένα καντήλι,κάνεις καμιά προσευχή,χορεύεις και τον χορό του τσατ κι άμα ήσουν καλό κορίτσι
    τη μέρα εκείνη,κάτι θα γίνει...Για να δεις άμα έχει κόσμο μέσα το φόρουμ εκείνη την ώρα το βλέπεις στην αρχική σελίδα του φόρουμ,
    δηλαδή εδώ --->Eating Disorders προς το κάτω της μέρος εκεί που λέει Who's Online κι έχει κάτι ανθρωπάκια.

    Για να μπεις στο τσατοδωμάτιο,κάνεις κλικ στο Chat Υποστήριξης,που είναι στη μέση του πάνω μπλε πλαισίου κάθε σελίδας.

    Στην ίδια σειρά δεύτερο είναι το FAQ ,όπου θα βρεις πολλές κατευθυντήριες για ό,τι διαδικαστικό τυχόν χρειαστείς εδώ μέσα.

    Σαν πρώτη ξενάγηση,με έμφαση στις πρώτες σου ανάγκες και με το ελαφρυντικό της ώρας σε καληνυχτώ εδώ και παρεμπιπτόντως,
    σε καλωσορίζω κιόλας!Θα τα πούμε και πάλι τις μέρες αυτές,που είναι κάπως πιο δύσκολες για σένα!Μη μασάς!Έχεις εμάς τώρα!
    Χειλάκι πετροκέρασο και μάγουλο βερίκοκο,ρίκο,ρίκο,ρίκοκο,ρ ίκοκο,ρίκοκο...(ʼντε και ντίρλι ντίρλι για την Ξένια κι ας μην ταιριάζει!)
    Φιλάκιααααααααα

    Υ.Γ : Όπου στο κείμενο μου βλέπεις βέλος και μπλε γράμματα,βάλ'τους χέρι κι εκείνα θα σε οδηγήσουν εκεί που πρέπει.Ξέρουν αυτά...Τα'χω μιλημένα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ριρίκο,πώς είσαι ψυχολογικά;Είναι καλύτερα τα πράγματα με τους δικούς σου;
    Αν θέλεις να διαβάσεις κι άλλες εμπειρίες μελών κι ίσως να μιλήσεις με περισσότερα άτομα,
    που έχουν υποστεί βαριατρική επέμβαση,κάνε μια βόλτα κι από αυτό το φόρουμ ---> daktylios.gr
    Όχι πως θέλουμε να σε χάσουμε από παρέα μας!Μικρό πέρασμα κάνε και πάλι εδώ,ε; Φιλάκια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ριρίκο,ελπίζω ν'αναρρώνεις ήρεμη και όλα να πήγαν καλά στο σημερινό χειρουργείο
    ή αν έκανες λάθος στην ημερομηνία -καθότι Κυριακή- κι είναι αύριο Δευτέρα η μεγάλη σου μέρα,
    εύχομαι όλα να πάνε μια χαρά και να βρεις σταθερά κι ανώδυνα,χωρίς επιπλοκές τη λύση σου!
    Περιμένουμε νέα σου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    Mε το καλό κουκλίτσα μου κι από μένα, όλα να εξελιχθούν καλά.
    Μην χάνεσαι, είσαι στη σκέψη μας πάντα
    φιλιά

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    13

    17-3 Πατρα,Καλφαρεντζοs

    Παιδια καλησπερα,ειχα μερεs να γραψω γιατι δεν ημουν και πολυ καλα.Ο λογοs;Tην προηγουμενη Δευτερα με πηρε τηλ.η γραμματεαs του καθηγητη για να μου ακυρωσει το ραντεβου γι τιs17-3 δηλ. για την επομενη Κυριακη,μερα εισαγωγηs μου,εξαιτιαs καποιων λογων του γιατρου.Η επεμβαση θα γινει την Δευτερα 18-3.Πανω που ειχα ετοιμαστει,ιδιωs ψυχολογικα,παιρνω παραταση τηs αγωνιαs μου.Επισηs εχω κοινη αυλη με τα πεθερικα μου,και ο πεθεροs μου ειναι στο τελευταιο σταδιο με καρκινο.Τωρα θα μου πειs με τετοια πραγματα,εσυ κοιταs την επεμβαση σού?Εγω ομωs το ραντεβου αυτο τοχω κλεισει απο τον Ιουλιο,και οι καθημερινοι πονοι που εχω απο την χολη ειναι αβασταχτοι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •