Καλώς σας βρήκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11

    Καλώς σας βρήκα

    Γεια σε όλους και όλες!
    Είμαι 27, βουλιμική από τα 15, τον τελευταίο χρόνο παίρνω φαρμακευτική αγωγή (για βουλιμία κ για βαριά καταθλιπτική διαταραχή) και έχω καταφέρει να μην καταφεύγω σε βουλιμικά επεισόδια.
    Βέβαια, έχω πάρει επίσης πολλά κιλά κ φοβάμαι μην κατρακυλήσω πάλι...
    Πολλές φορές σας διαβάζω κ μου κρατάτε παρέα.

    Να τα λέμε λοιπόν =)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλημέρα Marses!

    Καλώς ήρθες!

    Πηγαίνεις σε ψυχίατρο? Τα κιλά τα πήρες από τα βουλιμικά ή από τα φάρμακα?
    Εγώ είμαι 27,5 κι έχω κρίσεις υπερφαγίας (ο ψυχίατρος μου δε μπορεί να διαγνώσει βουλιμία προς το παρόν) εδώ κι 1,5 χρόνο περίπου.
    Θα τα λέμε λοιπόν!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Καλησπέρα dolphin,

    Τα κιλά τα πήρα επειδή εδώ κ ένα χρόνο έχω σταματήσει τα βουλιμικά...εκτός από κανα δυο φορές που έχω υποτροπιάσει. Τα φάρμακα απλά συμβάλλουν στην κατακράτηση υγρών και ναι, παρακολουθούμαι από ψυχίατρο.
    Κρίσεις υπερφαγίας παθαίνω κ εγώ πολύ συχνά...τώρα προσπαθώ να αδυνατίσω γτ φοβάμαι πολύ να ξαναμπώ στον φαύλο κύκλο.
    Τα κιλά σου είναι κανονικά;;

  4. #4
    καλως ηρθες marses !
    υπαρχει φαρμακευτική αγωγη για βουλιμια; ποια;
    δεν εχω ακουσει τιποτα σχετικο.

    Πάντως φαινεται οτι εχεις βελτιωθει παρα πολυ και ισως θα ηταν καλο να προσπαθησεις να αδυνατισεις με τη βοηθεια διαιτολογου (γνωστη του θεματος εννοειται) για να σε βοηθησει να μην ξαναμπεις στον φαυλο κυκλο.

    Αλλα να εισαι αισιοδοξη, εχεις καταφερει ηδη πάρα πολλα, γιατι οχι και περισσοτερα ;;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Φαρμακευτική αγωγή «αποκλειστικά» για την καταστολή της βουλιμίας δε νομίζω πως υπάρχει.Κάποια ψυχιατρικά φάρμακα ( αντικαταθλιπτικά ) όπως το Ladose βοηθούν και πολλοί ψυχίατροι τα συνταγογραφούν σε τέτοιες περιπτώσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Τα κιλά μου είναι κανονικά Marses. Απλά εγώ τρώγομαι συνέχεια με το σώμα μου κι όλο βρίσκομαι σε δίαιτα η οποία διακόπτεται από κρίσεις υπερφαγίας. Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος. Από αυτό το φαύλο κύκλο προσπαθώ να ξεφύγω πηγαίνοντας στον ψυχίατρο-ψυχολόγο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Όντως Kleanthi φαρμακευτική αγωγή «αποκλειστικά» για την καταστολή της βουλιμίας δεν υπάρχει. Παίρνω το nalorex, υποτίθεται πως "χτυπάει" τα κέντρα κορεσμού του εγκεφάλου για να μη νιώθεις την ανάκγη για το φιξάκι σου. Απ' ότι μου είπε ο γιατρός μου, το χορηγούν στους αλκολικούς κ σε πρώην τοξικομανείς, για αποκατάσταση.
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια LSD. Κ εγώ ελπίζω πως θα τα καταφέρω κ γι'αυτό προσπαθώ. Είμαι καλά, πολύ καλύτερα απ'ότι έχω υπάρξει ποτέ.
    Δεν νομίζω πως χρειάζομαι διαιτολόγο, άλλωστε πιστεύω πως όλοι μας ξέρουμε ποιό είναι το σωστό, αλλά δεν το κάνουμε.
    Ξεκίνησα σαν placebo το xs της Power Health...μένει να δω λοιπόν την ισχύ της αυθυποβολής μου.

    Dolphin, τι δίνει έναυσμα στην υπερφαγία σου; Ρωτάω γτ π.χ. χθες προσπαθώντας να παρακολουθήσω τα συναισθήματά μου συνειδητοποίησα ότι πήγαινε το μυαλό μου σε ένα λαχταριστό σοκολατένιο γλυκό όποτε εκνευρίστηκα στη δουλειά, ή σε κάποια προσωπικά τηλεφωνήματα.
    Ο γιατρός σου τι λέει;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    marses,


    Σου εύχομαι καλή δύναμη και θα σε παρακαλούσα,με την άδεια σου, να μας ενημερώνεις σχετικά με τις επιδράσεις που έχει η φαρμακευτική αγωγή επάνω σου,καθώς και για την εξέλιξη της θεραπείας σου,διότι η φαρμακευτική αντιμετώπιση των διατροφικών διαταραχών είναι μέθοδος με ξεχωριστή «δυναμική» και με αμφισβήτουμενο από πολλούς αποτέλεσμα.

    Καλή συνέχεια και γερά.:)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Σ' ευχαριστώ πολύ Kleanthi!
    Στην περίπτωσή μου αλλά κ γενικότερα πιστεύω είναι λίγο δύσκολο να βρει κανείς που τελειώνει η διαταραχή της κατάθλιψης κ που αρχίζει αυτή της βουλιμίας. Είναι σαν το δίλημμα με το αυγό κ την κότα...
    Δυσκολία με τα χάπια αντιμετώπισα λίγο στην αρχή, αφυδάτωση, ζαλάδες, καθυστέρηση αντίδρασης, αλλά ήταν συνέπεια κυρίως του Effexor (λέγονται πάρα πολλά γι' αυτό το χάπι...ακόμα κ online petition έχουν κάνει κατά της φαρμακευτικής εταιρείας). Σε λίγο καιρό θα παω πάλι στον γιατρό μου κ μάλλον θα μειώσουμε κ άλλο την δοσολογία των χαπιών... Θα σας ενημερώσω :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Κατάθλιψη και βουλιμία σχετίζονται άμεσα και από κάποιες συζητήσεις που είχα κάνει παλαιότερα με πιο ειδικούς επί τους θέματος,μου είπαν όταν δεν υπάρχει όριο μεταξύ των δύο καταστάσεων, καθώς δεν ξέρουν ποιο «γεννάει» τ' άλλο.Με λίγα λόγια,αυτό που αναφέρεις κι εσύ.

    Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου. :)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •