Για άλλη μια φορά ζητώ βοήθεια...αυτή τη φορά απελπισμένα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    23

    Για άλλη μια φορά ζητώ βοήθεια...αυτή τη φορά απελπισμένα

    Χαιρετώ όλους και όλες...Δεν είναι η πρώτη φορά που γράφω και σίγουρα όχι η τελευταία.Είμαι 1,67 και 67 κιλά πάλι.Έχω κάνει ό,τι μπορεί να φανταστεί άνθρωπος από άποψη δίαιτας για να φτάσω στα 60, αλλά μάταια.Είμαι ένα στάδιο πριν κόψω το φαγητό τελείως και ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει...Έχω πολυκυστηκές ωοθήκες και μόλις πριν ένα μήνα ανακάλυψα ότι χρειάζομαι διαφορετική διατροφή από τους κοινούς ανθρώπους. Βέβαια οι 7 διαιτολόγοι που έχω πάει, ούτε που το είχαν ακούσει...Μία τελευταία που βρήκα τώρα, εστίασε κυρίως στο γεγονός ότι από ένα τεστ που μου έκανε βγαίνει ότι περνώ βουλιμικά επεισόδια και πάω για βουλιμία...Επειδή η Πάτρα είναι χωριό στο θέμα των γιατρών...Μήπως γνωρίζει κάποιος από εσάς σε τι ειδικότητα πρέπει να απευθυνθώ και εάν οι διάσημοι διαιτολόγοι, π.χ. Ξένος, Μουλίνος κτλ έχουν να μου δώσουν κάτι διαφορετικό;;;
    Σόρι για την ένταση του μηνύματος αλλά περνάω πολύ δύσκολα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    ...dodaki... καταρχας ηρεμησε!
    εχεις μολις 7 κιλα να χασεις!τα πραγματα δεν ειναι τραγικα...και δεν θα πρεπε να τα βλεπεις ετσι!
    με μια σωστη διατροφη θα τα καταφερεις πανευκολα!
    αν θες την προσωπικη μου γνωμη,απευθυνσου σε εναν γιατρο-ενδοκρινολογο που θα ειναι και ο ποιο αρμοδιος να σε βοηθησει να αντιμετωπισεις το προβλημα σου..οχι σε εναν διαιτολογο..
    καλη επιτυχια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Dodaki ειμαστε στα ιδια ακριβως κιλα και εγω σε πρωτη φαση θελω να παω στα 60.Εχω και εγω επισης πολυκυστικες.Ειναι μια κατασταση εκνευριστικη,γιατι οταν θες να χασεις λιγα και δεν μπορεις σου σπανε τα νευρα και νιωθεις οτι συνεχως πλησιαζεις στην πηγη αλλα νερο δεν πινεις.Σε καταλαβαινω,αλλα τελειως αντικειμενικα αν το δεις,δεν ειναι και για πανικο η κατασταση απο θεμα κιλων.Απλα ειναι φοβερο το σπασιμο.Για να καταλαβω,τρως και δεν χανεις η εχεις χαμηλο μεταβολισμο?Διατροφικα πως τα πας,ξεσπας στο φαγητο η ολα καλα απλα σου αρεσει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    dodaki καλημέρα κι από μένα! Κατ'αρχήν θα συμφωνήσω απόλυτα με την Ξένια ότι πρέπει να ηρεμήσεις! Ο πανικός μόνο πανικό θα φέρει και δεν υπάρχει λόγος να επιβεβαιώσεις τις προβλέψεις για βουλιμικά επεισόδια μόνο και μόνο από το άγχος σου! Μπορεί να μην βιώνω το συγκεκριμένο πρόβλημα.. αλλά από όσα διαβάζω εδώ μέσα είναι μία κατάσταση που σε τσακίζει και στο σώμα και κυρίως στην ψυχή! Τα κιλά σου είναι απόλυτα ελεγχόμενα ακόμα και έτσι θα μείνουν αν πάρεις τα πράγματα με τη σωστή σειρά! Πιστεύω πως το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να δεις έναν ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο και να δείτε την ορμονική σου κατάσταση. Πολλά από αυτά που τυχόν θα δείξουν οι εξετάσεις μπορεί να χρειάζονται φαρμακευτική αγωγή! Τα κιλά είναι το σύμπτωμα.. πρέπει πρώτα να βρεις την πηγή του προβλήματος! Γράψε μας και λίγα πράγματα για σένα.. τη σχέση σου με το φαγητό ας πούμε! Ή ότι άλλο θέλεις εσύ! Και το βασικό.. ηρέμησε!! Χρειάζεται υπομονή και ηρεμία κι αυτό όπως όλα τα προβλήματα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    dodaki,συντοπίτισσα καλώς ήλθες!


    Καλή επιτυχία και καλή δύναμη.Μην το βάζεις κάτω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    PATRA
    Posts
    225
    Dodaki καλως ηρθες κι απο μενα!!! Τοσοι διαιτολογοι ειναι τωρα στην Πατρα?? Πριν 5 χρονια εψαχνα και δεν εβρισκα κανεναν....προοδος!!! Σ αυτο που λες με τους γιατρους εχεις απολυτο δικιο, βλεπεις μας τρωει που ειναι η Αθηνα κοντα μας...
    Μην αγχωνεσαι καθολου γιατι εισαι μια χαρα με τα κιλα σου, τουλαχιστον δεν απειλειται η υγεια σου...
    Για αρχη θα πας σε ενδοκρινολογο, εχουμε εδω αρκετες καλες γιατρους, να κανεις τους ελεγχους σου και αυτες θα σου συστησουν τι ακριβως να κανεις.
    Καλη δυναμη, 7 κιλα θα τα χασεις ο κοσμος να χαλασει!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    23
    Ευχαριστώ πόλύ όσους μου απαντήσατε...Σόρι για την εξαφάνιση μου και για το καθυστερημένο "ευχαριστώ" αλλά τραβάω μεγάλα ζόρια!!!Ναι ξέρω είναι λίγα τα κιλά, αλλά ρε παιδιά θέλω να είμαι αλλιώς, να είμαι αδύνατη, να φοράω ό,τι θέλω και όχι ό,τι μου πηγαίνει καλά, να βγαίνω στην παραλία χωρίς να σκέφτομαι τα πόδια μου...να...να...να...χίλια να!
    Είναι καλοκαιράκι, έχω κάνει μόλις 7 μπάνια (την προηγούμενη εβδομάδα ξεκόλλησε το μυαλό μου και βγήκα στη θάλασσα), εχω φάει 2 παγωτά και έχω πάει μόλις μία φορά σε παραθαλάσσιο ταβερνάκι....
    Ανέβηκα τελικά Αθήνα σε γνωστό διαιτολόγο αλλά δε μπορώ να πω ότι ξετρελλάθηκα έχω χάσει 2,7 κιλά σε 2 μήνες και δεν είμαι σίγουρη ότι μου δίνει την κατάλληλη διατροφή για πολυκυστικές...Βέβαια περιμένω να περάσει και ο καιρός να κάνω το Σεπτέμβρη εξετάσεις να δούμε αν υπάρχει ακόμη το πρόβλημα αν και η δυσκολία στην απώλεια και η λίγη αλλά ενοχλητική ακμή μάλλον δείχνουν πως παραμένει...
    Εύχομαι να έχετε περάσει όλοι ένα πιο ξένοιαστο καλοκαίρι από εμένα, και να έχει ακόμη καλύτερη συνέχεια!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Καλά λέει η pennyv για τις ορμονικές. Να κάνεις και εξετάσεις για προλακτίνη γιατί αυτή συνδέεται συχνά με τις πολυκυστικές ωοθήκες. Είναι και κάποιες άλλες παρόμοιες, δες στις ορμονικές εξετάσεις. Επίσης να κοιτάξεις τον θυροειδή σου με υπέρηχο κυρίως.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    dodaki έχω και εγώ πολυκυστικές ωοθήκες και είναι μανίκι.
    δες ένα άρθρο που βρήκα για το πως πρέπει να τρεφόμαστε.

    Η ύπαρξη ινσουλινοαντίστασης, καθώς και η κοιλιακή παχυσαρκία (περισσότερο λίπος στην κοιλιά παρά στην περιφέρεια), είναι δύο παράγοντες οι οποίοι καθορίζουν το σχεδιασμό της διατροφής. Αν υπάρχει ινσουλινοαντίσταση, τότε η διατροφή θα πρέπει να βασιστεί στις αρχές της διατροφής για την πρόληψη του σακχαρώδους διαβήτη.

    Ποιες είναι αυτές;

    -περιορίζουμε την ολική κατανάλωση υδατανθράκων μέσα στην ημέρα αλλά και στα επιμέρους γεύματα.
    -Αποφεύγουμε τη μεγάλη κατανάλωση ψωμιού, ρυζιού, πατάτας, ζυμαρικών και δημητριακών σε ένα γεύμα
    προτιμούμε τους υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη που είναι πλούσιοι σε φυτικές ίνες, όπως είναι το πολύσπορο ψωμί, οι σαλάτες και τα λαχανικά, τα ολικής άλεσης ζυμαρικά και δημητριακά, καθώς και τα όσπρια και οι καρποί
    -αποφεύγουμε τη ζάχαρη, καθώς και τα προϊόντα στα οποία προστίθεται

    Επιπρόσθετα, η ύπαρξη του Συνδρόμου των Πολυκυστικών Ωοθηκών, αυξάνει τον καρδιαγγειακό κίνδυνο, λόγω της κοιλιακής παχυσαρκίας αλλά και των ενδοκρινικών ανωμαλιών. Γι? αυτό το λόγο και συνιστάται μια καρδιοπροστατευτική διατροφή:

    -περιορίζουμε τα ζωικά λιπαρά αποφεύγοντας το βούτυρο, την κρέμα γάλακτος, το λίπος και την πέτσα στα κρεατικά αλλά και τα προϊόντα στα οποία αυτά περιέχονται
    περιορίζουμε την κατανάλωση τηγανητών και μεγάλης ποσότητας φυτικών λιπαρών.
    - Για το μαγείρεμα προτιμούμε τα φυτικά λιπαρά, όπως είναι το ελαιόλαδο, το καλαμποκέλαιο, το σησαμέλαιο κτλ
    -εμπλουτίζουμε τη διατροφή μας με φρούτα και λαχανικά
    αυξάνουμε την κατανάλωση ω-3 λιπαρών οξέων σε 1-2 φορές την εβδομάδα, καθώς έχει αποδειχτεί ότι περιορίζουν τη φλεγμονή και βελτιώνουν την ινσουλινοαντίσταση

    πηγή www.iatronet.gr

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    223
    και εδώ μπορείς να κατεβάσεις ΕΒΟΟΚ σχετικά με τισ πολυκυστικές ωοθήκες και την διατροφή.


    http://195.251.30.202:8080/dspace/ha...B1%CF%86%CE%AE

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Dodaki ριξε μια ματια στη διατροφη της Πενυς στο τοπικ των πολυκυστικων.Πιστευω ειναι παρα πολυ καλη γιατι προσεγγιζει το προβλημα μας.Κατι τετοιο θα εφαρμοσω και εγω.Μην απογοητευεσαι,σε καταλαβαινω,και εγω παρ ολο που δεν εχω πολλα περιττα κιλα σαν και σενα,ανετα δε νιωθω ουτε στην παραλια,ουτε μπορω να φορεσω οτι ακριβως θελω.Ειναι κυριως θεμα κατατομης.Εχεις μεγαλη μαυριλα μεσα σου,ειναι κριμα,μην αφηνεις να σε παιρνει τοσο απο κατω..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    23
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!Καμιά φορά δεν με καταλαβαίνουν ούτε οι δικοί μου άνθρωποι και μου λένε "αφού μια χαρά είσαι, τι ψάχνεσαι;" ναι το ξέρω ότι θα μπορούσα να μείνω σε αυτά τα κιλά αλλά δε θέλω πως θα γίνει!!
    Σήμερα πήγα σε μία καινούρια διαιτολόγο, καλά δεν θα πιστέψετε τι έκανα χθες, άνοιξα τον κατάλογο με τους διαιτολόγους και έπαιρνα τηλ και τους ρωτούσα τι γνωρίζουν για τις πολυκυστικές. Ευτυχώς μέσα στις 3 που βρήκα να δουλεύουν τέτοιες μέρες, η μία γνώριζε αρκετά. Πήγα σήμερα, καλή εντύπωση μου έκανε, μου είπε πάνω κάτω αυτά που γράφετε κι εσείς. Την άλλη Δευτέρα θα μου δώσει διατροφή, θα δούμε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Dodaki μου ελπίζω να είσαι καλά και η συνάντηση με τη διαιτολόγο να πήγε όπως ακριβώς επιθυμούσες! Εύχομαι να έχουμε σύντομα νέα σου..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    2
    Γεια σας!!! Πρώτο μήνυμα από μένα και θα ήθελα να πω κι εγώ λίγα πράγματα μιας και πάσχω από το ίδιο σύνδρομο (χωρίς βέβαια τα ίδια κιλά!βάλε....) και αν κάπου γνωρίζετε κάτι καλύτερο θα ήθελα να με διορθώσετε....είναι χαρά για μένα να μαθαίνω κάτι παραπάνω γι' αυτό.

    Για το σύνδρομό των μικροπολυκυστικών ωοθηκών έμαθα από την γυναικολόγο μου, η οποία μου τόνισε τα εξής:
    1)το σύνδρομο αυτό έχει το δικό του ιδανικό βάρος....αυτό σημαίνει ότι για να λειτουργήσει σωστά δεν πρέπει να είσαι ούτε πολλά κιλά αλλά ούτε και λίγα....ανέφερε ουσιστικά ότι ο στόχος είναι γύρω στα 70. Κατ' εμέ λοιπόν θα ήταν καλό να ρωτήσεις αν η απώλεια που θέλεις να πετύχεις, έχει επιπτώσεις στην ομαλή λειτουργία του συνδρόμου.
    2) και ίσως πιο θετικό...εδώ και κάποιο διάστημα (εγώ το έλαβα πειραματικά αλλά δεν το τήρησα γιατί είχα κουραστεί) χρησιμοποιείται κάποιο χάπι για το σύνδρομο το οποίο κι εγώ στην αρχή φοβόμουν να το πάρω γιατί προοριζόταν για διαβητικούς.....διαβάζοντας όμως αυτά που γράφετε εδώ κατάλαβα ότι τελικά είναι κατάλληλο για την περίπτωση λόγω της ινσουλινοαντίστασης. Λόγω της μη συστηματικής του χρήσης δεν μπορώ να πω αν βοήθησε στο μεταβολισμό αλλά σίγουρα με βοήθησε στην εμφάνιση περιόδου για την οποία είχα πάντα μεγάλο άγχος.

    Η δεύτερη γυναικολόγος με ενημέρωσε και για κάτι 3ο. Οι γυναίκες με το σύνδρομο αυτό έχουν διάρκεια περιόδου 45 ημερών!!!!

    Τι μπορεί να μάθει κανείς!!!!

    Είναι καλό να βάζεις στόχους, είναι καλό να επιθυμείς το ιδανικό βάρος, φρόντισε όμως για να επιτευχθεί να γίνει σωστά.
    Η επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο είναι επιταχτική. Ο διατροφολόγος δεν μπορεί να σου χορηγήσει φάρμακα που μπορεί να είναι κατάλληλα για την περιπτωσή σου και να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
    Αυτά....σας έπρηξα!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Αγαπητή greca δεν μας έπρηξες φυσικά..

    με εξαίρεση το νούμερο 2 για τα χάπια.. που είναι και κάτι που έχω κάνει και γω, τα υπόλοιπα ομολογώ πως πρώτη φορά τα ακούω! Κρατάω μία επιφύλαξη γιατί συχνά ακούω τη λέξη "μικροπολυκυστικές" και δεν είμαι σίγουρη αν διαφέρουν σε κάτι από τις σκέτες "πολυκυστικές" αλλά τι να σου πω.. σύνδρομο με ιδανικό βάρος.. δεν μου το έχει πει κανείς από τους ουκ ολίγους γιατρούς που έχω επισκεφτεί κατά διαστήματα. Και πάλι με κάθε επιφύλαξη το λέω.. σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ πως επειδή δεν το ξέρω δεν ισχύει κιόλας!! Όσο για τον κύκλο.. αχ βαχ.. έχω 3-4 μήνες που σταθεροποιήθηκα λίγο, αλλά πριν απ'αυτό.. το χάος! από 3 μέρες πριν μέχρι και 2,5 μήνες μετά την αναμενόμενη ημερομηνία! Όλο σε ένα περίμενε ήμουν!

    Συμφωνώ πως η γνώση είναι δύναμη.. και πρέπει να προσπαθούμε να μαθαίνουμε και να κάνουμε μικρά και σωστά βήματα.. κατά προτίμηση ένα τη φορά! Καλή δύναμη και υπομονή, καλά αποτελέσματα στην προσπάθειά σου! Φιλιά!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •