καλη η θεωρια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    7

    καλη η θεωρια...

    γεια σας..δεν ξέρω πως να αρχίσω. ναι, άψαχνα κάπου να μιλήσω αλλά τώρα που έρχεται η στιγμή να γράψω δεν ξέρω τί να πω. εγώ...................εγώ είμαι 21 και από τα 18 μου βγάζω ό,τι τρώω. Ο,ΤΙ ΤΡΩΩ. κάθε μέρα , 2 φορές τη μέρα, μπορεί και τρεις. είναι εθισμός. εθισμός πιστεύω επειδή ακόμα κ αν φάω λίγο, πονάει η κοιλιά μου κ έτσι τρώω παραπάνω για να "γεμίσω'' τόσο πολύ ώστε να καταφέρω να το βγάλω. ναι, καλή η θεωρία του "αγάπησε το σώμα σου, αγάπησε τον εαυτό σου" , "τρώγε λίγο" κλπ αλλά πες μου εσύ πως να σταματήσω? είναι τρόπος ζωής για μένα πλέον. πραγματικά, βλέπω τους φίλους μου να βγαίνουν για φαγητό , να περνάνε καλά και τους θαυμάζω! θαυμάζω όλους αυτούς που τρώνε και κρατάνε το φαγητό μέσα τους! κι αν ακόμα πω μια μέρα "οκ φάε πολύ λίγο μπας κ φτιάξει το στομάχι σου", θέλω κι άλλο κι άλλο,δεν σταματάω κ έτσι γυρίζω πίσω,σ αυτό που έχω μάθει τόσο καλά να κάνω.. η ειρωνία της όλης υπόθεσης??? ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ. κ αύριο μαθαύριο θα βοηθάω άλλους. xaxaxaxaxaxaxaxaxxxx...............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Maritina καλή σου μέρα και καλώς ήρθες!

    Για αρχή θα πρότρινα να διαβάσεις τις συνέπειες των εμετών στην υγεία σου, αν δεν τις γνωρίζεις ήδη. Ίσως λειτουργήσουν ανασταλτικά... Έχεις κάποιο πρόβλημα με το βάρος σου? Πριν τα 18 σου πώς τα κατάφερνες κι έτρωγες χωρίς να τα βγάζεις? Τι σου συνέβη στα 18?
    Μιας και σπουδάζεις ψυχολογία, έχεις σκεφτεί να επισκεφθείς ψυχολόγο ή ψυχίατρο εξειδικευμένο στις διατροφικές διαταραχές? Έχεις ακούσει για το κέντρο ΑΝΑΣΑ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Καλώς ήλθες!

    Τι βάρος έχεις και με τι ύψος;Έχεις κάνει τελευταία,εξετάσεις για να δεις αν έχεις προκαλέσει κάποια ζημιά στον οργανισμό σου;Σίγουρα,φαντάζεσαι, ότι δεν είναι φυσιολογικό να ζήσεις όλη σου τη ζωή έτσι.Ξύπνα πριν είναι αργά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλή σου μέρα, maritina και καλώς σε βρίσκουμε!
    Αντιλαμβάνομαι την κούραση και την απογοήτευση σου γι'αυτό και είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου.
    Το ότι σπουδάζεις ψυχολογία σημαίνει πως αντιλαμβάνεσαι πως υπάρχουν βαθύτεροι λόγοι που σε ωθούν
    στην συμπεριφορά αυτή και κανένα κλισέ,καμία τιμωρία ή υποτίμηση δε θα σε βοθήσει ν'απεμπλακείς από αυτήν.
    Από τη στιγμή που πιστεύεις στην επιστημη αυτή(για να τη σπουδάζεις άλλωστε)ίσως θα ήταν πράγματι βοηθητικό
    ν'ακολουθούσες τη συμβουλή του δελφινιού μας και ν'αρχίσεις κάποιες συνεδρίες(αν βέβαια δεν το κάνεις ήδη).
    Η θεωρία της σχολής σου ανοίγει βέβαια κάποιους ορίζοντες οπτικής κι ίσως είναι κάποιο ερέθισμα να αντιληφθείς
    κάποια πράγματα για σένα,αλλά δε συγκρίνεται σε αποτελεσματικότητα με τη μεθοδευμένη προσέγγιση
    ενός έμπειρου και άξιου συναδέλφου.Για μένα δεν είναι καθόλου ειρωνική η επιλογή επαγγέλματος από μέρους σου.
    Ίσως έχει να κάνει σ'ενα μεγάλο κομμάτι της με τη διατροφική διαταραχή,που σε ταλαιπωρεί κι ίσως θέλησες,
    συνειδητά ή υποσυνείδητα να "χρησιμοποιήσεις τις σπουδές σου"ως μέσο πίεσης,φώτισης,βοήθειας αναφορικά και μ'εκείνη.
    Και ποιός είπε πως "οι ειδικοί" δεν ταλαιπωρούνται από προβλήματα σχετικά με την ειδικότητα τους;
    Ένας καρδιολόγος δεν αποκλείεται να καταλήξει από καρδιά,ένας οδοντίατρος ν'αποκτήσει τερηδόνα,
    ένας σύμβουλος γάμου να έχει προβλήματα στον δικό του και μία φοιτήτρια ψυχολογίας να ταλαιπωρείται
    από βουλιμία.ʼσε που αν αποφασίσεις αργότερα ν'ασχοληθείς με διατροφικές διαταραχές θα έχεις σφαιρικότερη οπτική
    καθώς θα έχεις επισκεφτεί και τις δύο όχθες ;) Δες το κι έτσι αν θέλεις...Αν καταφέρεις να βγεις εσύ,θα βοηθήσεις
    και άλλους,με μεγαλύτερη πλέον αυτοπεποίθηση και πίστη στο δυνατό του πράγματος.Όπως πρώην χρήστες εργάζονται
    και βοηθούν ουσιαστικά σε μονάδες απεξάρτησης...Και στο κάτω κάτω άλλο κεφάλαιο είμαστε εμείς κι άλλο εκείνο,που αφορά τους άλλους.
    Όχι πως το προσωπικό παράδειγμα δεν έχει τη βαρύτητα του,αλλά φορές συμβαίνει να δίνουμε τις καλύτερες συμβουλές
    στους άλλους και πραγματικά να τους βοηθούμε κι ας τα έχουμε κάνει μαντάρα οι ίδιοι στα προσωπικά μας.
    Μιά φίλη μου μου είπε κάποτε,να γράψω στο φόρουμ το ζήτημα μου μόνο και μόνο για να μου απαντήσω
    ως NADINE μετά από κάτω,γιατί απέναντι στους άλλους και τα δικά τους προβλήματα καταφέρνω να έχω την οπτική
    που προφανώς αποτυγχάνω να συμμεριστώ για τον εαυτό μου και όσα με ταλαιπωρούν...Και συμφωνώ κι εγώ
    πως τελικά μπορώ να είμαι καλή φίλη σε όλους εκτός από μένα...Τέλος πάντων...Ο λόγος που σου τα λέω αυτά
    είναι για να απενοχοποιηθείς λιγάκι και να χαλαρώσεις με το αυτομαστίγωμα και να δεις με αγάπη τον εαυτό σου
    και αναφορικά μ'αυτό που τρία χρόνια τώρα σε ταλαιπωρεί, μήπως συνεργαστείς καλύτερα έτσι μαζί του
    και ταχτείς πλάϊ του στον κοινό σας αγώνα.Δεν αποκελείεται άλλωστε ν'απευθύνθηκε στο φόρουμ μας η πλευρά σου,που το επιθυμεί.
    Καλώς μας ήρθες λοιπόν και πάλι!Εύχομαι να βρεις εδώ την υποστήριξη και συμπαράσταση,που χρειάζεσαι
    κι εκεί τη maritina,την καλύτερη σου σύμμαχο και φίλη!Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου κι εδώ είμαστε να τα λέμε...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    7
    λοιπόν.. καταρχάς ευχαριστώ που με ακούτε. κατα δεύτερον, είμαι 1,58 και 47 κιλά. θέλω λίγο να αναφερθώ στο κομμάτι της ψυχολογικής υποστήριξης από κάποιον εξειδικευμένο σε τέτοια θέματα.. πιστεύω πολύ σε αυτό που σπουδάζω. πιστεύω στην ψυχολογία και σε όλα εκείνα που μπορεί να προσφέρει. όμως, δεν είναι εύκολο να παραδεχτώ στους γονείς μου "ναι γειά σας, αντιμετωπίζω προβλήματα νευρογενούς βουλιμίας,πάμε σε έναν ψυχολόγο". είναι και το οικονομικό στη μέση κ εγώ ως φοιτήτρια δεν δύναμαι να πληρώσω κάποιον ειδικό. ναι, έχω ψάξει και έχω μιλήσει με καθηγητές μου, εκείνοι όμως με παραπέμπουν σε άλλους κ.ο.κ... κάποιος μια φορά μάλιστα μου πρότεινε μια πολύ καλή ψυχολόγο, εγω είχα φτάσει σε σημείο να πω "οκ ό,τι λεφτα εχω ας πανε εκεί", την πήρα τηλεφωνο και χαρακτηριστικά μου είπε "συγνώμη, ψυχολόγο στο πανεπιστήμιό σου δεν εχεις?".......... τί γλυκια.... αυτό που σκέφτομουν πριν μιλήσω εδώ και σκέφτομαι ακόμα είναι να περιμένω να τελειώσω τη σχολή και τα μεταπτυχιακά μου και όταν είμαι πλέον πιο ανεξάρτητη να επισκεφτώ κάποιον. α, να πω ότι ναι, γνωρίζω όλες τις συνέπειες . τις βλέπω. κ μου κάνει εντύπωση πως μπορώ και περπατάω ακόμα. καθώς έπίσης έψαξα και βρήκα ένα βιβλίο "Βουλιμία. Ξανακερδίστε τον έλεγχο" ....
    αυτα..... κ κάτι άσχετο. θέλς να βάλω το msn μου εδω αλλά δεν ξέρω πως.... καλημέρα σας......................

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    7
    αχ ξέχασα να πω, δεν θυμαμαι πραγματικά δεν θυμάμαι πως πριν τα 18 έτρωγα φυσιολογικά. δεν θυμάμαι..... ξεκίνησε για πλάκα, μια μέρα το άκουσα στην τηλεόραση , ε ήθελα να χάσω βάρος και να μαι τώρα.... ποτέ δεν ήμουν βέβαια υπερβολικά παχιά. το ανώτερο που έφτασα ήταν 59. απλά οι φίλες μου ήταν μοντέλακια.......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Maritina γεια σου και απο εμενα και καλωσηρθες!

    Θα σου ελεγα να ψαξεις για καποιον αλλο ψυχολογο η ψυχιατρο.Ισως,αν αναφερεις τι σπουδαζεις να εχεις μια καλυτερη οικονομικη αντιμετωπιση.Υπαρχει οπως σου ειπε η dolphin και η ΑΝΑΣΑ.Ο δημος σου μηπως διαθετει καποιον ψυχολογο?Ψαξτο κι αλλο.Το σκεπτικο να το αφησεις για μετα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.Ξερεις,αυτη η αναβλητικοτητα καμια φορα κατα βαθος μας βολευει και λιγο,για να μην αντιμετωπισουμε το προβλημα τωρα...Δεν υπαρχουν δικαιολογιες κατα τη γνωμη μου.Και με αφορα και εμενα αυτο που λεω.Εσυ δηλαδη το δεχεσαι να ζησεις αλλα 3 χρονια ετσι?Ειναι ζητημα υγειας η αποκατασταση της σχεσης μας με το φαγητο και δεν χωρανε αναβολες.Και πως θα ζεις δηλαδη ετσι?Κι αν χτυπα ξυλο μετα απο εναν βιαιο εμετο παθεις ρηξη οισοφαγου και καταληξεις σε ενα χειρουργειο?Δεν ειναι απλα ολα αυτα.Μπορει να ξερεις πολυ καλα τις συνεπειες,αλλα καμια φορα οι ανθρωποι αψιφουμε πραγματα οντας πεπεισμενοι πως "αυτο ποτε δε θα συμβει σε εμενα".Εισαι μια χαρα στα κιλα σου,τελεια.Και ξαναεξετασε την περιπτωση να το πεις στους γονεις σου.Ισως βρεις υποστηριξη που ουτε καν φανταζεσαι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Ρίξε μια ματιά σε αυτή τη λίστα με τα κέντρα ψυχική υγείας.Είναι δωρεάν,οι υπηρεσίες τους και βρίσκονται στους μεγάλους δήμους.Ίσως εκεί βρεις κάποια βοήθεια.

    http://www.katathlipsi.gr/kentra-psyhikis-ygeias.pdf

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    7
    kleanthis ΄ζεις , εσυ μας οδηγείς....... ευχαριστώ. ......
    το σκεφτόμουν πριν, αν δεν αλλάξω εγώ μέσα μου, αν δεν προσπαθήσω ΕΓΩ δε νομιζω να γίνει κάτι....όσον αφορά το κομμάτι "γονείς" , είναι λίγο παρα πολύ (!!) δύσκολο, γιατί θα φύγω απο δώ που σπουδάζω και πάει και η φοιτητική ζωή και όλα... τώρα 8α μου πεις, καλλιά να φύγω τώρα παρά να μην προλάβω να φύγω αύριο μεθαύριο.. και μιας που το έφερε η κουβέντα.......μπορεί να πεθάνει κανείς από αυτό ακαριαία???.................

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Το σύνθημα με το «ζεις» είναι λίγο μακάβριο και δε μου αρέσει.Συνήθως το λένε γι'...αποδημήσαντες εις Κύριον,οπότε...φάε τη γλώσσα σου καλύτερα ( δεν παχαίνει ).:)

    Το να πεθάνεις ακαριαία,δε μπορώ να στο πει κανείς.Ενδέχεται αν κάνεις τίποτ' εξαντλητικά πράγματα να πάθεις μι' ανακοπή.Το πιο πιθανό πάντως είναι να σου αφήσει κάποια προβλήματα υγείας και να βασανιστείς πάααααααααααρα πολυ για να τα ξεπεράσεις.

    Σίγουρα,καρδιά,οισοφάγος,ν� �φρά επηρεάζονται.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    33
    να σε ρωτησω κατι??ειπες κανεις εμετους 3 χρονια καθε μερα ....συγγνωμη αν σου φανει περιεργη η ερωτηση αλλα επιδη εχω πανικοβληθει γιατι εγω το επαθα....μπορεις να κανεις πλεον εμετο χωρις δαχτυλα?απλα σκυβοντας στη λεκανη?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    7
    kleantis να σου πω δεν το σκέφτηκα ναι έχεις δικιο για την μακάβρια φράση !!!!!!! καλά και το πως ζω λοιπόν, θαύμα..

    alice ναι 3 χρόνια κάθε μέρα . με δάχτυλο όμως. αμα 8ες στείλε μου στο msn.............

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    ειμαι πραγματικα σοκαρισμενη. Δεν εχω ακουσει ξανα κατι παρομοιο για 3 συνεχη χρονια. Ειναι θαυμα το οτι ο οργανισμος σου δεν εχει υποστει κατι σοβαρο. Κατα τη γνωμη μου καλυτερα να απευθυνθεις σε ενα ψυχιατρο, απο την εμπειρια μου θεωρω οτι ένας ψυχολογος εχει λιγα να προσφερει σε τετοιες καταστασεις που συνηθως χρειζουν και φαρμακευτικης βοηθειας, Εγω πριν λιγες ημερες ξεκινησα να παιρνω ξανα ladose για τα οποια δεν χρειαζεται ιατρικη χορηγια και τα βρισκεισ σε κα8ε φαρμακειο. Δεν θα μειωθει μονο η ορεξη σου για φαγητο αλλα θα νιωθεισ και πιο ευτυχισμενη. Καλη σου επιτυχια οτι και αν αποφασισεις να κανεις.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    7
    τί είναι το ladose και που μπορεί να μου χρησιμεύσει? δεν θεωρω σωστή τη χρήση του αν δεν μου το χορηγήσει κάποιος γιατρος............

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    το ladose ειναι για την καταθλιψη αλλα χορηγηται και για βουλιμια
    και εχει αποδειχθει οτι στην αρχη εχει αποτελεσματα
    θα πας σε ψυχιατρο για να στα γραψει
    εγω τα χω παρει
    και οντως κανουν δουλεια
    αλλα θελει και ψυχοθεραπεια

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •