Πολλά κιλά και λίγο κούκου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    12

    Πολλά κιλά και λίγο κούκου

    Μετά απο 2 χρόνια θεραπείας με cipralex και solian λόγο κρίσεων πανικού, έχω πάρει 65 κιλά και έχω πολύ πεσμένη libido, τόσο ωστε δεν μου κάνει κέφι να κάνω sex πιά. Η προλακτίνη μου έχει εκτοξευθεί στο 3πλάσιο του φυσιολογικού, και η τεστοστερόνη μου είναι στο χαμηλότερο σημείο. Οι ψυχίατροι λένε οτι δεν φταίνε τα φάρμακα, και οι ενδοκρινολόγοι λένε οτι πρέπει να τα σταματήσω. Λύση δεν βλέπω, εκτός απο το να σταματήσω τις μπύρες, που έτσι κι αλλιώς λένε οτι απαγορεύονται. Κανένας άλλος με παρόμοια προβλήματα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    obom, εγώ θέλω να μου πεις τι κάνεις με την διατροφή σου και με την άσκηση σου - ετών, ύψος κτλ. Όταν κάνεις κακή επιλογή τροφών και κάθεσαι ΟΛΗ μέρα και περπατάς μόνο 20-30 λεπτά για τις καθημερινές δουλειές - ναι μεν δεν θα χεις χοληστερίνη 300 αλλά το βάρος θα το παίρνεις. Οι ενδοκρινολόγοι πιστεύω θα σε τέσταραν για τυχόν \"ασθένειες\" διότι 65 κιλά όχι ότι μέσα σε 2 χρόνια δεν τα παίρνεις (εύκολα...) αλλά δεν συμβαίνει και κάθε μέρα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    12
    Είμαι 1.80 και 34 ετών. Η Εργασία μου είναι μπροστά σε υπολογιστή και δεν ασκούμαι σχεδόν καθόλου. Η διατροφή μου είναι χάλια, καθώς έπινα και πολλές μπύρες καθημερινά. Ομως αυτά τα έκανα και πρίν την αγωγή και δεν έπερνα βάρος. Αρα κάτι συμβαίνει με τα φάρμακα. Και δεν είναι μόνο το βάρος το πρόβλημα, είναι και η λίμπιντο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    obom, η λίμπιντο πέφτει όταν αυξάνεται το βάρος. ΤΕΛΟΣ. Η τεστοστερόνη φτάνει σε χαμηλότερα επίπεδα όταν παίρνεις βάρος. Ακόμη χειρότερα όταν δεν κάνεις γυμναστική. Φυσικά όταν πάρεις 5-10 ακόμη και 20 κιλά ίσως να μην έχεις ΕΜΦΑΝΕΣ πρόβλημα. Με τα 60 όμως αλλάζει το πράγμα... Δεν γίνεται να ξέρω τι φταίει όμως το να κάθεσαι όλη μέρα και να τρως χάλια - αν δεν πάχαινες πριν και τώρα παχαίνεις είναι είτε από τα φάρμακα είτε ορμονικό. Για να λένε οι ενδοκρινολόγοι ότι δεν είναι ορμονικό τότε πάμε στα φάρμακα. Δεν γίνεται όμως να τα κόψεις έτσι απλά... γίνεται;

  5. #5
    Φίλε obom.....και μένα η δουλειά μου είναι μπροστά στον υπολογιστή και μιλάμε γι απίστευτες ώρες σε φάση που είμαι σε dead line. Σίγουρα η καθιστική ζωή \"βοηθάει\" στο να μαζεύουμε λίπος, αλλά αυτό είναι πολύ μακριά από.....65 κιλά!
    Για τις μπύρες μη το συζητάς!!!! Μιλάμε για χιλιάδες θερμίδες που δεν σε ωφελούν πουθενά.
    Αυτά τα κιλά σε πόσο καιρό τα πήρες?
    Όταν σου άλλαξε την αγωγή ο γιατρός παρατήρησες άμμεση αλλαγή στο σώμα σου?
    Όσο για το ¨κούκου\" δεν μπορώ να σε βοηθήσω, μιας και δεν παίρνω φάρμακα, αλλά πιστεύω πως μόνο ο γιατρός σου μπορεί να έχει τέτοιου είδους απάντηση, καθώς πιστεύω πως τα φάρμακα αντιδρούν διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Θεοφανία, πρώτη πρώτη πρόταση που έγραψε είανι ότι μετά από 2 χρόνια θεραπείας πήρε 65 κιλά.

    Ξανά... 65 κιλά σε δυό χρόνια όταν κάθεσαι όλη μέρα και τρως μπούρδες τα παίρνεις ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΑ. (0.5 κιλό = 3500 θερμίδες) όταν την ημέρα τρως 500 θερμίδες παραπάνω (500x7 = 3500) σε 2 βδομάδες 7500 = +1 κιλό. τον μήνα +2 κιλά. Τον χρόνο +24 κιλά. Σε δύο χρόνια +48!!!

    Σημειωτέον, 500 θερμίδες παραπάνω τις παίρνεις ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ. Ιδιαίτερα όταν κάθεσαι και ο μεταβολισμός σου υπολειτουργεί.

  7. #7
    Ωχ.....σόρι, (ξανθιά βλέπεις), δεν το είδα....
    Έχεις δίκιο Μάνο. Εγώ έχω πάρει οκτώ κιλά από τον Αύγουστο και δεν λένε να φύγουν με τίποτα.
    Η καθιστική ζωή είναι θάνατος. Το θέμα είναι πως δεν ενεργοποιούμαστε στα 65 κιλά, αλλά πολύ πιο σύντομα. Συμφωνώ απόλυτα πως τα κιλά μπορεί να τα πήρε μόνο και μόνο από τις μπούρδες που τρώει και σε συνδυασμό με το καθισιό, έφτασ εκεί.
    Παραλληλα, έχω διαβάσει για πολλά άτομα από δω που έχουν παχύνει με τα χάπια, και άλλους που έχουν αδυνατισει απ τον ίδιο λόγο.....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    12
    Μίλησα με καποιο φαρμακοποιό και μου είπε οτι ξέρει περιπτώσεις που πήραν μέχρι και 20 κιλά απο τα φάρμακα, άσχετα με τη διατροφή τους. Οι οποίοι άλλαξαν αγωγή και άρχισαν να χάνουν κιλά, και μάλιστα σε μία περίπτωση η κοπέλα έφτασε να έχει αδυνατίσει σε επικίνδυνο σημείο. Αρα υποθέτω οτι στη δική μου περίπτωση φταίνε τα φάρμακα σε συνδιασμό με την καθηστική ζωή και την κακή διατροφή. Με βλέπω να λιώνω στο γυμναστήριο και να τρώω σαλάτες τελικά. Δεν την γλυτώνω. Οσο για το θέμα της λίμπιντο, δεν πιστεύω οτι είναι μόνο απο τα κιλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    obom, άμα χάσεις 65 κιλά με σαλάτες εγώ θα κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλλου. Σε παρακαλώ μην κάνεις καμιά τρέλα και από την ακινησία και τα πιτόγυρα να πας στις σαλάτες και στο \"λιώσιμο\" του γυμναστηρίου γιατί ο μεταβολισμός σου από χαμηλός θα πάει χαμηλότερος, η πείνα θα σε γονατίσει και τελικά δεν θα καταφέρεις τίποτα...

    Το γυμναστήριο δεν το γλιτώνεις. Ούτε τις σαλάτες. Όμως μαζί με τις σαλάτες πρόσθεσε και το κοτόπουλο σου. Το ρύζι. 1,000,000,000 τροφές που δεν περιέχουν λιπαρά και ζάχαρες υπάρχουν... δεν είναι μόνο οι σαλάτες. Αυτές λειτουργούν ως \"φυσικοί\" λιποδιαλύτες λόγω των φυτικών ινών. Τέλος πάντων, πήγαινε σε έναν ΚΛΙΝΙΚΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ - Χαροκόπειο τελειώνουν οι εν λόγω κύριοι - και ζήτα του, εάν δεν έχεις ήδη εκπαιδευτεί να σε εκπαιδεύεσει πάνω στο θέμα. Μια απλή διατροφή δεν είναι τα πάντα. Πρέπει μετά να κάνεις μόνος σου τις διατροφές σου και να αφήσεις τον διαιτολόγο.

    Επίσης, ναι ίσως η λίμπιντο να μην είναι μόνο από το βάρος. Απλά όταν παίρνεις και χάπια - η λίμπιντο πάει στο 0.

  10. #10
    Originally posted by Manos88


    obom, άμα χάσεις 65 κιλά με σαλάτες εγώ θα κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλλου.
    Χα χα!!! Καλό!

    Εγώ γράφτηκα γυμναστήριο, πάω σχεδόν κάθε μέρα για μπάνιο κια ελπίζω σιγά-σιγά να φτιάξω και τη διατροφή μου που είναι άθλια. Πιστεύω πως το μυστικό είναι να το κάνουμε τρόπο ζωής και όχι να ζούμε ανεβοκατεβαίνοντας στη ζυγαριά περιμένοντας θαύματα.
    Τα 65 είναι πολλά κιλά, αλλά τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο αν ο φίλος μας το θέλει πραγματικά.......

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    12
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Πράγματι, θέλει ισσοροπημένη διατροφή και άσκηση χωρίς ακρότητες. Οντως πρέπει να το κάνω τρόπο ζωής τουλάχιστον όσο παίρνω ακόμα την αγωγή. Οσο για τη λίμπιντο θα πρέπει να κανω υπομονή μάλλον. Αλλα είναι εκνευριστικό. Αντί να κάνω σέξ 7 φορές την ημέρα, έχω πέσει στις 4. Είναι τραγικό! (χιουμοράκι) χεχε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    4? ρε συ obom όταν είπες ότι έχεις πρόβλημα με την λίμπιντο κατάλαβα άλλο. Μην με τρελαίνεις τώρα 4 φορές και έχεις πρόβλημα...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    12
    Βρε Μάνο πλάκα έκανα. Μακάρι να ήταν 4 φορές τη μέρα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •