μερικές συμβουλές...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30

    μερικές συμβουλές...

    Γειά σας.Το όνομά μου είναι Σοφία και είμαι καινούργια εδώ.Θα ήθελα να σας μιλήσω για το θέμα που με απασχολεί καθώς δεν ξέρω πού αλλού να απευθυνθώ...
    Είμαι 18,5 χρονών και έχω ύψος 1.60.Ζυγίζω 47,5 κιλά.Τους τελευταίους 6 μήνες έχασα 21 κιλά.Τα 14 κιλά τα είχα πάρει τα 2 τελευταία χρόνια λόγω πανελληνίων.Γενικότερα ζύγιζα από 55-60 κιλά περίπου αλλά πάντοτε ήθελα να αδυνατίσω κ άλλο.Τώρα αυτό που θέλω είναι να φτάσω 47 κιλά,δηλαδή να χάσω μισό ακόμη κιλό και να καταφέρω να διατηρηθώ εδώ.Το θέμα μου όμως είναι ότι ο τρόπος που τα έχασα απ'όσα πληροφορούμαι,δεν ήταν και ο καλύτερος για τον μεταβολισμό μου...έτρωγα κάθε μέρα πρωινό,μεσημεριανό κανονικά χωρίς να αποκλείω κάτι εκτός από τηγανιτά και το βράδυ έτρωγα σπάνια κάποιο παξιμάδι,κανένα φρούτο...Σπάνια όμως :/ τώρα με έχει πιάσει τρόμος γιατί το ψάχνω πολύ και στο ίντερνετ διαβάζω ότι αυτού του είδους οι δίαιτες καταστρέφουν τον μεταβολισμό και διάφορα άλλα παρόμοια.Επίσης τα τελευταία 5 κιλά τα έχασα αρκετά δύσκολα μέσα σε 3 μήνες...Φοβάμαι τώρα μήπως ξεκινώντας να τρώω σωστά παχύνω ξανά και δεν το θέλω.Μ'αρέσει πολύ το σώμα μου σε αυτά τα κιλά,δεν θέλω ούτε να αδυνατίσω ούτε να παχύνω.Τί με συμβουλεύετε να κάνω;Έχω ξεκινήσει επίσης εδώ και 3 εβδομάδες γυμναστήριο στο οποίο πηγαίνω 3-5 φορές την εβδομάδα...Κινδυνεύω να ξαναπαχύνω με το να τρώω φυσιολογικά,εννοώντας 3-5 γεύματα την ημέρα;Με αγχώνει πάρα πολύ το όλο θέμα και θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας...ευχαριστώ!!

  2. #2
    Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις μια μετρηση του βασικου μεταβολισμου σου ωστε να
    δεις τι μπιελες βαρας :p
    Επειτα , συμφωνα με τις θερμιδικες σου αναγκες να υιοθετησεις ενα σωστο και ισορροπημενο
    προγραμμα διατροφης που θα τα εχει ολα .
    Μην ανησυχεις , δε κινδυνευεις να παχυνεις τρωγοντας φυσιολογικα ,απλα τα κιλα σου ειναι λιγα
    και ειναι λογικο να εχεις χαμηλοτερες θερμιδικες αναγκες σε σχεση με παλαιοτερα που ησουν 60.
    Βαλε την ασκηση στη ζωη σου και μη φοβασαι!
    Μπραβο για τα κιλακια που εχασες

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30
    χμμ...λες να κάνω αυτή την μέτρηση ε;Έχει κανείς σας ιδέα πόσο περίπου κοστίζει;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •