Aποφασισα και εγω να γινω μελος της παρεας σας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    8

    Aποφασισα και εγω να γινω μελος της παρεας σας!

    Καλημερα! Αποφασισα και εγω να γινω μελος της παρεας σας! Ειμαι 24 χρονων 1.65 υψος και 103 κιλα...

    Και οπως καταλαβαινετε πρεπει και θελω να χασω βαρος. Απο πιτσιρικα παντα ημουν υπερβαρη αλλα πλεον το "κακο" παραεγινε... Πριν λιγες μερες λοιπον ειπα μεσα μου: Κοριτσι τερμα τα αστεια πρεπει να κανεις κατι για τον ευατο σου και για κανεναν αλλον. Οχι γιατι καθε φορα που παω βολτα στα μαγαζια με ρουχα απογοητευομαι, οχι για τα σχολια τυπου: Εχεις τοσο ωραιο προσωπακι γιατι δεν κανεις κατι να αδυνατισεις? που κατα καιρους ακουω απο γνωστους, φιλους και συγγενης αλλα αυτη την φορα για μενα μονο για μενα... Γιατι επιτελους στα 24 μου πρεπει να μαθω να αγαπαω τον ευατο μου, να με φροντισω ...

    Εχω κανει απειρες προσπαθειες κατα καιρους να χασω βαρος αρκετες απο αυτες με παροδικη "επιτυχια" αφου καταφερνα να χασω 20-25 κιλα αλλα μετα απο 1-1,5 χρονο κατεληγα να τα εχω παρει ολα πισω... Προσφατα ανακαλυψα οτι εχω και υποθυρεοειδισμο το οποιο ειχα για αρκετα χρονια οπως εκτιμα ο ενδοκρινολογος αλλα δεν το ειχα ανακαλυψει... Τωρα λοιπον που ειμαι στην διαδικασια ρυθμισης του θυρεοειδους ειπα να ξεκινησω σοβαρα μια προσπαθεια για να πω το οριστικο αντιο στο περιττο μου βαρος.

    Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα (ειμαι φοιτητρια σε επαρχεια οποτε τα εξοδα μου ειναι ηδη αρκετα) ωστε να απευθυνθω σε καποιον ειδικο διατροφολογο... Τις βασικες αρχες της σωστης διατροφης της ξερω πολυ καλα απο προηγουμενες προσπαθειες που εχω κανει το ερωτημα ειναι αν μπορω να τα καταφερω μονη μου ? Υπαρχει καποιος που να τα καταφερε χωρις την βοηθεια ειδικου? Υπαρχει καποιο site που να δινει ενα παραδειγμα σωστης διατροφης και οχι χημικης η εξαντλιτικης διαιτας... Κατα την γνωμη μου μια διατροφη 1500 θερμιδων ειναι μια καλη αρχη σωστα? Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας !!!!

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    322
    Καλως μας ήρθες Φραουλοπουλάκι μου.. Κ σε καλωσορίζω με το χαμόγελο που προκαλεί το παρατσούκλι σου.. Πόσο μ αρεσαν τα φραουλόπουλα!! χεχε

    ίδια ηλικία λοιπόν τα δυο μας. ίδιο .. υπόβαθρο, ίδια σχόλια για προσωπάκι.. κοιτα να δεις πόσα κοινά!

    η αρχή σου είναι σωστή! για σένα κ μόνο όλη η προσπάθεια! για κανέναν αλλο.. κ μην περιμένεις να αγαπήσεις τον εαυτό σου αφού αδυνατίσεις. εκτίμησέ τον από τώρα για να τον έχεις σύμμαχο σε αυτόν τον δύσκολο δρόμο!

    στο ερώτημά σου μπορώ να απαντήσω με ένα βροντερό "εγώ!". Η προσπάθειά μου τώρα είναι χωρίς να με παρακολουθεί ειδικός, για οικονομικούς λόγους (κλασικά). Απλά τηρώ ένα διαιτολόγιο που μου είχε δώσει ένας καλός ενδοκρινολόγος πριν 2,5 χρόνια περίπου. Όταν είχα ξεκινήσει σε κείνον ήμουν 119 κιλά, κ το διαιτολόγιο μου ήταν ισορροπημένο στισ 1200-1350 θερμίδες περίπου.
    Μπορείς να τα καταφέρεις. Σαφώς και μπορείς. Και έχεις όλες (κ όλους) εμάς εδώ στήριγμα. Να το ξέρεις.

    Καλως μας ήρθες!
    Αννα

    ΥΓ: Αν θες, θα μπορούσα να σου έστελνα κάποια παραδείγματα του διαιτολογίου μου σε κάποιο ε-μέιλ. Το ξέρουμε κ οι δύο πως καλό θα ήταν να απευθύνονται προσωπικά στον καθένα, και ότι πχ αυτό έχει βασιστεί στις δικές μου ανάγκες, όμως δε θα έβλαπτε να είχες εναν μπούσουλα για να σε βοηθήσει.
    ΥΓ2: Αυτό που με βοηθάει εμένα πολύ είναι να διατηρώ ημερολόγιο με το τι τρώω κατά την διάρκεια της μέρας. Σ αυτό σημειώνω κ τα ζυγίσματά μου. Βοηθά να έχουμε έναν έλεγχο πάνω στον εαυτό μας!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    8
    Καλως σας βρηκα λοιπον!

    Κατ 'αρχην θελω να σου πω Αννα οτι μου δινει μεγαλο θαρρος το γεγονος οτι εσυ τα καταφερες και συνεχιζεις μονη σου!
    Αρα μπορω και εγω!!!

    Αλλωστε το θεμα της παχυσαρκιας μιλωντας για τον εαυτο μου , αλλα νομιζω οτι και αλλοι θα συμφωνουν μαζι μου, δεν οφειλεται τοσο στην "κακη" διατροφη μου... Το βαρος και η κακη διατροφη ειναι το αποτελεσμα η αιτια βρισκεται στο πως εβλεπα εγω τον εαυτο μου... Στο φαυλο κυκλο μεσα στον οποιο ημουν κλεισμενη: Βαρεμαρα, αγχος= φαγητο , Πολυ φαγητο = Επιπλεον βαρος , Επιπλεον Βαρος= Απογοητευση, Ελλειψη αυτοεκτιμησης και υποσυνειδητα με οδηγουσα στο ψυγειο και στο περιπτερο της γειτονιας... Και ξανα απο την αρχη!!

    Αφου καταλαβα λοιπον πως λειτουργει ο κυκλος ηρθε η ωρα να τον σπασω! Θα με βοηθουσε πολυ αν μπορουσες να μου στειλεις καποιο παραδειγμα διατροφης σε μαιλ. Επισης εχω την εξης απορεια το stiker βαρους πως ακριβως το βρισκουμε... Νομιζω ειναι ενας ωραιος τροπος να βλεπει κανεις που ειναι και που θελει να παει ...

    Σε ευχαριστω !!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    Καλως ήρθες και απο εμενα.Καλη αρχη και καλη επιτυχια σου ευχομαι.
    Η αισιοδοξια σου με ανεβασε πολυ και σου ευχομαι να την διατηρησεις.
    Να μπαινεις στο forum να ρωτας να μιλας , ολο και καποιος 8α σου εχει μια απαντηση/βοηθεια

    (και οποτε πεινας, να μπαινεις στο chat) xD

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    322
    "αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πάς, θα πας εκει που κοιτάς!"

    κανοντας κλικ στο τικερακι μου θα σε βγάλει σε μία σελίδα. διαλέγεις βήμα βήμα πως θες να ναι το δικό σου, κ στο τελος σου βγάζει έναν ΒΒ code. αυτον τον αντιγράφεις και τον επικολλάς στο προφίλ σου, εκεί που ορίζεις την υπογραφή σου..

    αν θες πιο αναλυτικά, κάνε κρούση!

    στέλνω μέιλ κ σε βάζω στην λίστα επαφών μου στο μσν για περισσότερες διευκρινίσεις!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Φραουλοκόριτσο,καλώς ήρθες στην παρέα μας (έστω και πέντε μέρες μετά)
    Μου αρέσει πολύ η οπτική σου,ειδικά εκείνο που ανέφερες σε άλλο τόπικ
    αναφορικά με το πού σε βοήθησαν τα κιλά σου και την ευχαριστία αποχαιρετισμού.
    Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα στην προσπάθεια σου αυτή,αλλά και γενικότερα.
    Ελπίζω να σε βλέπουμε συχνά στα μέρη μας...Φιλάκια πολλά πολλά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by esceden

    "αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πάς, θα πας εκει που κοιτάς!"
    Πολύ σοφό κι εμπνευσμένο,αρνάκι μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Φραουλίτσα καλώς ήρθες! Λόγω της δύσκολης βδομάδας που πέρασα.. πολλές νέες αφίξεις τις αντιλήφθηκα σήμερα!! Με τη σειρά μου να σου ευχηθώ μια καλή προσπάθεια, μικρά και ανώδυνα "πεσίματα" και επιμονή στους στόχους σου! Για ότι σε ζορίζει, σε αγχώνει, σε τρομάζει.. μίλα γι αυτό και θα δεις πως δεν είσαι μόνη αλλά υπάρχουν πολλοί που σε καταλαβαίνουν! Καλή πορεία!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    8
    Σας ευχαριστω ολες !!!!

    Και εχω να σας σας πω και ευχαριστα σημερα πανηγυρισα (με ανθρακουχο νερακι βεβαια αλλα δεν εχει σημασια) το πρωτο χαμενο μου κιλο !!! Στο καλο να παει ... Και δεν θελω να το ξαναδω να σουλατσαρει στην κοιλιτσα μου ! 24 χρονια το χορτασα το ειδα το ξαναειδα ... Α, και πριν φυγει του ειπα να μην ανησυχει αργα η γρηγορα θα του στειλω αλλα 39 να του κανουν παρεα !!!! Ε το αγαπουσα το κιλο μου μην τ αφησω μοναχουλη και παραπονιεται και θελει να ξαναρθει στην παρεα μου!!!!

    Φιλια και καλη δυναμη σε ολους και ολες μας!!!!!!!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    146
    καλως ηρθες φραουλοπουλο και σου ευχομαι καλη αρχη!!!!!!!!!!

    ευελπιστω να τα πουμε και στο τσατ μολις γυρισω στα λημερια μου! φιλια σε ολες!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    καλη αρχη κοπελα μου ολοι μαζι στον αγωνα..να ξερεις θα ειμαστε διπλα σου...

    αν αντεξεις τις πρωτες 21 μερες σου το υπογραφω εγω θα συνηθησεις....

    καλη αρχη!!φορζαααααααααααααααα αααααα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    ΠΑΤΡΑ
    Posts
    448
    εστω και λιγο καθυστερημένα λογω διακοπών σε καλωσορίζω και εγω με τη σειρά μου αγαπητό φραουλόπουλο μου. σου ευχομαι τα καλυτερα και να φτασεις επιτέλους τον στόχο σου που τόσο πολυ επιθυμεις!!!!!!!!!!!!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    45
    αν και λιγο καθυστερημενα,καλως ηρθες και καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •