help είμαι απελπισμένη σας παρακαλω απαντηστε μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    tweetaki15
    Guest
    απο το φορουμ αυτο ηταν η νεφελη αυτη

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by marili
    nadine moy δεν το ξερα αυτο πεσ μου ποια νεφελη χασαμε κ πως???????????????????????????
    Μαρίλη μου,το ποιά είναι η Νεφέλη δεν αρκούν οι λέξεις μου να σου εξηγήσω.
    Παραθέτοντας όμως κάποια λόγια της ίσως καταλάβεις το λόγο για τον οποίο είχε φύγει από την παρέα μας.

    Originally posted by Nefeli-

    ευχαριστώ πολύ που μοιραστήκατε τις σκέψεις σας! :) χάρηκα πολύ που υπάρχουν άτομα που θεωρούν ότι αυτό το τόπικ θα ήταν όμορφο να υπάρχει στο φόρουμ. δεν είμαι σε θέση όμως να συνεχίσω να γράφω εδώ ακόμα... λόγω του ότι κατ'εμένα είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει κάποιος έλεγχος, προς αποφυγήν τόπικς τύπου "Χάστε 10 κιλά σε 20 μέρες" ενώ κάνω εδώ και 20 χρόνια τόσες προσπάθειες και τόσο αγώνα για να ισορροπήσω την διατροφή μου και την σχέση μου με το φαγητό, όπως και οι περισσότεροι από εμάς κι απ'οσα έχω διαβάσει. θεωρώ ότι ο τρόπος που πρέπει να αντιμετωπίζουμε το φόρουμ είναι με σοβαρότητα και πίστη στις ικανότητες στα "θέλω" και στα "μπορώ" μας χωρίς την άκρατη και άκριτη ελαφρότητα. τέτοια τοπικς θεωρώ ότι υποτιμούν τον αγώνα και την νοημοσύνη μας. Επίσης θεωρώ πολύ επικίνδυνο το να μπαίνουν νέα παιδιά στο φόρουμ και να βρίσκουν εύκολες λύσεις καταστρέφοντας την υγεία τους με στέρηση και αφαγία. Όλα τα μέλη του φόρουμ πρέπει να γνωρίζουν ότι έμμεσα ή άμεσα επηρεάζουν και επηρεάζονται. Δεν θα ήθελα να συναινέσω σε κάτι τέτοιο που θεωρώ έγκλημα. Περισσότερο απ'ολους αυτά που είπα αφορούν στην διεύθυνση και τους υπεύθυνους του φόρουμ.

    Originally posted by Nefeli-

    κορίτσια καταλαβαίνω την λογική που μπορεί να αναπτύξει κάποιος όσο αφορά στο φαγητό και στις μεθόδους απώλειας κιλών, στο μέτρο που εγώ την έζησα. θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχει έστω μία ενδειξη στα επικίνδυνα τόπικς σύμφωνα με την επιστημονική τεκμηρίωση του τομέα. Αυτό πιστεύω είναι το χρέος των υπευθύνων του φόρουμ κι όχι να μένουν αμέτοχοι και να διατηρούν το φόρουμ έχοντας τοποθετήσει 2 μπάρες διαφημίσεων στην αρχη και στο τέλος κάθε εμφανιζόμενης σελίδας! δεν είμαι φυγόπονη ούτε φυγόμαχη, είμαι έντονα αντιδραστική κι αυτό είναι κατ'εμένα η πιο έντονη έκφραση αυτής της δυσφορίας που νιώθω στο φόρουμ. Δεν είναι θέμα πειθούς ή προσηλυτισμού... η άποψή μας θα πρέπει να είναι συνειδητή. Δεν απαιτώ να φιμώσουν τον κόσμο ούτε να φορέσουμε παρωπίδες, δεν απαιτώ να γίνουμε το δίχτυ ασφαλείας για ολους, ετσιθελικά... απαιτώ να μην υποτιμούν την νοημοσύνη μας.
    --->http://www.eatingdisorders.gr/forum/viewthread.php?tid=1152&page=10#pid34607

  3. #33
    tweetaki15
    Guest
    αχ ειναι πολυ τρομερο κ συμφωνω παρα πολυ με αυτα που λεει ....................το χουμε ξευτηλισει εμεις νομιζω κ βαζω κ τον εαυτο μου μεσα που στο παρελθον εκανα πολλες βλακειες βαζοντας τον εαυτο μου σε κινδυνο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    322
    μαριλη, εσυ ομως ακουσες 5 ανθρωπους που σου μιλησαν. Ειχαμε διαφωνιες στο παρελθον, αλλα σου αναγνωριζω πως ότι σου ειπαμε το ακουσες, το φιλτραρες και δεν εχεις σχεση με το ατομο που ειχε πρωτομπει εδω. ελπιζω να το βλεπεις και χαιρομαι που φαινεσαι να χεις βρει ισορροπιες..

    πολλοι ομως παρασυρονται ευκολα, κ εκει ειναι ο κινδυνος ο μεγαλος.. ακομα κ οσοι αναγνωριζουν οτι εχουν προβλημα μπορει σε στιγμη αδυναμιας χαρακτηρα να πεσουν στις λαθος επιλογες. και οσο οι επιλογες αυτες ειναι σε κοινη θεα, τοσο ρισκαρουμε να εχουμε δυσαρεστα νεα απο καποια κοπελιτσα εδω.

  5. #35
    tweetaki15
    Guest
    το ξερω γιατι ειμαι κ γω 17 χρ βρε κ τα αναφερω αυτα που χα στο παρελθον μπας κ μακουσουν οι συνομιληκες μου περιπου κ βαλουν μυαλο πριν κανουν κατι που θα τις καταστρεψει ..................................σας παρακαλω σταματηστε τις εξαντλητικες διαιτες υπαρχουν τοσοι αλλοι φυσικοι τροποι.........................ακουστ� � με μν κανετε κακο σε σας..............ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑς ΑΓΑΠΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    ειπες τη χασαμε και τρομαξα

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    Originally posted by mcan
    ειπες τη χασαμε και τρομαξα
    3 λαλουν και 2 χορευουν

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by NADINE

    Το θέμα έχει και στο παρελθόν πολλάκις τεθεί και μάλιστα ήταν ο λόγος
    που χάσαμε από την παρέα μας τη Νεφέλη...Ελπίζω αυτή τη φορά να τύχει της δέουσας προσοχής!
    Μπορεί το πληκτρολόγιο μου να μη γράφει ελληνικά τελευταία,αλλά νομίζω πως διατηρώ την ικανότητα μου να χειρίζομαι τη γλώσσα με σαφήνεια.
    Αναφερόμουν στο λόγο που εγκατέλειψε το φόρουμ μας η Νεφέλη,η οποία χαίρει άκρας υγείας και γελά τώρα πολύ με όλα αυτά.
    Προς το παρόν δε χάσαμε κανέναν εξαιτίας όσων κατά καιρούς εδώ μέσα διαβάζουμε και ελεύθερα εκτυλίσσονται...
    Ελπίζω να συνεχίσουμε να περιοριζόμαστε σε απώλειες μελών από το φόρουμ κι όχι ατόμων από τη ζωή!

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Thessalonili
    Posts
    4
    Ρε παιδια καταλαβαινω την αγανακτηση και τις αντιδρασεις ολων για τις απαραδεκτες προτασεις της mcan γιατι αλλωστε και η δικη μου αντιδραση ηταν η ιδια..αλλα μηπως απο την αλλη πρεπει να σκεφτουμε οτι η mcan δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα αρρωστο πλασμα που παλευει με τους δαιμονες της?μηπως αντι να την κραζουμε και να την απωθουμε απο την συγκεκριμενη σελιδα θα ειχε νοημα να της επιστησουμε την προσοχη για τον τροπο που σκεφτεται και να την βοηθησουμε ολοι μαζι να καταλαβει το αδιεξοδο των προτασεων της?η κοπελα εχει προβλημα στον τροπο που αντιλαμβανεται το φαγητο και τη σχεση της μαζι του..μεσα σ'αυτα τα πλαισια της αρρωστιας προτεινε αυτα που προτεινε....θελω να πιστευω οτι δινουμε το χερι ο ενας στον αλλον προκειμενου να συνειδητοποιησουμε τα παραλογα προτυπα σκεψης που μας διακατεχουν και δεν αλληλοκραζομαστε απλως οταν γινεται αντιληπτη απο καποιον η παρουσια τους...αν η mcan ανοιξει την σελιδα και διαβασει ολα τα βρισιδια{που δεν λεω,δικαιολογημενα εχει φαει} με τι κουραγιο θα μας ξαναγραψει?θα νιωσει προφανως οτι την απορριπτουμε!Αν λοιπον υπηρχε εστω και μια πιθανοτητα να βρει νοημα στις εμπειριες και τα λεγομενα των υπολοιπων και σιγα σιγα να αρχισει να αλλαζει και με τη δικη μας στηριξη,τωρα σαν να μου φαινεται οτι με τη σταση μας ελαχιστοποιουνται αυτες οι πιθανοτητες...Δεν λεω καλα κανατε οσοι ξεκαθαρισατε οτι τετοιες μεθοδοι ειναι απαραδεκτες και καταστροφικες αλλα νομιζω οτι οι υπολοιποι χαρακτηρισμοι για την κοπελα ξεφυγαν καπως...δεν θελω να προσβαλλω κανεναν και το λεω πραγματικα καλοπροαιρετα,γι αυτο θα με ενδιεφερε να ακουσω και την δικη σας αποψη...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    για να ξεκαθαρισουν καποια πραγμτα
    ΠΟΤΕ δεν θα συμβουλευα καποιον να θεσει τον εαυτο του κινδυνο
    παρα ΠΟΛΛΕΣ φορες εχω γραψει και τονισει ποσο ασχημο πραγμα ειναι η βουλιμια, και ο καθε τροπος αποβολης φαγητου. Ποσο βασανιζομαι εγω και ο καθενας που εχει μπει στον εφιαλτη του τελειου σωματος και παντα ΕΠΙΚΡΟΤΩ οποιον εχει καταφερει να ξεφυγει απο ολον αυτο τον κυκλο. Προσπαθω να σταθω διπλα σε καποιον που αντιμετωπιζει κατι απο οσα εχω περασει και οχι να τον σπρωξω πιο μεσα στα προβληματα. Αυτο φαινεται απο ολα τα ποστς μου οσον αφορα τις διατροφικες διαταραχες, τονιζοντας οτι η βουλιμια ειναι μια αρρωστια και οσα την ακολουθουν δεν θα ηθελα να τα εφαρμοσει κανεις.
    Περα απο ολα αυτα, αν πραγματικα πιστευα πως η διατροφη (για λιγο καιρο) μονο με φρουτα, θα εβλαπτε καποιον δεν θα το εγραφα. Οπως δεν εχω παροτρυνει ποτε καποιον να εφαρμοσει οσα κανω , αφου γνωριζω πως δεν ειμαι παραδειγμα προς μιμηση και πως πασχω απο μια ασθενεια. Αν εκανα μια προταση ειναι γιατι οσο την εχω δει εφαρμοσμενη (παντα για λιγο καιρο) δεν ειδα επιπτωσεις στη υγεια κανενος, αλλα για αυτο ειναι ανοιχτο το φορουμ, για να μπορει να διορθωσει ο καθενας τη λανθασμενη αποψη του αλλου.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by mcan

    για να ξεκαθαρισουν καποια πραγμτα
    ΠΟΤΕ δεν θα συμβουλευα καποιον να θεσει τον εαυτο του κινδυνο
    παρα ΠΟΛΛΕΣ φορες εχω γραψει και τονισει ποσο ασχημο πραγμα ειναι η βουλιμια, και ο καθε τροπος αποβολης φαγητου. Ποσο βασανιζομαι εγω και ο καθενας που εχει μπει στον εφιαλτη του τελειου σωματος και παντα ΕΠΙΚΡΟΤΩ οποιον εχει καταφερει να ξεφυγει απο ολον αυτο τον κυκλο. Προσπαθω να σταθω διπλα σε καποιον που αντιμετωπιζει κατι απο οσα εχω περασει και οχι να τον σπρωξω πιο μεσα στα προβληματα. Αυτο φαινεται απο ολα τα ποστς μου οσον αφορα τις διατροφικες διαταραχες, τονιζοντας οτι η βουλιμια ειναι μια αρρωστια και οσα την ακολουθουν δεν θα ηθελα να τα εφαρμοσει κανεις.
    Περα απο ολα αυτα, αν πραγματικα πιστευα πως η διατροφη (για λιγο καιρο) μονο με φρουτα, θα εβλαπτε καποιον δεν θα το εγραφα. Οπως δεν εχω παροτρυνει ποτε καποιον να εφαρμοσει οσα κανω , αφου γνωριζω πως δεν ειμαι παραδειγμα προς μιμηση και πως πασχω απο μια ασθενεια. Αν εκανα μια προταση ειναι γιατι οσο την εχω δει εφαρμοσμενη (παντα για λιγο καιρο) δεν ειδα επιπτωσεις στη υγεια κανενος, αλλα για αυτο ειναι ανοιχτο το φορουμ, για να μπορει να διορθωσει ο καθενας τη λανθασμενη αποψη του αλλου.
    Για να ξεκαθαρίσουν πραγματικά κάποια πράγματα,οφείλεις να παραδεχτείς πως έχεις δώσει ιδέες και συμβουλές,
    που θέτουν σε κίνδυνο την υγεία του άλλου(και δεν ήταν και λίγα τα ποστς σου αυτά-αυτά άλλωστε προκάλεσαν
    όλη αυτή την αντίδραση από τόσα μέλη,που δεν ξύπνησαν ξαφνικά μια μέρα από τσίμπημα της ίδιας τρελής μύγας)
    όπως ασφαλώς έχεις γράψει και τα απόλυτα αντιφατικά ποστς κατά της ανορεξίας,βουλιμίας,αγάπης κλπ.Κι οκ,δεν τρέχει και τίποτα
    να είσαι ασυνεπής στις θέσεις σου αναφορικά με ζητήματα ακαδημαϊκών συζητήσεων.Αλλά η δίαιτα για παράδειγμα χυμών
    για ένα μήνα που προτείνεις ή έστω δύο εβδομάδων αν δεν αντέχουμε,τα καθαρτικά,η μη αναφορά σου στη δίαιτα κοκαϊνης κλπ,
    ακόμα κι αν δε θεωρείς πως βλάπτουν την υγεία κάποιου, εφαρμοζόμενα για σύντομο χρονικό διάστημα,
    σίγουρα του ανοίγουν την πύλη των διατροφικών διαταραχών ή τον χώνουν πιο βαθειά στο πρόβλημα αν ήταν ήδη μέσα.
    Κι αν θεωρείς πραγματικά άρρωστο τον εαυτό σου,αυτό τουλάχιστον οφείλει να το γνωρίζει καλά το πετσί σου!
    Και για να κλείσουμε καλοπροαίρετα και θετικά όλη αυτή τη σημερινή ιστορία,σου λέμε πως είναι λανθασμένη η στάση σου αυτή
    (να χειριζεσαι την ιστορία κάποιου όπως την χειρίζεσαι,δηλ. ως πάτημα να πεις το δικό σου ζήτημα κι ας είσαι
    εκτός θέματος αναφορικά με την ερώτηση του άλλου ή βήμα να διαλαλήσεις άλλο ένα βουλιμικό σου κόλπο)
    κι ελπίζουμε στο μέλλον να μην την επαναλάβεις.Τέλος σου υπενθυμίζω πως αν πραγματικά αυτό που από εμάς χρειάζεσαι
    είναι στήριξη στον δικό σου αγώνα,βρες πιο ξεκάθαρο τρόπο να το εκφράσεις.Σίγουρα πάντως προς το παρόν μόνο αυτό
    δεν εισπράττουμε από σένα.Καλή σου νύχτα με την ελπίδα αύριο να ξημερώσει μια νέα μέρα στη μεταξύ μας σχέση!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Αμφιβάλλεις πώς κάποια κορίτσια μπορεί εύκολα να πουν"έλα μωρέ,αυτή λέει πως δυο βδομάδες με φρούτα δεν κάνουν κανένα κακό,ας το κάνω κι εγώ";Eγώ καθόλου.Όλοι και όλες ψάχνουμε να βρούμε έναν σύμμαχο για να δικαιολογήσουμε τα λάθη μας,είναι η εύκολη λύση,η πιο ανέξοδη.Προτιμώ λοιπόν να θεωρηθώ αυστηρή,παρά να αισθάνομαι πως αφήνουμε δικλείδες να ωραιοποιούμε διαταραχές.Τίποτε το μεμπτό δεν υπάρχει λοιπόν στην ώθηση σε λάθος συνταγές,μαγικές και-αποδεδειγμένα-ζημιογόνες;Eδώ δεν είμαστε για να χαιδεύουμε τ'αυτιά κανενός,αλλά να συμπαραστεκόμαστε,ναι,αλλά θέτοντας όρια.Ποια είναι αυτά;Kαμιά και κανένας μας δε θα παρουσιάζει ως μια χαρούλα προτάσεις που μπορεί να οδηγήσουν κάποιον άλλον σε χειροτέρευση της υπάρχουσας κατάστασής του.
    Αυτό νομίζω πως προυποθέτει μία συμμετοχή μας σε ένα φόρουμ διατροφικών διαταραχών.Αλλιώς θα ήμασταν σε pro-ana site,έτσι δεν είναι;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    αν πινω μόνο νερο κ 1/2 ποτηρι χυμο την ημερα για 10 μερες θα τα καταφερω;
    Θα τα καταφέρεις ? να πας στο νοσοκομείο όμως!
    Είναι τεράστιο λάθος αυτό που σκέφτεσαι.
    Να συμβουλευτείς έναν ειδικό.
    Από τη στιγμή που κάνεις βουλιμικά επεισόδια θέλεις ειδική στήριξη.
    Διαφορετικά με μια διατροφή από έναν καλό διαιτολόγο, θα μπορούσες να τα καταφέρεις μια χαρά.
    Προφανώς όμως δεν είναι πλέον τα κιλά το πρόβλημα.
    Σε παρακαλώ δραστηριοποιήσου σύντομα μήπως είναι ακόμα νωρίς και προλάβεις.
    Σου εύχομαι τα καλύτερα!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    καλα για αν με υποστηριξε η lbp, πρεπει να ειπα μεγαληα μαλ@@@κια___

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Ρε αι..

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •