σας παρακαλω, δωστε μου καποια συμβουλη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    Μπηκα στο site Πολυ καλο φαινεται.αλλα μ πεφτει λιγο μακρια το κεντρο.

    βρηκα ενα παρομοιο στον πειραια.θα παω αυριο να δω τι παιζει.εκλεισα ραντεβου.

    αντε παλι ξανα μανα να λες απ την αρχη την ιστορια της ζως σ...αυτο βαριεμαι.....

    βασικα ξερω πως πρεπει να βρω μια ασφαλεια...καποιον να μ πει το 1 το 2 το 3, κ να νιωσω καλα επειδη θα ξερω οτι μετα θα υπαρχει το 4....αν με καταλαβενετε τι θελω να πω.....ας πουμε θελω να ξερω οτι θα χω 1 μερα ελευθεριας την βδομ, να φαω οσο κ οτι θελω, κ οτι αυτο δν θα με παχυνει.κ οτι δν χρειαζεται να το κανω εμετο.επειδη ολη την υπολοιπη βδομ θα προσεχω!!!!!γινεται αυτο?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Μαίρη, η δική μου ταπεινή γνώμη είναι ότι αν όλη την εβδομάδα προσέχεις και τρως υγειινά, σαλάτες με κρέας, φρούτα και γιαούρτια κτλ αν μία φορά την εβδομάδα φας ότι θέλεις (του σκασμού δηλαδή) δεν πρόκειται να πάρεις δράμι!
    Πρόσεχε λοιπόν όλη την εβδομάδα και απόλαυσε όλα τα απαγορευμένα το Σάββατο αλλά ΧΩΡΙΣ ΕΜΕΤΟ!
    Αν το κάνεις αυτό σιγά σιγά νομίζω θα σου περάσει αυτή η λύσσα και το αμόκ να φας μια μέρα μέχρι σκασμού!
    Εν πάσει περιπτώσει γιατί δεν το δοκιμάσεις 2-3 εβδομάδες και να ζυγιστείς! Θα δεις και συ η ίδια ότι δεν θα έχεις πάρει καθόλου βάρος (μπορεί και να έχεις χάσει) και κυρίως ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΜΕΤΟ!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Κοριτσια να σας πω και εγω τη γνωμη μου? Θεωρω πως στους βουλιμικους ανθρωπους αυτο με το μια φορα την εβδομαδα ελευθερο ειναι μεγα ΛΑΘΟΣ. Κι ας προσεχεις πολυ ολες τις υπολοιπες. Να σας πω γιατι. Γιατι ετσι συνεχιζεις να εχεις το φαγητο εξιδανικευμενο και στο επικεντρο της ζωης σου και των ενδιαφεροντων σου. Στερεισαι 6 μερες,πεινας,υποσιτιζεσαι και καθε βραδυ πεφτεις πεινασμενος για υπνο ευχομενος να ονειρευτεις τα γλυκα και τις πιτσες που θα φας την 7η μερα. Ζεις αυτες τις 6 μερες οπως οπως καρτερωντας την 7η μερα. Θεοποιεις ο,τι στερεισαι,λιγουρευεσαι ολη την ωρα τα γλυκα εξω απο το ζαχαροπλαστειο που περνας και τα κανεις να φανταζουν στο μυαλο σου σαν τροπαιο που θα το κερδισεις την 7η μερα. Ε,οχι,δεν ειναι αυτη η λυση για την βουλιμια. Αυτο μπορουν να το διαχειριστουν σωστα ισως μονο οι ανθρωποι που εχουν ισορροπημενη σχεση με το φαγητο,ΟΧΙ εμεις. Και οταν ερχεται αυτη η 7η μερα -αν καταφερεις να κρατηθεις δηλαδη μεχρι τοτε- σαβουριαζεις τα κερατα σου με βουλιμικο τροπο,τρως τον αμπακο με μανια και λυσσα,χωρις αληθινη απολαυση απο ενα σημειο και επειτα και καταληγεις με το στομαχι πρησμενο και την ψυχη κενη. Μπραβο σου,τι κερδισες? Κι ας μην πηρες κανενα κιλο,νομιζεις οτι ετσι ξεπερνιεται η βουλιμια?

    Εμεις,αν θελουμε πραγματικα να γιατρευτουμε,πρεπει να ξεχασουμε ολες αυτες τις μεθοδους που απλα συντηρουν το προβλημα,δεν κανουν τιποτα αλλο. Γιατι θα ερθει καποια στιγμη με μαθηματικη ακριβεια που μετα την 7η μερα δεν θα μπορουμε να σταματησουμε και θα γινει το ιδιο και την 8η και την 9η και παλι απο την αρχη. Οσο το φαγητο καθεται σε
    βασιλικο θρονο μεσα στο μυαλο μας,τοσο δεν προκειται ποτε να το ξεπερασουμε.

    Κατα την αποψη μου η λυση βρισκεται στο να θεωρησουμε ολες τις τροφες περιπου ισες. Να τις απομυθοποιησουμε. Εννοειται πως θα εξακολουθησει να ειναι πιο νοστιμη μια σοκολατα απο μια σαλατα,αλλα οχι σε βαθμο τρελλας. Πρεπει να κουλαρουμε λιγο απεναντι στις ερεθιστικες γευσεις,αλμυρο και γλυκο. Να τρωμε καθε μερα περιπου το ιδιο,ισορροπημενα,αλλα οχι ακραια. Τη μια μερα μιση σοκολατα μαζι με το κανονικο φαγητο μας,αλλα οχι πατατακια. Την αλλη λιγα πατατακια μαζι με το ποτο μας,αλλα οχι γλυκο. Και παει λεγοντας,αλλα να καταφερουμε να μη μας νοιαζει και τοσο. Να μη νιωθουμε στρεσσαρισμενοι απεναντι στο ακουσμα του φαγητου,να ειμαστε χαλαροι και να το "παιζουμε" εμεις οχι να μας "παιζει",οπως κανουν ολοι οι ανθρωποι που δεν εχουν τετοιο προβλημα.

    Επισης οι βουλιμικοι ειναι ανθρωποι ευαισθητη στην εννοια της ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ. Για να νιωθουν ασφαλεις θελουν να εχουν την υπερβολη μεσα στη ζωη τους. Θελουν να νιωθουν πως μπορουν να τρωνε π.χ. υπερβολικα,αναζητουν το ακραιο και μισουν το μετρο στο φαγητο γιατι ετσι τους παιρνεις το "παιχνιδι" τους. Καταλαβαινετε τι θελω να πω. Γι αυτον ακριβως το λογο θελουν να εφαρμοζουν τακτικες,οπως αυτην με την 7η μερα που τρως οτι και κυριως ΟΣΟ θες. Ξερουν οτι εκει θα λυσσαξουν και θα εκτονωθουν. Ομως ετσι δε λυνουν ουσιαστικα το προβλημα και αργα η γρηγορα θα ξανακυλησουν. Ποναει να επιβαλλεις μετρο,ποναει να βγαλεις εγκεφαλικα το φαγητο απο τη ζωη σου,την εξαρτηση σου,αλλα δε γινεται αλλιως... Ειναι μεγαλη σφαλιαρα γιατι εχεις καταληξει να εισαι πολυ κακομαθημενος απεναντι στον εαυτο σου,αλλα δεν εχει αλλο δρομο. Αν θελουμε πραγματικα να σταματησουμε να ειμαστε βουλιμικες και να ζησουμε τη ζωουλα μας καθαρα και αληθινα,μακρια απο αυτον τον εφιαλτη,πρεπει να σταματησουμε να ψαχνουμε παραπλευρους δρομους. Ο δρομος ειναι ενας κι ας ποναει. Το φαγητο να ειναι ο,τι και το νερο. Διψας,πινεις και μετα το ξεχνας μεχρι να ξαναδιψασεις. Ειπε κανεις ποτε οτι θα διψαω για 6 μερες και θα πιω τον αμπακο την 7η? Ειπε κανεις ποτε οτι θα μεινω απλυτος για 6 μερες και θα κανω μπανιο 5 ωρες την 7η? Η οτι θα μεινω αυπνος 6 μερες και θα κοιμαμαι ολη την 7η μερα? Οχι. Ετσι πρεπει να το αντιμετωπισουμε,αν θελουμε να γιατρευτουμε. Σαν μια απλη βιολογικη αναγκη και τιποτα αλλο,γιατι ετσι ειναι. Και το μυαλο να ξεκολλησει,να ασχοληθει επιτελους με αλλα πραγματα και οταν μας βγαινει αντιδραση με κατι να το βλεπουμε με συμπονοια και αγαπη,γιατι μονο ετσι θα γλιτωσουμε τα βουλιμικα. Αυτη ειναι η γνωμη μου.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    32
    ωραια πολυ καλα εκανες και εκλεισες ραντεβου..θα σε βοηθησει θα δεις και ολα θα πανε καλα!!!

    Ως προς αυτο που λες παντως μπορω εγω να σε διαβεβαιωσω (το εχω πει νομιζω και σε αλλο μου ποστ) με σιγουρια οτι δν θα παρεις γραμμαριο..το εκανα και εγω για μηνες αυτο..μια φορα την εβδομαδα ετρωγα τα παντα χωρις εμετο και μετα υποσιτισμος για να μην παχυνω..πετυχαινει..αλλα το θεμα ειναι για ποσο???

    Εγω αντεξα για καποιους μηνες να το κανω αυτο (εχοντας βεβαια στην καμπουρα μου 2 χρονια ανορεξιας που κυριολεκτικα εκει δν ετρωγα τιποτα) και τελικα κατεληξα να κανω σταδιακα καθε μερα υπερφαγηκο...και εκει παιρνεις κιλα...και δν νομιζω οτι ειναι κατι που θελεις..

    Αυτο που θα σου προτεινα ειναι να κανεις μια νεα αρχη εφοσον αυριο εχεις ενα νεο ραντεβου ψυχολογο..βαλτε σαν στοχο να μαθεις να τρως σωστα και να απενοχοποιησεις τις τροφες..γιατι αυτο το πραγμα ναι μεν ειναι πρακτικο να τρως μια φορα την εβδομαδα μονο και δν παχαινεις αλλα σε βαθος χρονου δν λειτουργει..το μυαλο σου ολη την εβδομαδα βασανιζεται ζει σε μια σκεψη στερησης και ανοιγουν οι πορτες μια μερα οπου μπορεις να φας ανεξελενκτα..ετσι δν θα μαθεις ποτε το μετρο και δν θα καταλαβαινεις ποτε ποτε πεινας πραγματικα γιατι το μυαλο που υποφερει ολη την εβδομαδα θα σε κατακυριευει εκεινη την ημερα κανοντας σε να τρως υπερογκες ποσοτητες χωρις πραγματικα να πεινας..θα ταιζεις το μυαλο σου εκεινη την ωρα..ειναι η συμπεριφορα απεναντι στην τροφη που εχουμε..
    Καλυτερα λοιπον κουκλιτσα μου θα ητανε να τα αφησεις ολα αυτα πισω σου και να προσπαθησεις να τρως καποια στανταρ γευματα..στην αρχη μην συμπεριλαβεις τροφες που μπορει να σε οδηγησουν σε βουλημικο η υπερφαγικο αλλα να τρωσ μονο αυτα με τα οποια νοιωθεις ασφαλης και σταδιακα βαλε και τα υπολοιπα..
    Θα δεις οτι μολις μπεις σε ενα προγραμμα δν θα θελεις με τιποτα να βγεις απο αυτο και να το χαλασεις..θα μαθεις να ακολουθεις και την ορεξη σου..
    Τελοσπαντων ευχομαι ολα να σου πανε καλα αυριο στο ραντεβου σου!!!Ελπιζω να σε βοηθησαμε!!!!Αμα θελεις πες μας και πως τα πηγες!!!!kissessssssssssss:)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Ευχή είσαι απόλυτα σωστή. Συμφωνώ μαζί σου.
    Αλλά είναι πολύ δύσκολο αυτό ρε γμτ...
    Και γω έχω ξεκινήσει μία εβδομάδα τώρα πολύ αποφασισμένη και δεν έχω κάνει την παραμικρή ατασθαλεία αλλά αν μου πεις "είσαι σίγουρη πως θα φτάσεις στο τέλος, θα τα καταφέρεις?", δεν θα ξέρω τι να απαντήσω.. γιατί ίσως δεν νιώθω ακόμα αρκετά δυνατή, γιατί δεν έχω αποβάλλει τις κακές μου συνήθειες, που τις νιώθω μέσα στην ημέρα σαν διαβολάκια πάνω από το κεφάλι μου...
    Και ειλικρινά ακόμα και στα κιλά μου να πάω, πάντα το φαγητό για μένα θα είναι μεγάλη απόλαυση και ΟΧΙ ΑΝΑΓΚΗ όπως πχ το νερό που ανέφερες..ή ο ύπνος...

  6. #21
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    32
    ποπο ευχη ποσταραμε σχεδον ταυτοχρονα και δν προλαβα να δω το ποστ σου..πραγματικα εδωσες ρεσιταλ!!οπως τα λες ειναι!!!με αυτην την κατασταση οχι απλα δν διωχνουμε το προβλημα το συντηρουμε..και οσο συντηρεις ενα προβλημα τοσο αυτο συσσωρευται και καποια στιγμη βγαινει στην επιφανεια ολο μαζεμενο..ετσι εγινε και σε μενα..το συντηρουσα και καποια στιγμη εσκασε ολο μαζι..τελοσπαντων στο μονο που θα διαφωνισω ειναι στο οτι ο δρομος ναι μεν ειναι ενας αλλα δν ποναει..υπαρχουν τροφεσ που μπορουμε να τρωμε ανεξελενκτα και εκει ειναι ολο το παιχνιδι..μπορεις να φας οσα λαχανικα θελεις ψητα βραστα σαλατες και διαφορουσ γευστικουσ συνδυασμους με ολα αυτα..και ετσι επι της ουσιας δν χανεσαι με τις ποσοτητες..ποσοτητες μετρα στο κρεας που θα φας στο ψαρι και στα υπολοιπα..

  7. #22
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    32
    το φαγητο lida μου δυσκολα θα βγει απο το μυαλο μας..ισως με οβοτομη καποια μερα..αλλα τουλαχιστον αφου ειναι συνεχεια στο μυαλο μας ας ειναι με τον σωστο τροπο.
    Μην ανχωνεσαι και ολα θα πανε καλα..ειμαι σιγουρη οτι θα τα κααταφερεις!!!εισαι στην αρχη και οπως λενε καθε αρχη και δυσκολη..θα εχεις διαφορες σκεψεις που θα κυριευουν το μυαλο σου αλλα θα δεις οτι σιγα σιγα θα εξασθενισουνε !!!!
    Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου!!!!:):)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    μμμ......καλο ....αλλα κ μονο που προσπαθω να τα σκεφτω με πιανει πονοκεφαλος.

    προσπαθισα να παρομοιασω το φαγητο με το νερο, μου φανηκε καλη ιδεα οπως ειπες, αλλα κ εκει εχω προβλημα, επειδη ΠΟΤΕ δεν επινα νερο κ τους 3 τελευταιους μηνες μετα απο παρεμβαση του διαιτολογου μ μ ειπε να πινω με το ΖΟΡΙ 3 λιτρα νερο την μερα.οποτε κ αυτο κανω αναγκαστικα κ παω ολο wc και μ την δινει.

    οντως θελω να ξερω πως δν θελω να χω καποιο μετρο γτ με εκνευριζει!!!!γιατι δλδ αλλες να τρωνε ο,τι θελουν κ να μην παιρνουν κιλα κ να προσπαθουν να παχυνουν κ απο πανω???

    ασε που ειμαι κ Θεοφοβουμενη κ φοβαμαι οτι μια μερα ολα θα μου γυρισουν κ θα παθω ακριβως οσα φοβαμαι.....

    ειμαι συνηδητοποιημενη, ξερω τι θελω, ξερω πως να το παρω, κ δν φοβαμαι τι θα παθω μονο κ μονο επειδη ακομα δν εχω παθει κατι . δν μ εχουν πεσει τα μαλλια ουτε μ χουν χαλασει τα δοντια!!!!!!το μονο που σκεφτομαι συνεχεια ειναι οτι θελω να φαινονται τα κοκκαλα μου κ να τα πιανω, κ να μπορω να τρωω....οχι σπιτικα φαγητα...αυτα δεν τα ξερναω....αυτα δεν τα τρωω καν σε μεγαλες ποσοτητες....τα τρωω ολη τη βδομ σε 2 δαχτυλα.....αλλα τα junk food και τα γλυκα.....αυτα μονο θελω να τρωω τονους!κ ειναι απιστευτο που εξακολουθω να το θελω ενω καθε φορα μετα υποφερει το στομαχι μ απο τον εμετο κ το πρηξιμο κ το κεφαλι μ απο τις ενοχες

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    επισης φοβαμαι να μαθω...αλλα θα ρωτησω.....επειδη εμενα ο φοβος μ δν ειναι τοσο τα οσα θα παθει η υγεια μ κ τα εσωτερικα μ οργανα κ τα μαλλια μ κ τα δοντια μ (κ αυτο επειδη οπως προειπα δν εχω την ανεση να κανω καθημερινα πια εμετο) ο φοβος μ ειναι ΜΟΝΟ το παχος, οποτε η ερωτηση μ ειναι η εξης: (κ παρακαλω να μ απαντησετε προσεγμενα επειδη εκτος απο βουλιμια με πασχω κ απο ΦΟΒΙΑ του βαρους που ειναι εντελως διαφορετικο) πως μπορει μια βουλιμικια να καταληξει χοντρη???????αν κανει για καιρο καθε μερα βουλιμικα πχ?????

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Τωρα ειναι λεπτο το 8εμα, αλλα 8α προσπα8ησω να απαντησω προσεγμενα. Εξαρταται απο το τι τρως, γιατι καθε πραγμα μεταβολιζεται πιο γρηγορα. Πχ αν φας γλυκα και τα βγαλεις, τις εχεις παρει τις θερμιδες. Επισης αν κανεις βοθλιμικα κα8ε μερα (δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι γεγονος, αλλα αυτο συμβαινει σε εμενα) Ο οργανισος συνηθιζει στην αφαγια επομενως και μια σαλατα να καταναλωσεις χωρις να τη βγαλεις αυτο 8α σε παχυνει - εστω στη ζυγαρια- γιατι τι σωμα 8α κρατηση τις επιπλεον θερμιδες απο αυτες που εχει συνηθισει να παιρνει. Τα υπολοιπα θα σου τα πω στο msn :)

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    18
    [iειμαι συνηδητοποιημενη, ξερω τι θελω, ξερω πως να το παρω, κ δν φοβαμαι τι θα παθω μονο κ μονο επειδη ακομα δν εχω παθει κατι . δν μ εχουν πεσει τα μαλλια ουτε μ χουν χαλασει τα δοντια!!!!!!το μονο που σκεφτομαι συνεχεια ειναι οτι θελω να φαινονται τα κοκκαλα μου κ να τα πιανω, κ να μπορω να τρωω....]Originally posted by mairh1985[/i]
    μμμ......καλο ....αλλα κ μονο που προσπαθω να τα σκεφτω με πιανει πονοκεφαλος.

    προσπαθισα να παρομοιασω το φαγητο με το νερο, μου φανηκε καλη ιδεα οπως ειπες, αλλα κ εκει εχω προβλημα, επειδη ΠΟΤΕ δεν επινα νερο κ τους 3 τελευταιους μηνες μετα απο παρεμβαση του διαιτολογου μ μ ειπε να πινω με το ΖΟΡΙ 3 λιτρα νερο την μερα.οποτε κ αυτο κανω αναγκαστικα κ παω ολο wc και μ την δινει.

    οντως θελω να ξερω πως δν θελω να χω καποιο μετρο γτ με εκνευριζει!!!!γιατι δλδ αλλες να τρωνε ο,τι θελουν κ να μην παιρνουν κιλα κ να προσπαθουν να παχυνουν κ απο πανω???

    ασε που ειμαι κ Θεοφοβουμενη κ φοβαμαι οτι μια μερα ολα θα μου γυρισουν κ θα παθω ακριβως οσα φοβαμαι.....

    ειμαι συνηδητοποιημενη, ξερω τι θελω, ξερω πως να το παρω, κ δν φοβαμαι τι θα παθω μονο κ μονο επειδη ακομα δν εχω παθει κατι . δν μ εχουν πεσει τα μαλλια ουτε μ χουν χαλασει τα δοντια!!!!!!το μονο που σκεφτομαι συνεχεια ειναι οτι θελω να φαινονται τα κοκκαλα μου κ να τα πιανω, κ να μπορω να τρωω....οχι σπιτικα φαγητα...αυτα δεν τα ξερναω....αυτα δεν τα τρωω καν σε μεγαλες ποσοτητες....τα τρωω ολη τη βδομ σε 2 δαχτυλα.....αλλα τα junk food και τα γλυκα.....αυτα μονο θελω να τρωω τονους!κ ειναι απιστευτο που εξακολουθω να το θελω ενω καθε φορα μετα υποφερει το στομαχι μ απο τον εμετο κ το πρηξιμο κ το κεφαλι μ απο τις ενοχες

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    18
    καλησπέρα κ από εμένα.....μάλλον κάποιο λάθος έκανα στην παράθεση που προσπάθησα να κάνω.....συγγνώμη....

    ήθελα να σταθώ στο κομμάτι που η μαίρη έλεγε πως το μόνο που θέλει είναι να πιάνει τα κόκκαλά της.....
    έτσι ακριβώς νιώθω κ εγώ....είμαι 44 κιλά με ύψος 1,58....αλλά θέλω να χάσω τουλάχιστον 2 κιλά κ να ξαναπιάνω τα κόκκαλά μου πολύ καλύτερα από τώρα....δεν μπορώ όμως να το καταφέρω....παλεύω συνέχεια αλλά τα πολλά βουλιμικά με έχουν καταντήσει απλά να προσπαθώ να διατηρήσω το βάρος μου....δεν υπάρχει τίποτα αλλο στο μυαλό μου εκτός από το φαγητό...ζω γ τις στιγμές που θα φάω...
    ακόμη και τώρα,που είμαι καθαρή από εμετούς μία εβδομάδα σχεδόν ( με νορμάλ διατροφή και συχνά γεύματα ) είμαι σίγουρη πως θα ξανακυλήσω....τρέμω από το φόβο μου...νιώθω πολύ χάλια.....
    η εναλλασσόμενη κατάσταση βουλιμίας - ανορεξίας μου έχουν στερήσει ολόκληρη τη ζωή μου....δεν ζω πλέον....είμαι 31 χρονών κ έχω να κάνω σχέση 3 χρόνια....δεν βγαινω με τους φίλους μου και σιχαίνομαι τον εαυτό μου που τον αναγκάζω να μην ζει.....
    πραγματικά κορίτσια έχω αρχίσει να πιστεύω πως δεν υπάρχει σωτηρία.....
    θαυμάζω τόσο πολύ τις κοπέλες που το κατάφεραν.....είναι άδικο ρε γμτ να τα ζούμε όλα αυτά.....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    ειναι παρα πολυ δυσκολο ακομα κ σε ψυχολογο να πας αμα δεν ειχες πραγματικα καποιο προβλημα η καποιο τραυμα στο παρελθον. στην περιπτωση μ ειναι απλα κομπλεξ κ ματαιοδοξια, κ φυσικα τα γονιδια!!!!!!

    αλλα ενταξει το θεμα ειναι να μπορεσεις να το δεις πιο απλα, πιστευω οτι επειδη το χουμε ψαξει πολυ και ξερουμε τα παντα γυρω απο αυτο, γιαυτο φοβομαστε. δες καποιον ειδικο ισως σε βοηθησει και αμα σ δωσει καποια φαρμακευτικη αγωγη να ηρεμισεις ακομα καλυτερα.απο αυτη την αποψη εγω εχω καλητερεψει. επισης να σ πω τι αλλο με εχει βοηθησει να σ πω μπας κ βοηθησει κ σενα...γιατι δεν μπορω να σε ακουω ετσι....σε νιωθω.....απλα ΜΗΝ ζυγιζεσαι,....προκαλει τρελο αγχος κ πρηζεσαι!!!!εχω να ζυγιστω 1,5 μηνα κ παρ ολο που εχω ανασφαλεια που κ που, νιωθω πιο απελευθερωμενη!!!!!!δοκιμασε το κ εσυ. μπορεις να βλεπεις απο τα ρουχα σου πως εισαι

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    18
    μαιρη,σ'ευχαριστώ κατ'αρχην για την απάντηση

    έχω πάει σε ψυχίατρο και ακολούθησα κανονικά θεραπεία και για ένα άλλο πρόβλημα που έχω....γενικά παλεύω και με γιατρούς εδώ και 8 περίπου χρόνια....δεν βοηθήθηκα όμως ουσιαστικά,παρόλα τα χάπια που έχω κατεβάσει....δεν λέω πως φταίνε οι γιατροί....η ουσία είναι εμείς τι κάνουμε για τον εαυτό μας...όταν όμως δεν αγαπάς τον εαυτό σου και θέλεις συνέχεια να τον τιμωρείς,οι άλλοι λίγα μπορούν να κάνουν γι'αυτό.....
    όσο για τη ζυγαριά,τώρα ζυγίζομαι κάθε Δευτέρα γιατί,όπως είπες κ εσύ,είναι πολύ επώδυνη διαδικασία.....κ σήμερα που ζυγίστηκα με έδειχνε ένα κιλό παραπάνω κ φρίκαρα.....παρηγοριέμαι όμως γιατί έχω 8 μέρες να κανω βουλιμικό κ απλά ελπίζω πως θα καραφέρω σιγά σιγά να χάσω.....δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει....αλλά για μένα πάντα μαρτύριο είναι το σαββατοκύριακο,γιατί το έχω συνδυάσει με τεμπελιά,άραγμα στον καναπέ και βουλιμικά.....ελπίζω κ εσύ να είσαι καλύτερα....φιλιά

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    γλυκια μ κακως πολυ κακως ζυγιζεσαι καθε Δευτερα αφου λες κιολας οτι ο μεγαλυτερος κινδυνος των βουλιμικων σου ειναι το σαβ.κυριακο!!!!επειδη αμα κανεις βουλιμικα μετα 3 μερες εχεις κατακρατησεις μεχρι κ 3 κιλα. εγω ππριν 2 μηνες που ζυγιζομουν φανατικα καθε μερα ειχα παρατηρησει οτι μετα απο τα βουλιμικα σαβκυριακα μ , καθε δευτερα ημουν μεχρι κ 3 κιλα πανω τα οποια φευγαν σε 2 μερες. φυσικα φρικαρα αλλα φοραγα ενα παντελονι που ειχα ως ''μαρκαρισμενο'' κ αφου ειδα οτι μου εκανε, παει να πει οτι αποκλειετε να παχυνα σε 2 μερες 3 κιλα κ επανερχομουν στην πραγματικοτητα. τωρα εχω 2 μηνες να ζυγιστω κ ωρες ωρες με τρωει να ανεβω ζυγαρια!!!!αλλα ξερω αμα ανεβω θα γινω ΣΚΑΤΑ!τωρα απλα προσπαθω κ εχω μειωσει τα βουλιμικα αισθητα. αλα οντως τα σαβκυριακα ειναι βασανο!κ οντως ειναι ψυχολογικο!!!κ μενα αυτο μ χει μεινει!!!!!!!αυτο προσπαθω πλεον να λυσω. 2 μερες ολες κ ολες! τρομερο!!!!!!!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •