Τρώτε αργά ή γρήγορα; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    να σας πω ένα κόλπο να τρώτε αργά? αντικαταστήστε το πιρούνι με ξυλάκια που τρώμε σε κινέζικο έχει πλάκα και τρώς και πιο αργά !!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Αξίζει να τρώμε πιο αργά μόνο αν επιταχύνεται ο μεταβολισμός. Αλλιώς γιατί;; :P

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    για καλυτερη πεψη της τροφης, με οσα οφελη συνεπαγεται αυτο, ισως? ε? λεω εγω τωρα...!
    μου φαινεται πολλα περνας στο ντουκου απο οσα γραφουμε...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Δηλαδή δεν το' ξερα έπρεπε να προσέχω κάθε λέξη, διαγώνισμα γράφουμε; Εκτός από αυτό, εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα, δλδ με το στομάχι μου έλεος πια

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    τρωμε πιο αργα κ προσηλωνομαστε στο φαγητο ωστε να συνηδειτοποιησουμε οτι τρωμε, τί τρωμε, να δωσουμε τροφη σε ολες τις αισθησεις, γευση, οσφρηση, οραση, ακομα και την αφη.
    Τοτε ασυναισθητα ελεγχουμε κ το ποσο τρωμε, αν αυτο μας ικανοποιει, αν ανταποκρινεται σε νορμαλ ποσοτητα για μας, αν πρεπει να φαμε κ αλλο, αν δεν πρεπει αλλα επιλεγουμε συνειδητα να φαμε παραπανω χωρις να επιβαρυνομαστε τυψεις μετα αφου ηταν επιλογη μας...
    καντε το φαγητο επιλογη σας, κοψτε το τσιγαρο ωστε να το νιωθετε 100%, σταματηστε να αδιαφορειτε για το τι θα φατε, προσπαθηστε να βρειτε την χρυση τομη αναμεσα στο τρωω και σκαω/τρωω και απολαμβανω-συντηρουμαι/τρωω και πειναω.
    Τιποτα δεν ειναι τυχαιο στις σχεσεις μας κ σιγουρα δεν ειναι τυχαιος ο ρυθμος που τρωμε στη σχεση μας με το φαγητο... ναι σχεση δεν ειναι? κ μαλιστα απαιτητικη και με απροοπτα! μην τρωτε εκνευρισμενοι, αγχωμενοι οπως δε θα κανατε ποτε διαλογο με το ταιρι σας οταν ειστε στην τσιτα. δωστε χρονο στον εαυτο σας να ηρεμησει πριν απο το γευμα. τοτε δεν θα σας κατσει ο,τι κι αν φατε κ θα εχετε τη δυνατοτητα να τοελεγξετε αντι να σας ελεγχει...
    παντα ειχα προβλημα ποσοτητας φαγητου κ οχι ποιοτητας...αυτο δε σημαινει οτι δεν ειμαι παχυσαρκη
    οσο πιο αργα κ ηρεμα τρωω τοσο λιγοτερο τρωω κ τοσο περισσοτερο χορταινω. το φαγητο πρεπει να χορταινει ολα τα αλλα κ μετα το στομαχι. τοτε δεν ειναι απλα καυσιμο για να ζησουμε αλλα κ απολαυση...χωρις περιττες θερμιδες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    Και ο γυμναστης μου, μου έχει πει πως οσο πιο αργα τρως, τόσο το καλητερο. Αυτό, γιατί όταν τρως γρήγορα, ο οργανισμός δε καταλαβαίνει τις ποσότητες που καταναλώνει, εμ αποτελεσμα να ζητάς το κατι παραπάνω. Οταν τρως πιο αργα, η τροφη αλεθεται σωστα, χονευεται πιο σωστα και στην ιδεα του να μασας αρκετη ωρα, ο οργανισμος χορταίνει. Επίσης, συμβουλή του ηταν μετα το φαγητο, 1 ποτηρι νερό.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    ναι κ πριν ενα κανει καλο, φουσκωνει. το νερο καταλαμβανει οσο ογκο εχει στο ποτηρι μεσα στο στομαχι μας. οποτε μενει λιγοτερος χωρος να γεμισει με φαγητο. βεβαια αυτο ειναι προσωρινο αφου το...κανουμε πιπι

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    51
    γεια σας!!!ειμαι καινουρια στο φορουμ. καλως σας βρηκα. λοιπον εχω ενα φιλο ο οποιος ειναι ο πιο αδυνατος ανθρωπος που εχω δει (εκτος μοντελων) και τρωει οτι βλακεια υπαρχει σε μεγαλες ποσοτητες και οτι ωρα ναναι!!! παιδια τρωει εκνευριστηκα αργα.οταν ολοι εχουν τελειωσει το 2ο σουβλακι αυτος ειναι στη μεση του πρωτου!! προσπαθει να παχυνει και δεν μπορει σας λεω!! σιγουρα πιανει...

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    12
    παιδιά εγώ δυστυχώς δεν τρώω...καταπίνω!!!ευτυχώς φουσκώνω γρήγορα και έτσι δεν τρώω πολύ αλλα μιλάμε
    αν πεινάωωω(ειδικά μετά την γυμναστική), αμάσητα τα κατεβάζω.'Οσες φορές προσπάθησα να φάω αργά απλά...δεν τα κατάφερα,μόνο άν με πονάει κανα δόντι!!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Τρώω εξαιρετικά αργά όσο και να πεινάω, όχι τώρα που ειμαι σε διατροφή, αλλά πάντα από μικρή.
    Δε νομίζω οτι με αδυνατίζει αυτό, όμως βοηθά στη καλή πέψη. Μου προκαλεί δε μεγάλο εκνευρισμό
    και δε μπορώ να φάω ήρεμη, όταν ο διπλανός μου τρώει λαίμαργα και γρήγορα.

    Αυτό που λέγεται για τα 20 λεπτά, αληθεύει, γιατί αυτό είναι το χρονικό διάστημα που χρειάζεται ο εγκέφαλος
    μας για να στείλει το σήμα " στόπ χορτάσαμε" στο στομάχι μας. ΄Οχι όμως οτι αυτό μας αδυνατίζει.
    Απλά έτσι έχουμε πιθανότητες να φάμε λιγότερο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    καλως ηρθατε κοριτσια! λιλυ συμφωνω. βικυ ετσι εκανα κ εγω κ μια μερα μετα το γυμναστηριο κοντεψα να πνιγω απο τη μανια μου να φαω. εκει ειπα ΣΤΟΠ θα τρως αργα στο εξης. ετσι κι εγινε

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    12
    Badgirl ευτυχώς αυτό δεν το έχω πάθει ακόμα αλλά η αλήθεια είναι ότι πρέπει να το αλλάξω γιατί δεν είναι σωστό,το κακό ρε γμτ είναι ότι ο άντρας μου τρώει ακόμα πιο γρήγορα απο 'μένα και δεν θα έχω συμπαράσταση,χαχαχα!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Sanel, καλώς ήρθες στην παρέα μας! Σου εύχομαι τα καλύτερα

    Vicky μου , έχει δίκιο η badgirl, πολλά προβλήματα μπορεί να προκληθούν από αυτό,
    και αφού ο άνδρας σου τρώει πολύ γρήγορα, να μια ευκαιρία να τρώς εσύ πιο αργά
    και λιγότερο, έτσι θα πετύχει και η δίαιτα!!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    12
    χαχαχα,βεβαίως και θα πετύχει Lily μου αφου δεν θα προλαβαίνω να φαω!!!!!και τα κιλάκια θα φύγουν και θα μάθω να μασάω!!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •