υπερφαγια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    irenep
    Guest

    υπερφαγια

    καλημερα σας.ειμαι καινουργια στο site σας.αποφασισα πως ηρθε η ωρα να γραφτω και εγω υστερα απο ενα μεγαλο επεισοδιο υπερφαγιας.τον τελευταιο καιρο εχασα καποια κιλα σταδιακα και χωρις στερησεις αλλα αντιμετωπιζω πολυ συχνα επεισοδια υπερφαγιας.θελω να χασω ακομα καποια κιλα αλλα ηδη πηρα πισω καποια λογω του προβληματος μου.θελω να αδυνατισω οχι επειδη το εχω τοσο μεγαλη αναγκη αλλα για να αισθανομαι εγω πιο ανετα με το σωμα μου.το θεμα μου ειναι καθαρο ψυχολογικο αλλα δεν το θεωρω τοσο σοβαρο για να απευθυνθω σε ειδικο.υπαρχουν τροποι απο προσωπικη σας εμπειρια ωστε να ελεγχω τις ποσοτητες που τρωω;γιατι πραγματικα τρωω χωρις να πειναω και μετα εχω τυψεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    Γιατι δεν γραφεις στο ''Παχυσαρκια''?
    Νομιζω θα βοηθηθεις καλυτερα εκει.
    Καλη σου αρχη και καλα κουραγια.

  3. #3
    irenep
    Guest
    σε ευχαριστω μαλλον αυτο θα κανω.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    49
    Καλώς ήρθες,
    επειδή αντιμετωπίζω και γω το ίδιο πρόβλημα με σένα,η μόνη λύση είναι (εκτο΄ς απο το να βρείς τα αίτια πηγαίνοντας σε ένα ψυχολόγο) να γεμίσεις την ημέρα σου με ενδιαφέροντα πράγματα.όταν σε πιάνει η λύσσα να βγαινεις για ένα περπάτημε ή τρέξιμο να βγεις για ψώνια η για ένα καφέ.Εγω την περίοδο που το καταπολεμώ όταν πεινάω σκέφτομαι ας φάω κάτι υγιεινό τώρα και ας κανω μερικες ασκησούλες.Και μετά νιωθω τόσο ωραία που δεν θέλω να χαλάσω αυτη την αίσθηση..Πρέπει να εντάξεις στη ζωή σου την άθληση και να λες οτι μόνο μια φορά την εβδομάδα θα ξεφευγω διατροφικά.Κια οταν σε πιανει λυσσα να σκέφτεσαι την προηγουμενη φορα που την νικησες ποσο ωραια ενιωθες.
    Καλή δύναμη.

  5. #5
    irenep
    Guest
    σε ευχαριστω lostdora. η αληθεια ειναι οτι γυμναζομαι ηδη τους τελευταιους 3-4 μηνες σχεδον 4 φορες την εβδομαδα. εχω δει διαφορα στο σωμα μου (οχι μεγαλη) και στις αντοχες μου. αλλα πιστευω πως αν δεν βρω ισορροπια στην διατροφη μου δεν θα δω αποτελεσματα. ελπιζω πως οταν ξεκινησει η σχολη μου (ειμαι φοιτητρια) θα μπορω να το ελεγχω καλυτερα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    6
    αχ ρε κοριτσια πραγματικα πως σας καταλαβαινω!
    ενω ολα πηγαιναν ρολοι στην διαιτα μου με το που ηρθα να μεινω με τους γονεις μου (ειμαι φοιτητρια κ μενω μονη οποτε μπορουσα να ελεγχω τι φαγητα θα εχω σπιτι μου)εδω και μια βδομαδα εχω μια λυσσα,κατεβαζω οτιδηποτε υπαρχει στο ψυγειο κυριως γλυκα!μετα νιωθω τετοιες τυψεις που σιχαινομαι τον εαυτο μου και πιθανως μετα απο λιγο να ξαναφαω παλι χωρις λογο!τοσος καιρος προσπαθειας χαμενος θα παει το βλεπω...θα τα ξαναπαρω κ παλι απο την αρχη,μεχω βαρεθει!
    παντως πραγματικα πιστευω πως το κλειδι οπως ειπε κ η lostdora ειναι η ενασχοληση με αλλα πραγματα ωστε να ξεφευγεις απο τη σκεψη του φαγητου.
    κ εγω irenep μου περιμενω πως κ πως να αρχισει η σχολη μου μπας κ μπω σε προγραμμα γενικα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    κοριτσακια μου!!! ποσο σας καταλαβαινω! Αφαγια- αφαγια και μετα βουρ στο ψυγειο.
    Ειδικα σμρα γυρισαν οι γονεις μου κ τι το ηθελα εφαγα μια ΜΑΚΑΡΙΝΑΔΑ ΚΑΙ ΨΩΜΙ. χαλασα ολη την ημερα και μετα αργησα πολυ να τα βγαλω γιατι παντου υπηρχε καποιος. Γιατι ρε γαμωτο να μην ειμαστε δυνατεσ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    καλη δυναμη επισης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Κορίτσια έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν κάνω εμετούς. Μια έβδομάδα προσέχω τι τρώω και το σαββατοκύριακο αδειάζω το ψυγείο, τα ράφια του σπιτιού και της γειτονιάς ολόκληρης.Μετά πάλι ξεκινώ από την αρχή. Βέβαια χάνω βάρος αλλά περνάω τα σαββατοκύριακα και τη Δευτέρα σε μαύρη απελπισία, πρισμένη και κακόκεφη.

  10. #10
    irenep
    Guest
    koritsia nomizo pos toylaxiston eseis me katalabainete. den tin paleyo allo.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4
    Γεια σας!Είμαι καινούρια στην παρεα σας και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα!Δεν ξέρω τι παθαίνω!Ενώ ουσιαστικό πρόβλημα με κιλά δεν έχω ούτε εγώ,απλά όπως είπε και η κοπέλα παραπάνω θέλω να χάσω κάποια για να νιώθω καλύτερα,ώρες ώρες με πιάνει ένα πράγμα...ορμάω στο ψυγείο και κατεβάζω ό,τι βρω,με αποτέλεσμα μετά να πονάει τρομερά το στομάχι μου,να γίνεται χάλια η ψυχολογία μου και όλες οι προσπάθειες που έκανα να πάνε στράφι!Κάποιες φορές ελέγχω τον εαυτό μου,αλλά μετά ξανακυλάω!Αυτό το πράγμα με κάνει να νιώθω τόσο χάλια που η μόνιμη σκέψη μου είναι στο φαϊ.Τι πρόγραμμα θα έχω στο φαγητό για να χάσω κιλά και έπειτα,τι θα φάω γιατί με έπιασε μια μανία για φαγητό.Ένας φαύλος κύκλος.Μου έχει καταστρέψει τη ζωή!Απορρίπτω τα αγόρια γιατί νιώθω χάλια με τον εαυτό μου,απομον;vνομαι από τους φίλους και δεν βγαίνω γιατί νιώθω χοντρή και φουσκωμένη.Έχω προσπαθήσει να το σταματήσω πολλές φορές ,αλλά ως τώρα,έχω αποτύχει.Νιώθω απίστευτα χάλια και η ζωή μου για μένα δεν έχει ενδιαφέρον έτσι όπως είναι! :(
    Θέλω να το αλλάξω αυτό και ξεκινάω την προσπάθειά μου δυναμικά!Ευχηθείτε μου καλή τύχη και να τα καταφέρω αυτή τη φορά και το ίδιο ελπίζω και για σας! :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Έλα,αγγελοδάκρυ μου,έλα,πάμε δυναμικά άλλη μία!
    Δε θα είναι εύκολο ούτε γρήγορο,αλλά όπως κι άλλοι πριν από σένα το παλεύουν με επιτυχία έτσι κι εσύ!
    Ψάξε μέσα σου τι σε ωθεί στις βουλιμικές αυτές κρίσεις,τι σου λείπει,κάνε τους συχσετισμούς σου,
    τις μικρές αλλαγές στη συμπεριφορά σου,γέμισε τη ζωούλα σου με πράγματα που αγαπάς,αντιστάσου
    σε όσα διαιωνίζουν τον φαύλο κύκλο,αναζήτησε βοήθεια αν κρίνεις πως τη χρειάζεσαι στην προσπάθεια σου αυτή...
    Υπάρχει η Ανάσα,το ελληνικό κέντρο διατροφικών διαταραχών,ιδιώτες ψυχολόγοι...Μίλα ανοιχτά!Μην το φοβάσαι!
    Κι εμείς εδώ είμαστε εντωμεταξύ!Ας γίνουν οι αχτίδες αισιοδοξίας,ήλιος να στεγνώσει τα δάκρυα σου...
    Φιλάκια πολλά και καλώς σε βρίσκουμε!

    --->www.hcfed.gr

    --->www.anasa.com.gr

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλημέρα Angel_tears και καλώς μας ήρθες!


    Ήθελα να σε ρωτήσω, μετά από τα επεισόδια αυτά της υπερφαγίας που έχεις κάνεις εμετό ή απλά περιμένεις να χωνέψεις? Καμιά φορά, αν στερείσαι πολύ και για μεγάλο χρονικό διάστημα κάνοντας δίαιτα, ο οργανισμός ξεσπάει. Επίσης, παίζει και να σε πιάνει υπογλυκαιμία και να τρως υπερβολικά και απότομα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Και βέβαια σου το ευχόμαστε AngelTears,να δεις πως με ενημέρωση,επιμονή και συμπαράσταση,θα πάνε όλα καλύτερα,αρκεί να το παλέψεις,με σταθερότητα και δίχως πανικό.Ε,δεν αλλάζουν τα nicknames αμέσως,ξεκίνα να το κάνουμε ΑngelSmiles καλέεεε!
    Καλημέρα και σε όλα τα κορίτσια,πάμε δυνατά!Δελφινάκι,τα φιλιά μου!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4
    Originally posted by NADINE
    Έλα,αγγελοδάκρυ μου,έλα,πάμε δυναμικά άλλη μία!
    Δε θα είναι εύκολο ούτε γρήγορο,αλλά όπως κι άλλοι πριν από σένα το παλεύουν με επιτυχία έτσι κι εσύ!
    Ψάξε μέσα σου τι σε ωθεί στις βουλιμικές αυτές κρίσεις,τι σου λείπει,κάνε τους συχσετισμούς σου,
    τις μικρές αλλαγές στη συμπεριφορά σου,γέμισε τη ζωούλα σου με πράγματα που αγαπάς,αντιστάσου
    σε όσα διαιωνίζουν τον φαύλο κύκλο,αναζήτησε βοήθεια αν κρίνεις πως τη χρειάζεσαι στην προσπάθεια σου αυτή...
    Υπάρχει η Ανάσα,το ελληνικό κέντρο διατροφικών διαταραχών,ιδιώτες ψυχολόγοι...Μίλα ανοιχτά!Μην το φοβάσαι!
    Κι εμείς εδώ είμαστε εντωμεταξύ!Ας γίνουν οι αχτίδες αισιοδοξίας,ήλιος να στεγνώσει τα δάκρυα σου...
    Φιλάκια πολλά και καλώς σε βρίσκουμε!

    --->www.hcfed.gr

    --->www.anasa.com.gr
    Ax,σε ευχαριστώ πολύ και εσένα και όλους για την υποδοχή! :)
    H αλήθεια είναι ότι περίπου έχω καταλάβει τι με ωθεί σε αυτές τις κρίσεις:η μοναξιά,η τελειομανία μου,η βαρεμάρα και το κλείσιμο στο σπίτι,η στενοχώρια για τους τσακωμούς με την οικογένειά μου,το άγχος.. και ίσως και τόσοι άλλοι παράγοντες που είναι βαθιά ριζωμένοι μέσα μου και με κάνουν να καταφεύγω στο φαγητό σαν παρηγοριά.Απλά κάποιες φορές,η αυτοκυριαρχία μου χάνεται,τα βλέπω όλα μαύρα και γι'αυτό δεν με νοιάζει να φάω τόσο εκείνη τη στιγμή,άσχετα που θα το μετανιώσω μετά.
    Σκέφτομαι αν βρω το χρόνο να βλέπω που και που κανένα ψυχολόγο έστω στο δήμο της περιοχής μου και ήδη προσπαθώ να εντάξω κάποια χόμπι μέσα στην ημέρα μου έτσι ώστε να είναι γεμάτη και να μην σκέφτομαι συνέχεια το ρημαδοφαγητό!
    Έλα,πάμε γερά όλοιιιιιιι! :D

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •