Νεα στην παρεα σας και εγκυμονουσα! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    athens
    Posts
    61
    γιατι δεν λες στην μαια (που ντε και καλα θελει να σε ζυγισει) να σου δωσει μια διατροφη για να προσεξεις τη μαμα και το μωρακι της.εννοω να σου προτεινει κατι για την λιγουρα του γλυκου ,τι θα ετρωγε εκεινη?

  2. #32
    Χμ, η μαια ειναι πολυ μικρη και δεν νομιζω οτι θα πολυξερει απ αυτα. Ισως το ζητησω απο το γιατρο μου. Θα της ελεγα οτι δε ζυγιζομαι και κανε οτι θες, αλλα φοβαμαι οτι θα το πει στο γιατρο και θα γινει θεμα ακομα περισσοτερο. Αχ, και η Δευτερα πλησιαζει και οσο χαιρομαι που θα δω το μωρο μου τοσο αγχωνομαι για το ζυγισμα. Αν μπορουσα ημουν ικανη να το αναβαλω ξανα, αλλα θα αρχισει να απορει και ο αντρας μου... Ειναι τετοιος βραχνας να ξυπνας και να κοιμασαι με το αγχος των κιλων, κι ωστοσο να μην εισαι ικανος να κανεις τιποτα γι αυτο. Γιατι να μην εχω αυτοπειθαρχια?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    Τελικα πρεπει να ειναι πολυ ζεστη η ολη διαδικασια της μητροτητας....!!!

    Δεν ειχα κατα νου μεχρι τωρα να μπω στη θεση μιας μητερας... βλεπεις το μετα και αυτο σε τρελαινει...!!!!

    Αλλα το πριν ειναι παρα πολυ ζεστο...!!!

    Με το καλο!!! Καλη λευθερια!!!! σε ποιο μηνα εισαι?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    forgetful,αντιλαμβάνομαι τις διαστάσεις που έχει πάρει το όλο θέμα μέσα σου,
    αλλά έχω την αίσθηση πως χάνουμε την ουσία.Το πόσο βάρος παίρνεις
    δεν έχει να κάνει με την επίκριση σου ή τον χαρακτηρισμό σου ως απείθαρχη.
    Ο γιατρός έχει πολλές πελάτισες σαν κι εσένα και σιγά μην τραβάει ζόρι πόσο ζυγίζετε!
    Το μόνο που έχει σημασία είναι αν κι εφόσον το βάρος θα μπορούσε να δημιουργήσει
    προβλήματα πιθανόν στο έμβρυο ή εσένα.Για την υγεία σας και μόνο μιλάμε!
    Και ούσα ήδη μητέρα είμαι σίγουρη πως θέλεις το καλύτερο και για το παιδί αυτό
    και για τον εαυτό σου βέβαια.Σε διαβάζω και θυμάμαι τις εποχές που πλήρωνα
    τους διαιτολόγους για μπαμπούλες χωροφύλακες,που αγχωνόμουν κι αισθανόμουν
    υπόλογη,που έκανα δίαιτα ή καλύτερα ζούσα στην αφαγία λίγο πριν το ραντεβού
    μπας και τους ξεγελάσω...Ή τότε που δεν είχα 20 στον έλεγχο και σχεδίαζα την απολογία
    του Σωκράτη απέναντι στους γονείς μου!Δεν είμαστε πλέον παιδιά!Η ζωή μας μας ανήκει!
    Οι επιλογές μας είναι καθαρά δικές μας και στο δικό μας πετσί βαραίνουν κι οι συνέπειες τους!
    Κι αν ακούγομαι κάπως αυστηρή τώρα,δεν είναι που δε σε νιώθω το ζόρι που περνάς,
    είναι που νιώθω πως χρειάζεσαι το ταρακούνημα που χρειαζόμουν κι εγώ και δε μου έδιναν
    για χρόνια κι έφτασα σήμερα εδώ από τα πολλά χαϊδολογήματα...Η πρόθεση μου είναι μόνο
    η καλύτερη,πίστεψε με!Προσπέρασε το λόγο μου αν ενοχλεί και εστίασε στην ουσία του.
    Πάνω από όλα η υγεία η δική σου και του παιδιού σου!Μην επιτρέπεις σε κανέναν εκτός εσού
    να σε κρίνει ούτε καν να σου ρίξει στραβή ματιά!Χρωστάς μόνο στο έμβρυο και την forgetful!
    Στο γιατρό σου και τη μαία του χρωστάς μόνο το αντίτιμο της επίσκεψης σου για τις υπηρεσίες τους.
    Πάρε τις χρήσιμες πληροφορίες για την κατάσταση σου(ανάμεσα στις οποίες είναι και το βάρος σου)
    κι από και και πέρα αποφάσισε πώς θα τις αξιοποιήσεις!Περιμένουμε νέα από το ραντεβού!Ανάσες
    κι όλα θα πάνε μια χαρά!Είμαστε όλοι δίπλα σου!Να είσαι όμως πάνω απ'όλους δίπλα σου εσύ!Φιλάκια!

  5. #35
    Σ ευχαριστω πολυ! Ειμαι στον πεμπτο μηνα, εχω καιρο ακομα μπροστα μου(και κιλα να παρω δυστυχως). Οσο για τη μητροτητα, εχεις απολυτο δικιο. Και για το μετα που σε τρελαινει. Αλλα ξερεις τι? Πολλες φορες σε τρελαινει και ευχαριστα, βλεπω την κορη μου και χαμογελαω οσο κουρασμενη η στεναχωρημενη κι αν ειμαι, κι αυτο σημαινει πολλα.

  6. #36
    NADINE οχι μονο δε με ενοχλουν τα λογια σου αλλα ισως ειναι και αυτα που χρειαζομαι να ακουσω. Οντως κανω σαν κακομαθημενο παιδακι και θα προσπαθησω να συνελθω. Σ ευχαριστω...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1,346
    Το δευτερο περιμενεις? Αυτο αγορακι? Κοριτσακι?

    Πραγματικα πρεπει να αλλαζει εντελως η γυναικα οταν γινεται μητερα ε....?

    Δε ξερω, εγω δε νιωθω ετοιμη απο πλευρας μου να κανω τετοιο βημα με τον αντρα μου, αν εκεινος θελει πολυ....

    Δε νιωθω σιγουρη γιαμενα, αν θα τα καταφερω, αν θα αντεξω τετοια ευθυνη... πρεπει ομως να εινι πολυ γλυκο!!!

    Αυτο που μου αρεσει μεχρι στιγμης, ειναι να ψωνιζω ρουχαλακια, μπιχλιμπιδακια κ ολα τα υπολοιπα μωρουδιακα! Οταν ερχεται η ωρα να ψωνισω δωρακια για τα ανηψια μου ειναι η καλυτερη μου!!!


  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by forgetful

    NADINE οχι μονο δε με ενοχλουν τα λογια σου αλλα ισως ειναι και αυτα που χρειαζομαι να ακουσω. Οντως κανω σαν κακομαθημενο παιδακι και θα προσπαθησω να συνελθω. Σ ευχαριστω...
    Χαίρομαι,καλή μου!Αλήθεια,χαίρομαι πολύ!Αλλά δεν είμαστε κακομαθημένες!
    "Καλομαθημένες" ακούγεται καλύτερα,δε νομίζεις;Μην πέσει το σπίτι μας να μας πλακώσει!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    forgetful, η δίαιτα που μου έδωσε ο γιατρός μου ήταν απλή. μου είπε να μην συνδυάζω υδατάνθρακες και πρωτεϊνες στο ίδιο γεύμα και να τρώω πάντα σαλάτα με το φαγητό. Επέμενε να τρώω πρωϊνο, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό και βραδυνό χωρίς όμως να τρώω μεγάλες ποσότητες και να μην τρώω πάνω από ένα γεύμα με υδατάνθρακες την ημέρα. Κάθε εβδομάδα είχε δύο μεσημεριανά με ψάρι, ένα με κόκκινο κρέας, ένα με κοτόπουλο, ένα με ζυμαρικό ή ρύζι και δύο με λαδερό ή όσπριο. Μία φορά την εβδομάδα μου έλεγε να τρώω κάτι "απαγορευμένο" αν το θέλω για ψυχολογικούς λόγους (π.χ. γαριδάκια, πατατάκια, πάστα ...) Από γλυκά είχε μόνο μία κουταλιά γλυκό του κουταλιού ή μέλι ή ταχίνι με μέλι κάθε μέρα ή ένα μικρό κομματάκι μαύρη σοκολάτα. Δεν ήταν στερητική δίαιται και ήταν και η μόνη περίοδος της ζωής μου που ακολούθησα ένα πρόγραμμα γυμναστικής και άσκησης με συνέπεια. Ίσως γιατί ένιωθα ότι έχω υποχρέωση απέναντι στο παιδί. Τέλος πάντων πήρα μόνο 7 κιλά και όταν γύρισα από το μαιευτήριο δεν είχα κανένα από τα κιλά της εγκυμοσύνης. ΑΥΤΑ!!! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ. Μακάρι να μπορούσα να εφαρμόσω και τώρα μια τέτοια διατροφή!!!

  10. #40
    mtsek85 ναι, περιμενω το δευτερο μωρακι μου και ειναι αγορακι! Και οντως η μητροτητα αλλαζει πολυ μια γυναικα. θα σου πω μονο οτι κι εγω δεν ενιωθα καθολου μα καθολου ετοιμη να γινω μητερα, η εγκυμοσυνη προεκυψε τυχαια αλλα τελικα ηταν ο,τι ομορφοτερο μου εχει συμβει και ευτυχως που εγινε ετσι, γιατι αν περιμενα να το παρω αποφαση μπορει να μην το αποφασιζα και ποτε!!

  11. #41
    NADINE διαβαζω και ξαναδιαβαζω τα λογια σου, να τα αποστηθισω, να μου γινουνε βιωμα. Κι εγω πολλες φορες εχω σκεφτει οτι χρειαζομαι το ταρακουνημα μου, οτι καποιος πρεπει να μου τα πει εξω απ τα δοντια! Σ ευχαριστω και καθε σου προτροπη ειναι ευπροσδεκτη!

  12. #42
    mag σ ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες σου! 7 κιλα??!! Αυτο ειναι μεγαλο κατορθωμα! Εγω εχω ηδη παρει 7 κιλα, για να καταλαβεις! Μακαρι απο δω κι εμπρος λιγο να σου μοιασω...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Τι κάνει η μανούλα της παρέας μας?

    Forgetful, περιμένω κι εγώ να μάθω τα νέα για σενα και το μωράκι σου τη Δευτέρα που θα επισκεφτείς το γιατρό σου.

    Και που βέβαια και θα ζυγιστείς σα κυρία, και θα χαμογελάσεις σα κυρία, σε ενδεχόμενες παρατηρήσεις αν έχεις πάρει βάρος. Δε βλέπω το λόγο να το αρνηθείς το ζύγισμα και ούτε να έχεις άγχος. Δεν έκανες κάτι αξιόποινο για να περιμένεις τιμωρία και να φοβάσαι!

    Όλα θα πανε καλά, θα το δείς, εσύ να είσαι καλά και το μωράκι σου, να ξέρεις θα τα σκέφτεσαι κάποτε αυτά , όταν θα έχεις πια αδυνατίσει και θα έχεις το πιτσιρικάκι αγκαλίτσα και θα γελάς ή μάλλον θα γελάμε όλες μαζί οι .... κορμάρες που θα έχουμε γίνει !

    Φιλάκια
    Λίλυ

  14. #44
    Αχ Lily, απ το στομα σου και στου Θεου το αυτι! Ποσο θαρρος μου δινουν τα λογια σου! Ειδικα αυτο με τις κορμαρες που θα εχουμε γινει...τελειο! Θα σας πω σιγουρα τα νεα μου και σας ευχαριστω μεσα απ την καρδια μου για το ενδιαφερον σας. Ζω μακρια απο την πολη μου και τους δικους μου ανθρωπους, αλλα κοντα σας νιωθω οτι βρισκω μια ζεστη παρεα!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •