Φαγητό εκτός σπιτιού...κάθε φορά το ίδιο άγχος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519

    Φαγητό εκτός σπιτιού...κάθε φορά το ίδιο άγχος...

    Καλή σας μέρα και καλό μήνα!

    Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Σχεδόν κάθε φορά που τρώω έξω, κυρίως όταν δεν επιλέγω εγώ αυτό που θα φάω αλλά μου σερβίρουν συγκεκριμένο μενού, καταλήγω σε βουλιμικό.
    Το Σάββατο είμαι καλεσμένη σε ένα γάμο με το φίλο μου και μετά έχει τραπέζι...Έχω αγχωθεί πάλι πάρα πολύ γιατί δε θέλω να ξαναπέσω στα ίδια...
    Καμιά λύση απελπισίας, καμιά οδηγία προς ναυτιλομένους, καμιά ιδέα αυτοάμυνας...?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλή μέρα να έχουμε! Λοιπόν δελφίνι μου, θα πας στο γάμο με οργανωμένο σχέδιο:
    1) Θα είσαι ήδη φαγωμένη από πριν, με το δικό σου σπιτικό μενού, ώστε να μη δώσεις περιθώρια στον εαυτό σου να ξανακυλήσει μετά το γλέντι. Όσο για το τραπέζι αυτό καθαυτό, πίστεψέ με το κόλπο πιάνει, το κάνω κάθε φορά που με καλούν σε λατρεμένο εστιατόριο και πάλι τρώω κι εκεί, αλλά όχι όπως θα έτρωγα αν πήγαινα νηστική και
    2) Σκέψου τι άθλιο μενού σερβίρουν συνήθως στους γάμους.... Σε ελάχιστους σκέπτονται πραγματικά το αν θα ευχαριστηθούν οι καλεσμένοι το φαγητό τους, αυτό που προέχει συνήθως είναι το χαμηλό κόστος, δηλαδή πόσα ευρώ θα χρεωθούν ανά κεφάλι. Δεν σου αξίζει κάτι καλύτερο? Αν είναι να ξανακυλήσεις κάνε το με ό, τι καλύτερο. Ελπίζω να σε βοήθησα. Να περάσεις όμορφα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    Καλησου μέρα κι απο μένα δελφινακι...
    συμφωνώ με την άβα, όσο για μενα βάζω στο πιάτο μου σαλάτα άπειρη και κάτι ψητό, μοσχάρι κοτόπουλο κάτι ελαφρύ τέλος πάντων τρώω και λίγο ψωμάκι δεν λέω σε κανένα ότι κάνω δίαιτα όσο για το κρασί το αραιώνω με σόδα να περάσεις καλά φιλάκια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Από ότι έμαθα θα έχει γουρουνόπουλο.....Βαρύ ε? Αν πάω φαγωμένη όμως μπορεί και να μη θέλω να φάω εκεί γαιτί θα σκέφτομαι ότι έχω ήδη φάει...Σκέφτομαι πριν φύγω να φάω ένα γιαούρτι και 1-2 φρούτα ώστε απλά να μην πεινάω σαν λύκος...
    Ευχαριστώ βρε κορίτσια για τις απαντήσεις σας...!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Originally posted by dolphin
    Καλή σας μέρα και καλό μήνα!

    Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Σχεδόν κάθε φορά που τρώω έξω, κυρίως όταν δεν επιλέγω εγώ αυτό που θα φάω αλλά μου σερβίρουν συγκεκριμένο μενού, καταλήγω σε βουλιμικό.
    Το Σάββατο είμαι καλεσμένη σε ένα γάμο με το φίλο μου και μετά έχει τραπέζι...Έχω αγχωθεί πάλι πάρα πολύ γιατί δε θέλω να ξαναπέσω στα ίδια...
    Καμιά λύση απελπισίας, καμιά οδηγία προς ναυτιλομένους, καμιά ιδέα αυτοάμυνας...?
    Να σου πω εγώ τι κάνω:
    Διαλέγω από όλο το μενού μία κατηγορία τροφών.
    Π.χ. να φάω κρεατικά με σαλάτα, θαλασσινά με σαλάτα ή ζυμαρικά με σαλάτα?
    Οπότε ότι έρχεται στο τραπέζι και είναι στη κατηγορία που επέλεξα το καταναλώνω ? ότι δεν είναι ? την επόμενη φορά.
    Εμένα απέδωσε!
    Και τρώω χωρίς τύψεις!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Πολύ σωστά, Irene κι εγώ αυτό κάνω, μόνο μια κατηγορία φαγητού, ε και κανένα γλυκάκι στο τέλος ,
    δε το αφήνω αυτό :D

  7. #7
    Εγω τωρα τελευταια οταν τρωμε εξω με παρεα ή μιλαω συνεχεια και Ω τι κριμα , μου πηραν το πιατο και δεν προλαβα να φαω ή ταιζω(μπουκωνω για την ακριβεια) τον φιλο μου με οτι θεωρω πιο παχυντικο απο το πιατο μου και καλα ειμαστε στα μελια ακομα ή -δεν το συστηνω- κανω κανα 2 τσιγαρα -οπου επιτρεπεται- για να μην πεσω με τα μουτρα! Τωρα που το σκεφτομαι ο φιλος μου εχει παρει κανα δυο κιλα τωρα τελευταια λες να εναι απο αυτο?! Ουπς!

    Α και πινω νερο ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ! και φουσκωνεις και μεχρι να πας τουαλετα θα εχει και ουρα.. το εχασες το πιατο!

    Κατα τα αλλα κοιτα να περασεις καλα στο γαμο και το τελευταιο που να σε αγχωνει να ειναι το φαγητο!
    Εαν δε, το ριξεις στο χορο και καλυτερα θα περασεις και θα καψεις και θερμιδες!(πιστεψε με εκ πειρας στο λεω μεχρι προσφατα με τραβαγανε και δεν σηκωνομουν- Καλε οχι, απο το βαρος, Δεν ηθελα!)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Ααααχχχ, ντρέπομαι εγώ, δε χορεύω γενικώς και ειδικά σε αυτό το γάμο θα είμαι ξένη μεταξύ ξένων και θα ντρέπομαι ακόμα περισσότερο.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...Θα τις σκέφτομαι εκείνη την ώρα και θα παίρνω κουράγιο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλημέρα σας!


    Οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν σχετικά με τη δεξίωση του Σαββάτου. Ενώ αρχικά, έφαγα από το μπουφέ μια καλή μερίδα επιλέγοντας υγιεινά φαγητά μετά πίνοντας αρκετό κρασί (έτσι την πατάω κάθε φορά), έχασα τον έλεγχο...
    Το βουλιμικό συνεχίστηκε και χθες, χωρίς εμετούς ευτυχώς.
    Ελπίζω σήμερα να μου πάει καλά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    εγω λεω οτι εχεις δικαιωμα 1 φορα τη βδομαδα να σαβουριασεις
    θεωρω υγεια το να μπορεις να το κανεις χωρις τυψεις και χωρις να τιμωρησεις τη=ον εαυτο σου την επομενη
    (μπορει να κανω και λαθος)

    θα εκανα ομως το κολπο με το πολυ νερο (μια που το περισσοτερο φαι το τρωμε απο βαρεμαρα/αμηχανια χωρις να το θελουμε πραγματικα) και θα ετρωγα και κανα φρουτο πιο πριν (ουτως η αλλως τρωω ανα 3 ώρες οπότε σιγουρα θα ετρωγα πριν φυγω απ το σπιτι μου)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    αν απλα ετρωγες καποιες φορες ασχετα πραγματα κ σε τεραστιες ποσοτητες (οπως κανω εγω) χωρις ομως να προκαλεις εμετο μετα,τοτε θα σε συμβουλευα το εξης:
    να μη λειπει τιποτε απο το διαιτολογιο σου ωστε να μη σε πιανει μανια.
    Επισης οταν προκειται να πας καπου κ ξερεις οτι εκει θα εισαι κυρια αλλα μετα θα φας τα παντα στο σπιτι που δε βλεπει κανεις, τοτε να φροντισεις εκει που θα πας...να φας!

    Εκανα το εξης προσφατα σε ενα τραπεζι γαμου...πηγα αποφασισμενη,...να φαω!
    εφαγα απο ολα τα πιατα, τα καταφχαριστηθηκα, οχι επειδη ηταν πολυ γευστικα αλλα επειδη ηθελα επιτελους να παω σε...τραπεζι...για να...φαω! Σκεφτηκα γιατι ολοι οι αλλοι να τρωνε κ εγω να ντρεπομαι? Το αποτελεσμα ηταν να περασω ενα ομορφο βραδυ χωρις τυψεις και μαλιστα την επομενη να νιωθω ξεφουσκωτη κ ομορφα με τον εαυτο μου. Γυριζοντας στο σπιτι που ασυναισθητα θελησα να φαω κατι ειπα οχι. "εφαγες εξω, περασες ομορφα, τελος". Να σου πω οτι απο τοτε εχω μπει σε πολυ καλο ρυθμο κ επιτελους χανω κιλα τρωγοντας απολα...κ οταν με πιανει βουλιμια ναι μεν τρωω ασχετα αλλα οχι σε ποσοτητα οπως πριν.
    πλεον μπορω κ λεω στοπ ακομα κ στη βουλιμια. ξεσπαω προγραμματισμενα! πχ λεω του δικου μου...σημερα παμε για σουβλακια κ τρωω μεχρι τελικης πτωσεως αρχιζοντας ομως με τεραστια σαλατα...οποτε με 2 σουβλακια τιγκαρα...

    να σημειωσω κ κατι αλλο...αυτο που λενε τα παιδια να τρως απο πριν εμενα δε με βοηθησε διοτι ετσι ετρωγα κ πριν κ μετα κ πιο μετα! απλα οταν ειναι να βγω δεν αλλαζω τιποτα, μονο το ειδος ττου φαγητου (σπιτι συνηθως τρωμε πιο λαιτ). κατα ταλλα οταν παω σε εστιατοριο που μπορω να επιλεξω μονη διαλεγω αλαδωτα φαγητα, πλουσιες σαλατες.,, με το κρασι εχω ενα προβλημα ομως :D αννεζινα καλη φαση αυτο με τη σοδα θα το δοκιμασω να το αραιωσω!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Originally posted by device
    εγω λεω οτι εχεις δικαιωμα 1 φορα τη βδομαδα να σαβουριασεις
    θεωρω υγεια το να μπορεις να το κανεις χωρις τυψεις και χωρις να τιμωρησεις τη=ον εαυτο σου την επομενη
    (μπορει να κανω και λαθος)

    θα εκανα ομως το κολπο με το πολυ νερο (μια που το περισσοτερο φαι το τρωμε απο βαρεμαρα/αμηχανια χωρις να το θελουμε πραγματικα) και θα ετρωγα και κανα φρουτο πιο πριν (ουτως η αλλως τρωω ανα 3 ώρες οπότε σιγουρα θα ετρωγα πριν φυγω απ το σπιτι μου)
    συμφωνω με το σαβουριασμα ομως προσωπικα με χαντακωνε γιατι το εκανα λαθος,.,πχ σαβουριαζα αλλα μετα δε το εκοβα :D απο τοτε που σαβουριαζω ελεγχομενα ειμαι τυπος κ υπογραμμος πιο ευκολα χωρις ανεβοκατεβασματα στο σακχαρο κ πεινα μετα... επισης αυτο με το νερο μια χαρα ακουγεται αλλα σκεψου να βγεις εξω καινα κατουριεσαι...δεν παω ποτε τουαλεττα εξω κ ειναι προβλημα...

    dolphin αυτο που ειπες οτι χανεις τον εελγχο με το κρασι μπορεις να το εκμεταλευτεις,,,
    το δυσκολο ειναι να καταλαβουμε γιατι χανουμε τον ελεγχο...
    επειδη κ εγω με το αλκοολ ξεφευγω κ μετα τρωω ο,τι ναναι θα σου πω τι κανω: οταν ειναι να πιω βγαινω με το φιλο μου που οταν του το ζητησω με συγκρατει στο θεμα αλκοολ.
    γενικα το αλκοολ ειναι πολυ ατιμο, οταν ειχα πρωτοκοψει το τσιγαρο κ επινα μετα καπνιζα αν δεν ηταν ο φιλος μου μαζι! Οταν ομως συνοδευου απο τον αντρα μου με συγκρατουσε...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Έφαγα πριν φύγω από το σπίτι 1 γιαούρτι και 1 μπανάνα. Ακριβώς για να μη λυσσάξω στην πείνα μέχρι τη δεξίωση. Απλά, έχασα τον έλεγχο λόγω κρασιού. Κι ενώ το ξέρω ότι το αλκοολ με πειράζει, έκανα το ίδιο λάθος πάλι.
    Όντως, το αλκοολ είναι άτιμο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    παιδια το αλκοολ ειναι η αιτια πολλων βουλιμικων
    δεν το κοβουμε καλητερα
    ετσι κι αλλιως δεν ειναι απαραιτητο
    κι ετσι τουλαχιστο θα μπορουμε να εχουμε ως ενα βαθμο τον ελεγχο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Τζενάκι έχεις απόλυτο δίκιο...Το άτιμο όμως το κρασάκι φέρνει κέφι και συνοδεύει τέλεια το τσιγάρο. Δυστυχώς όμως, όταν η βραδιά είναι μεγάλη, εγώ προσωπικά δε μπορώ να αρκεστώ στο 1 ποτηράκι. Έκανα μεγάλη βλακεία κι ακόμα την πληρώνω. Να φανταστείς ότι αρχικά, το αραίωνα και με σόδα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •