8 κιλά σε 20 μέρες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    36

    8 κιλά σε 20 μέρες...

    Καλησπέρα σας. :-)

    Όπως λέει και ο τίτλος, 8 κιλά σε 20 μέρες. Τόσα έβαλα.
    Έτσι απλά.
    Χωρίς καμιά αλλαγή στην, κατά τα άλλα προσεγμένη, διατροφή μου.

    Ξαφνικά δεν χώραγα στα ρούχα μου, τα παπούτσια μου με έσφιγγαν, το πρόσωπό μου είχε αλλάξει σχήμα. Τρομοκρατήθηκα.
    Δεν μου είχε ξανασυμβεί. Από όσο μπορώ να θυμάμαι τουλάχιστον.
    Ήθελα να κλαίω όλη μέρα, να είμαι κουκουλωμένη στο κρεβάτι μου και να μην κάνω απολύτως τίποτα.
    Ο πανικός με είχε κυριεύσει. Δεν το χωρούσε το μυαλό μου όλο αυτό.

    Να προσπαθώ να χάσω βάρος τα τελευταία 3,5 χρόνια με ρυθμό απελπιστικά αργό (1 ΜΟΝΟ κιλό το μήνα) και να παίρνω 8 κιλά σε 20 μέρες;

    Τελείωσε. Θα τρώω λαχανικά και πρασινάδες ΜΟΝΟ. Για όσο αντεξω και μετά βλέπουμε.
    Αντίδια, κουνουπίδια και παντζάρια. Και τσάι. Να ξεγελώ τη γεύση με κάτι διαφορετικό. Δυστυχώς άντεξα μόνο για 4 μέρες...
    Ακολούθησαν 4 μέρες παρέα με τη λεκάνη της τουαλέτας που την επισκεπτόμουν τουλάχιστον 10 φορές ημερησίως.
    Έκανα και εξετάσεις για λέυκωμα, κάλιο και νάτριο με όλες τις τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα.
    Πέρασαν 2 μέρες ακόμα μετά από όλο αυτό το, πρωτόγνωρο για μένα, επεισόδιο και το βάρος επανήλθε εκεί που ήταν πριν. Ευτυχώς...

    Η απορία όμως υπάρχει ακόμα. Τί ήταν όλο αυτό τελικά; Από τί προκλήθηκε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Καταρχήν καλώς ήρθες!
    Στο τέλος του μηνύματός σου μπερδεύτηκα, δεν κατάλαβα τίποτα. Τελικά τα έχασες αυτά τα 8 κιλά που πήρες μέσα σε 20 μέρες?
    Δεν μας λες επίσης πόσα κιλά είσαι. Γιατί αν είσαι 45 - 50 μετά από εξαντλητικές δίαιτες είναι λογικό να πήρες 8 κιλά σε 20 μέρες αν έτρωγες σαν μανιακή από την στέρηση που είχες επιβάλλει στον εαυτό σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Έκανες δίαιτα, σωστά? Τι έτρωγες ακριβώς? Ακτινίδια, πατζάρια και λάχανα? Όταν λες πήγαινες τουλέττα για 4 μέρες εννοείς ότι είχες διάρροιες ή ότι έκανες εμετούς?
    Κατακράτηση τόοοοοοσων υγρών πάντως αποκλείεται να ήταν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Βρε μήπως χάλασε η ζυγαριά?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    36
    Ας τα πάρουμε από την αρχή λοιπόν... :-)

    1. Ήμουν 182 πριν από 3.5 χρόνια και πλέον είναι 134 (λίγο πάνω, λίγο κάτω, ανάλογα τις μέρες).
    Πολύ καιρό τώρα κολλημένη σε αυτό το βάρος και χωρίς να έχω την ψυχική δύναμη να το παλέψω παραπάνω από όσο έκανα μέχρι σήμερα.

    2. Οι επισκέψεις στην τουαλέτα ήταν για την αποβολή υγρών διά της φυσιολογικής μεθόδου. :-P

    3. Όπως προείπα, έτρωγα: Αντίδια (όχι ακτινίδια), κουνουπίδια και παντζάρια.

    4. Ναι, χάθηκαν αυτά τα 8 κιλά.

    5. Η ζυγαριά δεν είναι χαλασμένη.




    Δεν ξέρω αν ήταν κατακράτηση υγρών, αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω κιόλας.





    Υ.Γ.: Καλώς σας βρήκα! :-)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Κατάλαβα.
    Μου κάνει εντύπωση αλλά μόνο σαν κατακράτηση υγρών θα μπορούσα να το ερμηνεύσω (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα).

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    γεια σου, καλωσ ηρθες!
    Να σου πω την αληθεια δεν θεωρω απιθανο σε 20 ημερες να δεις στη ζυγαρια 8 κιλα παραπανω, αλλα να το δεις και σταρουχα? Αυτο που υποθετω ειναι πως πηρες 2-3 και ολα τα αλλα ηταν υγρα. Δεν ξερω, ετρωγες και σωστα αδυνατον να ειναι λιπος!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    36
    Από τα ρούχα το κατάλαβα πρώτα. Και από τα παπούτσια. Όλο το σώμα είχε πρηστεί. Ένιωθα δυσκίνητη, άκαμπτη.

    Ίσως τα 2-3 κιλά κατακράτησης να είναι φυσιολογικά σε άνθρωπο με κανονικό βάρος, αλλά σε κάποιον που έχει το διπλάσιο από το κανονικό, να είναι παραπάνω.
    Who knows...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Κατακρατηση υγρων με 10 φορες την μερα τουαλετα για υγρα λιγο δυσκολο ομως....μηπως καποιο προβλημα με την περιοδο σου στο οποιο ισως οφειλοταν κ το πρηξιμο....?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Originally posted by NothingLeft
    Από τα ρούχα το κατάλαβα πρώτα. Και από τα παπούτσια. Όλο το σώμα είχε πρηστεί. Ένιωθα δυσκίνητη, άκαμπτη.

    Ίσως τα 2-3 κιλά κατακράτησης να είναι φυσιολογικά σε άνθρωπο με κανονικό βάρος, αλλά σε κάποιον που έχει το διπλάσιο από το κανονικό, να είναι παραπάνω.
    Who knows...
    νομιζω κατακρατηση ειχες αγαπητη...λιγο το κρυμμενο αλατι σε τροφες που δε το υπολογισες, λιγο καποιες μικροπαρασπονδιες με λαθος συνδιασμους τροφων που φερνουν φουσκωμα τρελο (κ μετα τραβας το παντελονι να κλεισει κ λες τι διαολο εγινε ξαφνικα), κατι το αγχος οτι παχυνες με...τον αερα οποτε απελπιζεσαι κ τρως παραπανω... αστα να πανε...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Originally posted by alexandra79
    Κατακρατηση υγρων με 10 φορες την μερα τουαλετα για υγρα λιγο δυσκολο ομως....μηπως καποιο προβλημα με την περιοδο σου στο οποιο ισως οφειλοταν κ το πρηξιμο....?
    εχω την εντυπωσι οτι η κατακρατηση δεν εχει σχεση με το ποσες φορες πας τουαλεττα ή ποσο νερο ηπιες...αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι οσο νερο κ αν πιουμε το φυσιολογικο ειναι να μη φουσκωσουμε οταν τρωμε καανονικες ποσοτητες αλατιου...αν αντιθετα το αλατι πλεοναζει στον οργανισμο μας τοτε θα γινει κατακρατηση... ομως μια χαρα πας τουαλετα, απλα το πρηξιμο μενει...

    αυτο με την περιοδο που ειπες μου ακουγεται πολυ λογικο...εκει κι αν γινεται κατακρατηση. γιαυτο τις ημερες πριν την περιοδο δεν συνισταται να τρωμε σοκολατες πατατακια κ ολα τα γνωστα που θελουμε...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    36
    Ρε κορίτσια, πραγματικά δεν έχω ιδέα τί είχε συμβεί. Κι εγώ αναρωτιέμαι. Δεν μου έχει ξανασυμβεί σε αυτόν το βαθμό.
    Μπορεί να πήγαινα στην τουαλέτα λόγω των υγρών που έπινα και επειδή έτρωγα πολλά λαχανικά και φρούτα. Δεν ξέρω...
    Με την περίοδο δεν είχα ποτέ πρόβλημα και ούτε αυτήν την φορά μου φάνηκε να υπήρχε κάτι ανησυχιτικό.
    Η αλήθεια είναι πως είχα φάει παραπάνω αλάτι τις προηγούμενες μέρες (μου είχε πέσει λίγο παραπάνω στο φαγητό :-P) και λίγο τουρσί.

    Να σας εκμυστηρευτώ και κάτι... Τους τελευταίους 2-3 μήνες έχω κάτι ενοχλήσεις στην καρδιά μετά από μια περίοδο πολλών νεύρων, άγχους και στεναχώριας και περνά από το μυαλό μου μήπως έχει κάποια σχέση και αυτό επειδή η κατακράτηση υγρών είναι σύμπτωμα της καρδιακής ανεπάρκειας.
    Έχω κλείσει ραντεβού με καρδιολόγο, αλλά αργεί λιγάκι για να μάθω αν είναι όντως αυτό. Ελπίζω να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο πάντως...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    καλε εσυ σκεφτεσαι το χειροτερο με τη μια? τι ψυχολογια ειναι αυτη? μολις την ανεβασεις ολα καλα θα ειναι μη μου αγχωνεσαι... βεβαια καλα κανεις και ψαχνεσαι δεν ειναι κακο...ομως μην υπερβαλεις γιατι οταν καταπιανομαστε με κατι χωρις να υπαρχει λογος φερνουμε αντιθετο αποτελεσμα...
    αυτο με το αλατι στο υπογραφω...διαιτολογου λεγομενα + οτι ειμαι παθουσα πολλακισ!

    ασε που παιζει να ειχες δυσανεξια σε καποια τροφη που καταναλωσες και αυτο + το νερο + το αλατι+ πολλα αλλα που μπορει να θυμηθεις να οδηγησαν στα 8 κιλα... σκεψου οτι εγω σττα 91 κιλα πλεον μεχρι χθες ημουν 90.7 και σημερα, επειδη χθες αλατισα παραπανω τη σαλατα κ εφαγα κ 2 παξιμαδια με διαφορα πανω (εκτος προγραμματος), με εδειχνε χμ 93 νομιζω. ανεβηκα 2 φορες γιατι δε το πιστευα κ μετα το διεγραψα απτη μνημη μου αν στα 90 κανω κατακρατηση 2.5 γιατι οχι στα 130 κατακρατηση 8 κιλα?
    πιο παλια επαθα το ιδιο αλλα τα κιλα επανηλθαν στο φυσιολογικο μολις εφαγα οπως πριν...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    36
    Μωρέ... Δεν σκέφτομαι το χειρότερο... Αλλά κάθε μέρα (ή σχεδόν κάθε μέρα) έχω τσιμπήματα, εδώ και 2-3 μήνες.
    Θα μπορούσε να είναι κάτι άσχετο; Δεν ξέρω... Απλά ψιλοφοβάμαι και γι αυτό θέλω να το κοιτάξω.

  15. #15
    Πηρες κανενα φαρμακο μηπως αυτες τις μερες;;;;Τα νεφρα σου τα εχεις κοιταξει;Τον θυροειδη σου;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •