περιμένοντας να νιώσεις όπως πριν...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    περιμένοντας να νιώσεις όπως πριν...

    εγώ τουλάχιστον περιμένω να νιώσω τα πάντα έντονα.όπως όταν βρίσκεσαι σε φάση υπομανίας ( για όσους δεν γνωρίζουν, αυτή δεν είναι φυσιολογική περίοδος ).περιμένω άδικα, όμως.νιώθω πως περιμένω το τραίνο στο σταθμό και αυτό έχει φύγει εδώ και ώρες κι εγώ ακόμη το περιμένω και ελπίζω πως θα έρθει.εγώ την ήξερα γλυκειά τη ζωή.τώρα δεν είναι πια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    άσχετο άρκτος αλλά τι είναι αυτό που τυραννάει κάποιον στη διπολική διαταραχή?η καταθλιπτική φάση?ενώ η φάση υπομανίας είναι καλή για το άτομο που τη βιώνει?

  3. #3
    Originally posted by arktos
    εγώ τουλάχιστον περιμένω να νιώσω τα πάντα έντονα.όπως όταν βρίσκεσαι σε φάση υπομανίας ( για όσους δεν γνωρίζουν, αυτή δεν είναι φυσιολογική περίοδος ).περιμένω άδικα, όμως.νιώθω πως περιμένω το τραίνο στο σταθμό και αυτό έχει φύγει εδώ και ώρες κι εγώ ακόμη το περιμένω και ελπίζω πως θα έρθει.εγώ την ήξερα γλυκειά τη ζωή.τώρα δεν είναι πια.
    Γιατί το περιμενεις, αφού βλέπεις πως τόσο καιρό δεν έρχεται?Γιατί δεν ψάχνεις σε άλλο σταθμό το τραίνο?
    Μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξεις στάση?
    Στάση απέναντι στη ζωή σου...
    Σίγουρα δεν μπορώ να σου κάνω την έξυπνη, γιατί δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι αυτό που περνάς και πόσο μάταια μπορεί να τα βλέπεις όλα.
    Απ\' έξω όμως και απ τη ματιά ενός ξένου, είναι το μόνο που μπορώ να σου πω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by Arsi
    άσχετο άρκτος αλλά τι είναι αυτό που τυραννάει κάποιον στη διπολική διαταραχή?η καταθλιπτική φάση?ενώ η φάση υπομανίας είναι καλή για το άτομο που τη βιώνει?
    και οι δύο φάσεις αρρώστεια είναι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by arktos
    εγώ την ήξερα γλυκειά τη ζωή.τώρα δεν είναι πια.
    welcome to reality.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    Originally posted by pelariry
    Originally posted by arktos
    εγώ την ήξερα γλυκειά τη ζωή.τώρα δεν είναι πια.
    welcome to reality.
    τι ενοεις pelariry?
    οτι η ζωη δεν μπορει να υπαρξει και γλυκια εστω για ορισμενες στιγμες?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για μενα προσωπικα...χωρις να ξερω τι εχω..ποτε δεν ειναι οπως πριν,καθε φαση με κανει διαφορετικο,κατι που δεν μπορω να επιτυχω με τους \"φυσιολογικους\" τροπους,οχι οτι το κυνηγαω αλλα προσπαθω να δω τι κερδιζω απο καθε φαση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλημέρα arktos.
    Τα λόγια σου μου θυμίζουν τη δική μου έξοδο σε μια φυσιολογική ζωή, στην κοινώς αποδεκτή \"πραγματικότητα\", αν θες. Θυμάμαι τότε οτι μου φαινόταν ο κόσμος γκρίζος, χωρίς χρώματα. Σαν κάποιος να είχε αφαιρέσει το χρώμα απο την εικόνα. Ένιωθα να μην με αγγίζει αυτός ο κόσμος, να με αφήνει παγερά αδιάφορη και αποξενωμένη. Νοσταλγούσα πάρα πάρα πολύ να νιώσω κάτι έντονα αλλά ταυτόχρονα έπαιρνα συνειδητά την απόφαση να μείνω εδώ σε αυτό τον κόσμο. Να μείνω εδώ και να τον εξερευνήσω.
    Αυτό που μπορώ να σου πω είναι οτι δεν έχω μετανιώσει γι\' αυτή μου την απόφαση. Καταλαβαίνω όμως έστω και πολύ λιγάκι πόσο δύσκολη είναι για σένα αυτή η περίοδος.
    Μάκια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by arktos
    εγώ τουλάχιστον περιμένω να νιώσω τα πάντα έντονα.όπως όταν βρίσκεσαι σε φάση υπομανίας ( για όσους δεν γνωρίζουν, αυτή δεν είναι φυσιολογική περίοδος ).περιμένω άδικα, όμως.νιώθω πως περιμένω το τραίνο στο σταθμό και αυτό έχει φύγει εδώ και ώρες κι εγώ ακόμη το περιμένω και ελπίζω πως θα έρθει.εγώ την ήξερα γλυκειά τη ζωή.τώρα δεν είναι πια.
    σκεφτομαι αν οταν νιωθεις την χαρα εντονα, οπως παλια, ενιωθες την λυπη αβασταχτη, οταν εδινε τη θεση της στη χαρα. σκεφτομαι αν υπήρχαν ενδιαμεσα σταδια, αν υπήρχε \"μέτριο\". κι αν ναι, αν νοσταλγεις κ κατι τετοιο.

    Νομιζω πώς αν υπήρχε μια συνεχομενη ενταση στα παντα, θα σταματουσαμε να αισθανομαστε την ιδια την ενταση.Του ομορφου, του ασχημου.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by Sofia
    Νομιζω πώς αν υπήρχε μια συνεχομενη ενταση στα παντα, θα σταματουσαμε να αισθανομαστε την ιδια την ενταση.Του ομορφου, του ασχημου.
    μια συνεχόμενη ένταση είναι η διπολική και πίστεψέ με δεν σταματάς να τη νοιώθεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by amelie74
    τι ενοεις pelariry?
    οτι η ζωη δεν μπορει να υπαρξει και γλυκια εστω για ορισμενες στιγμες?
    αναφέρομαι στην άρκτο προσωπικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    συνεχομενη?χωρις διακοπες?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    οι διακοπές σου είναι να κυνηγάς την ένταση για να νοιώσεις \"οκ\".

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by arktos
    εγώ τουλάχιστον περιμένω να νιώσω τα πάντα έντονα.όπως όταν βρίσκεσαι σε φάση υπομανίας ( για όσους δεν γνωρίζουν, αυτή δεν είναι φυσιολογική περίοδος ).περιμένω άδικα, όμως.νιώθω πως περιμένω το τραίνο στο σταθμό και αυτό έχει φύγει εδώ και ώρες κι εγώ ακόμη το περιμένω και ελπίζω πως θα έρθει.εγώ την ήξερα γλυκειά τη ζωή.τώρα δεν είναι πια.
    Arktos,
    μονο σε φάση υπομανίας είναι γλυκιά η ζωή;
    Σίγουρα, τότε τα ζεις όλα πιο έντοτα, πιο γρήγορα, πιο ζωντανά.
    Όμως, φαντάσου έναν άνθρωπο χωρίς διπολική. Που λέει πως η ζωή είναι γλυκιά. Άραγε εκείνος, χωρίς να είναι σε φάση υπομανίας πως τη νιώθει γλυκιά; Εϊναι μια ψευδαίσθηση αυτό για εκείνον;


    Νομίζω πως μπορώ να αγγίξω έστω και λίγο πως μπορεί να αισθάνεται κάποιος που νοσταλγεί ή που ζει την γλυκάδα τη ζωής σε φάση υπομανίας. Κάτι σαν τον έρωτα το φαντάζομαι
    Οπότε σε καταλαβαίνω γιατί το νοσταλγείς. Όμως, όπως δεν γίνεται να είμαστε διαρκώς ερωτευμένοι, έτσι και δε γίνεται κάποιος με διπολική να είναι σε φάση υπομανίας συνεχώς. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να βρούμε την ευτυχία στην καθημερινή ζωή, στα απλά καθημερινά πράγματα που μπορεί να συμβαίνουν και να περνάν απαρατήρητα, γιατί εμείς περιμένουμε τα μεγάλα να συμβούν, τα υπομανιακά...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.δεν είμαι σε καλή κατάσταση να κάνω συζήτηση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •