Η στιγμη της αληθειας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5

    Η στιγμη της αληθειας.

    Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουρια στο forum και ομολογω πως δεν ηξερα καν οτι υπηρχε κατι τετοιο... μεχρι σημερα. Δεν ειχα νιωσει ποτε την αναγκη να αναζητησω κατι σχετικο γιατι απλα ποτε δεν το χρειαστηκα. Ημουν παντοτε σε φυσιολογικα κιλα και με λιγη διατροφη και γυμναστικη καταφερνα να συντηρουμαι.

    Ολα αυτα αρχισαν να αλλαζουν πριν ενα χρονο περιπου. Παντρευτηκα και μετακομισα στην Αθηνα. Για αρκετο διαστημα δεν εργαζομουν, την πολη δεν την ηξερα με αποτελεσμα να βρισκομαι πολλες ωρες μονη μου στο σπιτι και να βρισκω παρηγορια στο ψυγειο. Αρχισα απο νωρις να βλεπω τα σημαδια αλλα προτιμουσα να τα αγνοω. Το σωμα μου αρχισε να αλλαζει, τα ρουχα μου να μην μου κανουν, ντρεπομουν να με βλεπει ο αντρας μου με τα φωτα αναμμενα, δεν ηθελα να επισκευτω τους γονεις μου για να μην δουν την διαφορα πανω μου και στεναχωρεθουν ουτε τις φιλες μου για να μην με σχολιασουν αρνητικα. Και παρολα αυτα το μυαλο μου δεν μπορουσε να δεχτει την αληθεια. Το στομαχι μου ηταν ετοιμο να σκασει απο το φαγητο και το μονο που ελεγα ηταν "θα αρχισω διαιτα απο βδομαδα. Πρεπει." Εχω να ανεβω στην ζυγαρια σχεδον ενα χρονο αλλα ελεγα "δυο -τρια κιλακια ειναι θα τα χασω." Δεν εχω κοιταξει τον εαυτο μου σε ολοσωμο καθρεφτη εδω και μηνες αλλα ημουν σιγουρη πως απλα "στρογγυλεψα" λιγακι.

    Σημερα ομως αναγκαστηκα να δω την αληθεια. Πηγα με τον αντρα μου για ψωνια, χρειαζομουν καινουρια ρουχα (ξανα) και στον καθρεφτη του δοκιμαστηριου ειδα τον εαυτο μου και η αληθεια με χτυπησε τοσο που μου κοπηκε η ανασα. Αυτο το σωμα δεν μπορει να ηταν το δικο μου, αυτη δεν ημουν εγω! Εμεινα εκει μεσα πανω απο μιση ωρα. Εκλαιγα απο απελπισια, απο ντροπη αλλα πανω απ'ολα εκλαιγα απο θυμο.

    Διαβαζω εδω και ωρες τα μηνυματα ολων σας. Αν και ακομη δεν ξερω κανενα απο σας, σας θαυμαζω για ενα και μονο πραγμα. Δεν παραιτηστε! Με δυσκολιες, με σκαμπανεβασματα, συνεχιζετε και πανω απ'ολα ξερετε που βρισκεστε και που θελετε να φτασετε. Εγω για πολυ καιρο δεν ηθελα να δω το προβλημα λες και ετσι θα σταματουσε να υπαρχει.

    Λενε πως το πρωτο βημα ειναι να παραδεχτεις πως εχεις προβλημα. Το δευτερο ομως ποιο ειναι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    400
    Καλως ηρθες Λενη!
    χαιρομαι που ηρθες στην παρεα μας. Και να εισαι σιγουρη οτι εδω θα βρεις ατομα με παρομοια προβληματα και θα βοηθηθεις πολυ!

    Μεσα σ αυτα που γραφεις το καλο ειναι οτι ξερεις πως ξεκινησε η ιστορια. Τι ηταν αυτο που σ εκανε να τρως και να παιρνεις βαρος. Πολλες αλλαγες στη ζωη σου και αποτομα. Γαμος, αλλαγη πολης, ανεργια, ελειψη φιλων, πατρικη οικογενεια κλπ. Περασες μια φαση αρνησης της καταστασης, τρομαξες με τον καθρεφτη και την ζυγαρια, αλλα μην απελπιζεσαι.Παρε μια ανασα. Πες μας αν θελεις λιγα παραπανω πραγματακια για σενα. Ποσο χρονων εισαι, ποσα κιλα, τι υψος κλπ.

    Μην το βαζεις κατω! Οπως βλεπεις εδω μεσα, πολλοι τα καταφεραν και αλλοι σχεδον και αλλοι τωρα αρχιζουν αλλα ειναι σημαντικο οτι διαπιστωσες το προβλημα και θελεις να κανεις κατι. Εμεις θα ειμαστε μαζι σου στον αγωνα σου και θα χαιρομαστε να μαθαινουμε τα νεα σου!

    Σκεψου ολα τα καλα και τα θετικα που εχεις στην ζωη σου και συνεχισε!
    Περιμενω νεα σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Καλως ηρθες Λενη!!! εισαι στην καταλληλη παρεα ..ολοι εδω εχουμε περασει την φαση που περνας βεβαια ο καθενας για διαφορετικους λογους...αλλοι μπορει κ για τους ιδιους...
    Μετα την παραδοχη του προβληματος πρεπει να ερθει η αποφαση...εγω εκανα παρα πολυ καιρο να την παρω αλλα τελικα την πηρα...οπως κ πολλα παιδια εδω μεσα...με βοηθησε πολυ η παρεα εδω κ πιστευω θα βοηθησει κ σενα...Μην απελπιζεσαι παρε μια ιδεα απο τα ποστ που θα διαβασεις...μετα παρε μια βαθεια ανασα κ μετα θα παρεις την αποφαση...το οτι ξερεις απο που προηλθε το προβλημα σου ειναι πολυ καλο...γιατι ετσι θα μπορεσεις πιο ευκολα να σε βοηθησεις...
    Καλη συνεχεια σου ευχομαι...καλη δυναμη... κ ολα θα πανε καλα....Εδω ο ενας βοηθαει τον αλλο κ τον εαυτο του ...Εμεις θα μαστε εδω για οτι χρειαστεις...μεχρι να βρεις κ συ το δρομο για την προσπαθεια σου...αλλα κ μετα....καλη δυναμη καλη μου κ να χαμογελας...θετικη σκεψη κ ολα θα γινουν.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    γεια σου Λένη, καλώς ήρθες κι εσύ. Θα δεις ότι πολλοί έδώ έχουν αντίστοιχα προβλήματα που πασχίζουν να τα λύσουν και, ευτυχώς καποιοι τα καταφερνουν καλά. Κι εγώ καινούρια είμαι στην επικοινωνία αλλά τους διαβάζω τουλάχιστον ένα χρόνο και έχω δει ότι υπάρχει τρομερή συμπαράσταση. ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ, λοιπόν

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Σ'ευχαριστω Nekky για το κουραγιο που μου δινεις. Η αληθεια ειναι οτι ψυχολογικα ειμαι χαλια. Τα βαζω με τον εαυτο μου που αφησα την κατασταση να ξεφυγει τοσο πολυ, το λαθος πραγματικα ειναι δικο μου και δεν βρισκω δικαιολογια στο οτι αλλαξαν τοσα πραγματα στην ζωη μου τοσο αποτομα. Θα επρεπε να ειχα δει το προβλημα νωριτερα. Ειμαι 30 χρονων, 1.60 υψος. Οσο για το βαρος, οπως ειπα εχω να ζυγιστω σχεδον 1 χρονο. Τρομαζω μονο και με την σκεψη οτι θα πρεπει να ανεβω σε ζυγαρια! Τα εχω πραγματικα χαμενα! Τι μου χρειαζεται; Διαιτα; Γυμναστικη; Ψυχολογος;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Alexandra, tidekpe, χαιρομαι που σας γνωριζω και σας ευχαριστω για την συμπαρασταση. Πραγματικα δεν ειχα καποιον να μιλησω για ολα αυτα. Ο αντρας μου λεει πως αντιδρω υπερβολικα και "δεν ειναι και το τελος του κοσμου μερικα κιλα παραπανω" αλλα δεν μπορει να καταλαβει πως με κανουν ολα αυτα να νιωθω. Ακομη και η συγκαταβατικοτητα του με εξοργιζει!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Λένη μου, να σου πω ότι ο άντρας σου θα αργήσει να καταλάβει πόσο πολύ σε πειράζει γιατί ....έτσι είναι οι άντρες. ΗΡΈΜΗΣΕ, σκέψου αν μπορείς να ξεκινήσεις ένα πρόγραμμα γυμναστικής και μια ισορροπημένη διατροφή. Εδώ τα κορίτσια θα σου προτείνουν διατροφούλες. ηδη υπάρχουν αρκετές μέσα στις σελίδες τους. Για να είσαι νιόπαντρη θα είσαι και νέος άνθρωπος με δυνατό μεταβολισμό. Μια μικρή συμβουλή μόνο ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ γιατί θα μπλοκάρεις το σύστημα και δε θα χάνεις με τίποτε. Με σύνεση...και ηρεμία!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Αν θελεις διαβασε εδω να δεις πως ενιωθα για πααααρα πολυ καιρο


    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=1897

    κ πως νιωθω τωρα... :P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Κ εδω ειναι ενα ειδος διατροφης που εμενα προσωπικα με βοηθησε να χασω...κ ειναι κατι που κανω ευκολα...κ δεν εχω καν στο μυαλο μου οτι κανω διαιτα...ισως να ειναι κατι που θα βολευε κ σενα

    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=1945

    ριξε μια ματια κ δεν εχεις τπτ να χασεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Λενε πως το πρωτο βημα ειναι να παραδεχτεις πως εχεις προβλημα. Το δευτερο ομως ποιο ειναι;
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας Λένη! Είσαι στο σωστό μέρος κορίτσι μου, εκεί που θα σε καταλάβουν , θα σε στηρίξουν
    και εκεί που κι εσύ θα νοιώσεις τη χαρά του να στηρίζεις κάποιον άλλο.
    Λένη μου, όλοι όταν έχουμε ένα πρόβλημα, γινόμαστε λίγο εγωιστές, σκεφτόμαστε μόνο αυτό και σπάνια σκεφτόμαστε τα
    πόσα καλά έχουμε στη ζωή μας, στη κυριολεξία τη ζωή μας την ίδια.!!

    Λένη μου, πάρε μια βαθειά ανάσα, χαλάρωσε, δες μέσα σου, τι ,πως ,γιατί, βρές την αιτία που σε έκανε να χάσεις λίγο τον έλεγχο
    και αντιμετώπισε το όποιο πρόβλημα υπάρχει καλή μου.

    Μετά ανάλαφρη και αφού θα ξέρεις πια , τότε είναι πάρα πολύ εύκολο να κάνεις το επόμενο βήμα.

    Μπορείς να κάνεις πράγματα για σένα, πράγματα που θα σε αλλάξουν ριζικά, να απαλλαγέις από περιττά κιλά
    και σκέψεις αρνητικές, να αρχίσεις μια ισορροπημένη διατροφή, γυμναστήριο, χορό, τρέξιμο ότι σε ευχαριστεί
    και σε γεμίζει.

    Ολα θα κυλίσουν ομαλά, εφόσον θα έχεις ένα στόχο μπροστά σου, αυτό που εσένα σε καλύπτει.

    Σε καλωσορίζω και πάλι
    πολλά φιλιά
    Λίλυ

    υγ. θα σου ήταν πολύ χρήσιμο, αν ήξερες το πόσα κιλά θέλεις να πετάξεις από πάνω σου, και να το πετύχεις!
    θα σε έκανε πολύ υπερήφανη και το ελάχιστο γραμμάριο που θα έχανες....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Σ'ευχαριστω πολυ Λιλυ μου για το κουραγιο που μου δινεις. Εχεις δικιο, ειναι πολλα αυτα για τα οποια θα πρεπει να νιωθουμε ευγνωμοσυνη στη ζωη μας και συνηθως οταν αντιμετωπιζουμε ενα προβλημα βλεπουμε μονο αυτο και οχι την γενικη εικονα. Παρολα αυτα ακομη δεν εχω βρει την δυναμη να ανεβω στη ζυγαρια. Φοβαμαι πως θα απελπιστω τοσο πολυ που δεν θα μπορεσω καν να αρχισω την προσπαθεια. Και δεν μπορω να εξηγησω γιατι νιωθω ετσι. Ποτε πριν στην ζωη μου δεν εχω κρυφτει απο τιποτα και τωρα κρυβομαι απο τον ιδιο μου τον εαυτο.

    Η διατροφη που προτεινει η Αλεξανδρα φαινεται αποτελεσματικη, την εχει δοκιμασει κανεις και με τι αποτελεσματα;

    Ανεφερα στην αρχη οτι τους μηνες που καθομουν σπιτι ετρωγα οτιδηποτε και οποιαδηποτε ωρα. Δεν ειχε σημασια. Τωρα κανω ακριβως το αντιθετο. Οταν εχω πρωινο ωραριο τρωω το μεσημερι και κοιμαμαι για 1 - 1.5 ωρα (ξυπναω πολυ πρωι) και οταν ειμαι απογευματινο ωραριο τρωω μονο το βραδυ με αποτελεσμα να χανω το μετρο. Πρωινο δεν τρωω και ολη την ημερα ειμαι με καφε και τσιγαρο. Η δουλεια μου εχει να κανει με κοσμο και δεν μπορω να κανω ουτε καν δεκαλεπτο διαλειμα για φαγητο. Δεν συζητω βεβαια να τρωω και να δουλευω ταυτοχρονα, το θεωρω απαραδεκτο. Με αυτο το προγραμμα πως μπορω να τηρησω ωραρια φαγητου και σωστα γευματα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Originally posted by leni
    Σ'ευχαριστω πολυ Λιλυ μου για το κουραγιο που μου δινεις. Εχεις δικιο, ειναι πολλα αυτα για τα οποια θα πρεπει να νιωθουμε ευγνωμοσυνη στη ζωη μας και συνηθως οταν αντιμετωπιζουμε ενα προβλημα βλεπουμε μονο αυτο και οχι την γενικη εικονα. Παρολα αυτα ακομη δεν εχω βρει την δυναμη να ανεβω στη ζυγαρια. Φοβαμαι πως θα απελπιστω τοσο πολυ που δεν θα μπορεσω καν να αρχισω την προσπαθεια. Και δεν μπορω να εξηγησω γιατι νιωθω ετσι. Ποτε πριν στην ζωη μου δεν εχω κρυφτει απο τιποτα και τωρα κρυβομαι απο τον ιδιο μου τον εαυτο.

    Η διατροφη που προτεινει η Αλεξανδρα φαινεται αποτελεσματικη, την εχει δοκιμασει κανεις και με τι αποτελεσματα;

    Ανεφερα στην αρχη οτι τους μηνες που καθομουν σπιτι ετρωγα οτιδηποτε και οποιαδηποτε ωρα. Δεν ειχε σημασια. Τωρα κανω ακριβως το αντιθετο. Οταν εχω πρωινο ωραριο τρωω το μεσημερι και κοιμαμαι για 1 - 1.5 ωρα (ξυπναω πολυ πρωι) και οταν ειμαι απογευματινο ωραριο τρωω μονο το βραδυ με αποτελεσμα να χανω το μετρο. Πρωινο δεν τρωω και ολη την ημερα ειμαι με καφε και τσιγαρο. Η δουλεια μου εχει να κανει με κοσμο και δεν μπορω να κανω ουτε καν δεκαλεπτο διαλειμα για φαγητο. Δεν συζητω βεβαια να τρωω και να δουλευω ταυτοχρονα, το θεωρω απαραδεκτο. Με αυτο το προγραμμα πως μπορω να τηρησω ωραρια φαγητου και σωστα γευματα;
    Καλησπέρα Λένη μου, διάβασα πολύ προσεκτικά όσα γράφεις και θέλω πραγματικά να σε δώ να στέκεσαι και παίρνεις την κατάσταση στα χέρια σου..

    Λοιπόν η εν λόγω διατροφή, της Αλεξάνδρας, είναι ακριβώς αυτή που κάνω κι εγώ και κάποια αλλα παιδιά μαζι με εμένα και την Αλεξάνδρα, και μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα είναι θετικά σε όλες μας.
    Είναι μια σχετικά άνετη διατροφή χωρίς πολύ καταπίεση, χωρίς ζύγισμα, και μπορεί να γίνει και με φαγητά που τρώμε στο σπίτι μας καθημερινά.
    Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο σχετικό τόπικ, θα σε βοηθήσουν πολύ και τα σχόλια που κάνουμε εκεί, επίσης θα δείς πως προσαρμόζεται το πρόγραμμα στην καθημερινότητά μας.
    Για οτιδήποτε χρειαστείς, να είσαι σίγουρη οτι όλες μας θα λύσουμε την οποιαδήποτε απορία σου.

    Τώρα όσον αφορά τα ωράρια σου, νομίζω οτι με λίγη προσπάθεια από μέρους σου, κάτι μπορεί να γίνει... πχ. πριν φύγεις το πρωί δε μπορείς να πιεις ένα γάλα, η ένα γιαούρτι?, όχι?
    τότε ένα κουλούρι εμπορίου με ένα φρούτο?
    πιθανόν ναι. Ωραία.

    Όταν επιστρέψεις σπίτι, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις ένα μόνο γεύμα, ίσως μπορείς και περισσότερα , προσαρμόζεις το πρόγραμμα στις ανάγκες σου , κανονίζεις ανά 3,5 ώρες να έχεις μικρά γεύματα από όλες τις κατηγορίες.
    Σιγά σιγά συνηθίζεις και δεν πεινάς τόσο πολύ, οπότε σταματούν και τα υπερφαγικά επεισόδια σχετικά εύκολα.

    Νομίζω οτι αν το θέλουμε, όλα τα μπορούμε και αυτό και ακόμη πιο δύσκολα πράγματα.

    Είμαι πάντα στη διάθεση σου για οτιδήποτε χρειαστείς Λένη μου.

    υγ. αν δεν θέλεις τη ζυγαριά για οποιοδήποτε λόγο , τι θα έλεγες για μεζούρα? να μετρήσεις π.χ. τη μέση σου?
    απλώς για να έχεις ένα μπούσουλα στο ξεκίνημά σου και να χαίρεσαι με την κάθε απώλεια.!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Γεια σου κ απο σενα λενη μου...θα συμφωνησω κ γω με τα οσα σου ειπε η λιλικα μας...λοιπον αφου πηρες την αποφαση πρεπει να μετρησεις κατι πανω σου ετσι ωστε να χαιρεσε με τις απωλειες κ να παιρνεις κουραγιο να συνεχιζεις... ριξε κ εδω μια ματια ισως αυτο το προγραμμα σε βολεψει περισσοτερο...αλλα δεν εχω προσωπικη πειρα σ αυτο...οποτε οτι εχω διαβασει απ τα κοριτσια ..φιλακια καλη μου κ σε οτι χρειαστεις ειμαστε δω..

    http://www.eatingdisorders.gr/forum/...d.php?tid=1954

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    5
    Καλησπερα κοριτσια και σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας! Χτες ηταν η πρωτη μερα που ξεκινησα να κανω πολλα και μικρα γευματα κατα την διαρκεια της ημερας. Μου ηταν αρκετα δυσκολο να το κανω στη δουλεια αλλα τα καταφερα. Το αποτελεσμα ηταν το βραδυ που γυρισα σπιτι να μην νιωθω τοσο μεγαλη την αναγκη να πεσω με τα μουτρα στο φαγητο. Δεν μπορω να πω πως δεν εφαγα αλλα σε σχεση με αλλες φορες ηταν πολυ λιγοτερο. Και δεν ενιωθα το στομαχι μου ετοιμο να σκασει οταν ξαπλωσα!

    Θα δοκιμασω και την μεθοδο με το ωραριο φαγητου, να δω ποιες ωρες ειναι αυτες που μου ταιριαζουν, αν και τωρα με τις γιορτες δεν ξερω ποσο ευκολο θα ειναι να το τηρησω. Δεν εχω καταλαβει ακομη ομως ποια τελικα ειναι η καλυτερη ωρα για το τελευταιο γευμα της ημερας; 6 με 7 το απογευμα ή 9 με 10 το βραδυ;

    Και πρεπει να αγορασω και μια ζυγαρια.. ουτε ξερω που ειναι η παλια μου!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Χαίρομαι Λένη για αυτά που γράφεις.
    Όσον αφορά στη μέθοδο με τα ωράρια φαγητού δε γνωρίζω και πολλά , μπορείς όμως να
    ρωτήσεις τα κορίτσια στο τόπικ εκείνο.
    Εγώ σου δίνω και ένα αρθράκι που βρήκα σχετικά με τις καύσεις, που πιθανό να σε βοηθήσει
    να οργανώσεις τη διατροφή σου.

    Από τον Σταύρο Δεδούκο

    06.00 - 09.00
    Ο υψηλότερος ρυθμός καύσεων
    Πιείτε αρκετό νερό, κάντε λίγη γυμναστική, εάν μπορείτε, και κατόπιν φάτε ένα πλούσιο πρωινό με αρκετές πρωτεϊνες, μέτριους υδατάνθρακες και λίγα λιπαρά.

    Τυπική σύνθεση: Γαλακτοκομικό προϊόν χαμηλό σε λιπαρά ή άλλη πηγή πρωτεϊνών + πηγή υδατανθράκων + πηγή ωφέλιμων λιπαρών.
    Παράδειγμα: Τυρί κότατζ ή γάλα ή ασπράδια αβγών + ψωμί ή δημητριακά προγεύματος ή νιφάδες βρώμης + ελιές ή αμύγδαλα ή ταχίνι.

    09.00 - 12.00
    Μικρή πτώση ρυθμού καύσεων

    Πιείτε σκέτο καφέ ή τσάι για να επιταχύνετε το μεταβολισμό σας. Λίγο αργότερα καταναλώστε ένα μικρό σνακ για να εκμεταλλευτείτε την αύξηση των καύσεών σας.

    Τυπική σύνθεση: Φρούτα + γαλακτοκομικό προϊόν ή (σπανιότερα) πηγή ωφέλιμων λιπαρών.
    Παράδειγμα: Μανταρίνια ή ακτινίδια ή μπανάνα + γιαούρτι ή τυρί ή αμύγδαλα.

    12.00 - 15.00
    Μέτριος ρυθμός καύσεων
    Μην αφήνετε το μεταβολισμό σας να μειωθεί περαιτέρω και να γίνει νωθρός. Γευματίστε με πολλά λαχανικά, αρκετούς υδατάνθρακες, μέτρια ποσότητα πρωτεϊνών και ελάχιστα πρόσθετα λιπαρά. Προσθέστε επίσης λεμόνι και θερμογόνα μπαχαρικά.

    Τυπική σύνθεση: Σαλάτα λαχανικών με πηγή ωφέλιμου λίπους + πηγή υδατανθράκων + πηγή πρωτεϊνών.
    Παράδειγμα: Σαλάτα με 3 διαφορετικά λαχανικά και ελαιόλαδο ή αβοκάντο ή ελιές ή καρύδια + πατάτες ή ζυμαρικά ή ρύζι ή πλιγούρι + φασόλια ή φακές ή γαλοπούλα ή μοσχάρι ή χοιρινό.

    15.00 - 18.00
    Σταδιακή ελάττωση ρυθμού καύσεων
    Ενισχύστε τις καύσεις σας πίνοντας τσάι με λεμόνι. Περίπου 20 λεπτά αργότερα πιείτε 2 ποτήρια νερό και κατόπιν καταναλώστε ένα μικρό σνακ με θερμογόνες τροφές.

    Τυπική σύνθεση: Φρούτα + γαλακτοκομικό προϊόν ή άλλη πηγή πρωτεϊνών με χαμηλά λιπαρά.
    Παράδειγμα: Μήλο ή πορτοκάλι ή μπανάνα + τυρί ή γιαούρτι ή ζαμπόν γαλοπούλας.

    18.00 - 21.00
    Ραγδαία πτώση ρυθμού καύσεων
    Κάντε το τελευταίο και θερμιδικά μικρότερο γεύμα της ημέρας όσο το δυνατόν νωρίτερα. Για να αυξήσετε τη θερμογόνο επίδρασή του, βασιστείτε κυρίως στις πρωτεϊνες. Αποφύγετε τα πολλά λιπαρά και μην ξεχνάτε τα λαχανικά σας! Εάν πιείτε αλκοόλ (όχι περισσότερο από 1 ποτηράκι), μειώστε τους υδατάνθρακες.

    Τυπική σύνθεση: Σαλάτα λαχανικών με πηγή ωφέλιμου λίπους + πηγή πρωτεϊνών + πηγή υδατανθράκων.
    Παράδειγμα: Λαχανικά (ωμά ή ελαφρώς βρασμένα στον ατμό) με ελαιόλαδο + ψάρι ή θαλασσινά ή αβγά ή κοτόπουλο + ψωμί ή τορτίγια ή ρύζι καστανό ή ζυμαρικά ή γλυκοπατάτα.



    Προσοχή! Φροντίστε να τρώτε διαφορετικές τροφές από γεύμα σε γεύμα και από μέρα σε μέρα, σε επαρκείς ποσότητες, τέτοιες που να εξυπηρετούν τις επιδιώξεις σας για αδυνάτισμα ή διατήρηση του ίδιου σωματικού βάρους.

    Να είσαι καλά και καλή επιτυχία σε ότι κάνεις
    Καλό βράδυ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •