Και τώρα τι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    40

    Και τώρα τι;

    Γειά σας!Με λένε Ειρήνη και την Τρίτη υποβλήθηκα σε κάθετη γαστροπλαστική χειρουργικά,όχι λαπαροσκοπικά.Έχω τάσεις για εμετό όταν σηκώνομαι απ το κρεβάτι,λίγα πονάκια στη τομή και μια άσχημη γεύση στο στόμα.Το 'χει πάθει κάποιος άλλος αυτό με την περιεργή γεύση κυρίως;Γιατί έχω αρχίσει να ανησυχώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Γεια σου Ειρήνη, καλή ανάρρωση και καλή κατηφόρα στα κιλάκια σου! Για την κάθετη γαστροπλαστική δεν έχω ιδέα. Έβαλα πρόσφατα δακτύλιο, λαπαροσκοπικά. Αλλά το ανοιχτό χειρουργείο είναι πιο ζόρικη υπόθεση φαντάζομαι.
    Την άσχημη γεύση την ένιωσα το δευτερόλεπτο που με ναρκώσανε και κράτησε λίγες ώρες μετά την επέμβαση. Νομίζω ότι είναι από το φάρμακο της νάρκωσης και ότι δεν είναι ανησυχητικό. Γιατί όμως δε ρωτάς το γιαρό σου ή τη γραμματέα του? Έτσι για να σου φύγει η ιδέα. Να ρωτάς, μη διστάζεις γι' αυτό βρίσκεται άλλωστε εκεί.
    Καλοσώρισες και καλή συνέχεια μετά από το πρώτο και σημαντικότερο βήμα!
    Αν θέλεις πες μας δυο λογάκια για σένα, όχι κάτι φοβερό, ας πούμε πόσα κιλά είσαι και τι στόχο έχεις, έτσι, για να σε γνωρίσουμε.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    40
    Γειά σου Ava Θα ρωτούσα αλλά ο γιατρός μου είναι Γαλλία τώρα και επιστρέφει Δευτέρα.Όσο για γραμματέα δε νομίζω να έχει.Έφυγα χτές απο το νοσοκομείο οπότε με την επιστροφή στο σπίτι και με κάποιο νέο σύμπτωμα με πιάνει λίγο πανικός.Είμαι 25 χρονών,ζύγιζω τώρα 143κιλά και στόχος μου είναι να φτάσω στα κιλά εκείνα που να μου επιτρέπουν να γυμνάζομαι άνετα και να νιώθω καλά με τον ευατό μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Με το χειρουργείο σίγουρα θα το καταφέρεις! Δεν είναι στο χέρι σου πια ξέρεις... Τα κιλά θα κατρακυλούν σα νεράκι. Υπομονή καλή μου ως τη Δευτέρα και όποιο σύμπτωμα κι αν έχεις, μην ξεχνάς ότι έκανες χειρουργείο, δεν είναι και λίγο.
    Εγώ έχω 5 μικρές τομές, από τις οποίες η μία είναι στον αφαλό και δεν φαίνεται, χειρουργήθηκα πριν από ένα μήνα κι ακόμη ψάχνομαι για τα συμπτώματα, ως φοβητσιάρα που είμαι....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Τι συμπτώματα έχεις, μπας και μπορώ να σε ηρεμήσω? Πχ. πόνος στην τομή, απολύτως φυσιολογικό, άσχημη γεύση, επίσης, τι άλλο? Μπορεί να έχουμε κοινά.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    40
    Ναι το ξέρω.Ευτυχώς πέτυχα πολύ καλό κόσμο στο νοσοκομείο που είτε λέγανε καλα λόγια για τον γιατρό,είτε μου δείξανε στους ίδιους αποτελέσματα της εγχείρησης,είτε μου δίνανε δύναμη για το μετά!Ακόμη και ένας νεαρός γιατρός μου είπε άντε και το καλοκαίρι Μύκονο.Βασικά αν μου φύγουν τα πονάκια, η ναυτία που νιώθω κάποιες φορές και αυτή η γεύση πιστεύω θα νιώθω ακόμα καλύτερα και θα προσπαθήσω με περισσότερη θέληση για το αποτέλεσμα!Αν έχω κάποιεσ απορίες σχετικά με την διατροφή κτλ μπορώ να σε ρωτάω;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ό,τι θέλεις, άλλωστε νομίζω ότι σε όλες τις βαριατρικές επεμβάσεις ένα μήνα τρέφεσαι με υγρά και πολτοποιημένα. Ψάξε και στο φόρουμ, έχει γραπτές οδηγίες διατροφής. Μαζί θα πάμε στη Μύκονο, αν και ο δακτύλιος θέλει τη συνεργασία του ασθενούς και η απώλεια μετά τον πρώτο μήνα είναι δύο κιλά κάθε μήνα. Ετσι μου είπε ο γιατρός μου και όσο κι αν ανυπομονώ, οφείλω να το δεχτώ. Η κάθετη γαστροπλαστική είναι το λεγόμενο μανίκι ή η διαμερισματοποίηση?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    40
    Ναι αμέ να πάμε! Είναι η διαμερισματοποίηση μαζί με μόνιμο δαχτυλίδι.Κάπου μετα τις 25 μέρες θα μπορώ να τρώω κανονικά φαγητό. Μου έχει δώσει ένα διατροφολόγιο αλλά με ελάχιστες πληροφορίες για το μετά και δε θέλω να τρώω ότι να ΄ναι θέλω να κάνω σωστά την διατροφή μου και να βοηθήσω στην αλλαγή του μεταβολισμού μου.Έχω γνωρίσει 2 άτομα που χάσανε κάπου 50-60κιλά η καθεμία σε περίπου 1 χρόνο και συνεχίζουν.Αλλά δε μπορείς να βασίζεσαι σε άλλους για τα πόσα χάνεις λόγω του διαφορετικού οργανισμού τού καθενός.Εσύ πόσα κιλά ήσουν όταν το έκανες;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ήμουν 99 κιλά και ο γιατρός θέλει να γίνω 60. Έχασα 9 κιλά τον πρώτο μήνα και περιμένω σε λίγες μέρες να ρυθμιστεί ο δακτύλιος, γιατί άρχισα να τρώω πάλι σα γουρούνα. Τώρα θα δω τα ζόρικα, γιατί με το δακτύλιο αν τρως λαίμαργα και αν δε μασάς καλά, πνίγεσαι και κάνεις εμετό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Χριστουγεννιάτικα βρήκαμε κι εμείς να κάνουμε επέμβαση - ρύθμιση? Ελπίζω πια να φύγουν τα κιλά με αυτά που κάναμε, γιατί δεν αντέχω τη στέρηση και γιατί με αυτές τις επεμβάσεις χάνει πολύς κόσμος κιλά, αποδεδειγμένα. Πριν κάνω δακτύλιο απευθύνθηκα σε άλλο γιατρό και μου είπε ότι για την περίπτωσή μου μόνο το μανίκι κάνει, γιατί έχω πολλά κιλά και άλλα τέτοια. Με τρόμαξε αυτός ο άνθρωπος, μου φάνηκε ανυπόμονος ως προς τα χρήματα και υποψιάζομαι ότι το μανίκι ήταν η ειδικότητά του. Έφυγα λοιπόν και πήγα σε άλλον που μου είπε ότι ο δακτύλιος είναι για τα κιλά μου και έτσι το αποφάσισα. Ελπίζω να έκανα καλά.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    40
    Ωραία!Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου.Και με το δικό μου το ίδιο γίνεται ευτυχώς! Δε χρειάζεται και ρύθμιση συνέχεια.Προσπάθησε να τρώς όσο πρέπει και όχι όσο θες για να τα χάσεις σύντομα.Εγώ το μόνο που φοβάμαι είναι τα γλυκά με το φαγητό θα χορταίνω.Ελπίζω να αντέξω και να μη κάνω ατασθαλίες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Νομίζω πως όταν αποκόπτεται τμήμα του στομάχου, κόβουν και το σημείο εκείνο όπου εκρίνονται οι ορμόνες που δημιουργούν την όρεξη. Οπότε δεν θα ξαναπεινάσεις. Όσο για τα γλυκά, είμαστε γλυκατζούδες, αλλά θα προσπαθούμε να τρώμε όσο λιγότερα γίνεται. Θα τα δεις όλα στην πορεία, ελπίζω να δει το μήνυμά σου κάποιος με ίδια επέμβαση με σένα για να σε κατατοπίσει επακριβώς.
    Καλή συνέχεια και σε σένα, που τη θεωρώ δεδομένη....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    40
    Όχι αυτό που λες είναι το λεγόμενο μανίκι το οποίο είναι κάτι το διαφορετικό πάλι.Αν και το εκάνε ένας γνωστός μου ο οποίος στις 3 βδομάδες τρώει κανονικά μεγάλο πιάτο με φαγητό και δε παθαίνει τίποτα.Η γυναίκα του αγανάκτησε...Όσο για τα χριστούγεννα,24 χρόνια έτρωγα καλά ώρα για ράψιμο!Και ο γιατρός που πήγες ο πρώτος ήταν πολύ άκυρος ως προς την επέμβαση που θα έπρεπε να κάνεις όντως...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Καλη επιτυχια ειρηνη μου στην κατηφορα σου..αντε κ σου ευχομαι κ γω με τη σειρα μου μυκονο το καλοκαιρι...
    Σε πιο νοσοκομειο χειρουργηθηκες?? κ με ποιο γιατρο???

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    40
    Ευχαριστώ Αλεξάνδρα!Επίσης.Στο Τζάνειο.Μπορώ να πω και το όνομα του γιατρού; Είμαι καινουριά στο forum και δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία. (Αν και μόνο αυτός κάνει την επέμβαση εκεί)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •