Γιατι μαμα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002

    Γιατι μαμα?

    Παχυσαρκια κ μητροτητα.
    Πως επηρεαζει τις μαμαδες οταν προσπαθουν να συλλαβουν, κατα τη διαρκεια της εγγυμοσυνης αλλα κ μετα απο αυτη?
    Εσεις εχετε παιδακι? Εμπειριες σχετικες?
    Διαβασατε καποιο σχετικο αρθρο που σας εκανε εντυπωση κ θελετε να το μοιραστειτε?
    Τι λετε να φτιαξουμε μονες μας εναν οδηγο για μελλουσες κ ηδη μαμαδες ωστε τα κιλα να μη σκιασουν την πιο ομορφη περιοδο της ζωης μας?
    Εισαι μαμα? τοσο το καλυτερο!

    Με το καλο η νεα χρονια κ να φερει μπολικα μωρακια για ολες τις κυριες που τα επιθυμουν!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    "Τελειώνοντας, μπορούμε να εξάγουμε το συμπέρασμα ότι η χρονική περίοδος πριν τη σύλληψη είναι ο καταλληλότερος χρόνος για να τροποποιηθούν οι διαιτητικές συνήθειες και να βελτιωθεί ο τρόπος ζωής των μελλοντικών γονέων, ιδιαίτερα στις γυναίκες οι οποίες μπορούν με καλή συμμόρφωση και υγιεινή διατροφική συμπεριφορά να φέρουν στον κόσμο ένα υγιές μωρό.

    Επομένως, τα υγιή μωρά έρχονται ...πριν την ?σύλληψη?."

    Ολοκληρο το αρθρο βρισκεται εδω: http://www.mammyland.com/egkymosyni/...tin-egkimosini

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Πολύ πολύ ωραίο αυτό που ανεβασες. Μας δίνει άλλο ένα κίνητρο να προσέξουμε τη διατροφή μας.

    Καλή χρονιά! Χαρούμενο το 2010.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    οντως...ελααααααααααα να γεμισει το φορουμ με μωρακιαααααααα το 2010 και το 2011 που θελω εγω

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    piraeus
    Posts
    85
    Καλησπερα και καλη χρονια εγω ειμαι μαμα διδυμων εδω και εναμιση χρονο.Αυτο που ειχα διαβασει καποια στιγμη αλλα και το εχω ακουσει μετα που γεννησα ηταν οτι οι δυο τελευταιοι μηνες πριν μεινει εγκυος μια γυναικα ειναι οι πιο σημαντικοι! Μου κοπηκε το αιμα αλλα ευτυχως ειχα γεννησει και ετσι ημουν λιγο πιο ησυχη.Αλλα εκεινους τους μηνες εκτος του οτι καπνιζα λιγο,εκανα την ηλιθια διαιτα της Βουτσινα που κοντεψα να πεσω κατω απο τη ζαλη και την πτωση πιεσης,δουλευα πολυ,ειχα τρελλο αγχος και εκανα και γυμναστικη..Μου φαινεται οτι τα παιδια μια χαρα βγηκαν αλλα παντα εχω μια αμφιβολια και λεω λες να δω τιποτα στο μελλον;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    εχεις διδυμα καλη μουυυυυυυυ!!!!!! κ 1,5 χρονων! να σου ζησουν κ να σας φερει το 2010 παραπανω υπνο, ξεκουραση, γαληνη, χαρα απο οτι θα ηλπιζες!
    αχ πες λιγα παραπανω αν δε σε πειραζει για την εγγυμοσυνη σου...
    απο κιλα πως πηγες?
    ανακαλυψα προσφατα οτι εχω κληρονομικοτητα για διδυμα...
    Η διπλη εγγυμοσυνη ειναι κατι που το ηθελα απο παλια, απλα το ειχα σκεφτει κ μαρεσε σαν ιδεα (αρκει να εχουν ολα καλη καταληξη)
    Ομως απτη μερα που το εμαθα, οτι εχω οντως πιθανοτητες να τυχει σεμενα, εχω αρχισει να αγχωνομαι για το αν τελικα θα εχει περισσοτερα ή λιγοτερα οφελη απο το να κανω 2 παιδια με διαφορα ηλικιας...

    Πχ αυτο που σκεφτομαι σαν θετικο ειναι οτι περνας ολο το μανικι για 2 χρονια μεχρι να μεγαλωσουν (καπως) κ μετα τα πραγματα αρχιζουν ναναι πιο ευκολα αφου θα παιζουν μαζι κτλ κ αφου μεγαλωνεις 2 παιδια μαζι αλλα μετα ξενοιαζεις.
    Ενω βλεπω την μια μου αδελφη μου που εχει 3 ζωη ναχουν, κ μολις πηγαινε να ηρεμησει απτο ενα ερχοταν το αλλο...
    Προτιμω 2 μαζι, 1 αγορι κι ενα κοριτσι, εχουμε κ προβλημα οτι θενε αλλα η μια οικογενεια αλλα η αλλη χαχαχαχαχ

    Στεκει το θεμα της κληρονομικοτητας? Στο επομενο τεστ παπ θα ρωτησω και τον γυναικολοογο...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Originally posted by joval
    Μου φαινεται οτι τα παιδια μια χαρα βγηκαν αλλα παντα εχω μια αμφιβολια και λεω λες να δω τιποτα στο μελλον;
    Η αμφιβολια ειναι λογικο να σε κυριευει αλλα νασαι σιγουρη οτιοσο προβληματιζεσαι τοσο πιο δυσκολη θα κανεις τη ζωη σας κ μαλιστα χωρις λογο! Ολα καλα θα ειναι, αρκει να μη τα πολυψαχνεις κ σου γινουν εμμονη, τοσες κ τοσες μαμαδες καπνιζουν, πινουν, τρωνε, κανουν επικυνδινα σπορ, κ τα μωρα μια χαρα βγηκαν
    Εγω για μενα τοκοψα το τσιγαρο, ωστε να μη πρεπει να κοψω κ αυτο μολις μαθω οτι ειμαι εγγυος...που δε το θελω συντομα...αλλα καλυτερα να εχω ενημερωθει πριν...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Διδυμα και γαλα, γαλακτοκομικα προιοντα
    http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2032

    δειτε εδω, τελειωσε θαρχισω να πινω γαλα καθε μερα!

    Δειτε και αυτο!
    Δίδυμος κύηση
    Συμβουλευθείτε και γευθείτε τη διπλή χαρά

    Γράφει ο Πολύζος Δημήτρης
    Μαιευτήρας ?Γυναικολόγος
    Συνεργάτης Μαιευτηρίου ΛΗΤΩ

    Η δίδυμος κύηση αποτελεί ένα εξαιρετικά χαρμόσυνο γεγονός για τους γονείς . Ακολουθούν τα αίτια και η περιγραφή των συμπτωμάτων της , αλλά και οι οδηγίες που πρέπει να ακολουθούνται από τη γυναίκα που κυοφορεί τα δίδυμα , ώστε να οδηγηθεί επιτυχώς και με ασφάλεια στον τοκετό.



    Δίδυμος κύηση είναι αυτή κατά την οποία η έγκυος γυναίκα έχει ταυτόχρονα δύο έμβρυα στο εσωτερικό της μήτρας της .Η συχνότητα της διδύμου κυήσεως είναι περίπου 1:80 εγκυμοσύνες και οφείλεται είτε στη γονιμοποίηση ενός ωαρίου από ένα σπερματοζωάριο , οπότε μιλάμε για τα μονοζυγωτικά δίδυμα (αυτά που είναι του ιδίου φύλου και που είναι όμοια μεταξύ τους), είτε στη γονιμοποίηση δύο ωαρίων από δύο διαφορετικά σπερματοζωάρια , όπου μιλάμε για τα διζυγωτικά δίδυμα (μπορεί να είναι και διαφορετικού φύλου και να μην μοιάζουν μεταξύ τους ).

    Αίτια και προδιαθεσικοί παράγοντες

    Η χρήση των βοηθητικών φαρμάκων για επίτευξη της εγκυμοσύνης στα υπογόνιμα ζευγάρια , όπως επίσης και η χρήση της εξωσωματικής γονιμοποίησης , έχουν αυξήσει το ποσοστό της διδύμου κυήσεως. Επιπλέον η κληρονομικότητα σε ένα ζευγάρι παίζει σημαντικό ρόλο. Τέλος, η ηλικία της γυναίκας (35-40 ετών), το αυξημένο βάρος , το μεγάλο ύψος και η μακροχρόνια λήψη αντισυλληπτικών δισκίων μπορεί να συντελέσουν στη δίδυμο κύηση.

    Συμπτώματα διδύμου κυήσεως

    Τα συμπτώματα της διδύμου κυήσεως είναι τα ίδια με αυτά της μονόδυμης κυήσεως με το χαρακτηριστικό ότι μπορεί να είναι πιο έντονα. Αυτά είναι : ναυτία και έμετος , πόνος στη μέση, συχνοουρία , δυσκοιλιότητα , οίδημα κάτω άκρων , μεγάλη αύξηση βάρους κ.α. Τέλος , ένα χαρακτηριστικό σύμπτωμα των περισσοτέρων γυναικών με δίδυμο κύηση είναι κουράζονται ευκολότερα και αισθάνονται υπνηλία.

    Διάγνωση διδύμου κυήσεως

    Η διάγνωση της διδύμου κυήσεως γίνεται απλά με το υπερηχογράφημα του πρώτου τριμήνου (7η -10η εβδομάδα ) .
    Υψηλές τιμές στην HCG και AFP στο αίμα παίζουν δευτερεύοντα ρόλο στη διάγνωση .

    Τι μπορεί να συμβεί κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης

    Γεγονότα που μπορεί να προκύψουν είναι : πρόωρος τοκετός, εμφάνιση αρτηριακής πίεσης , αιμορραγία από τον κόλπ , αναιμία και αιφνίδιος θάνατος των εμβρύων , λόγω μεγαλύτερης ευπάθειας τους .

    Συμπτώματα που χρήζουν άμεσης ιατρικής συμβουλής


     Πρόωρες συσπάσεις (αν υπάρχει η αίσθηση της σκλήρυνσης της μήτρας ) ή άφθονα κολπικά υγρά.
     Αιμορραγία από τον κόλπο
     Αδιαθεσίες (έμετοι , κοιλιακά άλγη ή πονοκέφαλοι) ή απότομο οίδημα (πρήξιμο ) στα κάτω άκρα.
     Γενική αδυναμία η οποία μπορεί να υποδηλώνει πτώση του αιματοκρίτη και αναιμία
     Συχνοουρία και καύσος στην ούρηση , χαρακτηριστικό πιθανής ουρολοίμωξης


    Διατροφή και φάρμακα

    Γενικώς η γυναίκα με δίδυμο κύηση θα πρέπει να καταναλώνει τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνες , ασβέστιο , σίδηρο και βιταμίνες όπως δηλαδή και η γυναίκα με μονόδυμη κύηση με τη διαφορά ότι στην πρώτη περίπτωση οι ανάγκες είναι πολύ μεγαλύτερες.
    Τις περισσότερες φορές λοιπόν επειδή η διατροφή δεν είναι αρκετή η γυναίκα πρέπει να πάρει συμπλήρωματα διατροφής που συνήθως είναι ο σίδηρος , το φυλλικό οξύ, το ασβέστιο.


    Γενικές οδηγίες για την έγκυο

     Να σταματήσει το κάπνισμα και να περιορίσει στο ελάχιστο το αλκοόλ
     Να συμβουλεύεται το μαιευτήρα της για οποιαδήποτε λήψη φαρμάκου , ακόμη και απλών αναλγητικών και αντιβιοτικών.
     Να αποφεύγει τις σεξουαλικές επαφές γιατί μπορεί να προκαλέσουν πρόωρο τοκετό.
     Να αποφεύγει την έντονη άσκηση. Η ήπια εργασία επιτρέπεται.
     Να αποφεύγει τα μακρινά ταξίδια. Όταν όμως , αυτά πραγματοποιούνται , θα πρέπει να γίνονται στάσεις ή η έγκυος να προσπαθεί να κινείται αρκετά αν πρόκεται για ταξίδι με αεροπλάνο ή πλοίο.


    Παρακολούθηση ? Τοκετός


    Η παρακολούθηση της εγκύου με δίδυμα είναι συχνότερη από ότι της εγκύου με μονόδυμη κύηση. Ετσι ο υπερηχογραφικός και κλινικός έλεγχος πρέπει να γίνεται κάθε δύο εβδομάδες από την αρχή και μέχρι το πέρας της εγκυμοσύνης .
    Οσον αφορά τον τοκετό , αυτός συνήθως γίνεται με καισαρική τομή , αλλά δεν αποκλείεται και ο κολπικός τοκετός.
    Ο τοκετός πραγματοποιείται γύρω στην 36η -37η εβδομάδα της κυήσεως . Η περίοδος της λοχείας (ο χρόνος μετά τον τοκετό) δεν διαφέρει πολύ από τις άλλες περιπτώσεις, μόνο που η μητέρα έχει τα «βάρη» δύο νεογέννητων.
    Η δίδυμος κύηση αποτελεί ένα χαρμόσυνο γεγονός για το ζευγάρι . Για να μπορέσει , όμως, να έρθει σε πέρας επιτυχώς, χρειάζεται στενή παρακολούθηση από το μαιευτήρα, αλλά και πιστή τήρηση των οδηγιών από την πλευρά της γυναίκας .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Καλα αμα μου τυχουν διδυμα, πρωτα ο Θεος, θα πρεπει καθε τρεις κ λιγο να ταξιδευω αθηνα...ουφ παλιοεπαρχεια...

    Ενα δωρακι για εσενα νεα μαμα διδυμων! διαβασε παρακατω:
    http://www.vita.gr/html/ent/883/ent.6883.asp

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    piraeus
    Posts
    85
    καλημερα,λοιπον ακου badgirl..Κατ αρχην σε ευχαριστω για το αρθρο πολυ ενδιαφερον το βρηκα και οντως πολλα απο αυτα που γραφει μου ταιριαζουν.Ειμαι ψηλη,με σχετικα καλο ανοιγμα λεκανης,δε με λες και αδυνατη ακομα και σε χαμηλα κιλα (εμεινα εγκυος στα 81) και ημουν 35 χρονων.Ειχα τη γιαγια μου διδυμη και ο αντρας μου θεια και ξαδερφες.Η προδιαθεση ομως ειναι απο τη γυναικα ενω ο αντρας καθοριζει το φυλο.Καπνιζα 2 χρονια και 4-5 τσιγαρα γι αυτο και το εκοψα μαχαιρι χωρις προβλημα στο πρωτο τεστ και ξαναρχισα μετα που γεννησα.Ειχα σχετικα ευκολη εγκυμοσυνη αλλα η γιατρος μου ελεγε οτι τα διδυμα ειναι εκ των πραγματων υψηλου κινδυνου εγκυμοσυνη.Μονο το πρωτο τρινηνο ημουν χαλια,μεγαλη αδυναμια,ναυτιες και εμετους καθε πρωι αλλα γενικα φαγητα δεν εβγαζα.Δεν ετρωγα κρεας και γλυκα (για φαντασου μονο στην εγκυμοσυνη το χω παθει αυτο!!).Μετα το πρωτο τρινημο ομως εχω φαει τα παντα,τα παντα ομως!!Μεχρι τον 6ο μηνα δουλευα,οδηγουσα,εκανα δουλειες,περπατουσα και ειχα πολλη ενεργεια,ειναι λενε και οι καλυτεροι μηνες της εγκυμοσυνης.Μετα με σταματησε η γιατρος απο τη δουλεια,μου εκοψε την οδηγηση γιατι βαρυνα και επρεπε να προσεχω περισσοτερο.Αρχισα να πρηζομαι,ο υπνος μια μαχη καθε μερα δεν μπορουσα να βολευτω πουθενα,κοιμομουν νωρις το πρωι.Φαινεται ο καλος Θεουλης με προετοιμαζε για τα ξενυχτια που ερχονται ελεγα!Απο τον εβδομο μετρουσα την πιεση γιατι μπορει να ανεβει ψηλα και τοτε υπηρχε προβλημα μεχρι 16 εφτασα,ηταν και καλοκαιρι με τη ζεστη και την κουραση ηταν πιο επικινδυνο.Η γιατρος μου ελεγε πως λογω κατασκευης μαλλον θα εφτανα στον 9ο μηνα γιατι οι μικροκαμωμενες δεν μπορουν να τα κρατησουν τα διδυμα ως τον 9ο συνηθως.Αν γεννηθουν δε πολυ νωριτερα χρειαζονται θερμοκοιτιδα και εχουν και αναπνευστικα προβληματα.Ετσι την πρωτη βδομαδα του 9ο κλεισαμε ραντεβου και γεννησα μια μπουμπου 2240 και ενα μπεμπη 2850!Πηγα στην κλινικη 105 κιλα και ακομα δεν εχω καταφερει να τα χασω ολα,αλλα αυτο ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    να κανεις τον σταυρο σου που εχεις τα δυο σου αγγελουδια κ να μη στεναχωριεσαι για τα κιλα! κιλα ειναι, οποτε θες τα διωχνεις, γιατι να θες ομως? μια χαρα εισαι! εισαικ ψηλη! επισης μη μου βαζεις στην ιδια πραγραφο τα κιλα κ τα παιδια γιατι φρικαρω...διδυμα εκανες καλη μου...δεν ειναι κ το ευκολοτερο πραγμα! οποιοδηποτε παιδι, ποσο μαλλον 2!
    εγω δε ξερω τι κληρονομικοτητα εχω ακριβως, μια ξαδερφη της μανας μου, η οποια μια μερα ( δεν ηξερα καν οτι εχουμ συγγενεια) μου κουνισε το δαχτυλο κ μου ειπε, μικρη να εχεις υποψην οτι εχεις μεγαλη πιθανοτητα για διδυμα!
    κ τοτε τη ρωτησα γιατι κ μου ειπε αλλα ειχα εκπλαγει κ ουσιαστικα δεν ακουσα τι απαντησε...νομιζω ειπε οτι εχουμε ηδη διδυμα στην οικογενεια (που δεν το ηξερα) κ οτι η κληρονομικοτητα πεφτει σεμας. καπως ετσι ταπε....τελοσπαντων θα εδινα τα παντα για ενα αγορι κι ενα κοριτσι μαζι, αρκει ναμαστε ολοι υγιεις μετα...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    piraeus
    Posts
    85
    Σου ευχομαι να κανεις διδυμα αν εχεις και προδιαθεση ειναι οτι πιο ωραιο να εχεις κοριτσι και αγορι με τη μια!Οσο για τα κιλα δεν ειμαι οσο γραφει το τικερ δυστυχως απλα δεν καταδεχομαι να το αλλαξω!Ειμαι περιπου 92 και ετοιμαζομαι να αρχισω διαιτα στις 8/01 που θα παω σε διαιτολογο οπως εχω πει και αλλου.Δε μου φταιει κανενας που δεν εγινα 70 στον 1μιση χρονο που δεν δουλευα και ειχα ολο το χρονο και για γυμναστηριο και για διατροφη..Θεμα αδυναμιας τι να πω..θα προσπαθησω τωρα να τελειωνω με αυτο το θεμα..κουραστηκα πως το λενε το 2010 με βρηκε παλι με αυτο να ασχολουμαι..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    το ξερω τοχαμε συζητησει κ μαζι σε αλλο τοπικ... ναι ειναι κουραστικο το να μη το εχεις καταφερει εχεις δικιο. Ομως μη δινεις κ τοσες ευθυνες του ευατου σου...δεν ειναι κ ευκολο με 2 παιδια σπιτι, οσο για τον ελευθερο χρονο που λες νομιζω ταμεγαλοποιεις...παντως σε ενδεχομενη εγγυμοσυνη μου το μονο που με σωζει μετα να χασω τα κιλα θαναι η δουλεια...γιατι χρονο σιγουρα δε θαχω...ουτε για υπνο...εκτος κι αν γεννησω χειμωνα οποτε θαχω φαει ολο το μανικι της δουλειας οντας εγγυος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •