Γυμναστηριο ταυτοχρονα με διαιτα ....;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    Γυμναστηριο ταυτοχρονα με διαιτα ....;

    Έχω μια απορία ! Θέλω να ξεκινήσω γυμναστήριο για να βοηθήσω την απώλεια βάρους αλλά και να μην χαλαρώσω χάνοντας ... αλλά για την ώρα κυρίως για απώλεια βάρους . Όποιος το ακούει οι μισοί μου λένε καν' το και οι άλλοι μισοί μου λένε μην το κάνεις ακόμη γιατί τότε θα αρχίσεις να μην χάνεις σε λίπος . Δηλαδή ότι θα σφίξω μεν αλλά δεν θα φεύγει λιπώδης ιστός . Τι να κάνω ?! Καλά όταν λέω γυμναστήριο μην φανταστείτε βάρη και έτσι ... τίποτα όργανα , ασκήσεις διατάσεις κλπ και ίσως και κανένα ομαδικό τμήμα για αρχάριους . 3 φορές την εβδομάδα σκευτομαι για αρχή και τις υπόλοιπες να τη βγάζω με διάδρομο στο σπίτι (αν δεν χαλασει ετσι οπως παει ) . Τι να κάνω , να περιμένω πρωτα να χασω κι αλλο και μετα να πάω ή να πάω τώρα ; Βασικά όχι ακριβώς τωρα γιατί δεν προλαβαίνω αλλα σε κανα δεκαπενθήμερο που θα χω τελειώσει κάτι άλλα που με πιέζουν τωρα ... για λύστε μου την απορία ωρε παιδες ... α! και επίσης αν έχετε να προτείνετε ακσησεις οργανα κλπ που να βοηθούν για πιο γρηγορη απωλεια καλα θα ναι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    51
    λοιπον μην το σκεφτεσαι καν!ξεκινα αμεσως.κανε οτι σε κανει να ιδρωνεις πολυ!ετσι και κυριως λιπος.και απο ενδυναμωση σιγα σιγα...τα βαρη λειτουργουν ως εξης... μεγαλωνουν οι μυες και ο οργανισμος στην προσπαθεια του να τους τροφοδοτησει δινει παραπανω ενεργεια και καις πιο πολλες θερμιδες.για το λιπος διαδρομος ομαδικα προγραμματα αερομπικ και ελλειπτικο και ποδηλατο.για καψιμο θερμιδων και συσφιξη βαρη. ομως!!!!!! προσεχε.. σιγα σιγα. μην πεσεις με τα μουτρα.γιατι θα τραυματιστεις και δεν θα μπορεις να συνεχισεις την προσπαθειακαι ενδεχωμενως να απογοητευτεις!!και εγω ξεκινησα σημερα γυμναστηριο!!αυτα..α και μην τρομαξεις μετα αποο την πρωτη μερα γυμναστηριου που παιζει να μην μπορεις να κουνηθεις!!αυτο ειναι καλο γιατι σημαινει οτι οι μυες σου ξυπνησαν!!θα φυγει σε 2 μερες...φιλακια!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    με τα μουτρα δεν θα πεσω γιατι εδω και κανα διμηνο κανω διαδρομο στο σπιτι σχεδον καθημερινα ... γενικως εχουν αυξηθει οι αντοχες μου οποτε τουλαχιστον σε οργανα δεν θα ξεκινησω χαλαρα ως αρχαρια και ετσι , κανονικα ... εχω προβλημα με το δεξι γονατο (ενας βασικος λογος [που πρεπει να χασω βαρος) και δεν πρεπει να κανω καποια οργανα οπως πχ διαδρομο με κλιση . Και οταν κανω ποδηλατο επισης ποναει το γονατο μου (καθ οτι εχω ξαναπαει και παλιοτερα γυμναστηριο) . Μου ειχε περασει και μια σκεψη να ξαναξεκινουσα λατιν χορους καθ οτι οταν ημουν πιο μικρη εκανα 5-6 χρονια (αλλα σταματησα γιατι βαρεθηκα και απο τοτε πηραν την πανω βολτα) ...Απο ενδυναμωση θελω να κανω ασκησεις για το στηθος ! για την ωρα τουλαχιστον ... Απλα ρε γαμωτο ειναι το θεμα οτι εγω το βαριεμαι πολυ ευκολα το γυμναστηριο !!! Οσες φορες εχω ξεκινησει δεν εχω κατσει και για πολυ ..! Τωρα εχω την ορεξη να ξαναπαω αλλα γενικως βαριεμαι τρελααααααα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    51
    αν επιτρεπεται που μενεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Κορυδαλλο , γιατι ;

  6. #6
    ναι φυσικα και να ξεκινησεις αλλα οχι εξαντλητικα γιατι τοτε ο οργανισμος σου θα συνηθισει και θα κολλησει πιο γρηγορα.να κανεις διαδρομο,ποδηλατο,οτιδηποτ ε αεροβιο.παντως τα ατομα που κανουν διαιτα και πανε γυμναστηριο διαμορφωνουν πιο ωραιο σωμα απο αυτα που κανουν διαιτα και δεν πανε και εχουν λιγοτερη χαλαρωση.τις πιο σωστες πληροφοριες θα τις εχει ο γυμναστης εκει!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    51
    απλα αν εμενες κοντα μου θα σου προτειν α να ερ8εις στο γυμναστηριο μου γιατι ειναι πολυ καλο...δεν πειραζει!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Η γυμναστικη θα βοηθησει πολυ τον μεταβολισμο σου και την κυκλοφορια του αιματος,αν κανεις βαρη η εντονη αεροβικη θα βαλεις σιγουρα 1-2 κιλα απο το γλυκογονο και το νερο καθως οι μυς αναπτυσονται αλλα ταυτοχρονα θα χανεις πολυ πιο ευκολα λιπος.Εγω αν σταματησω για μηνες το γυμναστηριο,μολις ξεκινησω πριζομαι και η ζυγαρια ανεβαινει ισως γιαυτο καποιοι να λενε οτι πρεπει πρωτα να χασεις τα κιλα και μετα να αρχισεις γυμναστηριο,ομως δεν ισχυει με τιποτα οτι δεν θα χανεις σε λιπος ισα ισα το αντιθετο θα συμβει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    καλησπερα παιδια, στελλου να πας μονο σε γυμναστηριο που ο γυμναστης θα σε καθοδηγησει κ να μην κανεις του κεφαλιου σου. ειδαλως θα καταφερεις μια τρυπα στο νερο, και στην χειροτερη περιπτωση θα τραυματιστεις.
    Επισης καλο θαταν να πας κ σε διαιτολογο να σου υποδειξει τι θα τρως...η διατροφη μας δεν πρεπει να ειναι ιδια οταν γυμναζομαστε και οταν δεν.
    Σχετικα με το διαδρομο που ξερω οτι κανεις απο αλλα ποστ...προσωπικα εκανα 3 μερες κ με επιασε η μεση μου (μονη σπιτι καλα να παθω) οποτε θα πρεπει να ρωτησεις το γυμναστη σου.
    Γενικα να ξερεις οτι μπορει να σου ακουγεται απλο το "¨παω γυμναστηριο" ή το κανω διαιτα αλλα τελικα δεν ειναι, ο συνδιασμος σωστου γυμναστη κ διατροφολογου μονο καλο μπορει να σου κανει. Φιλια

    ΥΓ επειδη πολλες φορες τρως λιγοτερο απο το κανονικο γιαυτο εφιστο την προσοχη σου. το γυμναστηριο δε θελει ουτε μαγγιες ουτε υπερβολες...θελει επιμονη και υπομονη και σωστη καθογηση! Αυτα μπορει μονο ο ειδικος να στα προσφρει που θα του πεις κ το πληρες ιστορικο σου. Και το γονατο σου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •