Επιτελους βρηκα τι θελω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by badgirl11
    Constance μου εκανες το καλυτερο δωρο στην επετειο μου!
    ξαναειδα αυτο το οντως εμπνευσμενο μηνυμα μου, πηρα δυναμη ξανα...
    ωραια που ειναι να μας διαβαζουμε κ να καμαρωνουμε οτι καποτε εστω κ για τοσο δα λιγο ξυπνησαμε κ βγηκαμε απο τον φαυλο κυκλο της διατροφης...
    Επετειο διαβαζω.Χρονια πολλα!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    113
    Κ δεν χαίρεσαι που έχεις τέτοιον άνθρωπο δίπλα σου;αντί να το χαίρεσαι μιζεριαζεις κ αφήνεις τον έλεγχο σε ένα σοκολατ. Μα τα γλυκά κ οι υδατανθρ πάντα υπαρχ δίπλα μας. Εμείς τι κάνουμε. Σκέψου ότι αυτός ο άνθρωπος σε επέλεξε γιατί είδε κάτι διαφορ από όλες τις άλλες αδύνατες. Να είσαι δυνατή κ να σκεφτ θετικά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ποσο αντιθετα νιωθω απο αυτα που ειχα γραψει πλεον...εδω κ μηνες απλα δεν κανω τιποτε για τα κιλα μου.
    εχω επαναπαυθει? φοβαμαι να κανω κι αλλα? φοβαμαι την αποτυχια? εγινα οπως πριν κ κουραστηκα να αλλαξω κι αλλο? δεν ξερω. εχω βαλτωσει.
    Απλα δεν μπορω να αρχισω διαια ή εστω διτροφη εδω και ΜΗΝΕΣ.

    Καμια ιδεα? ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    Bad κουκλα μου θυμισου ποσα εχεις καταφερει!!δεν ηταν ευκολο ουτε εγινε μαγικα!!!σκεψου οτι ακομη και η περιοδος που εχεις βαλτωσει δεν σε εχει παει παλι πισω και αυτο ειναι πολυ σημαντικο!!!αυτο σημαινει οτι αφου ΤΡΩΣ και μενεις σταθερη πανω κατω,λιγακι να ελλατωσεις τις θερμιδες σου θα αρχισεις παλι να χανεις!!δηλαδη χωρις υπερβολες!!μολις ξεκινησεις θα μπεις παλι σε μια σειρα και τα κιλα θα παρουν τον κατηφορο!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ναι αυτο ακριβως σκεφτομουν αλλα δεν τις ελαττωνω τις ρημαδες. δεν τις ελαττωνω.
    χθες πηγα για βουλιμικο αλλα το συμμαζεψα, εφαγα αξημερωτα, σημερα μεχρι το απογευμα δε με κοβω να πηγαινει κατω τιποτε.
    εχω ενα στομαχι χαλια.
    τεσπα η κουραση κ η στεναχωρια ειναι κακοι συμβουλοι, σημερα εχω διαιτολογο,
    θα μαγειρευω οσα πρεπει να τρωω, κ επειδη εχω προβλημα με τον δικο μου που δεν τρωει θα τρωω εγω αυτα που πρεπει,
    θα υπαρχει φαγητο στο σπιτι, κ ας κανει αυτος ο,τιθελει...
    ταπερ δε ξαναγγιζω εκτος κι αν ειναι κατι που μπορω ν φαω.
    Τελειωνει το παραμυθι.
    εγω ο σκουπιδοτενεκες του δε θα γινω

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    οχι βεβαια!!! εννοειται οτι δεν πρεπει να τρως οτι δεν εχει φαει εκεινος!!μηπως να ξεκινουσες απλα κοβωντας αυτη τη "συνηθεια" μονο για μια εβδ.να δεις πως θα παει?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by badgirl11
    ναι αυτο ακριβως σκεφτομουν αλλα δεν τις ελαττωνω τις ρημαδες. δεν τις ελαττωνω.
    χθες πηγα για βουλιμικο αλλα το συμμαζεψα, εφαγα αξημερωτα, σημερα μεχρι το απογευμα δε με κοβω να πηγαινει κατω τιποτε.
    εχω ενα στομαχι χαλια.
    τεσπα η κουραση κ η στεναχωρια ειναι κακοι συμβουλοι, σημερα εχω διαιτολογο,
    θα μαγειρευω οσα πρεπει να τρωω, κ επειδη εχω προβλημα με τον δικο μου που δεν τρωει θα τρωω εγω αυτα που πρεπει,
    θα υπαρχει φαγητο στο σπιτι, κ ας κανει αυτος ο,τιθελει...
    ταπερ δε ξαναγγιζω εκτος κι αν ειναι κατι που μπορω ν φαω.
    Τελειωνει το παραμυθι.
    εγω ο σκουπιδοτενεκες του δε θα γινω
    Πρεπει ο αντρας σου να καταλαβει οτι δε γινεται να τρωει παντα οτι του αρεσει.Που απο οσο ειπες και σε αλλο τοπικ τρωει μονο 3 φαγητα.Ε δε γινεται ετσι.Δηλαδη η μητερα του σπιτι του μονο 3 φαγητα του εφτιαχνε...Δεν ξερω δυσκολη η συγκατοικηση.Πρεπει να του δοσεις να καταλαβει οτι θα μαγειρευεις διαφορα φαγητα γιατι ειναι και γιαυτον καλη η ποικιλια.Αλλα αμα δε του αρεσει ας περνει απεξω στην τελικη.Ειναι και αχαριστια να μην τρωμε πχ σπανακορυζο ή φακες κλπ.Ολα τα φαγητα ειναι καλα (εκτος απο αυτα που μας φερνουν αλλεργια :P).
    Προσπαθησε καθε μερα bad μου.Και αν μια μερα εχεις βουλιμικο την επομενη ξαναπροσπαθησε.Το θετικο ειναι που εισαι ακομα εδω και γραφεις και τα καλα σου και τις μερες που τρως παραπανω.Καθε μερα ειναι αγωνας, για κανεναν δεν ειναι ευκολο.Η λιγουρα και η ταση για βουλιμικο θελει χρονο για να φυγει...αλλα θα φυγει δε μπορει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    καλα τωρα το ειδα, δεν παιζει να καταλαβει κατι τετοιο ο ανδρας μου συντομα, παρα μονο με παιδι.
    προς το παρον ειναι αυτος το παιδι.
    οσο για τη μητερα του, δεν ετρωγε τα φαγητα τη χρονια ολοκληρα, ετρωγε εξω σουβλακια κτλ
    τωρα τα τρωει σπιτι μας
    παντως
    μαρεσει που οποτε γραφω εδω εχω κ αλλη διαθεση, περναω κ αλλη φαση, η ζωη κυλαει,
    μηπως ειμαστε θεατες?
    μπαινω σε δραση, εγω θα κυλησω την ζωη μου εκει που θελω, διατροφικα τουλαχιστο!
    περασα πολυ χαλια φαση, κοντεψα να γινω οπως παλια,
    η παλια παχυα μπαντ που ετρωγε ο,τι ναναι χωρις ενδιασμο κ τελικα ειδε καποτε 103 κιλα στη ζυγαρια.
    οχι δεν θα γινω παλι εκεινη, μου αξιζω καλυτερη εκδοχημου!

    κ αν τον γεναρη ημουν μονο 2 κιλα πιο πανω κ καταφερα να μεινω σε αυτα, τωρα μπορω να χασω κ τα υπολοιπα κ να μεινω σεκεινα!
    καιρος για δραση!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by badgirl11

    παντως
    μαρεσει που οποτε γραφω εδω εχω κ αλλη διαθεση, περναω κ αλλη φαση, η ζωη κυλαει,
    μηπως ειμαστε θεατες?
    Καλα bad, ποσο ταυτιζομαι με αυτο δε φανταζεσαι.Τον τελευταιο χρονο καθε μερα μη σου πω καθε ωρα εχω διαφορετικη διαθεση.Τη μια εχω νευρα, την αλλη απογοητευση για τα παντα, την αλλη μες την αισιοδοξια και την καλη χαρα(αυτο συνηθως δεν κραταει πολυ).Αλλα ολα αυτα πιστευω δειχνουν οτι δουλεια δε θελουν τοσο τα κιλα μας, οσο η ψυχικη μας υγεια και κατασταση.Ειμαι σιγουρη πλεον οτι αυτο που ζω ειναι καραμπινατη συναισθηματικη υπερφαγια, και εδω και 2 μηνες το πολεμαω με επιτυχια.Αλλα κανεις δεν υπογραφει το ποσο θα κρατησει αυτο.Κι εσυ αντεξες αρκετους μηνες φανταζομαι αλλα δεν ειμαστε ρομποτ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ναι αλλα αντεξα, κ τωρα που ειμαι καλυτερα ψυχολογικα θα το παλεψω παλι, θα επανελθω.
    Το θεμα ειναι οταν εχουμε στοιχειωδως καλη κ σταθερη διαθεση να προσπαθουμε για το καλυτερο,
    ωστε οταν ερθουν τα δυσκολα ή κ τα πολυ δυσκολα οι απωλειες ναναι μικρες (ή μαλλον η αυξηση)
    κ οι τυψεις κ το βαρος μικροτερο!
    τελικα μεσα σολα ειμαι περηφανη κι αποπανω,
    3-4 μηνες ετρωγα ακριβως ο,τι ηθελα κ εμεινα στο ιδιο βαρος.
    μονο προσφατα πηρα την ανηφορα...
    δυστηχως προσφατα εξωκυλα τελειως βεβαια...τελειως ομως.
    επεστρεψα σε βαρβατα βουλιμικα με ελεγχο 0. σοκαριστηκα κ τα εκοψα.
    δεν πειραζει ξανα πισω,

    Το πολεμας πολυ καλα,
    δε θαναι παντα ετσι, αλλα θα εχεις να θυμασαι αυτες τις στιγμες μετα για παντα!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by badgirl
    Οι τελευταιες μερες ηταν δυσκολες. Χωρις λογο ειχα εμμονη με την προσπαθεια που κανω για απωλεια βαρους.
    Σκεφτομουν διαρκως το τι θα κανω με τη διαιτα κ τα κιλα μου, (που αμφοτερα πηγαινουν πολυ καλα), και χθες βραδυ απλα λυθηκε ο γριφος μονος του.
    Οταν εχουμε μπει στο σωστο μονοπατι απλα δε χρειαζεται να κανουμε τιποτε παραπανω, οσο σκεφτομαστε κατι τοσο κολλαει το μυαλο κ δε προχωρα.
    Ειχα κολλησει με το αν θα ξαναπαω στο διατολογο ή οχι, αν θα μπαινω συχνα στο σαιτ ή οχι, αν θα τρωω συχνα παροτι δε πειναω ή οχι, αν θα γυμναζομαι συχνα παροτι δεπρεπει ή οχι. Και στο τελος αναρωτηθηκα προς τι τοσα διλληματα?
    Κανουμε την προσπαθεια μας κ ο,τι μας βοηθα το κραταμε κ ο,τι μας κανει πισω ή μας κουραζει το κοβουμε.
    Πχ ο διαιτολογος, παροτι πηγα μονο δυο φορες κ εχω χασει οσα επρεπε, νιωθω οτι δε θα μου προσφερεει κατι. Εγω τον καθοδηγω τι θελω να φαω, ποσο (ταχω μαθει πια, πηγαινα κ παλιοτερα κ μαλιστα για πολυ καιρο).
    Θα μου πειτε γιατι πηγα αυτη τη φορα...πηγα για να μιλησουμε γιατι πριν 3 βδομαδες ενιωθα την αναγκη της παρουσιας διαιτολογου, τωρα παλι δε τη νιωθω.
    Εχω συνηδειτοποιησει οτι μονη τρεφομαι τοσο καιρο, μονο εγω μπορω να καθορισω αν θα φαω σωστα ή οχι, μονο εγω εχω μεσα μου τη δυναμη να καθοδηγησω το σωμα μου κ κανεις αλλος... Σιγουρα καποιες στιγμες χρειαζομαι μια ωθηση, ενα "σπρωξιμο" ψυχολογικο αλλα κι αυτο ειναι ποτε αρκετο? Μετα τι? θα εξαρτηθω απο ενα ανθρωπο, ενα σαιτ ή μια διαιτα?
    Πρεπει να μαθουμε μονοι μας να τρωμε σωστα, να ακουμε το σωμα μας, να του δινουμε χρονο να μιλησει κ οχι να τρωμε τη μια μπουκια μετα την αλλη.
    Η' ειναι περιεργη μερα αυτη που ξημερωσε 'η ειναι η καλυτερη της ζωης μου...Νιωθω οτι εχω πλεον κατι που πριν δεν ειχα, δυναμη να το πω? πεισμα? γνωση? ολα μαζι? δεν ξερω γιατι ουτε τι αλλαξε, αυτο που ξερω ειναι πως ειναι στο χερι μας να παρουμε τη ζωη κ τον εαυτο μας στα χερια μας. Δεν χρειαζομαστε κανενα, ουτε ζυγαριες, ουτε συγκεκριμενες διαιτες, ουτε διαιτολογους, ουτε γυμναστες, οολα ειναι μεσα μας, απλα ολοι αυτοι μας βγαζουν τον καλυτερο εαυτο μας! Γιατι να τον θαβουμε μονοι μας?
    ποσο συμφωνω εαυτε μου! νομιζω ξαναβρηκα τι θελω!
    ας σε περιποιηθω ξανα λιγο το αξιζεις!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    bad απαιχτη!ποσο συμφωνω και εγω με τον εαυτο σου!!αξιζουμε να μας αγαπαμε ρε γμτ!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    βρε καλως το! τι κανς μικρο?
    μαλλον θαμαι καλυτερα στο εξης,
    νομιζω μου εγινε παλι ενα κλικ,
    ασχετο αφου δεν καπνισα αυτους τους 2 μηνες αμπσολουτακι μου δεν το κοβω να ξανακαπνιζω ποτε...
    εσυ πως πας απο τσιγαρο? τα κιλα βλεπω θαυμα.
    φιλακια κουκλα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    κουκλα ασε για μενα πολυ πολυ δυσκολο το θεμα με το τσιγαρο!καπνιζω αρκετα,κρυφα παλι ειδικα απο το αγορι μου,ξερω μαλακια και ισως με εχει παρει και χαμπαρι και κανει τα στραβα ματια αλλα δεν ξερω τι να κανω...με εχω σιχαθει ως προς αυτο και δεν μπορω να το κοψω ειδικα αυτη την περιοδο!

    ως προς τη διατροφη επισης το παλευω μου εχει ανοιξει η ορεξη και εμενα και δεν κρατιεμαι ευκολα αλλα δεν το βαζω κατω γιατι σε λιγο καιρο θα βαλουμε και μαγιουδακι και ειναι κριμα πραγματικα!ειμαι και ασπρη εντελως και δεν λεει...

    το καλο ειναι που παραμενω σταθερη 1 μηνα και βαλε στα 51-52 παροτι κανω παλι τα ιδια λαθη,4-5 μερες διατροφη και τις αλλες τρωω μεχρι σκασμου!δεν αντεχω τη σκεψη οτι πρεπει να στερηθω και υποτροπιαζω αλλα ελπιζω,ελπιζω,ελπιζω....

    στο μυαλο μας ειναι γμτ!(αλλα το μυαλο που ειναι??????)

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    ελα ρε συ τοσο ομοια συναισθηματα τοσο διαφορετικα κιλα...
    ακριβως τα ιδια νιωθω...μονο που σου ριχνω 30! απιστευτο ετσι...

    σκεφτομαι να κανω ενα μπανακι, κ μετα να ψαξω τα διαιτολογια μου, να κανω μια γρηγορη διαιτα για 3-4 μερες, να
    μου φυγει η κοιλια (κ τα υγρα)
    να νιωσω καλυτερα μηπως κ παρω μπρος...
    εψαξα το τευτερι μου το παλιο κ οποτε δεν ειχα διαθεση για διατροφη εκανα αυτο κ εχανα...
    λογικο αμα τρωω τον αγλεουρα κ μετα κανω διαιτα...
    αλλα οχι οποιαδηποτε διαιτα, ή ολα τα τρωω ή τιποτα, οποτε θα κανω κατι αυστηρο για 2-3 μερες, με ψητα μαλλον κ σαλατες.
    θα το ψαξω αποψε κ απο αυριο ξανα δουλεια κ στον αγωνα των κιλων!
    αυτη τη φορα χωρις προγραμμα, 1 κιλο το μηνα να χανω μετα θαμαι ευτυχης!

    Φευγει η μανουλα μου συντομα για ταξιδι κ ή που θα παχυνω 1 μηνα που θα λειπει ή που θα μεινω μιση...
    η πεθερα κανει απχυντικα φαγητα,
    εγω δε θα προλαβαινω να μαγειρευω...για ολους.
    εκτος κι αν κανω ολο κοτοπουλακι για μενα κ χασω κιλα

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •