Καλησπέρα σε όλους !
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1

    Καλησπέρα σε όλους !

    Βρηκα το site σας μεσω ενος blog !
    ειμαι η Μαρια, ειμαι 21 και ειμαι 15 κιλα πανω απο το κανονικο μου βαρος ! πριν 8 μηνες γεννησα την κορη μου, στην εγκυμοσυνη πηρα 15 κιλα ,, ναι , βεβαια απο πριν ειχα 10 παρα πανω απο το κανονικο μου !! μετα τη γεννα εχασα 5-6 κιλα . Η καταστροφη μου ηταν οτι δεν ειχα γαλα για θηλασμο, αν ειχα ισως να ηταν ευκολοτερο να χαθουν-γεννησα και με καισαρικη τομη !

    πριν καποιες εβδομαδες ειδα στην τηλεοραση καποιο- νομιζω διαιτολογο που προτινε μια σουπα με λαχανικα, αποτοξινωσης και πειστικα να το δοκιμασω . Αλλα η υπερβολικη υπαρξη τοματας και πελτε στη συνταγη με εκανε να τη σιχαθω, την εκανα 2 μερες !
    και την αφησα ,, σκεφτηκα οτι δε θα τα παρατησω επειδη με αηδιασε μια σουπα !!!!! σκεφτηκα λοιπον οτι ΠΡΕΠΕΙ να τρωμε οτι μπορουμε να καψουμε ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΑΨΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ,, γιατι ειμαι μαμα και δεν κανω και πολλα παρα μονο το νοικοκυριο , δεν εχω κανενα να μου κρατησει την μικρη για να παω γυμναστηριο η για τζοκιν, ο αντρας μου δουλευει ! δυσκολες εποχες !!! ορκιστηκα στον εαυτο μου να καψω την ιδια στιγμη τηγανιτα,σαλτσες,γλυκα και οτι εχει σχεση με αμυλο ψωμια, πατατες, μακαρονια κτλ ! και να τρωγω οποτε πεινασω σαλατες,βραστα και ψητα λαχανικα, φυσικους χυμους, ο% γαλα κ γιαουρτι και ξηρα φρουτα οχι ζαχαρωμενα βεβαια ,, αν εχω καουρα για γλυκο εχω ζελε παντα χωρις ζαχαρη . και βεβαια νεροοο (θελω βεβαια λιγη προσπαθεια να πινω περισσοτερο, γιατι δεν το συνηθιζα !)
    ξεκινησα στις 8 αυτου του μηνα και τωρα εχουμε 14 , φυσικα δεν περιμενω να δω διαφορα σε 6 μερες , αλλα με εχει πιασει ενα απιστευτος αγχος, ΑΤΑΣΤΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΩ, ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΟΡΑΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ !!! και οχι οτι μου κανει !!! το ιδανικο για μενα , που θα ηταν οτι καλυτερο ειναι να χανω ανα μηνα 3 κιλα,, δεν ξερω αν λεω βλακειες αλλα ειναι η πρωτη φορα που κανω διαιτα ! ισως εσεις που ξερετε να μου πειτε για να παψω να αγχωνομαι και να ξερω οτι ο κοπος μου σιγα σιγα θα ανταμοιβεται !!! εχω τρεεελο αγχος ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Καλώς ήρθες Μαρία, και σου εύχομαι καλή επιτυχία στη προσπάθεια σου..

    Επίσης σου εύχομαι να σου ζήσει το μωράκι σου.

    Έχω η γνώμη Μαρία μου, οτι αν ρίξεις μια ματιά εδώ γύρω στο φόρουμ,
    θα μπορέσεις να βρείς τη δίαιτα που σου ταιριάζει και θα σε βοηθήσει να χάσεις τα
    κιλά που θέλεις.
    Πίστεψέ το, και ξεκίνησε, θα δείς οτι με τη συντροφιά μας, όλα θα γίνουν ευκολότερα.
    πολλά φιλιά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλωσόρισες καινούρια μανούλα! Να σου ζήσει η κορούλα σου!
    Καταρχήν χαλάρωσε. 3 κιλά το μήνα δεν είναι υπερβολικά να τα χάσει κανείς. Είναι ένας εφικτός στόχος. Η διατροφή δε χρειάζεται υπερβολές, ούτε και στη δίαιτα. Και ψωμί θα φας και ζυμαρικά και απ' όλα. Γιατί όχι και ένα γλυκάκι που και που? Απλά όχι υπερβολές, μέτρο σε όλα και όλα θα γίνουν. Έπειτα μην ξεχνάς πως αν στερηθείς ξαφνικά τα πάντα, είναι μαθηματικώς βέβαιο πως θα πέσεις με τα μούτρα στο φαγητό και θα τα κάνεις χειρότερα. Σου μιλάω εκ πείρας. Σαράντα χρόνια φούρναρης, έχω ψήσει... Δεν ξέρω αν μπορείς να αφήσεις τη μικρή κάπου για μία ώρα την εβδομάδα. Μπορεί ένας διατροφολόγος να σε βοηθήσει, αρκεί να έχεις το χρόνο. Να είσαι καλά και καλή σου κατηφόρα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •