Τα παρεξηγημενα κορνφλεικς!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420

    Τα παρεξηγημενα κορνφλεικς!

    "Κορν Φλεικς για Αδυνάτισμα; Ξανασκεφτείτε το!

    Ακούω πολλές φορές γυναίκες να αναφέρονται στα γνωστά και πολυαγαπημένα Κορν Φλέικς ως το ιδανικό «γεύμα» για αδυνάτισμα? Απόλυτα λογικό! Με την τόση διαφήμιση και το μήνυμα που εμπεριέχει ως το ιδανικό κολατσιό για να πέσουν τα κιλά και να αποκτήσουμε την τέλεια σιλουέτα, πώς να μην «τσιμπήσουμε».

    Η αλήθεια όμως είναι, δυστυχώς, αρκετά διαφορετική!

    Πρώτα απ΄όλα τα κορν φλέικς είναι ένα τρόφιμο υψηλής περιεκτικότητας σε υδατάνθρακες και μάλιστα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη με όλες τις αρνητικές συνέπειες που αυτό συνεπάγεται.

    Σαν να μην έφτανε αυτό επειδή θεωρείται τρόφιμο διαίτης πολλές γυναίκες το τρώνε για βραδινό και μάλιστα σε βαθύ πιάτο??..Και για να μην το παίζω υπεράνω?. παλαιότερα ακολουθούσα και εγώ αυτήν την δίαιτα. Αναρωτιόμουν μετά γιατί δεν έχανα βάρος όπως βέβαια και πολλές άλλες γυναίκες που τυχαίνει να συζητώ μαζί τους και ακολουθούν την ίδια τακτική!

    Έχουμε και λέμε λοιπόν?.

    Ένα βαθύ πιάτο κορν φλέικς χωράει από 110-150 γρ που σημαίνει 412-562 θερμίδες χωρίς το γάλα και την ζάχαρη. Προσθέτωντας 200 ml γάλα ελαφρύ και μια κουταλιά κοφτή ζάχαρη βάλτε άλλες 100 θερμίδες τουλάχιστον. Ξεπερνάμε λοιπόν τις 550 χαλαρά και μάλιστα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Αυτό σε καμμιά περίπτωση όπως καταλαβαίνετε δεν θεωρείτε γεύμα διαίτης ιδίως όταν το τρώμε για βραδινό!
    Ακόμα και για πρωινό όμως προσωπικά τα αποφεύγω τελείως πλέον, προτιμώ τα Quacker (βρώμη) που έχει καλούς υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. Όχι τόσο εύγεστα, η αλήθεια είναι, αλλά πολύ πιο υγιεινά!

    Τώρα θα μου πείτε πως μπορεί και προβαίνει η εταιρεία σε τέτοιους ισχυρισμούς; Λοιπόν η Kellog?s προτείνει ως μερίδα τα 30 γρ που περιέχουν 112 μόλις θερμίδες (στο πίσω μέρος της συσκευασίας). Μάλιστα?. Τώρα θέλω να μου πείτε ποιες από εσάς έχετε φάει ποτέ κορν φλεικς σε ένα μικρό μπολάκι παγωτού και τα κορν φλεικς μόλις μέχρι την μέση, γιατί τόσο είναι τα 30 γρ.!

    Για να έχετε καλύτερη εικόνα τράβηξα την διπλανή φωτογραφία με την ποσότητα των 30 γρ σε μικρό μπολάκι. (Η ζυγαριά είναι ηλεκτρονική ακριβείας και έχω μηδενίσει την μέτρηση με το μπολάκι επάνω, ώστε να δείξει το καθαρό βάρος). "

    Ολο το αρθρο εδω! http://www.e-gynaika.com/search/labe...BF%CF%86%CE%AE

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    οι διαιτολογοι παντως δινουν σαν ποσοτητα τα 30γρ... εγω παιρνω της all bran γιατι με βοηθανε και με το εντερο.. αλλα ποτε δεν ξεπερναν τα 30 γρ ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    ΒΟΛΟΣ
    Posts
    210
    Καλημερα BaD θα πω την προσωπικη μου αποψη σε οτι αφορα τα κορν φλεικς καποτε εκανα διαιτες εξπρες με τα συγκεκριμενα δημητριακα τρωγοντας δυο μπολ δημητριακων την ημερα καταφερνα να χασω τα κιλα που ηθελα χωρις ομος προσθηκη ζαχαρης . Επειδη τα δημητριακα με το γαλα οταν πεφτουν στο στομαχι φουσκονουν εμενα μου εφερναν φουσκομα με αποτελεσμα να με κραταει πολες ωρες χωρις να πεινασω.
    Αν υποθεσουμε οπος ειπες τις 550 θερμιδες που εχει ενα μπολ πιστευω πως 1100 θερμιδες σαν ημερησια καυαναλωση δεν ειναι και πολες και με ελαχιστο λιπος. Παντος στο γυμναστηριο το μονο μειον που ειχα ακουση ηταν οτι γινεται παρακρατηση τον υγρων και αυτο δεν ειναι καλο οπως και οτι δεν πρεπει να εξαντλης τον οργανισμο σου σε τετοιες διαιτες γιατι δεν λαμβανεις βιταμινες και ενδεχομενος να υπαρξουν προβληματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    δεν τα ειπα εγω, αρθρο ειναι αυτο που εβαλα κ εχω κ το λινκ απο κατω...
    εχεις δικιο κι εμενα με χορταινουν φοβερα! η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυαρεσουν ομως...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    ΒΟΛΟΣ
    Posts
    210
    Originally posted by BaD
    δεν τα ειπα εγω, αρθρο ειναι αυτο που εβαλα κ εχω κ το λινκ απο κατω...
    εχεις δικιο κι εμενα με χορταινουν φοβερα! η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυαρεσουν ομως...
    Με συνχωρης απενθυθηκα σε εσενα χωρις να θελω να σε φιξω φυσικα και ειδα το link που εχεις επικοληση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Originally posted by BaD
    Κορν Φλεικς για Αδυνάτισμα; Ξανασκεφτείτε το!

    Ακούω πολλές φορές γυναίκες να αναφέρονται στα γνωστά και πολυαγαπημένα Κορν Φλέικς ως το ιδανικό «γεύμα» για αδυνάτισμα? Απόλυτα λογικό! Με την τόση διαφήμιση και το μήνυμα που εμπεριέχει ως το ιδανικό κολατσιό για να πέσουν τα κιλά και να αποκτήσουμε την τέλεια σιλουέτα, πώς να μην «τσιμπήσουμε».

    Η αλήθεια όμως είναι, δυστυχώς, αρκετά διαφορετική!

    Πρώτα απ΄όλα τα κορν φλέικς είναι ένα τρόφιμο υψηλής περιεκτικότητας σε υδατάνθρακες και μάλιστα υψηλού γλυκαιμικού δείκτη με όλες τις αρνητικές συνέπειες που αυτό συνεπάγεται.

    Σαν να μην έφτανε αυτό επειδή θεωρείται τρόφιμο διαίτης πολλές γυναίκες το τρώνε για βραδινό και μάλιστα σε βαθύ πιάτο??..Και για να μην το παίζω υπεράνω?. παλαιότερα ακολουθούσα και εγώ αυτήν την δίαιτα. Αναρωτιόμουν μετά γιατί δεν έχανα βάρος όπως βέβαια και πολλές άλλες γυναίκες που τυχαίνει να συζητώ μαζί τους και ακολουθούν την ίδια τακτική!

    Έχουμε και λέμε λοιπόν?.

    Ένα βαθύ πιάτο κορν φλέικς χωράει από 110-150 γρ που σημαίνει 412-562 θερμίδες χωρίς το γάλα και την ζάχαρη. Προσθέτωντας 200 ml γάλα ελαφρύ και μια κουταλιά κοφτή ζάχαρη βάλτε άλλες 100 θερμίδες τουλάχιστον. Ξεπερνάμε λοιπόν τις 550 χαλαρά και μάλιστα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. Αυτό σε καμμιά περίπτωση όπως καταλαβαίνετε δεν θεωρείτε γεύμα διαίτης ιδίως όταν το τρώμε για βραδινό!
    Ακόμα και για πρωινό όμως προσωπικά τα αποφεύγω τελείως πλέον, προτιμώ τα Quacker (βρώμη) που έχει καλούς υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη. Όχι τόσο εύγεστα, η αλήθεια είναι, αλλά πολύ πιο υγιεινά!

    Τώρα θα μου πείτε πως μπορεί και προβαίνει η εταιρεία σε τέτοιους ισχυρισμούς; Λοιπόν η Kellog?s προτείνει ως μερίδα τα 30 γρ που περιέχουν 112 μόλις θερμίδες (στο πίσω μέρος της συσκευασίας). Μάλιστα?. Τώρα θέλω να μου πείτε ποιες από εσάς έχετε φάει ποτέ κορν φλεικς σε ένα μικρό μπολάκι παγωτού και τα κορν φλεικς μόλις μέχρι την μέση, γιατί τόσο είναι τα 30 γρ.!

    Για να έχετε καλύτερη εικόνα τράβηξα την διπλανή φωτογραφία με την ποσότητα των 30 γρ σε μικρό μπολάκι. (Η ζυγαριά είναι ηλεκτρονική ακριβείας και έχω μηδενίσει την μέτρηση με το μπολάκι επάνω, ώστε να δείξει το καθαρό βάρος).

    Ολο το αρθρο εδω! http://www.e-gynaika.com/search/labe...BF%CF%86%CE%AE
    πιστευω ειναι αναλογα και τα κορν φλεικς που θα φας , η ποσοτητα κλπ ... αλλο ειναι ας πουμε τα cheerios με μελι , αλλο τα κορν φλεικς με κομματακια σοκολατας /φρουτων κλπ της fitness και αλλο τα all bran ... εγω ας πουμε για πρωινο τρωω γαλα ημιαπαχο με 5-6 κουταλιες της σουπας all bran και λιγα ξερα δαμασκηνα και ειμαι κομπλε ... βοηθαει πολυ και στο εντερο αυτος ο συνδιασμος ... αυτο με τη ζαχαρη στα κορν φλεικς δεν το ειχα ξανακουσει και γενικως δεν το κανω ... συμφωνα με εδω http://diet4all.gr/10.htm αν δεις στη λιστα πιο χαμηλα τα κορν φλεικς εχουν 100 θερμιδες το ενα φλιτζανι του τσαγιου ... αλλα και παλι εξαρταται για "ποια" κορν φλεικς λεμε ... συνηθως την περιερκτικοτητα τους σε θερμιδες την αναγραφουν και πανω στη συσκευασια /100γρ ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Πάντως όσοι διαιτολόγοι κι αν πήγα τον τελευταίο καιρό (3) δεν μου επέτρεπαν ούτε κατά διάνοια να τρώω κορνφλεικς για πρωινό! Και όταν ρωτούσα γιατί η απάντηση ήταν απλή: παχαίνουν πολύ!
    Η αλήθεια είναι ότι χορταίνουν και σε κρατούν αρκετή ώρα όμως επειδή είναι πολλές οι θερμίδες προτείνουν να τρώμε 2-3 φρυγανιές χωρίς αλάτι και λίγο ανθότυρο ή τυρί Light.
    Και αυτά χορταίνουν αλλά με λιγότερες θερμίδες μάλλον!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173
    Originally posted by bigjason
    Καλημερα BaD θα πω την προσωπικη μου αποψη σε οτι αφορα τα κορν φλεικς καποτε εκανα διαιτες εξπρες με τα συγκεκριμενα δημητριακα τρωγοντας δυο μπολ δημητριακων την ημερα καταφερνα να χασω τα κιλα που ηθελα χωρις ομος προσθηκη ζαχαρης . Επειδη τα δημητριακα με το γαλα οταν πεφτουν στο στομαχι φουσκονουν εμενα μου εφερναν φουσκομα με αποτελεσμα να με κραταει πολες ωρες χωρις να πεινασω.
    Αν υποθεσουμε οπος ειπες τις 550 θερμιδες που εχει ενα μπολ πιστευω πως 1100 θερμιδες σαν ημερησια καυαναλωση δεν ειναι και πολες και με ελαχιστο λιπος. Παντος στο γυμναστηριο το μονο μειον που ειχα ακουση ηταν οτι γινεται παρακρατηση τον υγρων και αυτο δεν ειναι καλο οπως και οτι δεν πρεπει να εξαντλης τον οργανισμο σου σε τετοιες διαιτες γιατι δεν λαμβανεις βιταμινες και ενδεχομενος να υπαρξουν προβληματα.
    1100 θερμιδες την ημερα απο γαλα και κορνφλεικς
    ειναι ενταξει?????
    μας δουλευεις;οι ομαδες τροφιμων ειναι 6 και στην ουσια τρως μονο απο τις δυο,δημητριακα κ γαλακτομικο κ μαλιστα σχεδον τριπλασια ποσοτητα υδατανθρακα(δημητριακα) απο το γαλακτοκομικο
    για σκεψου το λιγο??

    η διαφημιση των kellogs fitness που ειναι και η χαρακτηριστικοτερη και πιο πολυπαιγμενη ειναι ακρως παραπλανητικη οπως κι αν τη δεις!
    συμφωνω με τη bad.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    Originally posted by bigjason
    Originally posted by BaD
    δεν τα ειπα εγω, αρθρο ειναι αυτο που εβαλα κ εχω κ το λινκ απο κατω...
    εχεις δικιο κι εμενα με χορταινουν φοβερα! η αληθεια ειναι οτι δε μου πολυαρεσουν ομως...
    Με συνχωρης απενθυθηκα σε εσενα χωρις να θελω να σε φιξω φυσικα και ειδα το link που εχεις επικοληση.
    νασαι καλα δεν τρεχει τιποτα απλα το διευκρινισα μη νομιζουν κ οι αλλοι οτι τα ειπα εγω αυτα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Ρε παιδιά δεν είναι ανάγκη να φωνάζουμε σε ένα νέο παιδί στο site. Εδώ δεν τα ξέρουμε εμείς οι παλιοί, που να τα ξέρουνε όλοι; Αναφέρονται σε κανένα θέμα και δεν το ξέρουμε; Και το παιδί τι είπε; Από άποψη θερμίδων είπε ότι είναι καλές όχι από άποψη υδατανθράκων! Και άμα είναι από άποψη υδατανθράκων κακό, από ποιά άποψη είναι; Για την υγεία, για το αδυνάτισμα, για κάτι άλλο; Και δεν είναι ανάγκη να είμαστε όλοι ειδήμονες!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    420
    συμφωνω με lbp αλλα μη πλακωθειτε παλι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Αυτό εξαρτάται!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    ΒΟΛΟΣ
    Posts
    210
    Originally posted by changes
    Originally posted by bigjason
    Καλημερα BaD θα πω την προσωπικη μου αποψη σε οτι αφορα τα κορν φλεικς καποτε εκανα διαιτες εξπρες με τα συγκεκριμενα δημητριακα τρωγοντας δυο μπολ δημητριακων την ημερα καταφερνα να χασω τα κιλα που ηθελα χωρις ομος προσθηκη ζαχαρης . Επειδη τα δημητριακα με το γαλα οταν πεφτουν στο στομαχι φουσκονουν εμενα μου εφερναν φουσκομα με αποτελεσμα να με κραταει πολες ωρες χωρις να πεινασω.
    Αν υποθεσουμε οπος ειπες τις 550 θερμιδες που εχει ενα μπολ πιστευω πως 1100 θερμιδες σαν ημερησια καυαναλωση δεν ειναι και πολες και με ελαχιστο λιπος. Παντος στο γυμναστηριο το μονο μειον που ειχα ακουση ηταν οτι γινεται παρακρατηση τον υγρων και αυτο δεν ειναι καλο οπως και οτι δεν πρεπει να εξαντλης τον οργανισμο σου σε τετοιες διαιτες γιατι δεν λαμβανεις βιταμινες και ενδεχομενος να υπαρξουν προβληματα.
    1100 θερμιδες την ημερα απο γαλα και κορνφλεικς
    ειναι ενταξει?????
    μας δουλευεις;οι ομαδες τροφιμων ειναι 6 και στην ουσια τρως μονο απο τις δυο,δημητριακα κ γαλακτομικο κ μαλιστα σχεδον τριπλασια ποσοτητα υδατανθρακα(δημητριακα) απο το γαλακτοκομικο
    για σκεψου το λιγο??

    η διαφημιση των kellogs fitness που ειναι και η χαρακτηριστικοτερη και πιο πολυπαιγμενη ειναι ακρως παραπλανητικη οπως κι αν τη δεις!
    συμφωνω με τη bad.
    Δεν εχω κανενα λογο να δουλεψω κανεναν εγω κατεθεσα προσωπικη εμπειρια και αν διαβασεις στο τελος του μηνημα τος μου γραφω πως δεν πρεπει να ασκουμε τον εαυτο μας σε τετοιες διαιτες. 1100 θερμιδες δε νομιζω για ημερησια καταναλωση να ειναι και πολες..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Aστην να γαβγιζει. Ποσο βαρος εχασες Jason και σε ποσες μερες?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    ΒΟΛΟΣ
    Posts
    210
    Αυτο ελειπε φιλε Κωστα εδω μεσα δεν ειμαστε για να λυσουμε τις διαφορες αλλα για βοηθησουμε ο ενας τον αλλο.
    Τοτε που εχασα τα συγκεκριμενα κιλα δεν θυμαμαι ποσα το μονο που θυμαμαι οτι παντρευοτανε η αδερφη μου και δεν μπορουσα να βρω κουστουμι να παρω και μεσα σε ενα μηνα καταφερα και βρηκα νουμερο φυσιολογικο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •