Μια συμβουλή....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    23

    Μια συμβουλή....

    Kαλησπέρα σε όλα τα μέλη!Με λένε Ελπίδα εχω 1.59 ύψος και είμαι 20 χρονών και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το προβλημά μου και δεν ξέρω ισως να μου δώσετε και καμιά συμβουλή.Εγώ απο μικρό κοριτσάκι ήμουν παχύσαρκη και δεν μ' ένοιαζε.Πάντα έτρωγα πολύ και ότι ήθελα χωρίς να υπολογίζω τις συνέπειες.Μέχρι που τον Μάιο του 2009 ξύπνησα απότομα και συνειδητοποιήσα οτι είχα πραγματικά ξεφύγει.Είχα φτάσει 106 κιλά με 1.59 ύψος,νομίζω μπορείτε να φανταστείτε το πως ήμουν.Αρχισα λοιπόν μόνη μου δίαιτα και κατάφερα και έχασα 39 κιλά(τώρα είμαι 67).Στόχος μου είναι αρχικά να φτάσω 59 κιλά και στην συνέχεια 55.Το προβλημά μου τώρα ποιο είναι?Οτι με βλέπω στον καθρέτη και δεν μου φαίνομαι για 67 κιλά και ακόμα περισσότερο δεν πιστεύω οτι με 8 κιλά ακόμα θα φτάσω στα φυσιολογικά επίπεδα(σύμφωνα με τον δείκτη μάζας σώματος).Εχω αρχίσει να πέφτω σε κατάθλιψη και αρχίζω να πιστεύω οτι όσο μεγάλη προσπάθεια και να κάνω,οτι όσο και να χάσω ποτέ δεν θα γίνω ''φυσιολογική''.Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω..εχει αρχίσει να με παίρνει πολύ απο κάτω αν και ξέρω οτι φέρομαι αχάριστα και οτι κι εδω μέσα,αλλά και γενικά υπάρχουν ατομα που πραγματικά έχουν πρόβλημα με τα κιλά τους,αλλά έτσι μου βγαίνει.Μήπως κάποια απο εσάς έχει καμιά συμβουλή?Τι να κάνω?Μήπως φταίει το ότι δεν πολυκάνω γυμναστική?

  2. #2
    ναι πιστευω εχει μεγαλη διαφορα ενα σωμα που κανει γυμναστηριο με ενα αλλο ιδιων κιλων που δεν γυμναζεται.το βλεπω και σε μια φιλη μου...να σου πω,σκεφτεσαι να ξεκινησεις;θα σου κανει πολυ καλο.μπραβο για τα κιλα που εχασες!!!πραγματικα πρεπει να εκανες μεγαλο αγωνα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    23
    To σκέφτομαι,αλλά δεν το αποφασίζω δυστυχώς.Είναι το χειροτερό μου τα γυμναστήρια,δεν τ' αντέχω.Γι' αυτόν τον λόγο και πήρα διάδρομο επαγγελματικό στον σπίτι,αλλά φοβάμαι οτι μόνο με τον διάδρομο δεν κάνω τίποτα.Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι στην κοιλιά,αλλά δεν έχω ιδέα τι είδους ασκήσεις πρέπει να κάνω για εκεί.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    13
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    13
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΜΑΙ 162 ΥΨΟΣ ΚΑΙ 137ΚΥΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΤΕΒΙΚΑ ΤΟΣΟ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΕΙΜΟΥΝ 155 ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΑΧΤΙΛΙΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΗΡΟΥΡΓΕΙΟ 2 ΩΡΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΚΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΛΥΠΟΔΗ ΙΣΤΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 5 ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΧΑΣΕ 20 ΚΥΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΒΑΛΩ...ΕΧΑΣΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΟ....ΤΕΛΙΚΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ.ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝ ΒΓΑΛΑΝΕ ΣΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΟΤΙ ΧΡΙΜΑΤΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΕΙΡ.ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΚΡΗΤΗΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 5 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΦΗΜΗΖΟΝΤΕ ΟΙ ΚΑΛΗΤΕΡΟΙ ΣΤΗΝ Χ.Π.ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΣΧΕΤΟΣ...ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΞΑΝΑΕΒΑΛΕ ΧΕΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ Φ.ΚΑΛΦΑΡΕΝΤΖΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗΣ 11 ΜΑΡΤΙΟΥ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΘΑΡΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ!!!ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΧΟΛΟΠΑΓΚΡΕΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΠΑΗΜΠΑΣ;;;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    30
    Originally posted by elpida1989
    Kαλησπέρα σε όλα τα μέλη!Με λένε Ελπίδα εχω 1.59 ύψος και είμαι 20 χρονών και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το προβλημά μου και δεν ξέρω ισως να μου δώσετε και καμιά συμβουλή.Εγώ απο μικρό κοριτσάκι ήμουν παχύσαρκη και δεν μ' ένοιαζε.Πάντα έτρωγα πολύ και ότι ήθελα χωρίς να υπολογίζω τις συνέπειες.Μέχρι που τον Μάιο του 2009 ξύπνησα απότομα και συνειδητοποιήσα οτι είχα πραγματικά ξεφύγει.Είχα φτάσει 106 κιλά με 1.59 ύψος,νομίζω μπορείτε να φανταστείτε το πως ήμουν.Αρχισα λοιπόν μόνη μου δίαιτα και κατάφερα και έχασα 39 κιλά(τώρα είμαι 67).Στόχος μου είναι αρχικά να φτάσω 59 κιλά και στην συνέχεια 55.Το προβλημά μου τώρα ποιο είναι?Οτι με βλέπω στον καθρέτη και δεν μου φαίνομαι για 67 κιλά και ακόμα περισσότερο δεν πιστεύω οτι με 8 κιλά ακόμα θα φτάσω στα φυσιολογικά επίπεδα(σύμφωνα με τον δείκτη μάζας σώματος).Εχω αρχίσει να πέφτω σε κατάθλιψη και αρχίζω να πιστεύω οτι όσο μεγάλη προσπάθεια και να κάνω,οτι όσο και να χάσω ποτέ δεν θα γίνω ''φυσιολογική''.Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω..εχει αρχίσει να με παίρνει πολύ απο κάτω αν και ξέρω οτι φέρομαι αχάριστα και οτι κι εδω μέσα,αλλά και γενικά υπάρχουν ατομα που πραγματικά έχουν πρόβλημα με τα κιλά τους,αλλά έτσι μου βγαίνει.Μήπως κάποια απο εσάς έχει καμιά συμβουλή?Τι να κάνω?Μήπως φταίει το ότι δεν πολυκάνω γυμναστική?
    γεια σου.σου γράφω καθώς έχω υπάρξει στα 67 κιλά με το ύψος το δικό σου.σήμερα είμαι 47.πίστεψε με,όταν φτάσεις στα 55 κιλά θα είσαι άλλος άνθρωπος σε σχέση με τα 67.αυτό θα συμβεί καθώς όσο λιγότερα κιλά έχεις,τόσο περισσότερο φαίνεται η διαφορά στο σώμα σου όταν τα χάνεις.π.χ.10 κιλά αν τα χάσει ένας άνθρωπος 100 κιλών δεν θα φανούν τραγικά στο σώμα σου.εσύ όμως που πλέον δεν έχεις πολλά κιλά στο σώμα σου,εάν χάσεις 10 κ φτάσεις στα 57 θα δεις μεγάλη αλλαγή.στο λέω εκ πείρας.πίστεψε με,μην αγχώνεσαι... καλό θα ήταν να αρχίσεις και γυμναστήριο όμως.φιλάκια κ μην αγχώνεσαι ;*

  7. #7
    Μου θύμισες πολύ μια φίλη μου!Δοκίμασε το γυμναστήριο και θα δεις μεγάλη διαφορά!Θα σφίξεις!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    23
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
    Sofoubi δεν ξέρεις πόσο κουράγιο μου δίνεις ειλικρινά.Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ μ' αυτό τον τρόπο,παρόλο που φαίνεται πολύ λογικός.Ευχομαι να 'ναι έτσι όπως τα λες!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •