ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ! - Page 226
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 226 of 276 FirstFirst ... 126176216224225226227228236 ... LastLast
Results 3,376 to 3,390 of 4134
  1. #3376
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    ton χαίρομαι που σου άρεσε, μου το είχαν πεί στο γυμναστήριο παλιά οι άντρες :thumbup: είναι ό,τι πρέπει για να ξερεις αν εκτελεις σωστα την ασκηση, ειδικα σε εμας εδω που ο γυμναστης συχνα ειναι αφαντος...

  2. #3377
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Πόσο σημαντική είναι η γυμναστική ρε παιδιά??ειλικρινά το βλέπω στον εαυτό μου!Μόλις πηγαίνω κανονικά στο γυμναστήριο τσουπ αλλάζει κατευθείαν η διάθεση!Μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε στους ρυθμούς που θα θέλαμε..Λοιπόν να σας πω τι κάνω να μου πείτε πως το βρίσκετε???..Το γυμναστήριο πια δεν έχει κάποιο γυμναστή να βοηθάει.Αυτή η οικονομική κρίση...μας έκανε όλους...τεσπα.Λοιπόν.. ξεκινάω με 40 λεπτά διάδρομο με ανηφόρα στο 5. Μετά κάνω 90 κοιλιακούς με σταματήματα ανα σετ. Στη συνέχεια κάνω βαράκια και μετά πάω στα μηχανήματα πόδια χέρια ανάλογα..Δηλαδή πάω σε 2 μηχανήματα για τα χέρια και κάνω 3 σετ των 30..και σε 2 μηχανήματα για τα πόδια και κάνω 3 σετ ανα 30 πάλι.Σήμερα έκανα ελλειπτικό.Πρώτη φορά μετά από αιώνες.Άντεξα 4 λεπτά και όταν κατέβηκα είχα φουλ ζαλάδα..αυτα..

  3. #3378
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Καλησπέρα, πολύ ωραία όλα αυτά.
    Έχεις ελέγξει τον σίδηρό σου τελευταία;

  4. #3379
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    ναι ναι...πριν ελάχιστες μέρες..όλα τα αποτελέσματα καλά...

  5. #3380
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Καλό θα ήταν να αναζητήσεις το γυμναστή, κάποτε θα πηγαίνει πχ όταν έχει γκρουπ για αερόμπικ κτλ.
    Σου βγάζει ένα πρόγραμμα και σου δείχνει τη σωστή εκτέλεση των ασκήσεων. Εννοείται πρεπει να είσαι υγιής και θεωρητικά οφείλει να σου ζητήσει αντίστοιχο χαρτί.
    Το ελλειπτικό και τα σχετικά μηχανήματα, είναι ζόρικα, και είναι λογικό να τα φτύνεις πιο γρήγορα.
    Σχετικά με το διάδρομο δεν βλέπω το λόγο να κάνεις ανηφόρα γενικά, γυμνάζεις γάμπες εξτρά με αυτό.
    Υπάρχουν άλλοι τρόποι αν θες να αυξήσεις τη δυσκολία, πχ αυξάνεις την ταχύτητα ή εναλλάσσεις το ρυθμό σε αργό και γρήγορο. Αλλά όλα αυτα ΟΦΕΙΛΕΙ να στα πει ο γυμναστής, που επίσης οφείλει να είναι εκεί, αλλά μάλλον κι συ επαρχία είσαι που αφήνουν το γυμναστήριο στην τύχη του. Και κυρίως τον αθλούμενο.

  6. #3381
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Έχεις δίκιο για το ζήτημα της επαρχίας.Αυτό με την ανηφόρα δεν κατάλαβα.Βοήθησέ με λίγο..Δηλαδή δεν χάνω περισσότερες θερμίδες με την ανηφόρα??και επίσης το γύμνασμα της γάμπας δεν είναι καλό??ρίξε λίγο φως για να δω τι κάνω λάθος..

  7. #3382
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by lipimeni
    Έχεις δίκιο για το ζήτημα της επαρχίας.Αυτό με την ανηφόρα δεν κατάλαβα.Βοήθησέ με λίγο..Δηλαδή δεν χάνω περισσότερες θερμίδες με την ανηφόρα??και επίσης το γύμνασμα της γάμπας δεν είναι καλό??ρίξε λίγο φως για να δω τι κάνω λάθος..
    δεν κανεις κατι λαθος, ολα ειναι πολυ σχετικα, πχ οπως τα περιγραφεις εγω δεν ειμαι σε θεση να ξερω στα βαρη πως κανεις την εκτελεση, αν ειναι σωστη η λαθος κτλ κτλ, στους κοιλιακους το ιδιο, δηλ. τα νουμερα δεν εχουν και τοσο νοημα.
    Εμεινα στο θεμα της ανηφορας γιατι μου θυμησες, οταν ειχα ρωτησει παλια τον δικο μου γυμναστη, και μου ειχε πει πως δεν εχει νοημα. Κι εχει υπερσυγχρονα μηχανηματα, δεν το ειπε για αυτο................
    Συγκεχιμενα θυμαμαι μου ειχε πει πως ετσι καταπονω τις γαμπες, ενω στα κιλα που ημουν (καπου 75-80) ηθελα διαρκεια στην ασκηση κι οχι να κουραστω με ανηφορες. Δηλ. προτιμουσε να κανω περισσοτερο και πιω ξεκουραστη τις μερες που ειχα να κανω πολυ αεροβια, κι οχι βαρη. Το αντιθετο τις αλλες μερες, όπου εκανα σπριντ ή διαλειμματικη πρπονηση σε διαφορα οργανα αεροβιας.
    Γενικα εχει την τακτικη "χαλαρα και με διαρκεια", και καλα κανει γιατι οποτε ζοριστηκα τα παρατησα. Θα μου πεις η γαμπα σε ζορισε? Ναι αν πχ κουρασω υπερμετρα τα ποδια μου δεν μπορω μετα να κανω οσα πρεπει με τα ποδια πχ ασκησεις ποδιων.
    Ασε που οταν εκανα και βαρη μου τα εβαζε ειτε ξεχωριστες μερες, ή την ίδια μερα με την αεροβια, αλλα αν εκανα αρκετη ωρα αεροβια δεν μου εβαζε ασκησεις ποδιων.
    Τωρα αυτα ειναι τα γενικα που θυμαμαι. Μπορεις να παρεις 2 βιβλια που εχω σουπερ ντουπερ περιγραφικα, με ειχαν βοηθησει πολυ, γιατι μια φορα μου τα ελεγε ο γυμναστης απειρες τα διαβαζα. Αυτα τα βιβλια εχουν τα οργανα γυμναστηριου, και τις αντιστοιχες ασκησεις με ελευθερα βαρη, που σου περιγραφει την σωστη εκτελεση, τον προτεινομενο αριθμο επαναληψεων κτλ κτλ μεταφρασμενα ολα Στα ελληνικα.

    αλλα μπορείς να δείς κι δω www.exrx.net, εκει που λεει weight training (proponisi me bari)

    Παντως στο δικο μου γυμναστηριο, με καπου 7-8 διαδρομους, δεν εχω δει ουτε ενα να κανει με κλιση ποτε. Μαλλον κατι θα ξερουν κι αυτοι.

  8. #3383
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Originally posted by lipimeni
    ναι ναι...πριν ελάχιστες μέρες..όλα τα αποτελέσματα καλά...
    Καλησπέρα, θα κοιτάξω να δω για το θέμα της ζαλάδας αν βρώ τίποτα άλλο. Δεν είναι φυσικό να ζαλίζεσαι κατά τη διάρκεια της άσκησης και μετά το πέρας της.
    Περιπτώσεις που θυμάμαι είναι : Έλλειψη σιδήρου και η περίπτωση της έντονης αφυδάτωσης όπου το σώμα έχοντας ξεμείνει από υγρά τραβάει από την τελευταία πολύτιμη δεξαμενή του σώματος, τον εγκέφαλο και κάνεις πονοκέφαλο καθώς αρχίζει να συρικνώνεται λόγω της αποστράγγισης από τα υγρά!

  9. #3384
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Originally posted by giorgosdelta
    Originally posted by lipimeni
    ναι ναι...πριν ελάχιστες μέρες..όλα τα αποτελέσματα καλά...
    Καλησπέρα, θα κοιτάξω να δω για το θέμα της ζαλάδας αν βρώ τίποτα άλλο. Δεν είναι φυσικό να ζαλίζεσαι κατά τη διάρκεια της άσκησης και μετά το πέρας της.
    Περιπτώσεις που θυμάμαι είναι : Έλλειψη σιδήρου και η περίπτωση της έντονης αφυδάτωσης όπου το σώμα έχοντας ξεμείνει από υγρά τραβάει από την τελευταία πολύτιμη δεξαμενή του σώματος, τον εγκέφαλο και κάνεις πονοκέφαλο καθώς αρχίζει να συρικνώνεται λόγω της αποστράγγισης από τα υγρά!
    ειδικα απο το ελλειπτικο κατεβαινοντας ειναι φυσικο να ζαλιστει, ειδικα ο πρωταρης, και για να κανει μονο 4 λεπτα πρωταρα ειναι. Κανω "απειρα" χρονια τετοια μηχανηματα, για αυτο παρεμβαινω. Τωρα σχετικα με την αφυδατωση και την ελλειψη σιδηρου εχεις απολυτο δικαιο.

  10. #3385
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Βρήκα κι αυτό το σχετικό άρθρο:
    http://yogacompass.blogspot.gr/2012/...g-post_09.html

    Η ζαλάδα κατά την άσκηση μπορεί να προκαλείται από την αύξηση της αρτηριακής πίεσης.
    Οι λετουργούντες μύες συμπιέζουν τα αγγεία, αυξάνοντας την αρτηριακή πίεση μέσα σε αυτά. Η καρδιά, συνεπώς, δυσκολεύεται να προωθήσει αρκετή ποσότητα αίματος στις αρτηρίες. Με αυτόν τον τρόπο, η ποσότητα του "καινούριου" αίματος στο κυκλοφορικό σύστημα μειώνεται. Σαν αποτέλεσμα, μειώνεται και η ποσότητα οξυγόνου που μεταφέρει το αίμα, γεγονός που τελικά οδηγεί στη ζάλη.

    Τι μπορώ να κάνω για να μην ζαλίζομαι κατά την προπόνηση;
    1) Να μειώσεις την ένταση της προπόνησης
    2) Να αποφεύγεις τις στατικές ασκήσεις που απαιτούν έντονη μυική προσπάθεια
    3) Να προτιμάς τις ασκήσεις σε ύπτια θέση
    4) Να εκτελείς εκπνοή κατά το πιο δύσκολο κομμάτι της άσκησης
    5) Να μην ξεχνάς να κάνεις προθέρμανση για να προσαρμοστεί ο οργανισμός στις συνθήκες προπόνησης
    6) Να πίνεις αρκετή ποσότητα νερού κατά την άσκηση. Η αφυδάτωση οδηγεί στην αύξηση της αρτηριακής πίεσης

    Αν και πάλι νοιώθεις ζαλισμένος, σταμάτησε αμέσως την άσκηση και ξάπλωσε ανάσκελα.

  11. #3386
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    202
    Γιώργο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.Πιθανό έτσι όπως το βλέπω,να είναι επειδή δεν πίνω νερό κατά τη διάρκεια της γυμναστικής και αυτό έρχεται σε αντίθεση με το ότι ιδρώνω πολύ.Το λέω γιατί πριν λίγο καιρό,μιλάμε για μέρες,έκανα ότι εξέταση θες,ένα γενικό τσεκ απ και όλα ήταν καλά.Ποιος ξέρει? sweet october χμ..με βάζεις σε σκέψεις γιατί και εγώ δε βλέπω συχνα, να κάνουν στο γυμναστήριό μου διάδρομο με κλίση..απλά θεωρώ πως κουράζομαι παραπάνω και ιδρώνω παραπάνω..επίσης για το ελλειπτικό όντως είμαι πρωτάρα..έκανα μονάχα πριν 2 χρόνια όταν πρωτοξεκίνησα το γυμναστήριο..και από τότε το παράτησα..για αυτό σήμεραα zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz όταν κατέβηκα..χαχαχαχαα
    Τάσο όντως αυτό είναι πρόβλημα..ίσχύουν αυτά όμως??

  12. #3387
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Εγώ πάντως Τάσο έκανα ένα τράβηγμα στην πλάτη απ' το μονόζυγο, το φυσώ και δε κρυώνει κανά μήνα τώρα. Μη φανταστείς έλξεις κλπ, απλώς κρέμασμα για 10δεύτερα.

  13. #3388
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    http://www.runningnews.gr/item.php?id=13448

    Ο γηραιότερος Μαραθωνοδρόμος του πλανήτη, ο Ινδός Fauja Singh στα 101 του χρόνια αποφάσισε να αποσυρθεί από την ενεργό δράση. Θα τρέξει τον τελευταίο του Μαραθώνιο τον επόμενο μήνα στο Χονκ Κονγκ.

    Ο Singh ξεκίνησε το τρέξιμο στην "τρυφερη" ηλικία των ...89 ετών και έκτοτε έχει τρέξει 8 Μαραθώνιους επιτυγχάνοντας πολλά ηλικιακά ρεκόρ. Το ατομικό του ρεκόρ είναι 5 ώρες 40 λεπτά και το πέτυχε στο Λονδίνο, όταν ήταν 92 ετών. Στον τελευταίο του Μαραθώνιο. πέρσι στο Τορόντο, τερμάτισε σε 8 ώρες και 25 λεπτά

    Γεννήθηκε το 1911, δεν υποφέρει από καμιά αρρώστια και δεν παίρνει καμιά φαρμακευτική αγωγή. Λέει πως "Ο λόγος για την καλή μου υγεία είναι η καθημερινή άσκηση και το σωστό διαιτολόγιο. Παίρνω ευτυχία στις μέγιστες δόσεις, παρότι η πραγματική μου δίαιτα είναι πολύ περιορισμένη". Πάντως το ότι θα σταματήσει να συμμετέχει σε Μαραθώνιους δεν σημαίνει πως θα σταματήσει και το τρέξιμο. "Θα συνεχίσω να τρέχω για τουλάχιστον 4 (!) ώρες καθημερινά" λέει...

    Ο υπεραιωνόβιος (101 ετών λέμε!) δηλώνει πως θα τρέχει 4 ώρες καθημερινά. Είπατε τίποτα ή έχετε κάποια δικαιολογία για να μην γυμναστείτε?

  14. #3389
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Ιωάννινα
    Posts
    481
    Originally posted by lipimeni
    Γιώργο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου.Πιθανό έτσι όπως το βλέπω,να είναι επειδή δεν πίνω νερό κατά τη διάρκεια της γυμναστικής και αυτό έρχεται σε αντίθεση με το ότι ιδρώνω πολύ.Το λέω γιατί πριν λίγο καιρό,μιλάμε για μέρες,έκανα ότι εξέταση θες,ένα γενικό τσεκ απ και όλα ήταν καλά.Ποιος ξέρει? sweet october χμ..με βάζεις σε σκέψεις γιατί και εγώ δε βλέπω συχνα, να κάνουν στο γυμναστήριό μου διάδρομο με κλίση..απλά θεωρώ πως κουράζομαι παραπάνω και ιδρώνω παραπάνω..επίσης για το ελλειπτικό όντως είμαι πρωτάρα..έκανα μονάχα πριν 2 χρόνια όταν πρωτοξεκίνησα το γυμναστήριο..και από τότε το παράτησα..για αυτό σήμεραα zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz όταν κατέβηκα..χαχαχαχαα
    Τάσο όντως αυτό είναι πρόβλημα..ίσχύουν αυτά όμως??
    Κοπελιά, παρακαλώ. Εϊναι δική μου η ευχαρίστιση. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ανυσηχούμε όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Δεν χρειάζεται βέβαια να τρομοκρατούμαστε, απλά να βρούμε το αίτιο. (Αν σου πω κι εγώ τις αμαρτίες μου μετο τρέξιμο θα φρικάρεις. Κατά καιρούς να κουδουνίζει το κεφάλι μες τον καύσωνα από 2ωρο τρέξιμο, να έχω αιματουρία για μέρες από αφυδάτωση, θλάσεις, τραυματισμούς, πόσες φορές έτυχε να μη μπορώ ούτε να περπατήσω από μέση, να ανασσάνω από ψύξη και να βγαίνω για να τρέξω. Τέλος πάντων. Βρίσκεις το αίτιο διορθώνεις το πρόβλημα και προχωράς!)
    Πίσω στα δικά μας. Θα συμφωνήσω με τη Δήμητρα ότι το ελλειπτικό και δύσκολες ασκήσεις δε χρειάζονται στην αρχή. Πολύ αποδοτικές ασκήσεις είναι το ποδήλατο, περπάτημα, απαλό τρέξιμο, κολύμπι. Και αν μπορείς να ασκείσαι σε εξωτερικούς χώρους, τότε θα αλλάζεις και παραστάσεις και δεν υπάρχει περίπτωση να το βαρεθείς ποτέ.

  15. #3390
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,392
    Γιώργο έχεις τρέξει σε παραλία? Απίστευτη αίσθηση............και τρελή αντίσταση, άσε αν έχει και ήλιο.....
    Και το περπατημα μες το νερό είναι φοβερό, μετά όμως χρειάζεται ένας καλός ύπνος, δεν είναι να έχεις τουριστική δουλειά και να τα κάνεις αυτά......και τί δε θα έδινα να ήμουν τουρίστας γμτ

    Σκέφτομαι ότι φέτος που θα καταφέρω να βρω λίγο χρόνο για κάποια μπάνια, για χάρη του παιδιού και μόνο δε θα μπορώ ούτε να περπατώ ούτε να κολυμπώ αφού θα πρέπει να το προσέχω

    Ψαχνω εναλλακτικές πχ μπορώ να παίρνω αγγαλιά το παιδί και να προχωράω στο νερό μαζί του. Κάτι θα βρω να κάνω. Αφού θα πηγαίνω που θα πηγαίνω και θα κουράζομαι/στερούμαι ύπνο στο διάλειμμα από τη δουλειά.

    Τί άλλο μπορώ να κάνω με μικρό παιδί στην άμμο για να κάψω θερμίδες?

    Ενα παιδάκι 1-1,5 χρονών θα έχει περπατήσει? 1 θα είναι στην αρχή του καλοκαιριού και 1,5 στο τέλος του (ενδιάμεσα δεν θα μπορώ εγώ να το πηγαίνω για μπάνιο.......)
    Τώρα είμαστε 10 μηνών και σηκωνόμαστε, περπατάμε ενώ βαστιόμαστε πχ απο τραπεζάκι, μπουσουλάμε.
    Κάναμε χθες κι ένα βήμα (μόνο τον αφήνουμε δεν τον πιέζουμε καθόλου) και πέσαμε κάτω χαχαχαχαχ

Similar Threads

  1. ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
    By m.monkey in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 20-09-2011, 16:42
  2. Γυμναστικη
    By lenaki__ in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 3
    Last Post: 20-07-2011, 20:16
  3. Χρειάζεται και γυμναστική;
    By lbp_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 424
    Last Post: 26-02-2010, 20:28
  4. αποχή απ'τη γυμναστική?
    By miranta_ed in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 7
    Last Post: 29-01-2010, 00:59
  5. Η γυμναστική βαραίνει;
    By Queen_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 24
    Last Post: 12-04-2008, 20:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •