ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4

    ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ

    Καλο ξημερωμα να χατε ολοι σας!ειμαι 24 χρονων,1.80 κ 57 κιλα.ημουν λιγο πολυ παντα κανομικη στα κιλα,γυρω στα 70.πριν 2 χρονια μ πε καποιος οτι παχυνα πολυ κ ειχα συνεχως τ πατερα μου ν μ λεει ποσο πιο αδυνατη ειναι η μανα μου απο μενα βρισκοντας το διασκεδαστικο κ πηρα αποφαση να μη δωσω ξανα τ δικαιωμα στον οποιοδηπτε να σχολιασει ξανα τα κιλα μου..αρχισα μειωνοντας τις λιπρες τροφες χωρις καποια ιδιατρεη στερηση κ εχασα 4κιλα(για τοσα ξεκινησα)στη συνεχεια ομως κολλησα κ ελεγα λιγο ακομα θα μου πηγαινει πιο πολυ κ ετσι απ τα 72 κιλα που μουν τοτε,εφτασα στα 56-57.τρωγωντας πλεον 2 φορες την εβδομ.τ σκ που τις εχω ονομασει ελευθερες μερες.δευτ δ τρωω τπτ,τριτη ενα καροτο,τεταρτη αυγο,πεμπτη 2 .κομματια γαλοπουλα,παρασκευη τπτ.τωτα οσον αφορα τ σκ,τρωω κυριως γλυκα γιατι αυτα μ ζηταει τ μυαλο κ φροντιζω παντα ν παιρνω μεγαλη ποσοτητα (γαλα μαγνησιας)για να νιωθω οτι ξεπρηζομαι+τα σιμεκο.πλεον λιγο ν φαω η κοιλια μ πρηζεται κατευθειαν + το πονο.τις δευτερες δ θελω ν βγαινω απ τ σπιτι γιατι νιωθω αντιαισθητικη.εχω σταματησει να χανω κιλα απ τον ιουνιο,δ ξεκουνιεται ο δεικτης με τπτ.εχω σκεφετει απειρες φορες να κοψω τ σκ αλλα οταν φτανει η παρασκευη νιωθω πως δ αντεχω κ οχι πλεον τοσο απ τη πεινα αλλα απ την αδυναμια,εχω αμμηνοροια απ τον ιουνιο εκτος μιας απο τον γεναρη που χα λιγο αιμα.αρχικα ειχα πολλα νευρα,τωρα πολλη στεναχωρια,παω στην ανασα αλλα δ παιρνω αποφαση να κανω διατροφη ενω ολοι με πιεζουν.εχω πλεον κ οστεοπενια.κουραστηκα ν αφηνω τ ζωη μου ν περναει ετσι λες κ θα μου δωθει καποτε μια δευτερη.ανυπομονω ολες τις μερες ν περασουν για ν ρθει τ σκ κ τ σκ τ αλλες μερες για ν μην νιωθω πρησμενη.εχω σχεση μ εναν υπεροχο ανθρωπο που με στηριζει που ομως τον στεναχωρω μ αυτη τ κατασταση κ νιωθω απιστευτες ενοχες.νιωθω οτι βρισκομαι σ ενα αδιεξοδο,απ τη μια νιωθω πως θελω να ζησω φυσιολογικα απ τ αλλη με νοιαζουν μονο τα κιλα μου.ντρεπομαι τοσο που καποια παιδακια πεθαινουν απ τη πεινα κ γω υποσιτιζομαι οικεοθελως.ειναι τοσες οι φορες που νιωθω πως ο θανατος ειναι η λυση κ για μενα αλλα κ για τους γυρω μου..παντα πιστευα πως δεν μου αξιζε να γεννηθω αλλα συγχρονως νιωθω τοσο αχαριστη που εχω την ευκαιρια της ζωης κ την κακοποιω.τους γονεις μου δεν τους αντεχω,με αρρωσταινει η μιζερια τους,παλευω να τελειωσω τη σχολη μου,θεωρωντας πως αν φυγω απο εδω μεσα θα φτιαξουν πολλα.η μανα μου εχει απεχθεια στους υπερβαρους ανθρωπους κ ο πατερας μου παντα τους κορροιδευει αν κ ο ιδιος ειναι υπερβαρος αρκετα+του οτι εχει κατοχικο συνδρομο δεν εξηγειται αλλιως,κρυβουμε φαγητα μονο αυτο σας λεω..για ν συνεχισω θελω ν γινω οσο πιο αδυνατη μπορω,στη λιπομετρηση βγηκε οτι εχω λιπος 1 απο το 4 τα κανονικο αλλα κ παλι βλεπω παντου λιπος,ολοι μ λενε ποσο αδυνατη ειμαι αλλα εδω και 2 μηνες απαγορευσα στον εαυτο μου τ καθρεφτη γιατι καθε φορα που κοιταζομουν επεφτα σε καταθλιθω.δε μπορω αλλο να φυτοζωω,αναρωτιεμαι καθημερινα πως μπορω να μαι τοσο δειλη.χαιρομαι τουα ανθρωπους που τρωνε οτι θελουν κ δε φοβουνται.πραγματικα θεωρω οτι χωρις το φαγητο θα μασταν ευτυχισμενοι..δ ξερω τι να κανω πια,δε θελω να φαω μη παχυνω,δ μπορω ν κοψω το σκ γιατι φτανω στο αμην,πραγματικα δε ξερω κ τρομαζω με τον εαυτο μου γιατι συνεχως ψαχνω νεους τροπους για να κακοποιησω τον εαυτο μου,τωρα θελω να αρχισω το σκ ν παιρνω κ διουρητικα..θελω την αποψη σας σε ολα αυτα γιατι η αποψη του εικου δε μου λεει πολλα,δεν βρεθηκε εδω,δε ξερει τη πονο κ τη παρανοια αυτης τκ καταστασης,μονο καποιος που τ ζησε η' τ ζει μπορει να νιωσει τ αυτοκαταστροφικη μου εξαρτηση.συγνωμη για τ τεραστιο κειμενο αλλα θα μπορουσα ν σας γραψω ολοκληρο βιβλιο..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    ετός απο τη στηριξη μου και τη συμπαρασταση μου δνε μπορω να προσφερω και πολλά

    η περιπτωση σου δειχνει να ειναι σοβαρη, οποτε να εμπιστευεσαι τους ειδικους

    αληθεια, αν το ΣΚ που τρως γλυκα, αν προσπαθουσες να φας κανα βραστο στηθος κοτοπουλου και βρασμενο ρυζι?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    οντως εδω τα πραγματα ειναι σοβαρα....1,80 με 57 κιλα???οταν ξεκινησα και εγω με υψος 1,60 και 57 κιλα θεωρουσα τον εαυτο μου εντελως βοδι....αλλα στα 51 που εχω φτασει δεν σκοπευω να γινω 40 ή 37 κιλα!!!!!!!Θεε μου!!!

    Να τρως φυσιολογικα σαν ανθρωπος και να προσεχεις εννοειται,γιατι εννοειται οτι εχεις καταστρεψει τον μεταβολισμο σου και το σωμα σου!!!και αν παρεις 4-5 κιλα-που σιγουρα τα χρειαζεσαι-τοτε θα εισαι πολυ καλυτερη!!!

    Τι σου λενε οι δικοι σου ανθρωποι???Δεν ανησυχουν?????

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4
    καλησπερα παιδια!ευχαριστω για την ανταποκριση σας!μες το σκ τρωω απ ολα απλα πιο πολυ γλυκα κ παντα κυριακη βραδυ τρωω τελειως βουλιμικα για να πιστευω πως θα βγαλω τη βδομ!ανησυχουν απλα οι δικοι μου ειναι στ κοσμο τους,η μανα μου με πιεζει ν φαω αλλα απ την αλλη παντα μιλαει ασχημα για τους ανθρωπους με παραπανισια κιλα κ ας της εχω ζητησει αυτα να μην τα λεει σε μενα κ με αποτρεπει να πηγαινω στην ανασα λεγοντας μου πως δε βοηθαει κ ο πατερας μου οπως παντα στο κοσμο του,μ λεει οτι δ εχω τπτ αλλα απ την αλλη μου λεει να τρωω,δε βγαζεις ακρη..ο αδερφος μου κ οι φιλοι μου προσπαθουν κ πραγματικα νιωθω ασχημα που δ καταφερνω να ορθοποδησω..δ ξερω αν τ εχετε εσεις καθομαι κ μυριζω φαγητα,η' βλεπω φωτο απο φαγητα κ μ εχει πιασει μια μανια συνεχεια να μαγειρευω για τους αλλους..απ τη μια φοβαμαι οτι δε θ ξεφυγω απ την αλλη δεν αντεχω αλλο..ειναι οντως αδιεξοδο η' εγω τ νιωθω ετσι?

  5. #5
    irenep
    Guest
    καθριν πρεπει να επισκεφτεις εναν ειδικο.
    αν νομιζεις πως στην ανασα δεν σε βοηθουν απευθυνσου καπου αλλου.
    οσο και να θελουμε να σε βοηθησουμε δεν μπορουμε διαδικτυακα.

  6. #6
    irenep
    Guest
    και μεταξυ μας αν δεν υπαρχει επικοινωνια με τους γονεις σου, γιατι απ'οτι ακαταλαβαινω εκει ειναι η πηγη του προβληματος, μην τους δινεις σημασια. ας λενε οτι θελουν και για τους υπερβαρους και για τους ανορεκτικους. κοιτα κοριτσακι μου να βρεις καπου την βοηθεια που χρειαζεσαι, να τα βρεις με τον εαυτο σου, να φτιαξεις την υγεια σου , να τελειωσεις την σχολη σου και μετα να βρεις μια δουλιτσα και να ηρεμησεις μακρια απο οτι σου δημιουργει προβληματα. βαλε στοχους στην ζωη σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Κάθριν καλησπέρα,όντως είναι αδιέξοδο.Τί θα κάνουμε?Εγώ παρ'όλο που έχω βραχυκαρδία,κινδυνεύω να πάθω ανακοπή πάλι πέταξα σήμερα όλο το φαγητό μου.Χτες με τάισε η αδερφή μου με το ζόρι(είχα το βράδυ 41 παλμούς και έπαθε σοκ).Ενώ ξέρω οτι πρέπει να παχύνω οπωσδήποτε μόνο στη σκέψη οτι θα πάρω έστω και ένα κιλό με πιάνει πανικός.Είναι τόσο περίεργο,να γνωρίζεις οτι έχεις πρόβλημα αλλά να υπάρχει τόση άρνηση.Είναι αντιστρέψιμο άραγε???Και δεν είναι θέμα στόχων...Μακάρι να ήταν τόσο απλό...Έχω τελειώσει Πολυτεχνείο,τώρα κάνω και μεταπτυχιακό,δουλεύω εδώ και δύο χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένη.Δεν ξέρω αν η κατάθλψη οδηγεί σε ανορεξία ή η ανορεξία σε κατάθλιψη,έχω μπερδευτεί.Δεν ξέρω τι μου γίνεται.Νιώθω πως θα πεθάνω και δεν κάνω τιποτα γι αυτο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4
    irenep καμμια επικοινωνια δ υπαρχει, τ μονο που θ σου πω ειναι οτι πριν 5 χρονια τ περασε κ ο αδερος μου σε πολυ πιο ηπια μορφη αλλα οπως κ να χει τ περασε..τωρα οσο για τ ανασα,κανουν τ παντα για ν βοηθησουν αλλα οπως λεει η αλεξανδριτα η αρνηση μου δ αφηνει περιθωρια..αν μπορουσα ν συμπαθησω εστω κ λιγο τ εαυτο μου θ αλλαζαν πολλα...αλεξανδριτα μου νομιζω πως το ενα συνεπαγεται τ αλλο,δε τα παμε καλα με τ εαυτο μας κ καταφευγουμε στην τιμωρια του κ μετα μας πιανει καταθλιψη απ τη πιεση που του προκαλουμε..αλεξανδριτα ποσα κιλα εισαι?γιατι απ οτι καταλαβα δ ειναι πλεον οτι δεν θες ν φας αλλα δεν τ δεχεται ο οργανισμος σου πλεον?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Είμαι 1.72 και 51 κιλά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Originally posted by katherine14
    irenep καμμια επικοινωνια δ υπαρχει, τ μονο που θ σου πω ειναι οτι πριν 5 χρονια τ περασε κ ο αδερος μου σε πολυ πιο ηπια μορφη αλλα οπως κ να χει τ περασε..τωρα οσο για τ ανασα,κανουν τ παντα για ν βοηθησουν αλλα οπως λεει η αλεξανδριτα η αρνηση μου δ αφηνει περιθωρια..αν μπορουσα ν συμπαθησω εστω κ λιγο τ εαυτο μου θ αλλαζαν πολλα...αλεξανδριτα μου νομιζω πως το ενα συνεπαγεται τ αλλο,δε τα παμε καλα με τ εαυτο μας κ καταφευγουμε στην τιμωρια του κ μετα μας πιανει καταθλιψη απ τη πιεση που του προκαλουμε..αλεξανδριτα ποσα κιλα εισαι?γιατι απ οτι καταλαβα δ ειναι πλεον οτι δεν θες ν φας αλλα δεν τ δεχεται ο οργανισμος σου πλεον?

    τι δουλεια κάνεις?
    βγαζεις αρκετα για να ζησεις μονη σου και να φυγεις απ το σπιτι σου?

    αυτη η προοπτικη πως σου φαινεται?
    μηπως ομως πεσεις πιο χαμηλά σε αυτη την ιδιαιτερα ευαισθητη φαση που βρισκεσαι?

    μα το θεο, θελω να βοηθησω αλλα φοβαμαι οτι μονο μαλακιες θα πω που ισως σου κανουν περισσοτερο κακο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    πραγματικα στεναχωρεθηκα με την ιστορια σου..

    και ακομη πιο πολυ στεναχωριεμαι γιατι δεν ειμαι ειδικος για να σου απαντησω στο τι θα μπορουσε να σε βοηθησει.. ισως καποιος ψυχολογος θα σε βοηθουσε ωστε να μην δινεις σημασια σε αυτο που λενε οι γονεις σου και να κοιταξεις τον εαυτο σου, την κατερινουλα!
    εχεις την τυχη να εχεις εναν αδερφο και εναν φιλο που σε στηριζουν,αντλησε δυναμη απο αυτους οσο πιο πολυ μπορεις... δεν εχει να κανει με θεμα στοχους.. και εγω ηξερα οταν εφτασα 119 κιλα πως αν συνεχιζα ετσι θα ειχα σιγουρα προβληματα υγειας τα οποια αν και 27 χρονων ηδη ειχαν κανει την πρωτη τους εμφανιση στους αστραγαλους μου οι οποιοι το πρωι που ξυπνουσα με πονουσαν και δεν μπορουσα να περπατησω αμεσως.. ηξερα πως ειχα προβλημα αλλα δεν μπορουσα να κανω διαιτα...με εβλεπα πως ημουν αλλα αποφαση δεν επερνα... μεχρι που μια μερα ξυπνησα.. και το πηρα αποφαση
    στο ευχομαι ολοψυχα οσο πιο συντομα μπορεις να ενταξεις ενα σωστο διαιτολογιο στη ζωη σου και να λυθει το προβλημα σου οσο πιο συντομα γινεται!
    εγω ειμαι απειρες ωρες στον υπολογιστη, οποτε οι γονεις σου αρχιζουν το μπλα μπλα.. μπες στο ιντερνετ και ελα να μιλησουμε να ξεχνιεσαι.. ( το μσν μου ειναι στο προφιλ μου) ισως ειναι και μια μικρη βοηθεια αυτο..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4
    device δυστυχως επειδη ειμαι στο πτυχιο,εχω πολυ διαβ κ καθολου χρονο,δουλευω παντα στις διακοπες,νομιζω οτι θα ηταν σωτηριο ν φυγω απο εδω,απλα μου μειναν αλλα 4 μαθηματα κ μολις τελειωσω θα βρω δουλεια,στην αναγκη 2 δουλειες για ν ξεφυγω,μ χει προτεινει κ ο φιλος μου ν κανω υπομονη να παρω τ πτυχιο κ ν ζησουμε μαζι..πιστευω οτι χωρις αυτη τ πιεση εδω μεσα,θ ανασανω!ζωιτσα σ ευχαριστω πολυ για τη προσφορα σου!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    εγω προσπαθουσα να λειπω πολες ωρες απτο σπιτι και διαβαζα σε αναγνωστηρια

    αυτο ομως ειναι ο,τι χειροτερο απο αποψη διατροφης

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3
    Geia sou ki apo mena! Thelw na diavaseis prosektika auta pou tha sou grapsw. H istoria sou thumizei thn dikh mou me thn diafora pws egw eftasa polu pio makrua kai eixa dokimasei ta panta. Epatha osteoporwsh,provlhma sthn mesh apo thn atrofia, provlhma sto stomaxi, sto entero,asta...
    Mou phre 7 xronia na kanw to vhma na paw se diaitologo kai tha sou pw pws edw kai enamish xrono eimai 48 kila me upsos 1.63. Den einai kako etsi?? Trww ta panta,to swma mou douleuei kanonika kai panw apo ola eimai eutuxismenh,ksefuga apo thn kathathlipsh. Authn thn stigmh o metavolismos sou mplokarei kai den kaiei tpt apo amuna. Alhtheia sou lew, ki egw den to pisteua mexri pou apodeixthke to antitheto kanontas thn diatrofh. Vres mia kalh diaitologo kai phgaine twra pou einai akoma sxetika nwris!
    An xreiasteis otidhpote allo h thes na me rwthseis mhn distaseis!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •