ενδοκρινολόγος βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039

    ενδοκρινολόγος βοήθεια

    καλησπέρα σε όλους
    Θα ήθελα μια βοήθεια, γνωρίζετε κάποιον ενδοκρινολόγο καλό στον Πειραιά?Στείλτε μου προσωπικό μηνυμα αν γνωρίζετε για να μην υπάρξει προβλημα)

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά, δεν εχω ξαναπάει σε ενδοκρινολόγο, αυτός θα μου δωσει να κανω κάποιες εξετάσεις αιματολογικές σωστα?
    Αν δείξουν ότι εχω καποιο πρόβλημα σε καποια ορμονη τί γινεται?
    παίρνω κάποια χαπια?
    Το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω δεν ειμαι σε φάση να κανω καμια διατροφή για να χάσω κιλά, αυτος θα θέλει να με βάλει σε διαιτα? ή μονο αν του πω εγω?


    Συγνώμη αν ειναι χαζες οι ερωτήσεις μου αλλα πραγματικα δεν γνωρίζω δεν εχω ξαναπαέι και μου ειπε η ψυχολόγος μου να παω λογω οτι καποιες ορμόνες επηρρεαζουν πολύ την ψυχολογία μας και εγω εχω αρκετες μεταπτώσεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Γειά σου. Από ότι ξέρω ο ενδοκρινολόγος θα σου δώσει αιματολογικές εξετάσεις αν δεν έχεις ξανακάνει, αλλά οι ορμονολογικές είναι άλλες. Είναι αυτές του θυροειδή και μιας και είμαστε σε τέτοιο site, είναι και αυτές που ελέγχουν το πάχος. Έτσι θα τις ζητήσεις. Είναι η ορμόνη προλακτίνη και άλλες. Εγώ είχα πάει στη διαιτολόγο μου να δούμε γιατί δεν αδυνατίζω και μου ζήτησε να κάνω αυτές τις εξετάσεις και πήγα στη γυναικολόγο και της το είπα και μου τις έγραψε. Εννοείται ότι θα πάρεις χάπια αν χρειαστεί, αν έχεις πχ θυροειδή. Δεν θα σε βάλει σε δίαιτα αν δεν το θες, μην ανησυχείς γι'αυτό Αυτά. Ελπίζω να σε βοήθησα. Τώρα για ενδοκρινολόγο στον Πειραιά δεν ξέρω μιας και δεν μένω εκεί αλλά και παλιά που έμενα δεν είχε χρειαστεί να πάω. Φιλιά

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Originally posted by karamela
    Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά, δεν εχω ξαναπάει σε ενδοκρινολόγο, αυτός θα μου δωσει να κανω κάποιες εξετάσεις αιματολογικές σωστα?
    Αν δείξουν ότι εχω καποιο πρόβλημα σε καποια ορμονη τί γινεται?
    παίρνω κάποια χαπια?
    Το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω δεν ειμαι σε φάση να κανω καμια διατροφή για να χάσω κιλά, αυτος θα θέλει να με βάλει σε διαιτα? ή μονο αν του πω εγω?
    για το 1ο που ρωτας δεν θυμαμαι γιατι πρωτη επισκεψη ειχα παει πριν...15 χρονια νομιζω!
    για το 2ο αν αυτο που εχεις θεραπευεται με φαρμακευτικη αγωγη τοτε ετσι κ θα γινει
    ο ενδοκρινολογος δεν εχει καμια σχεση με διαιτα, εγω παντοτε στρουμπουλη ημουν κ μονο οταν παχυνα τρελα μου προτεινε να κανω διαιτα, αλλα ο δικος μου ειναι και διατροφολογος...αρα στην περιπτωση σου λογικα δε θα σου πει τιποτε οσα κιλα κ αν εισαι. Ομως θα σου πει να παρακολουθεις της αυξομειωσεις του βαρους σου αναλογα με την διαττροφη σου, πχ αν τρως πολυ κ χανεις εχεις υπερθυρεοειδισμο, αν το αντιθετο τοτε εχεις υποθυρεοιδισμο.

    Προσοχη (κατι που μπερδευουν πολλοι) ο θυροειδης δεν αδυνατιζει ουτε παχαινει οταν παρακολουθησε απο το γιατρο σου, αφου παιρνεις το σωστο χαπι κ υπαρχει ισορροπια στον οργανισμο.

    Απλα ειναι ενα κριτηριο για να υποψιασεις οτι εχεις προβλημα (πριν ψαξεις το θεμα κ παρεις χαπια).
    Με τα σωστα χαπια κ τον σωστο γιατρο θα εισαι οπως πριν, ή μαλλον καλυτερα απο πριν!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    lbp τωρα διαβασα τομηνυμα σου, εγω προλακτινη δε θυμαμααι να εκανα ποτε, αρχικα για την συνολικη εικονα του θυροειδους ειχα κανει T3, T4, FT3, FT4 kai TSH. Αυτες ελεγχουν τον αδενα, για το παχος δεν γνωριζω. Τα τελευταια χρονια που ηξερα οτι ειχα υπερθυρεοειδισμο εκανα μονο καποιες απο αυτες κ καποιες φορες καθιζηση και νομιζω λευκα αιμοσφαιρια? δεν πολυθυμαμαι. την προλακτινη δεν τη θυμαμαι...ε ειχα κ σωματαρα!!! αστειευομαι!!!!!!!!!!!!!!!

    Παντως μια φορα το χρονο καλο ειναι να κανουμε πληρεις εξετασεις ασχετα με τους γιατρους...ειδικα τον θυροειδη πρεπει ανα εξαμηνο κ ας ειμαστε καλα για πολλα χρονια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    Καραμέλα σου έστειλα στο U2U τον ενδοκρινολόγο που επισκέπτομαι εγώ.
    Σίγουρα σε πρώτη φάση θα σου ζητήσει ένα ιστορικό, θα σου γράψει αιματολογικές στις οποιες θα έχει και ορμονικές και εκείνες του θυροειδή αδένα και επιπλέον μπορεί να σου κάνει υπέρηχο ή να σε ψιλαφήσει στο θυροειδή.
    Θα συμφωνήσω με το "κακό κορίτσι" ότι μια φορά το χρόνο καλό είναι να κάνουμε πλήρεις εξετάσεις και κυρίως εμείς οι γυναίκες πρέπει να βλέπουμε θυροειδή - ορμονες και βέβαια το περιβόητα παπ τεστ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    α ναι κ ψηλαφηση βεβαιως βεβαιως... μη τη σνομπαρετε γιατι σωζει απο τους...οζους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Originally posted by badgirl
    lbp τωρα διαβασα τομηνυμα σου, εγω προλακτινη δε θυμαμααι να εκανα ποτε, αρχικα για την συνολικη εικονα του θυροειδους ειχα κανει T3, T4, FT3, FT4 kai TSH. Αυτες ελεγχουν τον αδενα, για το παχος δεν γνωριζω. Τα τελευταια χρονια που ηξερα οτι ειχα υπερθυρεοειδισμο εκανα μονο καποιες απο αυτες κ καποιες φορες καθιζηση και νομιζω λευκα αιμοσφαιρια? δεν πολυθυμαμαι. την προλακτινη δεν τη θυμαμαι...ε ειχα κ σωματαρα!!! αστειευομαι!!!!!!!!!!!!!!!

    Παντως μια φορα το χρονο καλο ειναι να κανουμε πληρεις εξετασεις ασχετα με τους γιατρους...ειδικα τον θυροειδη πρεπει ανα εξαμηνο κ ας ειμαστε καλα για πολλα χρονια...
    Την προλακτίνη δεν την ξέρουν πολλοί, δεν είναι και τόσο συνηθισμένο να έχεις προλακτίνη πάνω από το κανονικό. Αλλά άμα έχεις πάχος, μπορεί και να φταίει αυτό. Οπότε καλό είναι να την κάνετε, θυροειδή εννοείται, θα γράψει ο γιατρός.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    44
    Τώρα είδα το post... Εγώ πήγαινα σε μία ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο στο Λαϊκό Νοσοκομείο. Αυτή ήταν που ανακάλυψε όλα τα προβλήματα που υγείας που είχα. Με κούραρε για 10 χρόνια σχεδόν μαζί με την διατροφολόγο του Λαϊκού Νοσοκομείου. Τελικώς μου πρότεινε να ψαχτώ για επέμβαση και νομίζω ότι στην κυριολεξία "με έσωσε".
    Αν θέλεις στείλε π.μ. να σου πω το όνομα της.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039
    κορίτσια καλησπέρα

    Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.
    Βρήκα εναν ενδοκρινολόγο ο οποίος φημίζεται για καλός, πήγα οντως ήταν ενας γιατρός ο οποίος ειχε την υπομονη και σου εξηγούσε, μου εδωσε ενα σωρό εξετάσεις να κάνω , αιματολογικές, υπέρηχους σε ανω κοιλία, διακολπικό και θυρεοειδη τραχίλου και οταν τις κανω θα τον ξαναδω να μου πει τι θα κανουμε, με την ψιλάφιση που μου εκανε βρήκε κατι στον θυρεοειδη μου αλλα θα περιμένουμε τις εξετάσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλά αποτελέσματα σ΄όλες σου τις εξετάσεις,καραμέλα μου
    κι αν δείξουν κάτι,να είναι εύκολα και γρήγορα αντιμετωπίσιμο!
    Καλή δύναμη και στην προσπάθεια που κάνεις με το βάρος σου!
    Εύχομαι όποιο ενδοκρινολογικό ή άλλο πρόβλημα παρεμπόδιζε
    στο σαλιγκάρι σου να φτάσει στο τελευταίο του καλότυχο τριφύλι
    να προσπεραστεί και να αγγίξεις τον στόχο των 70 κιλών σου!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039
    Αχ Ναντιν μου εισαι τοσο γλυκια

    Όταν θα εχω τα αποτελέσματα θα μπω να σας πω τι εγινε, η αλήθεια ειναι οτι τωρα δεν προσπαθώ καθόλου με τα κιλά μου, οταν θααρχισω ομως θα ειναι δυναμικά γιατι πλεον εχω και ψυχολογική υποστηριξη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039
    Aύριο ή μάλλον σήμερα θα πάω στον καρδιολόγο για καρδιογράφημα και τρίπλεξ και η αλήθεια ειναι πως εχω αγωνία για το τι θα ακούσω, δεν ειχα ποτε πρόβλημα με την καρδια μου και τωρα που ο ενδοκρινολόγος με στέλνει γιατι κατι δεν του αρεσε, ε καπου με εχουν ζωσει τα φίδια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Δε νομίζω ν' αντιλήφθηκε κάτι στην καρδιά σου ο ενδοκρινολόγος όσο ψηλαφούσε το λαιμό σου...
    Μάλλον προληπτικό έλεγχο θέλει για πιο ολοκληρωμένη κλινική εικόνα σου.Μη μου αγχώνεσαι άδικα!
    Κάνε με το καλό τις εξετάσεις σου να είμαστε ήσυχοι και καλά αποτελέσματα,καραμελίτσα μου!
    Περιμένουμε να μάθουμε κι εμείς,ε;ʼντε!Πάμε στα κρεβατάκια μας τώρα να κάνουμε ήρεμα νανάκια!
    Δεν υπάρχει λόγος ν'αναστατώνεις τα όνειρα σου!Όχι τέτοιου είδους αναστατώσεις τουλάχιστον!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1,039
    καλέ οχι με την ψηλάφιση που μου έκανε, ακουσε την καρδια μου με (εχω κολλήσει τωρα και δεν θυμάμαι πως λέγεται το εργαλείο :P )
    αλλά μπορώ να πω πως με εξετασε σε πολλά σημεία, μασχάλες, αγκώνες, κοιλιά, λαιμό, καρδια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ναι,βρε...Απλά ήθελα να τονίσω πως δεν είναι η ειδικότητα του για να μου πανικοβάλεσαι από την κρίση του...
    Μασχάλες,κοιλιά...Κι αγκώνες;Τι μπορεί να κρύβουν οι αγκώνες;Όλα σου ήθελε να τα βάλει χέρι ο γιατρός αυτός!
    Κι από την πολλή εξέταση απώθησες πώς ονομάζεται και το...εργαλείο...Αχ!Καραμέλα μου!Σεμνά σήμερα με τον καρδιολόγο,ε;:P

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •